Connect with us

اخبار ساحوی

نیروهای افغان نقطه ی ستراتیژیکی را در مهمند دره ننگرهارتحت تسلط درآوردند

Published

 on

(Last Updated On: ثور ۴, ۱۳۹۹)

بزرگ ترین گذرگاه مخفی مرزی انتقالات سلاح، مهمات، مواد انفجاری گروه جیش محمد، لشکر طیبه و دیگر گروه های هراس افگن در ولسوالی مهمند دره ننگرهار،  پس از دو دهه در نبرد چند روزه در اداره ی  نیروهای تحت الحمایه امنیت ملی قرار گرفت.

فرمانده تحت الحمایه امنیت ملی در ولایت ننگرهار می گوید که مانند این دره چندین گذرگاه دیگر در نقطه صفری مرز بین افغانستان و پاکستان وجود دارد، که هنوز هم به روی هراس افگنان فعال است.

نیروهای امنیتی می گویند که پس از هشت روز جنگ نفس گیر توانسته اند گذرگاه غورکی را در ولسوالی مهمند دره ننگرهار از اداره ی گروه های هراس افگن بیرون کنند.

به گفته ی نیروهای امنیتی این دره که در نقطه ی صفری مرز با پاکستان قرار دارد، گذرگاه انتقالات گروه های هراس افگن بود.

ملک دهقان فرمانده محلی تحت الحمایه امنیت ملی می گوید که از دست دادن دوباره این گذرگاه برای حکومت گران تر از پیش خواهد بود.

گزارشگر آریانا نیوز پس از ۳ ساعت سفر در روستای غورکی ولسوالی مهمند دره به نقطه صفری مرزمیان افغانستان و پاکستان، جاییکه چند روز پیش تحت حاکمیت گروه جیش محمد و لشکرطیبه بود، رسیده و با تعدادی از ساکنین محل صحبت داشته است.

باشنده گان محل می گویند که گروه های هراس افگن رفت و آمد و انتقالات شان را توسط اسپ ها و قاطرها انجام میدادند.

نیروهای ارتش و پولیس مرزی در این دره می گویند که گروه های گوناگون که شهروندان پاکستانی بودند با آنان سال ها در این روستا جنگیده اند.

پس از توافق نامه صلح میان آمریکایی ها و طالبان در قطر، حالا گروه های داعش، القاعده، جیش محمد و سایر گروه های تروریستی در برابر نیروهای افغان می جنگند.

دیده شود که بعد از گفتگوهای صلح میان طالبان و حکومت افغانستان، با این گروه ها چگونه کنار خواهد آمد.

اخبار ساحوی

دیدار رهبر امارت اسلامی با علمای دینی کابل

Published

on

(Last Updated On: اسد ۱۲, ۱۴۰۱)

یک گروه از پنجاه نفری از عالمان دینی ولایت کابل  با رهبر امارت اسلامی در کندهار دیدار و در باره حقوق زنان نیز گفتگو کرده اند.

این دیدار که به خواست رهبر امارت اسلامی صورت گرفته که هدف اساسی آن مشکلات پایتخت نیشنان بوده است.

علمای دینی از رهبر امارت اسلامی خواسته اند که به آموزش و تعلیم، توجه خاص صورت گیرد و در صورت نیاز در نصاب تعلیمی هم تغیراتی بوجود آید.

در این دیدار عالمان دینی در باره حقوق زنان در چارچوب شریعت اسلامی و مسله تعلیم دختران گفتگو کرده اند. رهبر امارت اسلامی به علما اطمینان داده است که به مشکلات پایتخت رسیدگی خواهد شد.

ندا محمد ندیم، والی کابل گفت:” هدف اساسی این ملاقات مشکلات پایتخت نیشنان بود که به شخص عالی جناب برسد و دستورات وی از منبر و علما به مردم رسانیده شود”.

برخی از این علما می‌‌گویند که در مورد رسید‌گی به مشکلات زنان، احترام به حقوق زنان در چارچوب اسلام و تجدید نظر در نصاب‌ تعلیمی مکاتب و مدرسه‌‌ها بحث‌های با رهبر امارت اسلامی داشته اند.

عبدالحمید حماسی، عالم دین می‌گوید که:” برای امیرالمومین مجاهد و غیر مجاهد فرق ندارد و همه رعیت است و دارای حقوق برابر .”

این درحالی است که پیش از این رهبر امارت اسلامی در نشست بزرگ علمای دینی وعده سپرده که در هر نشستی از عالمان دین شرکت خواهد کرد و عالمان دین را در رهبری نهادهای دولتی خواهد گماشت.

Continue Reading

اخبار ساحوی

کشته شدن ۳عضو داعش دریک عملیات نیروهای امارت اسلامی در ولایت کندز 

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۲۶, ۱۴۰۱)

در یک عملیات نیروهای امارت اسلامی افغانستان بریک مرکز گروه داعش در ولایت کندز،۳ عضو این گروه کشته شدند. 

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی افغانستان گفته است که این عملیات از سوی قطعه خاص امارت اسلامی در منطقهٔ قنجغه ولسوالی امام صاحب راه اندازی شد. 

به گفته آقای مجاهد دراین عملیات همچنان ۵ عضوی گروه داعش بازداشت شدند. 

آقای مجاهد افزوده است که این افراد در حمله‌‌های راکتی چندی پیش بر خاک ازبکستان و تاجیکستان دست داشتند.

Continue Reading

اخبار ساحوی

سرپرست وزارت خارجه به ولایت بدخشان رفت

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۲۳, ۱۴۰۱)

مسوولان محلی در بدخشان می‌گویند امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه روز چهارشنبه (۲۲سرطان) به منظور بررسی چالش‌های باشندگان به این ولایت سفر نمود.

معزالدین احمدی، رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت بدخشان می‌گوید در این سفر احمدالله وثیق، رییس رادیو تلویزیون ملی نیز با امیر خان متقی همراه است و با رووسای ادارات دولتی  و مقامات محلی روی چالش‌ها و مشکلات مردم این ولایت بحث و گفتگو کرده اند.

به گفته آقای احمدی در این برنامه روی مسایل چگونگی برقراری روابط حسنه میان اقوام ساکن در دوطرف خط مرزی میان تاجکستان و افغانستان، حل مشکلات مرزی از راه دیپلوماسی، روابط حسنه نیروهای امارت اسلامی با مردم، بررسی مشکلات اقتصادی مردم و حل مشکلات تعلیم و تربیه تبادل نظر صورت گرفته است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!