Connect with us

رویداد های اخیر

هشدار طالبان از حضور نظامی ترکیه در افغانستان

Published

 on

(Last Updated On: سرطان ۲۲, ۱۴۰۰)

گروه طالبان هشدار میدهد که اگر ترکیه به ماموریت نظامی اش در افغانستان ادامه بدهد بحیث اشغالگر با ایشان برخورد خواهد شد.

طالبان در یک اعلامیه از ترکیه خواسته تا به اساس توافقنامه دوحه از افغانستان خارج شود و برای حضور نظامی در افغانستان بهانه جویی نکند.

در اعلامیه این گروه آمده ” این فیصله مقامات کشور ترکیه گام ناسنجیده و عمل خلاف تمامیت ارضی، منافع ملی و استقلال مردم و کشور ماست.”

طالبان این تصمیم ترکیه را تقبیح کرده و گفته که چنین “فیصله‌ها بین ملت افغانستان و ترکیه مشکلات را ایجاد می‌کند. ما از مقامات ترکیه جداً می‌خواهیم که از این فیصله منصرف شوند، زیرا به ضرر هر دو کشور است.”

طالبان افزوده که حضور نظامی ترکیه در افغانستان اشغال است.

این گروه افزوده ” بقای نیروهای خارجی در کشور ما، خواه از هر کشوری و به هر نامی که باشد اشغال است، و با اشغالگران به اساس همان فتوای یک‌ونیم هزار علمای افغانستان که در سال ۱۴۲۲ ه‌ق (۲۰۰۱م) صادر شده بود، برخورد می‌شود. فتوای که به اساس آن از بیست سال به اینسو جهاد ما جریان دارد.”

طالبان از  مردم و سیاسیون ترکیه خواسته تا در برابر این فیصله صدای خود را بلند کند و در ادامه افزوده “زیرا این فیصله نه به نفع ترکیه است و نه هم به نفع افغانستان، بلکه بین هر دو ملت مسلمان مشکلات را ایجاد می‌کند.”

 اما وزارت‌های دفاع و خارجه امریکا از توافق ترکیه برای حفاظت از میدان هوایی بین المللی کابل استقبال کرده و گفته که حفاظت این میدان برای دوام حضور دیپلوماتیک کشور خارجی بسیار مهم است.

نید پرایس، سخنگوی وزارت خارجه امریکا، در این باره گفته” ما یقینن از نقش ساختاری ترکیه در جریان خروج و پشتیبانی از حضور دیپلوماتیک ما در افغانستان استقبال می کنیم”

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع امریکا، در این مورد میگوید:” ما با کشورهای منطقه در مورد احتمال اینکه بتوانیم از تسهیلات و زیرساخت‌های که نزدیک به افغانستان است استفاده کنیم بحث و گفتگو داریم. این مورد جدی است که وزارت خارجه ما در مورد آن در حال گفتگو است”

این درحالی است که قبل از این ترکیه گفته بود که در باره اداره و محافظت میدان هوایی کابل با امریکا توافق کرده است.

رویداد های اخیر

امارت اسلامی پخش نشرات رادیو آزادی را در ۱۳ شهر افغانستان متوقف کرد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۱)

رئیس نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ امارت اسلامی افغانستان می‌گوید که نشرات موج اف‌ام رادیو آزادی را در ۱۳ شهر افغانستان متوقف کرده است.

عبدالحق حماد در توییتی نوشت:”این رادیو با نقض اصول خبرنگاری، خبرهای یک جانبه نشر می‌کرد.”

حماد افزود:” این رسانه در زمان اشغال امریکا به نشرات آغاز کرده بود و به دلیل مراعات نکردن اصول خبرنگاری و نشرات یک‌جانبه، بسته شد.”

همزمان با این صدای امریکا نیز گزارش داده است که بر اساس رهنمود جدید وزارت اطلاعات و فرهنگ نشرات رادیوی صدای امریکا از داخل افغانستان سر از تاریخ اول دسامبر متوقف خواهد شد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

حنا ربانی در دیدار با حنفی: نباید درگیر اشتباه‌های گذشته شویم

Published

on

(Last Updated On: قوس ۹, ۱۴۰۱)

دفتر عبدالسلام حنفی، معاون اداری ریاست‌الوزرای امارت اسلامی با حنا ربانی کهر، وزیر دولت در امور خارجه‌ی پاکستان که صبح روز گذشته (سه‌شنبه، ۸ قوس) در رأس یک هیئت عالی‌رتبه‌ به کابل آمده، خبر داده است.

در اعلامیه دفتر آقای حنفی آمده است که در این دیدار شهاب‌الدین دلاور، وزیر معادن و پترولیم و شماری دیگر از مقام‌های امارت اسلامی نیز حضور داشتند.

آقای حنفی ضمن خوش‌آمدید به هیئت پاکستانی، گفته است که: «افغانستان و پاکستان روابط تاریخی، دینی و فرهنگی دیرینه دارند و ما خواهان گسترش بیش‌تر روابط میان دو کشور هستیم.»

آقای حنفی، با قدردانی از دولت پاکستان به خاطر میزبانی مهاجران افغان در طی چهار دهه‌ی گذشته، افزوده که با حاکمیت امارت اسلامی امنیت سراسری در کشور تأمین شده، فساد اداری از میان رفته و کشت و قاچاق مواد مخدر نیز متوقف شده است.

حنفی تأکید کرده که افغانستان پُل اتصال میان آسیای مرکزی و جنوبی است و «ما به خاطر تطبیق پروژه‌های بزرگ هم‌چون تاپی، تاپ، کاسا ۱۰۰۰ و خط آهن پشاور-کابل-ترمذ آماده‌ی هم‌کاری هستیم» که با عملی‌شدن این پروژه‌ها، روابط اقتصادی و بازرگانی میان دو کشور و کشورهای منطقه افزایش می‌یابد.

معاون اداری ریاست‌الوزرا خاطرنشان کرده است:«ما در تلاش میکانیزه ‌شدن تجارت زغال می‌باشیم و به همین منظور کمیته‌ی مشترک باصلاحیت بین‌الوزارتی ایجاد شده است. هم‌ چنان کمیته‌ی ملی بنادر به خاطر فراهم‌آوری تسهیلات در زمینه‌ی تجارت و ترانزیت توظیف شده است.»

همچنان آقای حنفی، سرمایه‌گذاران پاکستانی را به خاطر سرمایه‌گذاری در افغانستان در بخش‌های معادن، انرژی و زراعت تشویق کرده و افزوده که امارت اسلامی خواهان همکاری پاکستان در زمینه‌های تسهیل ویزا برای افغان‌ها و رهایی زندانیان افغان است.

در همین حال، ‏حنا ربانی کهر گفته است: «ما کشور‌هایی را سراغ نداریم که مانند افغانستان و پاکستان مشترکات زیاد داشته باشند.» او افزوده که پس از ۴۰ سال، فرصت‌های بسیار در افغانستان فراهم شده است و به سود هر دو کشور می‌باشد.

خانم کهر، در این دیدار با اشاره به این که یک میکانیزم برای رفت‌وآمد در بندرها میان دو کشور ساخته شود، گفته است که مشکلات به‌وجودآمده باید هرچه زودتر حل شود و به خاطر رهایی زندانیان افغان میکانیزمی وجود دارد و برای حل آن نیاز به زمان بیش‌تر است.

‏حنا ربانی کهر با تأکید بر این که پاکستان به تمامیت ارضی افغانستان احترام می‌گذارد، افزوده است که از فرصت‌های به‌ دست ‌آمده باید استفاده‌ی اعظمی صورت گیرد و «نباید درگیر اشتباه‌های گذشته شویم. ما باید یک محیط خوب برای گسترش مناسبات تجارتی و تماس مردم با مردم را ایجاد و چالش‌ها را به فرصت مبدل سازیم.»

از سویی هم، محمد صادق، نماینده‌ی ویژه‌ پاکستان برای افغانستان، گفته است: «ما به تمامیت ارضی افغانستان احترام داریم و از این که در افغانستان امنیت تأمین شده است، ما باید کار و سرمایه‌گذاری بیش‌تر به خاطر رفاه و آسایش شهروندان دو کشور کرده و برای حل مشکلات تمرکز کنیم.»

درهمین حال، ‏شهاب‌الدین دلاور، وزیر معادن و پترولیم در این دیدار با اشاره به تأمین امنیت سراسری در افغانستان و مشترکات دینی، فرهنگی و زبانی میان دو کشور، گفته است که باید از فرصت‌ها برای رفاه و پیش ‌رفت اقتصادی شهروندان دو کشور استفاده صورت گیرد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

اوچا: در نُه ماه گذشته، به ۲۴.۳ میلیون افغان نیازمند کمک توزیع شده است

Published

on

(Last Updated On: قوس ۸, ۱۴۰۱)

دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل برای افغانستان (اوچا) اخیراً در رشته‌توییتی نگاشته است که این سازمان در جریان نُه ماه اخیر سال جاری، برای ۲۴.۳ میلیون فرد نیازمند مواد غذایی وغیرغذایی کمک کرده است.

شهروندان کشور اما می‌گویند در آستانه فصل زمستان به غذا و سرپناه مناسب دسترسی ندارند و آنان از توزیع غیرعادلانۀ کمک‌های کشورها شکایت دارند.

با این حال، شهروندان کشور گفته‌اند که باید برای فقر زدایی زمینۀ کار برای مردم فراهم شود و نهاد‌های کمک کننده می‌توانند با عملی کردن پروژه‌ها، خلای اقتصادی را پٌر کنند.

حضرت الله روحانی، باشنده ننگرهار گفت: «مسأله بنیادی این است که در کنار کمک‌ها باید بالای تمام پروژه‌های انکشافی و بنیادی نیمه‌کارۀ نظام جمهوریت کار صورت گیرد.»

بر بنیاد آمارهای سازمان ملل، میزان فقر در افغانستان به ۹۷ درصد رسیده است و امسال افغانستان از رهگذر حوادث طبیعی هم‌چنان آسیب‌پذیری های زیادی داشته است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!