Connect with us

اخبار ساحوی

نیروهای افغان نقطه ی ستراتیژیکی را در مهمند دره ننگرهارتحت تسلط درآوردند

Published

 on

(Last Updated On: ثور ۴, ۱۳۹۹)

بزرگ ترین گذرگاه مخفی مرزی انتقالات سلاح، مهمات، مواد انفجاری گروه جیش محمد، لشکر طیبه و دیگر گروه های هراس افگن در ولسوالی مهمند دره ننگرهار،  پس از دو دهه در نبرد چند روزه در اداره ی  نیروهای تحت الحمایه امنیت ملی قرار گرفت.

فرمانده تحت الحمایه امنیت ملی در ولایت ننگرهار می گوید که مانند این دره چندین گذرگاه دیگر در نقطه صفری مرز بین افغانستان و پاکستان وجود دارد، که هنوز هم به روی هراس افگنان فعال است.

نیروهای امنیتی می گویند که پس از هشت روز جنگ نفس گیر توانسته اند گذرگاه غورکی را در ولسوالی مهمند دره ننگرهار از اداره ی گروه های هراس افگن بیرون کنند.

به گفته ی نیروهای امنیتی این دره که در نقطه ی صفری مرز با پاکستان قرار دارد، گذرگاه انتقالات گروه های هراس افگن بود.

ملک دهقان فرمانده محلی تحت الحمایه امنیت ملی می گوید که از دست دادن دوباره این گذرگاه برای حکومت گران تر از پیش خواهد بود.

گزارشگر آریانا نیوز پس از ۳ ساعت سفر در روستای غورکی ولسوالی مهمند دره به نقطه صفری مرزمیان افغانستان و پاکستان، جاییکه چند روز پیش تحت حاکمیت گروه جیش محمد و لشکرطیبه بود، رسیده و با تعدادی از ساکنین محل صحبت داشته است.

باشنده گان محل می گویند که گروه های هراس افگن رفت و آمد و انتقالات شان را توسط اسپ ها و قاطرها انجام میدادند.

نیروهای ارتش و پولیس مرزی در این دره می گویند که گروه های گوناگون که شهروندان پاکستانی بودند با آنان سال ها در این روستا جنگیده اند.

پس از توافق نامه صلح میان آمریکایی ها و طالبان در قطر، حالا گروه های داعش، القاعده، جیش محمد و سایر گروه های تروریستی در برابر نیروهای افغان می جنگند.

دیده شود که بعد از گفتگوهای صلح میان طالبان و حکومت افغانستان، با این گروه ها چگونه کنار خواهد آمد.

اخبار ساحوی

دریک انفجار در ولایت ننگرهار ۲تن جان باختند و ۲۸ تن دیگر زخمی شدند

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۳۰, ۱۴۰۱)

مقام‌های محلی ولایت ننگرهار می‌گویند که در پی یک انفجار در این ولایت دستکم دو تن جان باختند و ۲۸ تن دیگر زخمی شده اند.

به گفته مقام‌های محلی این رویداد صبح امروز (دوشنبه ۳۰جوزا) بر اثر انفجار ماین مقناطیسی بر موتر حامل مدیر بخش صحت ولسوالی غنی‌خیل در بازار شیرگر صورت گرفته است.

مولوی صدیق الله، ولسوال غنی‌خیل گفته است که در میان زخمیان پنج تن از نیروهای امارت اسلامی نیز شامل اند.

به گفته‌ی مولوی صدیق الله زخمیان رویداد به شفاخانه حوزوی انتقال داده شده اند و از وضعیت خوبی برخوردارند.

یونما یا دفتر معاونت سازمان ملل در کابل این حمله را نکوهش کرده و گفته است این انفجار در یک بازار مزدحم صورت گرفته که به شمول کودکان تعدادی افراد ملکی نیز زخم برداشته اند.

یونما هم چنان خواهان توقف فوری حملات پیهم به افراد ملکی شده است.

تاکنون گروه مسوولیت این رویداد را به عهده نگرفته است.

Continue Reading

اخبار ساحوی

سیلاب‌ها در ولایت بدخشان خسارات مالی برجا گذاشت

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۲۶, ۱۴۰۱)

مقام‌های محلی ولایت بدخشان روز پنجشنبه (۲۶جوزا) تایید کرده اند که سیلاب‌های ناگهانی در این ولایت باعث تخریب گسترده و خسارات مالی در سراسر ولسوالی زیباک شده است.

به گفته فضل احمد فیضی، رئیس شورای انکشافی زیباک، گل‌خانه، دند، دشت‌خان، نو آباد و خلخان مناطقی اند که بیشترین آسیب را در این ولسوالی دیده اند.

وی گفته است که:” وقوع سیلاب به دلیل بارش شدید باران رخ داده است.”

فیضی به خبرگزاری باختر گفته است:”سیل به ۴۴ هکتار از زمین های کشاورزی، مزارع، هشت خانه، خندق‌های آبیاری و جاده‌ای که دو روستا را به هم متصل می کند خسارت وارد کرده است.”

به گفته مقام‌ها مواشی نیز در سیلاب‌ها تلف شده اند.

Continue Reading

اخبار ساحوی

ایجاد مرکز پروسس و فروشات سنگ و منرال‌های طبیعی در بدخشان

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۲۴, ۱۴۰۱)

سرپرست وزارت اقتصاد در سفرش به ولایت بدخشان اتاق صنایع و معادن و همچنان مرکز پروسس و فروشات سنگ و منرال‌های طبیعی را برای اولین بار در این ولایت افتتاح کرد.

هدف از ایجاد این مرکز، آماده ‌سازی و پروسس سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی به‌منظور فروش در بازارهای ملی وبین‌المللی عنوان شده است.

دین محمد حنیف، سرپرست وزارت اقتصاد در هنگام افتتاح این مرکز می‌گوید با وجودی که میلیون‌ها دالر در افغانستان در سالیان پسین سرازیر شد اما کار بنیادی که بتواند افغانستان از وابستگی‌های اقتصادی نجات دهد صورت نگرفته است.

آقای حنیف از نحوه مصرف میلیاردها دالر در سال‌های گذشته انتقاد می‌کند ومی‌گوید که این کمک‌ها برای نجات افغانستان از وابستگی اقتصادی موثر نبوده زیرا هم اکنون افغانستان ۳۴۰ میلیون دالر تنها پول صرفیه برق را به کشورهای دیگر می‌پردازد.

دین محمد حنیف، سرپرست وزارت اقتصاد می‌گوید که :” یکی افتتاح اطاق صنایع و معادن است ویکی افتتاح مرکز پروسس است و این را به فال نیک می‌گیریم وبدخشان را که میبینی واقعا امید وار کننده است وما باید در پهلوی هم قدم به قدم پیش برویم .”

رئیس اجرایی اتاق صنایع و تجارت می‌گوید بدخشان صدها نوع سنگ قیمتی و منرال‌های طبیعی دارد که ایجاد این مرکز سنگ‌های قیمتی پروسس خواهد شد و برای فروش آن هم در سطح ملی و بین‌المللی بازاریابی میشود.

رحیم‌الله سمندر، رییس اجرایی اتاق صنایع و تجارت می‌گوید که :”بدخشان از ولایت‌های غنی است که در دنیا با اهمیت است در گذشته مردم کم به بدخشان بلدیت داشتند. بدخشان دارای لعل ولاجورد است اما شما باید بدانید که در بدخشان چیزهای قیمتی تر است که کشورهای دیگر ندارند به هزار نوع منرال‌ها “.

بدخشانیان هم امیدوارند که ایجاد این مرکز واستخراج منابع طبیعی بخصوص سنگ‌های قیمتی برای آنان زمینه کار و اشتغال زایی را فراهم کند.

ولایت بدخشان سرشار از منابع طبیعی است که در دهه گذشته زومندان محلی همواره سرگرم استخراج غیرقانونی این منابع وقاچاق آن به کشورهای بیرونی بودند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!