Connect with us

رویداد های اخیر

هشدار طالبان به واشنگتن در مورد نقض توافق‌نامه دوحه

Published

 on

(Last Updated On: حوت ۱۰, ۱۳۹۹)

طالبان از واشنگتن خواسته است که بر اساس توافق‌نامه دوحه به تعهدات خود عمل کند.

این گروه به مناسبت نخستین سالگرد امضای توافقنامه دوحه گفته است که رهایی زندانیان باقی مانده طالبان و حذف نام اعضای طالبان از فهرست سیاه سازمان ملل، مواردی از توافق‌نامه دوحه است که هنوز عملی نشده است.

طالبان در اعلامیه ای گفته است که اقدام های عملی برای تسریع گفتگوهای میان افغان‌ها روی گرفته شود.

طالبان تاکید کرده است که این گروه به تعهدات خود عمل کرده و گفته است: “تطبیق این توافق‌نامه تنها راه حل برای مساله‌ی افغانستان و تامین صلح است که باید در سایه نظام اسلامی باشد.”

اعلامیه گفته است که بر بنیاد توافقنامه صلح باید زندانیان بیشتر این گروه رها شوند و همچنان نام‌های رهبران این  گروه از فهرست سیاه حذف شود.

اعلامیه افزوده است که ” رهایی زندانیان متباقی و حذف نام ها از لیست سیاه از ماده‌های توافقنامه است که تا هنوز عملی نشده است.”

این گروه گفته است که “توافقنامه دوحه راه عملی را برای برقراری امنیت و ثبات در افغانستان ایجاد کرده است. اگر در مقابل آن، به هر بدیلی دیگر تلاش شود، نتیجه آن از همین اکنون به ناکامی محکوم می باشد.”

طالبان همچنان دست داشتن در قتل های هدفمند ماه های پسین در کشور را رد کرده است.

این گروه همچنان گفته است که بعضی از حلقات تلاش دارند تا با ترورهای هدفمندانه فضا را متشنج کند و زمینه را برای دوام ماموریت نظامی نیروهای خارجی مساعد کند.

این گروه همچنان افزوده است که نیروهای خارجی باید مطابق زمان تعیین شده افغانستان را ترک کنند.

تاکنون امریکا و حکومت افغانستان در این باره چیزی نگفته است.

رویداد های اخیر

هند: موضوع سفارت افغانستان مسئله داخلی است

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۴, ۱۴۰۲)

پس از نشر گزارش هایی مبنی بر فساد در سفارت افغانستان در دهلی جدید و اقدام امارت اسلامی برای در اختیار گرفتن این سفارت، دولت هند گفته است که این موضوع یک موضوع داخلی است که مربوط آنها نمی‌شود.

نمایندگان مهاجران افغان مقیم هند، مقامات سفارت افغانستان در دهلی از جمله سفیر را به فساد متهم کرده اند. سفارت این اتهامات را رد می کند.

رسانه های هندی همچنین گزارش داده اند که مسئولان سفارت افغانستان در برابر اقدام امارت اسلامی برای کنترول رسمی این سفارت مقاومت کرده اند.

آریندام باغچی، سخنگوی وزارت خارجه هند در یک نشست خبری گفت که این موضوع یک موضوع داخلی سفارت است.

باغچی گفت: «از دیدگاه ما، این یک موضوع داخلی سفارت افغانستان است و ما امیدواریم که آن را در داخل حل کنند».

Continue Reading

رویداد های اخیر

شورای امنیت ملل متحد درمورد وضعیت افغانستان نشست برگزار می‌کند

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۴, ۱۴۰۲)

 

لانا نصیبه، نماینده دائمی امارات متحده عربی در سازمان ملل متحد گفته است که شورای امنیت این سازمان در اواخر ماه جاری میلادی نشستی را درباره افغانستان برگزار خواهد کرد.

نصیبه که در حال حاضر ریاست شورای امنیت را برعهده دارد، گفت: «ما در ۲۱ جون نشست جامعی را در مورد وضعیت افغانستان برگزار خواهیم کرد.»

وی افزود: «توجه ما بر وضعیت افغانستان، به ویژه حقوق زنان، که همه اعضای شورای امنیت بر آن توافق کرده اند، متمرکز خواهد بود.»

روز پنجشنبه، نصیبه به رسانه ها در نیویارک گفت که شورای امنیت سازمان ملل متحد به کار در مورد مسائل افغانستان، به ویژه در مورد حقوق زنان ادامه خواهد داد.

وی افزود که فریدون اوغلو، هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل متحد در امور افغانستان در ماه نوامبر گزارش جامعی از وضعیت این کشور به شورای امنیت ارائه خواهد کرد.

این در حالی است که فاکس نیوز روز جمعه گزارش داد که چندین سناتور امریکایی لایحه ای را برای تشدید تحریم ها علیه امارت اسلامی در واکنش به مسائل حقوق بشری در افغانستان پیشنهاد کرده اند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

رانا ثنا‌الله: طالبان پاکستانی از خاک افغانستان علیه این کشور حملات را راه اندازی می‌کنند

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۳, ۱۴۰۲)

رانا ثنا‌الله، وزیر داخله پاکستان، بار دیگر ادعا کرده است که طالبان پاکستانی از خاک افغانستان علیه این کشور حملات را راه اندازی می‌کنند.

رانا ثنا‌الله در این مورد گفته است: «موقف حکومت افغانستان این است که می‌گویند ما از تحریک طالبان علیه حکومت پاکستان حمایت نمی‌کنیم اما ما از آنان گله داریم، افراد این گروه از افغانستان وارد پاکستان می‌شوند، تقریباً دو ماه قبل آن‌ها به ما گفته بودند که ما این‌ها را از سرحد دورتر انتقال می‌دهیم تا دسترسی حمله به پاکستان را نداشته باشند.»

با این حال، امارت اسلامی پیوسته تأکید کرده است که به هیچ گروه اجاز داده نمی‌شود تا از خاک افغانستان در برابر کشورهای دیگر استفاده کنند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی، در این ارتباط گفته است: «خاک افغانستان برضد کسی استفاده نمی‌شود و این اجازه را ما نمی‌دهیم که خاک افغانستان برضد پاکستان یا کدام کشور دیگر استفاده شود.»

هاتف مختار، آگاه سیاسی، نیز در این مورد می‌گوید: «سیاست امارت اسلامی در روشنی مسایل افغانستان و منافع ملی کشور تحلیل شده که همانا سیاست بی‌طرف و متوازن در چارچوب منافع بین‌المللی و امنیت بین‌المللی اتخاذ شده است.»

این در حالی‌ است که یک ماه پیش یک هیأت بلند پایه امارت اسلامی به رهبری امیرخان متقی، وزیر امور خارجه افغانستان به پاکستان رفت و در دیدار با مقامات آن کشور در اسلام‌آباد بر گسترش روابط دیپلوماتیک و همکاری‌های دوجانبه تأکید کردند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!