Connect with us

رویداد های اخیر

نگرانی داکتران بدون مرز از وضعیت قربانیان جنگ در شهر لشکرگاه

Published

 on

(Last Updated On: اسد ۱۲, ۱۴۰۰)

داکتران بدون مرز امروز (سه شنبه ۱۲اسد) هشدار می‌دهند که با دامنه جنگ در شهر لشکرگاه رسیدگی به زخمیان جنگ دشوار شده است.

این درحالی است که جنگ در شهر لشکر گاه میان نیروهای دولتی وطالبان وارد ششمین روز خود شده است٬ نیروهای دولتی توانسته اند که جلو پیشرفت طالبان را بگیرند مگرمشکل در شهر لشکرگاه تنها درگیری میان دو طرف نیست٬ مشکل گیر ماندن مردمان ملکی در ساحه جنگ است.

گفته شده است که در جریان درگیری به خانه‌های مسکونی و غیرنظامیان هم آسیب جدی رسیده است.

سازمان داکتران بدون مرز می‌گوید، رسیدگی به زخمیان جنگ دشوار شده است، این سازمان در اعلامیه‌‌یی گفته است که تیم داکتران بدون مرز مستقر در شهر لشکرگاه در یک روز تنها ۱۰ عمل جراحی را در مرکز درمانی بُست روی کسانی انجام داده اند که در جنگ زخمی شده‌ بودند.

در اعلامیه به نقل از ‍‍سارا لیهی؛ هماهنگ ‌کننده پروژه بخش هلمند سازمان داکتران بدون مرز آمده است که در بسیاری بخش‌های پرجمعیت لشکرگاه شلیک‌های بی‌وقفه، حمله هوایی و راکتی صورت گرفته است و خانه‌های مسکونی مورد حمله قرار گرفته است و شمار زیادی مردم از اثر این حملات زخم برداشته‌‌اند٬ رسیدن جنگ به محدوده شهر، باعث شده است که کارمندان این نهاد نتوانند از خانه بیرون شوند. این وضعیت بسیار خطرناک است و زندگی به بن‌بست رسیده است.

به گفته او، ماه‌ها وضعیت وخیم بود ولی اکنون وضعیت وخیم‌تر شده است.

براساس آمار، از سوم ماه می تا ۳۱ جولای داکتران بدون مرز در هلمند ۴۸۲ زخمی داشتند که تقریباً ۹۲ درصد آنان در حمله‌های موشکی و یا برخورد گلوله زخمی شده اند و یک چهارم، یعنی ۲۶ درصد آنان زیر ۱۸ سال بودند٬ این رقم شمار کلی مجروحان جنگ نیست٬ افراد درمان شده تنها بخشی از شمار واقعی زخمیان جنگ استند.

سازمان داکتران بدون مرز در افغانستان اعلام کرده اند که جنگ در هلمند به بن‌بست برخورده است و مردم و کارمندان این سازمان در خانه‌های‌شان گیرمانده اند.

داکتران بدون مرز افزوده اند که از انجام کار زیاد خسته‌اند و رسیدگی به این همه زخمیان بسیار دشوار و سخت است، مگر ارایه خدمات بهداشتی در هلمند را ادامه خواهد داد.

این سازمان همچنان افزوده است که هرچند شفاخانه‌ها باز است، اما دسترسی مردم به آن بسیار دشوار شده است.

رویداد های اخیر

سازمان ملل خواهان کمک ۱۱۰ میلیون دالری به زلزله زدگان در افغانستان شد

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۷, ۱۴۰۱)

اوچا یا اداره هماهنگ کننده کمک های بشردوستانه سازمان ملل خواهان کمک ۱۱۰ میلیون دالری به خانواده های زلزله زده در افغانستان شده است.

این نهاد سازمان ملل کمک ها را برای بیش از ۳۶۰ هزار تن از آسیب دیدگان زلزله در خوست و پکتیکا تقاضا کرده است.

این نهاد گفته که خانواده های آسیب دیده تمام دار و ندار شان را در زلزله از دست داده اند و نیاز به کمک های فوری دارند.

این درحالی است که کمک‌های داخلی نیز روزانه به مناطق زلزله زده ارسال می شود.

اتاق تجارت و سرمایه گذاری هرات به همکاری دیگر بخش های خصوصی کمک‌های غذایی، لباس و دوا را به ارزش بیش از هشت میلیون افغانی برای خانواده های آسیب دیده ارسال کرده است.

اداره هماهنگ کننده کمک های بشری سازمان ملل همچنان در تویتی از کمک یک میلیون دالری حکومت آسترالیا به آسیب دیده گان زلزه اخیر نیز خبر داده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

دو هزار هکتار زمین درهرات از مواد مخدر پاکسازی شده است

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۶, ۱۴۰۱)

مسوولان محلی درهرات می‌گویند که طی ماه‌های اخیر حدود دو هزار هکتار زمین از وجود کشت مواد مخدر دراین ولایت پاکسازی شده است.

مسوولان محلی در هرات که به بهانه تجلیل از روز جهانی مبارزه با مواد مخدر گردهم آمدند از مبارزه جدی با کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر اطمینان دادند.

آنان هم‌چنان تاکید کردند که روند تداوی معتادان به مواد مخدر در این ولایت جریان دارد.

حیات الله روحانی، مدیر مبارزه با مواد مخدر قوماندانی امنیه هرات گفت: «آنگونه که تجربه نشان داده است تا اینکه مواد فروشان را دستگیر نکنیم، تعداد معتادان کم نمی شود، ما تقریبا ۲۵۰ عملیات انجام داده‌ایم که تعداد زیاد از مواد فروشان را بازداشت کرده‌ایم و دوسیه‌های شان را به نهادهای عدلی وقضایی فرستاده‌ایم».

در همین حال، داکترسید محمد سادات، مدیرعمومی کاهش تقاضای مواد مخدر ریاست صحت عامه هرات گفت که کار اساسی و بنیادی که امارت اسلامی قرار است انجام بدهد این است که مسئله اعتیاد و شفاخانه ترک اعتیاد را “از حالت پروژه‌ای بیرون کند و وارد سیستم صحت افغانستان بسازد.”

بر اساس آمارهای که همواره از سوی نهادهای مربوطه ارائه می‌شود تقریبا هفتاد هزار معتاد به مواد مخدر در هرات وجود دارد که تعدادی از این افراد شب‌ها و روزها را در کنار جاده‌ها و پارک‌های شهر سپری می کنند.

نذیراحمد، معتاد به مواد مخدر گفت: «این ها زن و بچه دارند، هیچ کس نیست که خانواده نداشته باشد، اما همه این‌ها از روی بیکاری است، من خودم دوازده سال درس خواندم، اما نگاه کنید که مجبور شدم و در کنار خیابان هستم».

رضا، معتاد به مواد مخدر گفت: «به وضعیت ما هیچ کس رسیدگی نمی کند، ما چه کار کنیم، ما را زندانی ساختند و دوباره آزاد شدیم، اما با این وضعیت گرسنگی چه کار کنیم».

با این حال، آگاهان به این باور اند که فقر، بیکاری و دسترسی آسان معتادان به مواد مخدر سبب شده است تا روزانه بر آمار این افراد اضافه شود، و این وضعیت باعث افزایش جرم های جنایی در جامعه می شود.

محمد ابراهیم مصئون، استاد پوهنتون گفت: «باید یک میکانیزم درست سنجیده شود تا حکومت‌ها با نهادهای مختلف داخلی و نهادهای مختلف بین‌المللی ساختاری را ایجاد کنند که بتوانند جلو هرنوع رفتاری که با مواد مخدر می تواند مرتبط باشد جلوگیری کنند».

نیروهای مبارزه با مواد مخدر می‌گویند که طی ده ماه گذشته بیش از دوصد تن به ارتباط فروش وقاچاق مواد مخدر بازداشت شدند که بیش از یک هزار کیلوگرام مواد مخدر از نزد شان بدست آمده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

جمعیت هلال احمر برای زلزله‌زدگان ۱۰ میلیون افغانی تخصیص داده است

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۶, ۱۴۰۱)

جمعیت هلال احمر افغانی برای آسیب‌دیدگان زلزله در ولایت‌های خوست و پکتیکا ۱۰ میلیون افغانی اختصاص داده است.

مسوولان این نهاد امروز دوشنبه، ۶ سرطان، در یک نشست خبری در کابل می‌گویند که برای هر خانوادۀ متضرر صد دالر امریکایی که معادل آن کم و بیش نه هزار افغانی می‌شود، توزیع خواهند کرد که در مجموع برای ده هزار خانواده کمک‌های نقدی صورت خواهد گرفت.

ملا نور الدین ترابی، معین هلال احمر افغانی دراین مورد گفته است:  «این پول‌های کمک شده با تیم‌های سروی به مناطق اعزام می‌شود و ما بنابر خواست مردم محل این کمک‌ها را نقدی برای شان توزیع می‎‌کنیم». 

هم‌چنان این نهاد در کنار کمک‌های نقدی، کمک‌های غیرنقدی از قبیل کمپل، خیمه و وسایل خانه و آشپزخانه نیز به آسیب‌دیدگان کمک کرده است.

درهمین حال، آسیب‌دیدگان در برخی از مناطق ولایت پکتیکا می‌گویند که هنوز برای آنان کمک نرسیده است.

مینا گل، یکی از آسیب‌دیدگان در ولایت پکتیکا می‌گوید: «جای برای زندگی نداریم، آب برای نوشیدن نیست و همه خانوادۀ ما در بیرون و در صحرا خشک زندگی میکنند». 

این درحالیست که جمعیت هلال احمر یکی از نهاد‌های است که می‌تواند کمک‌ها را مدیریت درست کند و یک هماهنگی میان نهاد‌های کمک کنندۀ داخلی و خارجی به وجود بیاورد. اما به گفته‌ای باشندگان محل، از اینکه روند کمک رسانی از یک منبع واحد مدیریت و رهبری نمی‌شود، کمک‌ها به برخی آسیب‌دیدگان نرسیده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!