Connect with us

خبرهای تازه

نیروهای افغان در حالت دفاعی قرار دارند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حوت ۲۷, ۱۳۹۸)

شورای امنیت ملی می‌گوید که از بهر اینکه فرصت پیش آمده برای صلح از دست نرود، نیروهای افغان بالای طالبان حمله نمی کنند، اما در صورت واکنش جنگی از سوی طالبان، نظامیان افغان هم به آنان پاسخ میدهند.

طالبان پانزده روز پیش و در پایان هفته ی کاهش خشونت ها گفتند؛ حملات ما بالای نیروهای افغان از سر گرفته می‌شود، و این بود که میدان جنگ دوباره در کشور گرم شد.

در هفته ی کاهش خشونت ها، منابع رسمی از دولت افغانستان آمار تلفات را ۳۰ کشته و ۵۰ زخمی گفته بود، حال آنکه طالبان این جنگ را شدت بخشیده، نهاد های امنیتی از تلفات و از مکان های جنگ گزارش دقیق نمی دهند.

مروه امینی، معاون سخنگوی وزارت امور داخله، میگوید: “نیروهای امنیتی و دفاعی کشور در حالت دفاعی اند. طالبان که پس از هفته ی کاهش خشونت ها بر بخش های از کشور حمله کردند از سوی نیروهای امنیتی و دفاعی کشور جواب مشابه دیدند و به این گروه تلفات سنگین در این زمان وارد شده است.”

در هفته ی کاهش خشونت‌ها طالبان متعهد شدند که از حمله بر شهرهای بزرگ و مراکز ولسوالی‌های تحت کنترل دولت و همچنان حمله به نیروهای خارجی دست می‌کشند.

شورای امنیت ملی می‌گوید که نیروهای افغان، برای حفظ فرصت پیش آمده از رهگذر مذاکرات صلح در حالت دفاعی قرار دارند و تنها حملات طالبان را پاسخ می دهند.

جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی، میگوید: “برای اینکه گفتگوهای صلح یک زمان و یک فرصت را برای آرامش مهیا ساخته است، نیروهای ما در حالت دفاعی اند اما هر حمله از سوی طالبان را به گونه محکم به آن گروه جواب داده اند.”

آگاهان نظامی می‌گویند که حملات طالبان در ختم هفته کاهش خشونت ها برای نیروهای امنیتی غافلگیر کننده بود، و معلوم می شود که در صورت خروج نظامیان خارجی از افغانستان، نیروهای امنیتی به آموزش بیشتر نیاز دارند.

عبدالوهاب وردک، فرمانده پیشین قوت های هوایی، میگوید: “نیروهای امنیتی توان جنگیدن و دفاع از خاک کشور را در عدم حضور نیروهای خارجی در افغانستان هم دارند، اما این تنها دلیل شده نمی تواند، هنوز هم نیروهای ما به آموزش نیاز دارند و باید بهتر برای جنگ آماده شوند.”

اخبار ساحوی

فرمانده‌ پیشین پولیس ولسوالی تیوره غور در شهر هرات کشته شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۶, ۱۴۰۰)

حبیب الرحمن ملک زاده فرمانده پیشین پولیس ولسوالی تیوره ولایت غور صبح امروز در مرکز شهر هرات ترور شده است.

نزدیکان آقای ملک زاده می گویند او در دروازه خانه اش در ناحیه اول شهر هرات هدف گلوله قرار گرفته و جان باخته است.

ثابت هروی مسوول مطبوعاتی استخبارات هرات با تایید این رویداد میگوید که مهاجمان دو نفر بودند و پس حمله بالای آقای ملک‌زاده از محل فرار کرده اند.

تا هنوز فرد و یا گروهی مسولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

انفجار موتر بم در فاریاب جان ۴ پولیس را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس ولایت فاریاب، میگوید که در یک حملۀ موتر بم بر فرماندهی پولیس ولسوالی المار این ولایت، چهار پولیس جان باختند و پنج پولیس دیگر زخم برداشتند.

به گفته پولیس طالبان نیمه شب گذشته حوالی ساعت ۱۲ یک موتر بم را در سرک قوماندانی امنیه ولسوالی المار انفجار دادند.

به گفته پولیس در اطراف فرماندهی مکتب، مسجد و منازل مسکونی بود که شدیدآ خسارمند شده اند.

در همین حال، پولیس می‌گوید که دراین انفجار بیشتر از ۱۰ غیرنظامی نیز زخم برداشته اند و احتمال میورد که تلفات این حمله، افزایش یابد.

طالبان تاکنون دربارۀ این حمله، چیزی نگفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending