Connect with us

رویداد های اخیر

نگرانی سازمان ملل متحد از حملات عمدی بر مراکز صحی در افغانستان

Published

 on

(Last Updated On: عقرب ۳, ۱۴۰۱)

هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان «یوناما» از حملات عمدی پسین بر کارمندان و تسهیلات صحی «به ویژه در جریان شیوع کوید-۱۹» ابراز نگرانی کرده است.

یوناما در گزارش تازه ای که امروز به نشر رسیده، در مورد نظارت از همه رویدادهای منازعات مسلحانه بر مراکز صحی از ۱۱ مارچ، روزی که سازمان صحی جهان، شیوع جهانی کوید-۱۹ را اعلام کرد تا ۲۳ می سال روان میلادی آغاز آتش بس سه روزه میان طالبان و دولت افغانستان، یافته هایش را ارایه کرده است.

این گزارش تحت نام “حملات بر مراکز صحی در جریان شیوع کوید-۱۹” آسیب هایی که به کارمندان و تسهیلات صحی وارد شده است و همچنان راه های دیگری که طرف های درگیر در جنگ باعث اخلال در جریان ارائه مراقبت های صحی در نتیجه حملات هدفمند و همچنان درگیری های داومدار گردیده اند را مستند سازی کرده است.

 

یوناما اخیرا در گزارش ربع اول سال ۲۰۲۰ در مورد حفاظت از افراد ملکی، وقوع درباره چنین رویدادهایی ابراز نگرانی کرده بود.

در گزارش آمده است که از آن زمان تاکنون، وضعیت وخیم تر شده است: “طالبان به اختطاف کارمندان صحی ادامه دادند و به یک دواخانه حمله نمودند، نیروهای امنیتی ملی افغان خشونت و ارعاب عمدی انجام دادند که کارمندان و تسهیلات صحی و توزیع ادویه را تحت تاثیر قرار داد، و افراد مسلح ناشناس حمله ای را بر بخش نسایی و ولادی یک شفاخانه در کابل انجام دادند که باعث وارد آمدن تلفات به ده ها فرد ملکی گردید.”

دیبرا لاینز نماینده خاص سرمنشی ملل متحد برای افغانستان و رییس یوناما گفته است: “زمانی که به یک پاسخگویی عاجل بشردوستانه برای حفاظت از جان همه مردم در افغانستان نیاز بود، طالبان و نیروهای امنیتی ملی افغان، هر دو، اقدامات عمدی خشونت آمیز انجام دادند که عملیات صحی را تحت تاثیر قرار داد.”

وی افزود است: “برای این اعمال هیچ گونه توجیهی وجود ندارد، مصونیت و سلامتی افراد ملکی باید یک اولویت باشد.”

این گزارش ۱۵ رویدادی که مراکز صحی را تحت تاثیر قرار داده، مستند سازی کرده است، از این شمار ۱۲ حمله عمدی بوده و باقی آن به گونه تصادفی آسیب دیده اند. بیشتر این رویدادهای مرتبط به مراکز صحی (۸ مورد از حمله های هدفمند و دو مورد از حوادث تصادفی) به طالبان نسبت داده شده است. نیروهای امنیتی ملی افغان نیز مسوول ۳ حمله هدفمند بر مراکز صحی بوده اند. یک مورد از آسیب های تصادفی که به مراکز صحی وارد شده، از اثر درگیری میان نیروهای امنیتی ملی افغان و طالبان، رخ داده است و”شنیع ترین حمله به بخش نسایی ولادی یک بیمارستان در کابل هنوز هم به کسی نسبت داده نشده است.”

این گزارش تاکید می کند که در مطابقت با قانون بین المللی بشردوستانه، اقدامات عمدی خشونت در برابر تسهیلات صحی به شمول بیمارستان‌ها و کارمندان مربوط آن ممنوع است و جرایم جنگی محسوب می گردد.

در همین حال فیونا فریز رییس بخش حقوق بشر یوناما گفته است: “انجام حملات هدفمند در جریان شیوع کوید-۱۹ بر مراکز صحی، زمانی که منابع صحی محدود شده اند و برای افراد ملکی بسیار ضروری هستند، تاسف بار است.”

این گزارش تاکید می کند که آسیب های حملات بر مراکز صحی به ویژه در جریان همه گیری بیماری، فراتر از قربانیان مستقیم این حوادث اند. گزارش می افزاید که بر اساس قانون بین المللی حقوق بشر، حتی در جریان جنگ دوامدار مردم افغانستان حق دارند تا به معیارهای بالای سلامت جسمی و روحی دسترسی داشته باشند. بهره مندی از چنین حقی از اثر رویدادهایی که در این گزارش توضیح داده شده، به شدت به خطر می افتد.

ملل متحد همه حملات هدفمند، تهدیدات، اختطاف ها و دیگر اعمال عمدی در برابر مراکز و کارمندان صحی را که در گزارش آمده است، محکوم می نماید. در وضعیتی که تمام جمعیت افغانستان در خطر ابتلا به کوید-۱۹ قرار دارند، اولویتی بزرگتر از حصول اطمینان از ادامه فعالیت مراکز صحی بدور از دخالت و اخلال و همراه با منابع کافی نمی تواند وجود داشته باشد.

گزارش می گوید که طرف های درگیر در مطابقت با قانون بین المللی بشردوستانه مکلف هستند تا از مراکز صحی و کارمندان آن در برابر آسیب حفاظت کنند و از آنها می خواهد تا فورا چنین حملات عمدی را متوقف کنند.

سازمان ملل تاکید کرده است که محافظت از مرکزهای صحی در هر زمانی مهم است، اما در چنین زمانی که همه تلاش ها باید به ارتقا ظرفیت، موثریت و حمایت از سیستم صحی در افغانستان، متمرکز شود، به ویژه وقتی که تقاضا در حال افزایش است، مهم تر می باشد. بر علاوه ملل متحد در افغانستان از طرف ها می خواهد تا به فراخوان سرمنشی ملل متحد برای آتش بس جهانی پاسخ مثبت دهند، تا تمام توجه و منابع به مبارزه با شیوع کوید-۱۹ اختصاص یابد و از آسیب رسیدن بیشتر به مردم افغانستان جلوگیری شود.

 

رویداد های اخیر

متقی: دیگر نمی‌خواهیم افغانستان میدان مقابله ابر قدرت‌ها باشد

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۳, ۱۴۰۱)

وزیر امور خارجه می‌گوید که اجازه نخواهند داد تا افغانستان بار دیگر به میدان جنگ قدرت‌های بزرگ جهانی قرار گیرد.

امیرخان متقی طی مراسمی امروز (پنج‌شنبه، ۱۳ دلو) در پوهنتون کابل گفته است که افغانستان با کشورهای منطقه روابط دیپلوماتیک خوب دارد و شماری از سفارت خانه‌های افغانستان نیز در کشورهای منطقه و فرا منطقه از کابل دستور می‌گیرند.

آقای متقی گفته است: «ما بعد از این نمی‌خواهیم که افغانستان میدان مقابله ابر قدرت‌ها باشد، اگر مقابله می‌باشد، مثبت باشد، اقتصادی باشد، با توجه به جغرافیای افغانستان، امارت اسلامی تلاش دارد که افغانستان مرکز اقتصاد و اتصال شود چون که منطقه به انرژی خیلی ضرورت دارد.»

او تاکید کرده است که افغانستان با جهان مشکل ندارد تا مشکلی از سوی دنیا برای کشور ایجاد نشود. به گفته متقی، عملاً ثابت شده است که خاک افغانستان برضد هیچ‌کشوری استفاده نمی‌شود.

وزیر خارجه گفت: «ما به کشورهای جهان هم صدا می‌کنیم که با هیچ‌کشوری مشکل نداریم، تعهدی که امارت اسلامی کرده این است که خاک افغانستان برضد هیچ‌کشوری استفاده نمی‌شود.»

در همین حال، آقای متقی نیز افزوده که گزارش سازمان‌های جهانی در پیوند به افغانستان از جمله در بخش کاهش فساد و بهبود وضعیت اقتصادی «نوید بخش» است.

از سویی هم، شماری دیگر از مقام‌های امارت اسلامی گفته‌اند که افغانستان با توجه به تحریم‌ها توانسته به سوی بهبود در حوزه اقتصادی حرکت کند.

عبدالطیف نظری، معین وزارت اقتصاد، گفت: «در یک ونیم سال امارت اسلامی چطور توانسته که با وجود محدودیت‌های سیاسی و بانکی به طرف بهبود در حوزۀ اقتصادی حرکت کند؟ گزارش اخیر بانک جهانی را حتمن خواندید که ریکارد بی‌سابقه را صادرات افغانستان شکستانده است.»

Continue Reading

رویداد های اخیر

امریکا ممنوعیت صدور ویزا برای برخی مقام‌های امارت اسلامی وضع کرد

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۳, ۱۴۰۱)

وزارت خارجه امریکا ممنوعیت صدور ویزا برای برخی مقام‌های امارت اسلامی وضع کرد.

آنتونی بلیکن، وزیر خارجه امریکا در اعلامیه‌ای گفته است که این ممنوعیت صدور ویزا به دلیل وضع محدودیت‌ها و ممنوعیت‌ها بر آموزش و کار زنان وضع شده است.

آقای بلینکن گفته است در پی تصمیم امارت اسلامی بر محدود کردن زنان و دختران از آموزش و کار، بیش از یک میلیون دختر و زن ناگزیر به ترک صنف آموزشی شده و شمار زیادی از زنان از کار بی‌کار شده‌ اند.

وزارت خارجه امریکا در واکنش بر ادامه ممنوعیت‌ها و محدویت‌ها علیه آموزش، تحصیل و کار زنان در افغانستان ممنوعیت صدور ویزا را برای برخی از سران امارت اسلامی وضع کرده است.

وزیرخارجه امریکا با نشر بیاینه‌ای گفته است واشنگتن بر تحریم‌ها علیه مسوولان، افراد و اعضای خانواده‌های سران امارت اسلامی ادامه خواهد داد تا حاکمان جدید را بفهماند که اقدامات آنها هزینه‌های قابل ملاحظه‌ای خواهد داشت و از بهبود روابط با جامعه جهانی جلوگیری خواهد کرد.

در بخشی از اعلامیه وزارت خارجه امریکا آمده است که:«این اقدام را انجام می‌‌دهیم و این محدودیت را بر برخی از اعضای فعلی و سابق طالبان (امارت اسلامی افغانستان)، اعضای گروه‌های امنیتی غیردولتی و سایر افرادی که گمان می‌رود مسئول یا دخیل در محدودیت‌های وضع شده بر زنان و دختران اند، وضع می‌کنیم.»

نماینده دایمی امریکا درسازمان ملل نیز دراین رابطه گفته است که :«ما آنها را بر اساس اقدامات شان قضاوت خواهیم کرد، به همین دلیل آنها در سازمان ملل به رسمیت شناخته نمی‌شوند و ما آنها را در اینجا در ایالات متحده نیز به رسمیت نمی‌شناسیم.»

امارت اسلامی اما می‌گوید که “افزایش تحریم‌ها بر سفر مقام‌های امارت اسلامی پالیسی درست نیست و به حل مشکلات کمک نخواهد کرد زیرا با تحریم‌ها افغانستان بیشتر به انزوا می‌رود.”

درهمین حال، برخی آگاهان می‌گویند که امارت اسلامی باید سیاستی را در پیش بگیرد که هم مشکلات داخلی حل شود و هم جامعه جهانی با آنان تعامل مثبت داشته باشد.

تحریم‌های تازه بر سفر مقام‌های امارت اسلامی در حالی از سوی امریکا وضع می‌شود که پیش از این شورای امنیت سازمان ملل نیز معافیت سفر سیزده مقام امارت اسلامی را تمدید نکرد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

دیدار وزیر دفاع ملی با جنرالان حکومت قبلی

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۳, ۱۴۰۱)

وزارت دفاع ملی امارت اسلامی افغانستان می‌گوید که مولوی محمد یعقوب مجاهد، وزیر این وزارت و قاری فصیح الدین فطرت، لوی درستیز قوای مسلح روز چهارشنبه (۱۲دلو) با جنرالان و شماری از مقامات حکومت قبلی در مقر این وزارت دیدار نمود.

در اعلامیه این وزارت آمده است که در این دیدار دگرجنرال افضل امان، دگرجنرال محمد زمان احمدزی، تورنجنرال شعور گل، تورنجنرال نبی الله، برید جنرال فرید، دگروال افندی و شماری دیگر از جنرالان و قوماندانان قول اردوها حضور داشتند.

خبرنامه به نقل از وزیر دفاع گفته است که دراین دیدار آقای مجاهد گفته است که:«هدف ما ایجاد آرامش و امنیت در کشور است. اکنون زمان پنهان کردن زخم‌های گذشته است، باید به تعصب پایان دهیم و برای پایان دادن به این تعصبات ضرورت به اخلاص و محبت است.»

در این دیدار وزیر دفاع افزوده است که حوادث چهل سال گذشته باعث بی‌نظمی شد. ملا یعقوب تاکید کرده است: «حالا عزم و تلاش ما این است که به هر قیمتی از این نظام اسلامی حفاظت و از خاک دفاع کنیم.»

همچنان وزیر دفاع به مشکلات و پیشنهادات نظامیان قبلی گوش فرا داد و برای حل مشکلات و تامین امنیت آنان اطمینان داده است.

جنرال افضل امان یکی از جنرالان قبلی، در دیدار با وزیر دفاع می‌گوید به عنوان یک نظامی در کشور باقی مانده است. این جنرال حکومت قبلی می‌گوید که :«حالا که یک پروسه تنظیم سیاسی در وطن حاکم شده است، هراسی نداریم و در خدمت شما هستیم.»

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!