Connect with us

صحت

نگرانی سازمان ملل از وضعیت کودکان مبتلا به سوء تغذیه در افغانستان

Published

 on

(Last Updated On: حمل ۹, ۱۴۰۱)

سازمان ملل متحد از وضعیت کودکان مبتلا به سوء تغذیه در افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

معاون سرمنشی سازمان ملل در امور کمک‌های بشری در افغانستان گفته است ممکن تعداد زیادی این کودکان جان خود را از دست بدهند.

وزارت صحت عامه میپذیرد که میزان مبتلایان به سو تغذیه بلند است و در ۲۸ ولایت سوء تغذیه حاد وجود دارد که در مجموع ۳.۵ میلیون کودک در افغانستان به حمایت‌های غذایی نیاز شدید دارند.

معاون سر منشی سازمان ملل در سفرش به کابل در رشته تویت‌های از وضعیت اطفال مبتلا به سوء تغذیه به شدت ابراز نگرانی کرده است.

این مقام سازمان ملل که از شفاخانه صحت طفل اندراگاندی دیدن کرده گفته است که ممکن از شماری از مبتلایان جان بدهند.

مارتین گریفیتس، معاون سرمنشی سازمان ملل متحد در امور کمک‌های بشری می‌گوید که:” از دیدن چند طفل بیمار به اندازۀ متاثر شدم که نمیتوان با کلمات بیان کنم مسئولان شفاخانه به من گفتند تنها دیروز سه طفل نوزاد در اثر بیماری سوء تغذیه جان باختند و این واقعن نگران کننده است”.

وزارت صحت عامه میپذیرد که میزان مبتلایان به سوء تغذیه بلند است و در ۲۸ ولایت سو تغذیه حاد وجود دارد که در مجموع ۳.۵میلیون کودک در افغانستان به حمایت‌های غذایی نیاز شدید دارند.

جاویدهژیر، سخنگوی وزارت صحت می‌گوید که:” بلی در سال ۲۰۲۲ تا حالی شمار مبتلایان به سوی تغذیه بیشتر شده است و در کنار مشکلات فقرو بیچاره گی بیماری‌های سرخکان و غیره باعث سوی تغذیه میشود .”

سوء تغذیه بدترین دشمن سلامت کودکان به شمار می‌ رود داکتران هم دلیل اصلی سوی تغذیه را فقر، نبود امینت غذایی در ضمن بی‌‌اشتهایی و بیماری‌‌های مهلک مانند اسهالات دوامدار سینه‌ وبغل هم باعث سو تغذیه می‌شود.

محمد حسیب رحیمزی وردگ، رییس شفاخانه صحت طفل می‌گوید که:” فقر و بیچاره‌گی درافغانستان ازعوامل اصلی سوی تعذیه در افغانستان میباشد مردم ما از بیچاره‌گی و نداشتن عذا به این بیماری میرسند. “

این درحالی است که پیش از این بارها نهادهای بین‌المللی هشدار داده بودند که نظام صحی افغانستان با مشکلات جدی روبه رو است و باید برای نجات آن جامعه جهانی دست به کار شود

صحت

افغانستان در راستای محوی پولیو پیشرفت کرده است

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۵, ۱۴۰۱)

یک سال پس از انتقال قدرت در افغانستان در آگست ۲۰۲۱، برنامه محوی پولیو (فلج اطفال) در افغانستان دستاوردهای مهمی داشته است – اما این کار هنوز به پایان نرسیده است.

انتقال ویروس پولیو در افغانستان در حال حاضر در پایین ترین سطح خود در تاریخ رسیده است.

سازمان جهانی صحت گفته است که در سال ۲۰۲۰ در افغانستان ۵۶ کودک به ویروس پولیو مصاب شدند، در سال ۲۰۲۱ این شمار به چهار کودک کاهش یافت و امسال تنها یک کودک به این ویروس مصاب شده است و این به افغانستان فرصت فوق‌العاده‌ای برای محوی پولیو می‌دهد.

از سرگیری کمپاین‌های سراسری واکسیناسیون پولیو با هدف قرار دادن ۹.۹ میلیون کودک گامی حیاتی بوده است.

با دسترسی به کل کشور پس از انتقال قدرت، هفت کمپاین‌ واکسیناسیون سراسری بین نوامبر ۲۰۲۱ و جون ۲۰۲۲ راه اندازی شد و یک کمپاین فرعی با هدف قرار دادن ۶.۷ میلیون کودک در ۲۸ ولایت در ماه جولای انجام شد.

از ۳.۶ میلیون کودکی که از سال ۲۰۱۸ به این برنامه دسترسی نداشتند، ۲.۶ میلیون در طول کمپاین‌های نوامبر، دسامبر و جنوری به این برنامه دسترسی پیدا کردند.

با بهبود دسترسی به کودکانی که قبلاً در دسترس نبودند طی کمپاین‌های بعدی، تعداد کودکان از دست رفته به ۰.۷ میلیون کاهش یافت.

کمپاین‌های اضافی برای باقی مانده سال برنامه ریزی شده است.

باری محوی کامل پولیو افغانستان و پاکستان، دو کشور به هماهنگی فعالیت‌های فرامرزی ادامه می‌دهند. سازمان جهانی صحت گزارش داد که کمپاین‌های دسامبر و می با کمپین‌های ملی پاکستان، با تمرکز بر جمعیت‌های پرخطر از جمله کوچی‌ها، کارگران فصلی و مردمی که در هر دو مرز قرار دارند، هماهنگ شده است.

Continue Reading

صحت

داکتران پاکستانی بیش از ۳هزار بیمار افغان را در شفاخانه نور کابل معالجه کردند

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۱, ۱۴۰۱)

تیمی از داکترانی پاکستانی چشم در هفته گذشته مجموعاً ۳هزار ۷۶۴ بیمار افغان را در شفاخانه رایگان چهار روزه چشم در شفاخانه نور کابل معالجه کردند.

این معالجه رایگان توسط یک تیم ۱۱ نفره از داکتران پاکستانی با همکاری مجمع همکاری پاکستان-افغان، بنیاد الخدمت و وزارت صحت عامه افغانستان راه اندازی شده بود.

داکتران پاکستانی در مجموع ۵۱۶ عمل جراحی انجام دادند. این عمل‌ها شامل ۴۸۲ عمل جراحی کاتاراکت (کدر شدن عدسی چشم)، ۲۲ عمل جراحی چشم و ۱۲ عمل جراحی شبکیه چشم بود.

داکتر ظاهر گل زدران، رئیس شفاخانه نور با تشکر از حمایت برگزارکنندگان گفت:” این داکتران تجهیزات صحی به ارزش ۲.۴ میلیون کلدار پاکستانی را نیز برای معالجه مریضان به این شفاخانه کرده اند.”

زدران گفت که این دومین بار است که این داکتران برای معالجه مریضان افغان به شفاخانه نور مراجعه می کنند.

Continue Reading

صحت

ویروس جدید بنام لانگیا ۳۵ تن را در چین مبتلا کرد

Published

on

(Last Updated On: اسد ۱۹, ۱۴۰۱)

محققان چینی یک ویروس احتمالا کشنده جدید به نام لانگیا را شناسایی کرده‌اند که گفته می‌شود تاکنون ۳۵تن به آن مبتلا شده و از حیوانات به انسان‌ها منتقل می‌شود.

طبق گزارش‌های منتشر شده توسط رسانه‌ها بیرونی، مرکز کنترل بیماری‌های تایوان می‌گوید که تاکنون ۳۵ تن در چین به این ویرو‌س مبتلا شده‌اند. با این وجود، هنوز هیچ مورد مرگ‌و‌میر یا مریض شدید مربوط به این ویروس گزارش نشده است. 

این ویروس اولین بار اواخر ۲۰۱۸ در چین مشاهده شده بود، اما حالا دانشمندان رسما آن را شناسایی کرده‌اند.

بر اساس گزارش‌های موجود، ۲۶ نفر از مریضانی که به ویروس لانگیا مبتلا شده بودند، علائمی شبیه به آنفولانزا از جمله تب، خستگی، سرفه، سردرد و استفراغ را تجربه کرده‌اند. ویر‌وس چینی تاکنون در ولایت‌های شاندونگ و هنان مشاهده شده و هنوز هیچ شواهدی مبنی بر انتقال انسان به انسان در آن‌ها وجود ندارد. 

به گفته دانشمندان، این ویر‌وس جدید احتمالا از حیوانات به انسان منتقل شده است. محققان با انجام آزمایش‌های خود روی حیوانات مختلف متوجه شدند که گونه‌ای پستاندار کوچک و شبیه به موش کور، به نام حشره‌خوار مخزن اصلی این ویروس است. همچنین از بزهای اهلی و سگ‌ها به عنوان سایر گزینه‌های احتمالی یاد شده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!