Connect with us

رویداد های اخیر

هزینه حضور ۲۰ساله بریتانیا در افغانستان نزدیک به ۳۲ ملیارد دالر شده است

Published

 on

(Last Updated On: جوزا ۱۷, ۱۴۰۰)

به نقل از روزنامه میرور، مشارکت بریتانیا در عملیات نظامی در افغانستان که از سال ۲۰۰۱ آغاز شد ، ۳۱.۳ میلیارد دلار برای مالیات دهندگان بریتانیا هزینه داشت.

براساس گزارش این روزنامه، از ماه می ۲۰۲۱، عملیات نظامی بریتانیا در جنگ افغانستان ۲۸ میلیارد پوند (بیش از ۳۱ میلیارد دالر) هزینه داشت و منجر به کشته شدن ۴۵۰ نظامی بریتانیایی شد که هزینه نهایی ممکن است حتی بیشتر باشد.اما دولت تاکنون خواستار تحقیق درباره این جنگ نشده است.

وزیر دفاع این کشور با نشان دادن هزينه در پاسخ كتبی پارلمانی گفته است که :” تا ماه می ۲۰۲۱ ، کل هزینه عملیات ۲۲.۲میلیارد پوند بوده است.”

ایالات متحده و متحدانش در ناتو در سال ۲۰۰۱ عملیات نظامی را در افغانستان آغاز کردند. این عملیات در چارچوب “ماموریت قاطع” انجام شد که پاسخی به حمله هراس افگنانه القاعده در ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ بود.

هزینه جانی و مالی این حضور ۲۰ ساله نظامی و امنیتی در افغانستان به شکلی بالا بوده است. طی این سال‌ها بیش از ۲هزار ۳۰۰ نظامی زن و مرد امریکایی کشته و بیش از ۲۰ هزار تن دیگر زخم برداشته اند. مجروح شده‌اند، همچنان بیش از ۴۵۰ نظامی بریتانیایی و صدها نفر دیگر از ارتش سایر کشورها.

این درحالی است که امریکا و بریتانیا بعد از ۲۰ سال به حضور نظامی خود در افغانستان پایان می‌دهند.

جو بایدن، رییس‌جمهوری امریکا به تازگی اعلام کرده که ۲۵۰۰ تا ۳۵۰۰ نظامیان زن و مرد باقی‌مانده در افغانستان تا ۱۱ سپتامبر این کشور را ترک خواهند کرد. بریتانیا هم در اقدامی مشابه، ۷۵۰ نیروی نظامی خود را از افغانستان خارج می‌کند.

رویداد های اخیر

حنفی: امارت اسلامی متعهد به تطبیق شریعت است

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۰, ۱۴۰۱)

محمد خالد حنفی، سرپرست وزارت امر به معروف و نهی از منکر می‌گوید در مسئله «حجاب» در برابر هیچ گونه فشار جهانی تن نخواهند داد و این حکم اسلامی را تطبیق خواهند کرد.

محمد خالد حنفی افزوده است در کنار اعضای امر به معروف و نهی از منکر وجیبه دینی تمامی علما، امامان مساجد و بزرگان قومی است که احکام اسلامی را در جامعه تطبیق کنند.

آقای حنفی مدعی است که در بیست سال گذشته افکار نسل جوان افغانستان صدمه جدی دیده است.

به گفته این وزارت، در حال حاضر هشت هزار تن زیر تشکیلات وزارت امر به معروف ونهی از منکر مصروف کار هستند که بیشتر روی اصلاحات فردی و اجتماعی کار می‌کنند.

درهمین حال، شماری از عالمان دین اما می‌گویند برای کسانی که سرگرم امر به معروف و نهی از منکر هستند، تسهیلات فراهم شود.

سرپرست وزارت امر به معروف ونهی از منکر هم‌چنان می‌گوید حلقات خارجی در پی تخریب امارت اسلامی هستند.

آقای حنفی در پیوند به حقوق زنان یک بار دیگر می‌گوید که حقوق زنان مطابق شریعت اسلامی تأمین  خواهد شد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

نشست یک روزه برای جذب سرمایه‌گذاری‌ها در بخش انرژی و آب برگزار شد

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۰, ۱۴۰۱)

امارت اسلامی افغانستان امروز (پنج‌شنبه ۲۰اسد) یک نشست بزرگ را برای جذب سرمایه گذاری‌های داخلی و خارجی در بخش انرژی و آب برگزار کرد.

در این نشست که از سوی وزارت انرژی و آب برگزار شده بود شماری زیادی از مقام‌های ارشد دولتی و شرکت‌های خصوصی شرکت داشتند.

عبدالغنی برادر، معاون اقتصادی ریاست الوزرا از سرمایه گذاران خواست که در بازسازی و خودکفایی افغانستان همکاری کنند. به گفته‌ای او تمام مسوولین امارت اسلامی تلاش دارند تا مشکلات کشور حل شود.

معاون اقتصادی ریس الوزرا می‌گوید که تمامی مسوولان امارت اسلامی تلاش میکنند تا مشکلات کشور را حل کنند و از سرمایه‌گذاران میخواهند که در بازسازی و خودکفایی افغانستان را همکاری کنند

ملا برادر می‌گوید که جلب سرمایه گذاری و هم چنان تامین امنیت پروژه‌ها از اولویت‌های امارت اسلامی است.

همچنان سرپرست وزارت انرژی وآب می‌گوید که در چهار دهه گذشته کار برای مدیریت آب‌ها و تولید انرژی در داخل کشور صورت نگرفت، اما آنان کار ساخت بیش از صد بند را آغاز کرده اند که پس از تکمیل این پروژه‌ها بیش از هزار میگاوات برق تولید خواهد شد.

در هیمن حال وزارت معادن و پترولیم می‌گوید عواید این اداره افزایش یافته است، شهاب الدین دلاور، سرپرست این وزارت می‌گوید که عواید این نهاد در سه ماه نخست سال مالی در حکومت گذشته ۶۸ میلیون افغانی بود، اما اکنون این عواید به بیش از ۴ میلیارد افغانی رسیده است.

آقای دلاور می‌افزاید که مسولان شرکت بیات پاور به آنان وعده داده است که ظرفیت تولید برق را در کشور چند برابر افزایش خواهند داد.

اعضای سکتور خصوصی هم ازآمادگی‌های شان برای سرمایه گذاری روی تولید انرژی برق سخن زدند.

با این همه به گفته‌ای آگاهان افغانستان ظرفیت‌های بزرگ تولید انرژی برق آفتابی، آبی و همچنان ذغال سنگ را نیز داراست و هرگاه همه این منابع مدیریت درست شود افغانستان یک کشور وارد کننده برق نه بل به کشور صادر کننده برق مبدل خواهد شد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

خواست ۷۰ اقتصاددان بین‌المللی از جوبایدن برای آزادسازی دارایی‌های افغانستان

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۰, ۱۴۰۱)

بیش از ۷۰ اقتصاددان و کارشناس، از جمله جوزف استیگلیتز، برنده جایزه نوبل، در نامه‌ای که روز چهارشنبه (۱۹اسد) به جو بایدن، رئیس‌جمهور امریکا ارسال شده است، از واشنگتن و سایر کشورها خواستند دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان را آزاد کنند.

به نقل از خبرگزاری رویترز در این نامه آمده است که کشورهای خارجی باید حدود ۹ میلیارد دالر از دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان را آزاد کنند تا اقتصاد این کشور بتواند فعالیت کند.

در بخشی از این نامه آمده است:” مردم افغانستان اگرچه حکومت کنونی را انتخاب نکرده‌اند اما مجبور به تحمل رنج مضاعف شده‌اند. به منظور کاهش بحران بشردوستانه و بهبودی اقتصاد افغانستان، از شما می‌خواهیم که به بانک مرکزی افغانستان اجازه دهید تا به ذخایر ارزی بین المللی خود دسترسی داشته باشد.”

نویسندگان این نامه از کشورهایی چون امریکا، هند، انگلیس و آلمان هستند.

پیش از این رویترز به نقل از سه منبع آگاه به گفتگوها میان نمایندگان امریکا و امارت اسلامی افغانستان گزارش داده بود که واشنگتن پیشنهادهایی برای آزادسازی چند میلیارد دالر از ذخایر مسدودشده بانک مرکزی افغانستان در امریکا را به یک صندوق امانی در کشور سوم داده است تا در مقابله با بحران اقتصادی افغانستان به مصرف برسد.

یک منبع امارت اسلامی به رویترز گفته که امارت اسلامی اصل گذاشتن این ذخایر ارزی در یک صندوق امانی را رد نکرده اما با پیشنهاد امریکا برای کنترل طرف سوم بر این صندوق مخالف است.

یک منبع امریکایی نیز گفته که واشنگتن در حال مذاکره با سوئیس و سایر طرف‌ها در مورد ایجاد مکانیزمی از جمله یک صندوق امانی است که پرداخت‌های آن با کمک یک هیات بین‌المللی تعیین ‌شود.

پس از تسلط امارت اسلامی بر افغانستان، امریکا ادعا کرد که به دلیل نقض توافق دوحه از سوی امارت اسلامی و تصرف کابل؛ امارت اسلامی را مورد تحریم قرار می‌دهد و دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان را در امریکا به خاطر عدم استفاده امارت اسلامی مسدود می‌کند.

پیش از این امارت اسلامی بارها خواستار رهایی این دارایی‌ها شده‌اند؛ اما امریکا تا هنوز به این خواسته پاسخ مثبت نداده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!