Connect with us

رویداد های اخیر

نگرانی داکتران بدون مرز از وضعیت قربانیان جنگ در شهر لشکرگاه

Published

 on

(Last Updated On: اسد ۱۲, ۱۴۰۰)

داکتران بدون مرز امروز (سه شنبه ۱۲اسد) هشدار می‌دهند که با دامنه جنگ در شهر لشکرگاه رسیدگی به زخمیان جنگ دشوار شده است.

این درحالی است که جنگ در شهر لشکر گاه میان نیروهای دولتی وطالبان وارد ششمین روز خود شده است٬ نیروهای دولتی توانسته اند که جلو پیشرفت طالبان را بگیرند مگرمشکل در شهر لشکرگاه تنها درگیری میان دو طرف نیست٬ مشکل گیر ماندن مردمان ملکی در ساحه جنگ است.

گفته شده است که در جریان درگیری به خانه‌های مسکونی و غیرنظامیان هم آسیب جدی رسیده است.

سازمان داکتران بدون مرز می‌گوید، رسیدگی به زخمیان جنگ دشوار شده است، این سازمان در اعلامیه‌‌یی گفته است که تیم داکتران بدون مرز مستقر در شهر لشکرگاه در یک روز تنها ۱۰ عمل جراحی را در مرکز درمانی بُست روی کسانی انجام داده اند که در جنگ زخمی شده‌ بودند.

در اعلامیه به نقل از ‍‍سارا لیهی؛ هماهنگ ‌کننده پروژه بخش هلمند سازمان داکتران بدون مرز آمده است که در بسیاری بخش‌های پرجمعیت لشکرگاه شلیک‌های بی‌وقفه، حمله هوایی و راکتی صورت گرفته است و خانه‌های مسکونی مورد حمله قرار گرفته است و شمار زیادی مردم از اثر این حملات زخم برداشته‌‌اند٬ رسیدن جنگ به محدوده شهر، باعث شده است که کارمندان این نهاد نتوانند از خانه بیرون شوند. این وضعیت بسیار خطرناک است و زندگی به بن‌بست رسیده است.

به گفته او، ماه‌ها وضعیت وخیم بود ولی اکنون وضعیت وخیم‌تر شده است.

براساس آمار، از سوم ماه می تا ۳۱ جولای داکتران بدون مرز در هلمند ۴۸۲ زخمی داشتند که تقریباً ۹۲ درصد آنان در حمله‌های موشکی و یا برخورد گلوله زخمی شده اند و یک چهارم، یعنی ۲۶ درصد آنان زیر ۱۸ سال بودند٬ این رقم شمار کلی مجروحان جنگ نیست٬ افراد درمان شده تنها بخشی از شمار واقعی زخمیان جنگ استند.

سازمان داکتران بدون مرز در افغانستان اعلام کرده اند که جنگ در هلمند به بن‌بست برخورده است و مردم و کارمندان این سازمان در خانه‌های‌شان گیرمانده اند.

داکتران بدون مرز افزوده اند که از انجام کار زیاد خسته‌اند و رسیدگی به این همه زخمیان بسیار دشوار و سخت است، مگر ارایه خدمات بهداشتی در هلمند را ادامه خواهد داد.

این سازمان همچنان افزوده است که هرچند شفاخانه‌ها باز است، اما دسترسی مردم به آن بسیار دشوار شده است.

رویداد های اخیر

نشرات رادیو صدای بانوان در ولایت بدخشان متوقف شد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۱۳, ۱۴۰۲)

رادیو صدای بانوان، یک رادیویی زنان در ولایت بدخشان به دلیل پخش موسیقی در ماه مبارک رمضان متوقف شده است.

به گفته مسئولان رادیو «رادیو صدای بانوان»، نشرات پخش این رادیو در ولایت بدخشان در شمال شرق این کشور به ظن نقض پالیسی‌ نشراتی از سوی امارت اسلامی متوقف گردیده است.

معزالدین احمدی، مدیر اطلاعات و فرهنگ در ولایت بدخشان، اعلام کرده است که نشرات این رادیو تحت مدیریت زنان، به دلیل پخش موسیقی در ماه رمضان، ممنوع شد.

احمدی گفت:«اگر این رادیو پالیسی امارت اسلامی افغانستان را بپذیرد و ضمانت دهد که دیگر چنین کاری را تکرار نکند، اجازه فعالیت مجدد را می‌دهیم.»

به گزارش گاردین، ناجیه سروش، مسئول این رادیو، هرگونه تخلف را رد کرده و گفت که نیازی به بستن نیست و آن را توطئه خواند.

وی در این باره گفت:«به ما گفتند که شما موسیقی پخش کرده‌اید. ما هیچ نوع موسیقی پخش نکرده‌ایم.»

Continue Reading

رویداد های اخیر

مجاهد: داعش دیگر تهدید بزرگی برای افغانستان نیست

Published

on

(Last Updated On: حمل ۱۲, ۱۴۰۲)

سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید که نیروهای امنیتی توانسته‌اند داعش را از بین ببرند و این گروه آنگونه که سال قبل بود، دیگر تهدید بزرگی برای افغانستان نیست.

به نقل از القدس العربی، ذبیح‌الله مجاهد در مصاحبه با صدای امریکا، پشتو، گفته است که نیروهای امنیتی از ماه آگوست ۲۰۲۱ تاکنون حدود ۱۶۰۰ تا ۱۷۰۰ تن از عناصر داعش را بازداشت کرده‌اند و بیش از ۱۱۰۰ تن نیروی این گروه را کشته‌اند.

آقای مجاهد با اشاره به این‌که مخفیگاه‌های داعش در مناطق مختلف کشور از بین رفته، افزود دولت‌های قبلی در افغانستان اساساً از نیروهای داعش حمایت می‌کردند. با تغییر نظام، برخی از آن‌ها از زندان‌ها فرار کردند.

پیش از این، مایکل اریک کوریلا، رییس فرماندهی مرکزی ایالات متحده (سنتکام) گفته است که داعش در حال حاضر از آنچه که در گذشته در افغانستان بود، قوی‌تر شده است.

این جنرال امریکایی تصریح کرد که دست‌کم حدود ۶۵۰۰ نیروی داعش در افغانستان هستند که از جمله آن‌ها، چهار هزار تن در نزدیکی مرزها با تاجیکستان حضور دارند.

اما ذبیح‌الله مجاهد اظهارات این جنرال امریکایی را رد کرد و گفت که عناصر داعش سرکوب شده و تعدادشان عملاً کم شده است.

داعش اخیراً مسوولیت حمله در نزدیکی وزارت امور خارجه را برعهده گرفت که طی آن شش تن کشته شده و ۱۲ تن زخمی شدند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

یک تاجر از چنگ آدم‌ربایان در مزارشریف آزاد شد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۱۲, ۱۴۰۲)

وزارت امور داخله می‌گوید که نیروهای قطعات خاص این وزارت و قول اردوی ۲۰۹ الفتح، یک تاجر ملی را در شهر مزارشریف از چنگ آدم‌ربایان نجات داده‌اند.

وزارت داخله در توییتر نگاشته است که این تجار یک ماه پیش در ناحیه اول شهر مزارشریف از سوی اختطاف‌چیان اختطاف و در بدل رهایی وی مبلغ ۳۰۰ هزار دالر امریکایی درخواست شده بود.

مسوولان در این وزارت نیز گفته‌اند که در این عملیات دو تن از آدم‌ربایان بازداشت شده‌اند.

اسم این تاجر ملی «حاجی سردار» گزارش شده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!