Connect with us

رویداد های اخیر

نگرانی یوناما از ادامه خشونت‌ها در افغانستان

منتشر شده

در

(Last Updated On: حمل ۴, ۱۴۰۰)

دیبرا لاینز، رییس هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما، در یک نشست مجازی سازمان ملل متحد گفت که سطح بلند خشونت‌ها در افغانستان مانع تلاش‌های بشردوستانه شده است.

دیبرا لاینز گفت که پیشرفت در گفتگوهای صلح افغانستان پس از شش ماه نیز آهسته است و این گفتگوها نیاز به حمایت قوی جامعه بین المللی دارد.

او در این باره گفت:” ما همیشه میدانستیم که این صلح پیچیده خواهد بود.”

لاینز گفته است که در شش ماه پسین قتل‌های غیرنظامیان در افغانستان افزایش یافته اند و ادامه این خشونت‌ها افغان و همکاران خارجی آنان را ناامید کرده اند.

او در این باره گفت:” این قتل‌ها، آواره‌گی‌ها و رنج افغان‌ها باید خاتمه یابند.”

رییس یوناما گفته است که  در دو ماه اول سال روان میلادی بیشتر از ۸۰ کارمند رسانه‌ها، فعالان مدنی، اعضای نهادهای قضایی، عالمان دین، و مقام‌های حکومتی کشته شده اند.

لاینز در این باره گفت:” این تاثیر کامل خشونت‌ها بر زنده‌گی مدنی افغانستان را تنها انتقال نمی دهد.”

لاینز افزود که بعد از این قتل‌ها چندین تن دیگر پلان‌های خود را تغییر داده اند و یا تصمیم ترک کشور را گرفته اند.

او در ادامه گفت که گروه داعش مسوولیت ۲۵ حمله را در ربع اخیر گرفته است.

لاینز در باره خشک سالی و بحران انسانی در افغانستان هشدار داده و افزوده است که بیشتر از ۴۰ درصد از افغان‌ها به کمک‌ها عاجل نیاز دارد.

نماینده خاص ملل متحد از همه کشورهای عضو خواست تا سخاوتمندانه در پلان کمک‌های بشری سهم بگیرند که تنها شش درصد آن تمویل شده است.

او گفته است که در باره امنیت کارمندان بشردوستانه در افغانستان نگران است در این مورد با دفتر سیاسی طالبان نیز گفتگو کرده است تا در تامین امنیت کارمندان بشردوستانه تلاش کند.

لاینز از انتصاب ژان آرنو به عنوان نماینده شخصی سرمنشی ملل متحد در امور افغانستان و منطقه، ابراز خشنودی نمود و در مورد تاثیری که انکشاف در افغانستان بر جامعه جهانی خواهد داشت، صحبت نمود.

نماینده‌گی سازمان ملل گفته است که به کار خود با تمام جوانب دولت افغانستان، طالبان، رهبران محلی و جامعه بین المللی برای حمایت صلح ادامه خواهد داد. 

رویداد های اخیر

هند: امریکا اهمیت بندر چابهار برای افغانستان را درک می‌کند

Published

on

(Last Updated On: ثور ۲۹, ۱۴۰۳)

وزارت امور خارجه هند روز جمعه اعلام کرد که ایالات متحده اهمیت بندر چابهار را برای تداوم کمک‌های بشردوستانه به افغانستان و ارائه راه‌های بدیل اقتصادی برای این کشور درک می‌کند.

هند اخیراً یک توافقنامه ۱۰ ساله را برای توسعه و بهره برداری از بندر استراتژیک چابهار ایران امضا کرد. دهلی نو قصد دارد روابط تجارتی خود را با افغانستان و کشورهای آسیای مرکزی، با دور زدن بنادر پاکستان، تقویت کند.

اما این توافق باعث احتمال وضع تحریم‌ها از سوی ایالات متحده شده است، کشوری که هند در دهه‌های اخیر روابط اقتصادی و نظامی نزدیکی با آن برقرار کرده است.

رندیر جیسوال، سخنگوی وزارت امور خارجه هند، خاطر نشان کرده که هند از سال ۲۰۱۸ تاکنون ۸۵ هزار تُن گندم، ۲۰۰ تُن حبوبات و ۴۰ هزار لیتر مواد ضد آفات زراعتی را از طریق بندر چابهار به افغانستان ارسال کرده است.

او در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «ایالات متحده همچنین اهمیت بندر چابهار را برای ادامه کمک‌های بشردوستانه به افغانستان و ارائه راه‌های بدیل اقتصادی برای افغانستان درک می‌کند.»

وی افزود: «وزیر امور خارجه کشور ما نیز اخیراً در جلسات متعددی در این باره صحبت کرد و گفت که ما نباید به این پروژه نظر کوتاه داشته باشیم، این پروژه نقش مهمی در اتصال منطقه‌ای دارد، به ویژه برای کشورهای محصور در خشکی در این منطقه.»

آقای جیسوال همچنین تصریح کرد که ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه برای افغانستان، با یک هیات هندی به رهبری جی پی سینگ، مسوول بخش پاکستان، افغانستان و ایران در وزارت امور خارجه هند، دیدار و در مورد وضعیت افغانستان گفتگو کرده است.

وی افزود که آنان بر ضرورت ارائه کمک‌های توسعه‌ای و بشردوستانه به مردم افغانستان تاکید ورزیدند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

در پی سیلاب‌ها در افغانستان، رئیس جمهور نیکاراگوا به رهبر امارت اسلامی پیام تسلیت فرستاده است

Published

on

(Last Updated On: ثور ۲۹, ۱۴۰۳)

سفارت افغانستان در چین می‌گوید که رئیس جمهور نیکاراگوا در پی سیلاب‌های مرگبار در افغانستان به مولوی هبت الله آخندزاده، رهبر امارت اسلامی، پیام تسلیت فرستاده است.

بر بنیاد خبرنامه سفارت که امروز (شنبه، ۲۹ ثور) منتشر شد، این پیام از سوی مایکل کیمپل، سفیر نیکاراگوا در چین به بلال کریمی، سفیر افغانستان در چین سپرده شده است.

در این پیام، دانیل اورتیگا، رئیس جمهور نیکاراگوا ضمن ابراز همدردی در مورد سیلاب‌ها، برای ایجاد روابط خوب با امارت اسلامی و همکاری در زمینه‌های مختلف ابراز علاقه‌مندی کرده است.

سفیر نیکاراگوا اظهار کرده که مردم نیکاراگوا نیز مانند افغان‌ها پس از یک مبارزه سخت در برابر استعمارگران، به استقلال دست یافتند که این نقطه مشترک بین دو کشور است.

از سوی دیگر، بلال کریمی، سفیر افغانستان در چین، گفته است که پیام تسلیت رئیس جمهور نیکاراگوا را به رهبر امارت اسلامی می‌رساند. او همچنان از حفظ روابط خوب با این کشور اطمینان داد.

آقای کریمی تاکید کرده که تمام کشورهای امریکای لاتین حایز اهمیت است، اما پیش قدمی نیکاراگوا در این عرصه یک ابتکار مثبت و قابل تحسین است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

قمی: نشست دوحه واقعیت‌های افغانستان را منعکس کند

Published

on

(Last Updated On: ثور ۲۹, ۱۴۰۳)

نماینده خاص ایران برای افغانستان در دیدار با همتای ایتالیایی اش اعلام کرده که تهران حاضر است نظر به مشورت‌هایی که انجام داده، با اروپا درخصوص تدوین نقشه جامع همکاری در مورد افغانستان کار کند.

حسن کاظمی قمی در دیدار با نماینده خاص ایتالیا برای افغانستان گفته است که موضوعات نشست سوم سازمان ملل متحد در مورد افغانستان در دوحه، مبتنی بر واقعیت‌های منطقه و افغانستان باشد.

او در صفحه ایکس خود نوشته است: «اقدامات کشورهای فرامنطقه تاکنون بر حل بحران و چالش‌های افغانستان مفید واقع نشده و در صورت استمرار این وضعیت، سر ریز چالش ها گریبانگیر اروپا نیز خواهد شد‌.»

آخرین نشست سازمان ملل متحد در مورد افغانستان در دوحه در فبروری امسال برگزار شده بود، اما اهداف عمده آن براورده نشد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!