Connect with us

اخبار ساحوی

نیروهای افغان نقطه ی ستراتیژیکی را در مهمند دره ننگرهارتحت تسلط درآوردند

Published

 on

(Last Updated On: عقرب ۳, ۱۴۰۱)

بزرگ ترین گذرگاه مخفی مرزی انتقالات سلاح، مهمات، مواد انفجاری گروه جیش محمد، لشکر طیبه و دیگر گروه های هراس افگن در ولسوالی مهمند دره ننگرهار،  پس از دو دهه در نبرد چند روزه در اداره ی  نیروهای تحت الحمایه امنیت ملی قرار گرفت.

فرمانده تحت الحمایه امنیت ملی در ولایت ننگرهار می گوید که مانند این دره چندین گذرگاه دیگر در نقطه صفری مرز بین افغانستان و پاکستان وجود دارد، که هنوز هم به روی هراس افگنان فعال است.

نیروهای امنیتی می گویند که پس از هشت روز جنگ نفس گیر توانسته اند گذرگاه غورکی را در ولسوالی مهمند دره ننگرهار از اداره ی گروه های هراس افگن بیرون کنند.

به گفته ی نیروهای امنیتی این دره که در نقطه ی صفری مرز با پاکستان قرار دارد، گذرگاه انتقالات گروه های هراس افگن بود.

ملک دهقان فرمانده محلی تحت الحمایه امنیت ملی می گوید که از دست دادن دوباره این گذرگاه برای حکومت گران تر از پیش خواهد بود.

گزارشگر آریانا نیوز پس از ۳ ساعت سفر در روستای غورکی ولسوالی مهمند دره به نقطه صفری مرزمیان افغانستان و پاکستان، جاییکه چند روز پیش تحت حاکمیت گروه جیش محمد و لشکرطیبه بود، رسیده و با تعدادی از ساکنین محل صحبت داشته است.

باشنده گان محل می گویند که گروه های هراس افگن رفت و آمد و انتقالات شان را توسط اسپ ها و قاطرها انجام میدادند.

نیروهای ارتش و پولیس مرزی در این دره می گویند که گروه های گوناگون که شهروندان پاکستانی بودند با آنان سال ها در این روستا جنگیده اند.

پس از توافق نامه صلح میان آمریکایی ها و طالبان در قطر، حالا گروه های داعش، القاعده، جیش محمد و سایر گروه های تروریستی در برابر نیروهای افغان می جنگند.

دیده شود که بعد از گفتگوهای صلح میان طالبان و حکومت افغانستان، با این گروه ها چگونه کنار خواهد آمد.

اخبار ساحوی

هفت عضو یک خانواده‌ به‌گونه‌ مرموز در بلخ کشته شدند

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۶, ۱۴۰۱)

مسوولان امنیتی در ولایت بلخ می‌گویند هفت عضو یک خانواده به‌گونه‌ مرموز در ولسوالی چمتال این ولایت به قتل رسیده‌اند.

محمد اصف وزیری، سخنگوی پولیس می‌گوید این خانواده جمعه شب (۱۴دلو) به گونه مرموز با ضرب گلوله به قتل رسیده‌اند.

به گفته‌ی وزیری کودکان و زنان نیز شامل قربانیان این رویداد هستند.

آقای وزیری می‌گوید تا کنون علت و انگیزه‌ی این قتل روشن نیست، اما تلاش‌ها به منظور پی‌گیری عاملان این رویداد ادامه دارد.

Continue Reading

اخبار ساحوی

بازداشت پنج تن در پیوند به قاچاق سنگ لیتیم در ولایت ننگرهار

Published

on

(Last Updated On: دلو ۲, ۱۴۰۱)

وزارت معادن و پترولیم می‌گوید که درهمکاری با ریاست استخبارات روزگذشته (شنبه ۱ دلو) از قاچاق نزدیک به هزار تُن سنگ تخته پت یا لیتیم که از ولایات نورستان و کنر به ولایت ننگرهار تدریجاً قاچاق و به خارج انتقال می‌گردید جلوگیری شد.

وزارت معادن و پترولیم گفته است که ۳۰۰ تُن سنگ لیتیم باالفعل از نزد قاچاقبران ضبط و رسما تسلیم هیئت وزارت معادن و پترولیم شد و حدود ۷۰۰ تُن آن در ولایت کنر مهر و لاک گردید.

این وزارت افزوده است که در پیوند به این قضیه شماری از قاچاقبران داخلی و خارجی از سوی نهادهای استخباراتی و امنیتی دستگیر گردیدند.

داکتر بشیر، رئیس امور عملیاتی ریاست استخبارات روز گذشته در یک نشست خبری در ولایت ننگرهار گفت که نزدیک به ۳۰۰ تُن این سنگ‌های قیمتی در ننگرهار و باقی در کنر کشف و ضبط شده است.

وی دراین رابطه گفت:«ما اطلاع یافتیم که برنامه‌ قاچاق این سنگ‌های قیمتی وجود دارد که قرارداد نشده و مخفیانه استخراج می‌شود. بنابرین برای دستگیری عاملان اصلی، به آنها فرصت دادیم که به شهر جلال آباد برسند. پنج تن دستگیر شدند، دو قاچاقچی خارجی که چینی هستند و سه افغان که همکار آنها بودند و بیشتر خریداری را آنها انجام می دادند.»

لیتیم فلز کم یافت است که از آن بیشتر در فناوری‌های نوین از جمله باتری مبایل‌های هوشمند، موترهای برقی، کمپیوترها و طیاره‌های بدون سرنشین استفاده می‌شود.

مسؤلان می‌افزایند که بر اساس فرمان رهبر امارت اسلامی قاچاق و انتقال غیرقانونی سنگ‌های قیمتی کشور ممنوع قرار داده شده است.

Continue Reading

اخبار ساحوی

۶۶ زندانی به شمول زنان و کودکان از زندان مرکزی ننگرهار آزاد شدند

Published

on

(Last Updated On: جدی ۳۰, ۱۴۰۱)

دفتر رسانه‌های ولایت ننگرهار گفته است که ۶۶ زندانی روزپنج شنبه (۲۹جدی) از زندان مرکزی این ولایت آزاد شدند.

در اعلامیه‌ی این دفتر آمده است که بر اساس فرمان رهبر امارت اسلامی افغانستان ۶۶ زندانی به‌شمول زنان و کودکان از زندان مرکزی ننگرهار رها و به خانه‌هایشان بازگشتند.

شیخ محمد گلاب فاروقی، رئیس محکمه استیناف ننگرهار گفته است که در میان زندانیان آزاد شده پنج زن، یازده کودک و متباقی مردان می‌باشند.

وی افزوده است که:«در ظرف یک و نیم ماه دیگر دوسیه‌های زندانیان باقی مانده مورد بررسی قرار می‌گیرد و کسانی که جرایم آنها جزئی است یا کسانی که از طرف مقابل بخشیده شده اند آزاد خواهند شد.»

مولوی بلال شاهین، رئیس محابس ننگرهار می‌گوید که در حال حاضر ۱۱۰۰ تن شب و روز را در این زندان می‌گذرانند و امکانات و برنامه‌های آموزشی لازم برای آنان فراهم شده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!