Connect with us

رویداد های اخیر

نگرانی نهادهای حامی رسانه‌ها از بحران مالی و محدودیت‌ها

Published

 on

(Last Updated On: میزان ۱۹, ۱۴۰۰)

فعالان رسانه‌ای افغانستان هشدار می‌دهند، که اگر بحران مالی رسانه‌ها و محدودیت‌های ایجاد شده  رفع نشود در روزهای آینده نشرات بیشتری رسانه‌ها متوقف خواهند شد.

در حال حاضر گفته می‌شود نصف از رسانه‌های کشور به دلیل نبود منابع مالی فعالیت‌های شان را متوقف کرده و اغلب کارمندان رسانه‌ها و خبرنگاران وظایف شان را به دلیل عدم دریافت معاش ماهوار از دست داده اند.

نی یا حمایت کننده رسان‌های آزاد در افغانستان میگوید که این امر سبب شده تا صدها خبرنگار و کارمند رسانه‌ای وظایف شان را از دست بدهند.

نصیرنوری، مسوول داد خواهی دفتر نی، در این باره گفت:”با آغاز امارت اسلامی شماری از رسان‌ها بشته شده است و شماری از رسانه هم از نرسیدن اطلاعات به موقع شکایت دارند وقتی ما به کار خبرنگاری ادامه میدهیم منابع اطلاعاتی کم وجود دارد ما از امارت اسلامی میخواهیم  منابع را به دسترس رسانه‌ها قرار بدهند.”

با این همه مشکلات شماری از رسانه به فعالیت‌های شان را ادامه می‌دهند اما این فعالیت‌ها هم بدون مشکلات مالی نیست.

نبیل نیایش، یک خبرنگار در این باره گفت:”تمام خبرنگران در ولایت فاریاب بیکاراستند و کار برای خبرنگاران محدود شده و خواست ما این است که ما از بی سرنوشتی برایند.”

خبرنگار دیگر در این باره گفت:” در زابل رسانه‌ها مشکلات اقتصادی دارند و تعداد کمی از رسانه‌ها که باقی مانده شاید مسدود شود زیرا اعلانات ندارند و این یک مشکل بزرگ است “

 یکی از دست آوردهای مهم  در ۲۰ سال گذشته  تعدد رسانه‌ها و آزادی بیان گفته می‌شود، که اکنون این دست آورد بزرگ در خطر فروپاشی قرار گرفته است .

اما مسوولان امارت اسلامی می‌گویند که برای حل مشکلات مالی رسان‌ها در راز مدت برنامه‌های در نظر گرفته اند.

انعام الله سمنگانی، عضو کمیته فرهنگی امارت اسلامی، در این باره گفت:” ما کوشش میکنیم در آینده یک بازار نو مارکیت رسانه‌ای خوب را برای رسانه ایجاد کنیم تا از عاید خود استفاده کنند.”

چندی پیش اتحادیه ژورنالیستان افغانستان گفته بود  که بیشتر از ۷۰ در صد از رسانه‌ها کار شان را متوقف کرده و اگر جامعه جهانی به وضعیت رسانه‌ها در افغانستان توجه نکند، شماری دیگر از رسانه ها که تاکنون به فعالیت خود ادامه داده نیز در خطر مسدود شدن قرار خواهند گرفت.

رویداد های اخیر

تعیینات تازه در ریاست دفتر مقام عالی ریاست الوزراء

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۴, ۱۴۰۲)

ریاست عمومی دفتر ریاست الوزراء می‌گوید که به خاطر بهبود امور وظیفوی و سپردن کار به اهل آن، تعدادی از شخصیت‌های مجرب و ورزیده در مربوطات ریاست دفتر مقام عالی ریاست الوزراء امارت اسلامی افغانستان آغاز به کار کردند.

در اعلامیه ریاست عمومی دفتر ریاست الوزراء آمده است که براساس پیشنهاد ریاست دفتر و تأییدی رئیس الوزراء، مولوی صالح محمد مصلح به صفت رئیس مطالعات منطقوی و گزارش‌دهی و مولوی نظر محمد میرویس منحیث رئیس تفتیش داخلی ریاست دفتر رئیس الوزراء و مولوی حبیب‌الله به حیث معاون سخنگوی امارت اسلامی در امور هماهنگی ولایتی، معرفی گردیدند.

اعلامیه افزده است که:«این افراد طی جلسه رسمی توسط احمدالله متقی، معاون روابط عامه و استراتیژیک و مولوی محمد داود محمدی، رئیس منابع بشری ریاست دفتر رئیس الوزراء به همکاران‌شان معرفی گردیدند. همچنین در این برنامه تعدادی از آمرین ریاست‌ها نیز معرفی شدند.»

احمدالله متقی، معاون روابط عامه و استراتیژیک ریاست دفتر مقام رئیس الوزراء ضمن تمجید از کارنامه افراد مذکور، برای آنان آرزوی موفقیت در پیشبرد وظایف محوله را نمود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

قرارداد ارائه خدمات مخابراتی میان وزارت مخابرات و شرکت‌های مخابراتی خصوصی امضا شد

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۴, ۱۴۰۲)

قرارداد ارائه خدمات مخابراتی به ارزش ۳۶۵ میلیون افغانی در مناطق دور دست میان وزارت مخابرات و شرکت‌های مخابراتی خصوصی به امضا رسید.

دفتر معاونیت اقتصادی امروز (یک‌شنبه ۱۴، جوزا) در یک خبرنامه به نقل از ملا عبدالغنی برادر نوشته است که امارت اسلامی تلاش می‌کند تا علاوه بر سایر عرصه‌ها، در عرصه مخابرات نیز خدمات با کیفیت به شهروندان کشور را ارایه کند.

در خبرنامه آمده است که بر اساس این قراردادها، شرکت‌های مخابراتی افغان بیسیم و ام‌تی‌ان، ۳۳ سایت مخابراتی را در مناطق دور افتاده ولایت‌های کندهار، نورستان، بدخشان، ارزگان، زابل، کنر، ننگرهار و کابل ایجاد خواهند کرد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

هند: موضوع سفارت افغانستان مسئله داخلی است

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۴, ۱۴۰۲)

پس از نشر گزارش هایی مبنی بر فساد در سفارت افغانستان در دهلی جدید و اقدام امارت اسلامی برای در اختیار گرفتن این سفارت، دولت هند گفته است که این موضوع یک موضوع داخلی است که مربوط آنها نمی‌شود.

نمایندگان مهاجران افغان مقیم هند، مقامات سفارت افغانستان در دهلی از جمله سفیر را به فساد متهم کرده اند. سفارت این اتهامات را رد می کند.

رسانه های هندی همچنین گزارش داده اند که مسئولان سفارت افغانستان در برابر اقدام امارت اسلامی برای کنترول رسمی این سفارت مقاومت کرده اند.

آریندام باغچی، سخنگوی وزارت خارجه هند در یک نشست خبری گفت که این موضوع یک موضوع داخلی سفارت است.

باغچی گفت: «از دیدگاه ما، این یک موضوع داخلی سفارت افغانستان است و ما امیدواریم که آن را در داخل حل کنند».

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!