Connect with us

صحت

نگرانی وزارت صحت از افزایش شیوع ویروس کرونا

Published

 on

(Last Updated On: دلو ۱۱, ۱۴۰۰)

وزارت صحت عامه در حالی که از افزایش شیوع ویروس کرونا در کشور نگرانی دارد می‌گوید که هنوز کیت‌های تشخصیه نوع جهش یافته این بیماری بنام اومیکرون را به دسترس ندارند.

به گفته مسولان این وزارت در ۲۴ ساعت گذشته ۴۲۹ مورد مثبت کرونا در کشور به ثبت رسیده است. مسولان این وزارت از شهروندان کشور می‌خواهد که برای دریافت واکسین کرونا به نزدیک ترین مرکزی صحی مراجعه نمایند.

در همین حال شماری از مریضداران از کمبود دوا و تجهیزات طبی در شفاخانه‌های مختص به تداوی کرونا شاکی اند.

شیوع ویروس کرونا در این شب و روز بار دیگر در کشور افزایش پیدا کرده است. چنان که وزارت صحت عامه می‌گوید در ۲۴ ساعت گذشته ۴۲۹ مورد مثبت از این ویروس در کشور به ثبت رسیده است.

مقام‌های این وزارت در حالی که از افزایش شیوع تازه ویروس کرونا نگرانی دارند می‌گویند کیت‌های تشخیصیه نوع جهش یافته این ویرس را بنام اومیکرون هم در اختیار ندارند.

داکتر جاوید هژیر، سخنگوی وزارت صحت عامه دراین باره می‌گوید که:”تعداد واقعیات مثبت کرونا در این چند روز پیشروبه اوج خود رسیده است و علایم این مریضی مانند نوع جهش یافته آن است و کسی نمیداند چون ما کیت‌ها را نداریم و از هموطنان ما میخواهیم که احتیاط نماید .”

در حال حاضر شفاخانه افغان جاپان تنها شفاخانه‌ای است در کابل که به بیماران کرونایی رسیدگی می‌کند اما شماری از کارمندان این شفاخانه می‌گویند که چندین ماه است که معاش خود را دریافت نکرده اند.

در کنار این مشکلات، شماری از مریضداران از نبود دوا و تجهیزات صحی در شفاخانه‌ها شاکی اند.

ناصر، مریضدار دراین باره گفت:”مریض ما علایم که داشت آوردم به اینجا و شفاخانه که هست و تا حال معلوم نیست که کروناست یا خیر .”

نعمت گل، مریضدار دراین باره گفت:”مریض ما دیر می‌شود که اینجه است اما برای پایوازها جای بود باش درست نیست و باید که برای همه ما مشکلات ما کم شود.”

در حالی که نگرانی‌ها از گسترش شیوع کرونا در کشور رو به افزایش است اما هنوز در سطح شهر و در مکان‌های پر ازدحام شمار استفاده کنندگان ماسک انگشت شمار به نظر می‌رسد، فاصله‌های اجتماعی کمتر رعایت می‌شود و روند تبلیغات برای جلوگیری از مصاب شدن به کرونا هم مدتی می‌شود متوقف است.

صحت

بزرگداشت از روز جهانی «ایدز» در کابل

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۳, ۱۴۰۱)

وزارت صحت عامۀ امارت اسلامی افغانستان از روز جهانی ایدز با شعار «اچ‌آی‌وی را معاینه کنید، رایگان، آسان و محرمانه» تجلیل کرد.

مسوولان وزارت صحت عامه می‌گویند بیش از سه‌‎هزار تن در کشور مبتلا به مرض ایدز اند که ۷۵ درصد مردان و ۲۵ درصد زنان هستند که شماری اندک کودکان زیر سن پانزده سال نیز شامل می‌باشند.

به گفته وزارت صحت عامه، از میان دوازده هزار تن افراد مشکوک سه‌هزار تن آنان تشخیص شده که مرض ایدز دارند.

حبیب الله آخندزاده، معین عرضه خدمات وزارت صحت عامه می‌گوید: «در افغانستان ۳۲۲۹ مورد ایدز ثبت شده که ۷۵ درصد مردان و ۲۵ درصد آنرا زنان تشکیل می‌دهد. به همین ترتیب، ۱۹۵ تن آنان کودکان کمتر از سن ۱۵ سال اند.»

مشکلات اقتصادی، مهاجرت‌، تزریق خون با وسایل آلوده، پایین بودن سطح آگاهی مردم، بی‌سوادی، اعتیاد به مواد مخدر از عوامل افزایش ایدز گفته می‌شود.

در همین حال، وزارت صحت عامه ابراز امیدواری کرده و گفته است که این وزارت با بودجه اندک با این مرض مقابله می‌کند.

حیدر خان، رییس طب وقایوی وزارت صحت عامه گفت: «پنج درصد موارد ایدز در میان افراد معتاد به مواد مخدر می‌باشد و ما با تمام مشکلات اقتصادی کوشش کردیم به مریضان ایدز تا حد امکان کمک کنیم.»

از سویی هم، مسوولان در این وزارت گفته‌اند شیوع این مرض در افغانستان به صفر اعشاریه یک درصد است.

بر بنیاد آمارها، افغانستان در مقایسه با سایر کشورهای جهان کمترین افراد آلوده به ایدز را دارد.

محمد اختر، مسوول سازمان صحی جهان در افغانستان هم‌چنان گفته است: «تا اکنون ۳۲۹۲ تن دچار به مریضی اچ‌آی‌وی اند که از این میان ۲۷ درصد آن‌ها از مریضی‌شان آگاه بوده و ۹.۵ درصد تحت تداوی قرار دارند.»

بر بنیاد آمارها، شمار کسانی که به این مرض در جهان مبتلا اند به بیش از ۳۸ میلیون تن می‌‌رسد. و بیش از ششصد هزار تن نیز در سال گذشته میلادی در اثر این مرض جان باختند.

Continue Reading

صحت

پاکستان به افغانستان ادویه کمک کرد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۱)

حکومت پاکستان یک مقدار ادویه را به افغانستان کمک کرده است. قرار است این مقدار ادویه از سوی شفاخانه‌های ساخته شده توسط کشور پاکستان در افغانستان عرضه شود.

در محفلی که به مناسبت تحویل‌دهی این کمک‌ها امروز (جمعه، ۱۱ قوس) برگزار شده بود، قلندر عباد، وزیر صحت عامه افغانستان و همتایش از کشور پاکستان، عبدالقادر پتیل حضور داشتند.

قرار است این کمک‌ها به شفاخانه محمد علی جناح در شهر کابل، شفاخانه امان‌الله لوگری در ولایت لوگر و مرکز تداوی امراض گرده در شهر جلال آباد فرستاده شود.

محمد صادق، نماینده خاص پاکستان در امور افغانستان در تویتر نگاشته است: «شفاخانه‌های ساخته شده توسط پاکستان در افغانستان دارای مدرن ترین ساختمان‌ها و تجهیزات می‌باشد. پاکستان هنوز برای فعالیت این شفاخانه‌ها با فراهم سازی معاشات و ادویه کمک می‌کند.»

به گفته آقای صادق، پاکستان ۵۰۰ میلیون کلدار را برای فعالیت این شفاخانه‌ها اختصاص داده است.

Continue Reading

صحت

یونیسف: صدها هزار کودک افغانستان را خطر مرگ تهدید می‌کند

Published

on

(Last Updated On: قوس ۹, ۱۴۰۱)

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) می‌گوید ۸۷۵ هزار کودک در افغانستان به دلیل ناامنی غذایی با خطر مرگ روبه‌رو اند.

سام مورت، مسوول بخش ارتباطات یونیسف درافغانستان در توییتر نگاشته است: «هشتصدو هفتاد و پنج‌هزار کودک در افغانستان با خطر مرگ رو‌به‌رو اند. اداره یونیسف در افغانستان به حمایت عاجل جامعه جهانی نیاز دارد تا از سوء تغذیۀ حاد در میان کودکان جلوگیری شود و آنعده از پسران و دختران تداوی شوند که از سوء تغذیه رنج می‌برند.»

در همین حال، مسوولان شفاخانه صحت طفل اندرگاندی نیز گفته‌اند تعداد اطفال مبتلا به سوء تغذیه افزایش یافته است.

محمد حسیب رحیمزی، رییس صحت طفل اندراگاندی گفته است دلیل افزایش مراجعین این شفاخانه بهبود وضعیت امنیتی است چون حالا همه آزادانه به کلینیک‌ها مراجعه می‌کنند.

برخی ازآگاهان وضعیت کودکان در افغانستان را در شرایط کنونی نگران کننده می‌دانند و می‌گویند عواملی همچو فقر، بیکاری، آفات طبیعی و خشکسالی شدید، صدها هزار کودک در افغانستان را در شرایط بسیار رقت‌بار قرار داده است.

مریم معروف آروین، مسوول موسسه تحکیم رفاه زنان و کودکان می‌گوید: «این وضعیت برای ما نگران کننده است و عواملی همچون زلزله و آفات طبیعی و خشکسالی نیز شرایط را برای کودکان کار، سخت و سخت‌تر کرده است.»

پیش از این، موسسه حمایت از کوکان سازمان ملل گفته بود که تقریباً ده میلیون کودک در افغانستان به دلیل نرسیدن غذای کافی در وضعیت بد زنده‌گی می‌کنند.

این در حالی است که امارت اسلامی نیز بارها از سازمان‎های بین‌المللی خواسته است با کمک‌های بشری برخورد سیاسی نکنند و مردم افغانستان را تا رفع مشکلات اقتصادی این کشور کمک کنند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!