Connect with us

رویداد های اخیر

هشدار مشاور پیشین امنیت ملی امریکا از خروج نیروهای خارجی از افغانستان

Published

 on

(Last Updated On: حمل ۵, ۱۴۰۰)

اچ‌آر مک ماستر، مشاور پیشین شورای امنیت ملی امریکا، روز گذشته (چهاشنبه، ۴ حمل) گفته است در باره خروج نیروهای امریکایی از افغانستان نگران است و این اقدام میتواند سبب فاجعه در افغانستان و منطقه شود.

او که در یک مناظره مجازی در انستیتوت “هوور” سخنرانی می‌کرد گفته است که: “من بسیار نگران “پایان جنگ به اصطلاح مسوولانه” در افغانستان استم که می‌تواند نه تنها برای مردم افغانستان بلکه برای مردم منطقه و اروپا فاجعه بار باشد ، همچنین منجر به افزایش خطر سازمان‌های تروریستی و افراطی شود، آیا رییس جمهور جدید امریكا نگران همین اتفاق در افغانستان است كه باعث یك فاجعه انسانی می شود؟”

ماستر گفته است می‌خواهد از رییس جمهور امریکا بخواهد که “تا اصطلاح ختم مسوولانه جنگ را درست استعمال کند و در ادامه افزود که این اصطلاح در سال ۲۰۱۱ هنگام خروج از عراق استعمال شده است.

ماستر افزوده است که:” یقینأ ما میدانیم که چند سال بعد با حضور داعش چیزی اتفاق خواهد افتاد،”

او گفته است که این اقدام امریکا در افغانستان فاجعه به بار خواهد آورد.

این در حالی است که پیش از این آقای ماستر گفته بود که مذاکرات اداره ترمپ با طالبان “اشتباه محض” بوده است.

آقای مک‌ماستر گفته بود که: “من فکر می‌کنم که سیاست دولت ترمپ از زمان آغاز مذاکرات با طالبان کاملآ اشتباه بوده است.”

وی افزوده بود که: ” آنچه من فکر می‌کنم در این مورد متناقض است و از این بابت تاسف بار است که دولت ترمپ دقیقا اشتباه رویکرد دولت اوباما در افغانستان را تکرار می‌کند و این همان فرض نادرست است که گویا فرقی میان طالبان و القاعده وجود دارد.”

وی گفت، گرایش به “خودشیفتگی استراتژیک وجود دارد – جهان آنگونه که خود میخواهیم تعریف میکنیم و سپس منتظر نتیجه تعیین کننده استیم، در این صورت، ما دشمن تراشی میکنیم.”

اما چیزی که آقای مک‌ماستر را نگران چگونگی تقسیم قدرت با طالبان میکند این است؛ آیا اعدام‌های دسته جمعی شنبه‌ها در ورزشگاه فوتبال باز هم صورت میگیرد؟ آیا تمام مکتب های دخترانه مسدود میشود”؟

او گفت:”بنابراین من بسیار نگران هستم که این روند مذاکره امتیازات زیادی به طالبان بدهد.”

وی افزود : “وادار كردن دولت افغانستان برای آزاد كردن ۵۰۰۰ نفر از شرورترین افراد روی زمین كه می توانند ستون فقرات زیرساخت های تروریستی نو را تشکیل بدهد و همچنین توافق را بر هم بزنند.

او تاکید کرد که تنها با گفتن این که “علیه ایالات متحده توطیه نکنید” کار پیش نمیرود.

وی گفت که افغان‌های شجاعی وجود دارند که روزانه برای حفظ آزادی‌هایی که از زمان پایان رژیم طالبان در سال ۲۰۰۱ بدست آورده اند می جنگند و این بدان معناست که سیاست ترمپ بر خلاف هر چیزی است که ملت افغانستان برای آن جنگیده اند.

آقای مک‌ماستر گفته است: “روزانه حدود ۳۰ سرباز و پولیس افغان جان خود را از دست می دهند” تا از مردم افغانستان در برابر”این تروریست هایی که به عنوان تاکتیک اصلی خود در جنگ علیه بشریت، قتل عام مردم بی گناه را انجام می دهند ، محافظت کنند.”

وی گفت که سیاست دولت ترمپ در قبال طالبان”یک فاجعه است” و “این چیزی است که امیدوارم بتواند آن را جبران کند.”

رویداد های اخیر

شورای امنیت ملل متحد درمورد وضعیت افغانستان نشست برگزار می‌کند

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۴, ۱۴۰۲)

 

لانا نصیبه، نماینده دائمی امارات متحده عربی در سازمان ملل متحد گفته است که شورای امنیت این سازمان در اواخر ماه جاری میلادی نشستی را درباره افغانستان برگزار خواهد کرد.

نصیبه که در حال حاضر ریاست شورای امنیت را برعهده دارد، گفت: «ما در ۲۱ جون نشست جامعی را در مورد وضعیت افغانستان برگزار خواهیم کرد.»

وی افزود: «توجه ما بر وضعیت افغانستان، به ویژه حقوق زنان، که همه اعضای شورای امنیت بر آن توافق کرده اند، متمرکز خواهد بود.»

روز پنجشنبه، نصیبه به رسانه ها در نیویارک گفت که شورای امنیت سازمان ملل متحد به کار در مورد مسائل افغانستان، به ویژه در مورد حقوق زنان ادامه خواهد داد.

وی افزود که فریدون اوغلو، هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل متحد در امور افغانستان در ماه نوامبر گزارش جامعی از وضعیت این کشور به شورای امنیت ارائه خواهد کرد.

این در حالی است که فاکس نیوز روز جمعه گزارش داد که چندین سناتور امریکایی لایحه ای را برای تشدید تحریم ها علیه امارت اسلامی در واکنش به مسائل حقوق بشری در افغانستان پیشنهاد کرده اند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

رانا ثنا‌الله: طالبان پاکستانی از خاک افغانستان علیه این کشور حملات را راه اندازی می‌کنند

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۳, ۱۴۰۲)

رانا ثنا‌الله، وزیر داخله پاکستان، بار دیگر ادعا کرده است که طالبان پاکستانی از خاک افغانستان علیه این کشور حملات را راه اندازی می‌کنند.

رانا ثنا‌الله در این مورد گفته است: «موقف حکومت افغانستان این است که می‌گویند ما از تحریک طالبان علیه حکومت پاکستان حمایت نمی‌کنیم اما ما از آنان گله داریم، افراد این گروه از افغانستان وارد پاکستان می‌شوند، تقریباً دو ماه قبل آن‌ها به ما گفته بودند که ما این‌ها را از سرحد دورتر انتقال می‌دهیم تا دسترسی حمله به پاکستان را نداشته باشند.»

با این حال، امارت اسلامی پیوسته تأکید کرده است که به هیچ گروه اجاز داده نمی‌شود تا از خاک افغانستان در برابر کشورهای دیگر استفاده کنند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی، در این ارتباط گفته است: «خاک افغانستان برضد کسی استفاده نمی‌شود و این اجازه را ما نمی‌دهیم که خاک افغانستان برضد پاکستان یا کدام کشور دیگر استفاده شود.»

هاتف مختار، آگاه سیاسی، نیز در این مورد می‌گوید: «سیاست امارت اسلامی در روشنی مسایل افغانستان و منافع ملی کشور تحلیل شده که همانا سیاست بی‌طرف و متوازن در چارچوب منافع بین‌المللی و امنیت بین‌المللی اتخاذ شده است.»

این در حالی‌ است که یک ماه پیش یک هیأت بلند پایه امارت اسلامی به رهبری امیرخان متقی، وزیر امور خارجه افغانستان به پاکستان رفت و در دیدار با مقامات آن کشور در اسلام‌آباد بر گسترش روابط دیپلوماتیک و همکاری‌های دوجانبه تأکید کردند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

وزیر خارجه ایران: در حال دستیابی به نتایج خوب از مذاکرات حقابه هستیم

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۳, ۱۴۰۲)

پس از تنش‌های اخیر میان امارت اسلامی و مقام‌های ایران بر سر حقابه، حسین امیر عبداللهیان، وزیر خارجه ایران گفته‌ است که تهران این موضوع را در دستور کار خود قرار داده و از مسیر حقوقی و سیاسی آنرا را دنبال خواهد کرد .

وزیر خارجه ایران در گفتگو با رسانه های این کشور گفت که حسن کاظمی قمی، سرپرست سفارت ایران در افغانستان بامقام‌های امارت اسلامی در این زمینه مذاکرات داشته‌ است.

او افزود که آن‌ها در حال دستیابی به «نتایج خوب» هستند.

آقای عبداللهیان گفت: « در موضوع حقابه از مسیر قانونی و از مسیر سیاسی مسئله را در دستور کار داریم. من اخیرا در مشورتی که با آقای رئیس جمهور داشتیم… گفتند که سفیر ایران در افغانستان مأموریت داده شود که مسایلی که وجود دارد بین ما و افغانستان، ایشان از نزدیک بروند دنبال بکنند با نگاه این که بایستی مسایلی فی مابین در مسیر درست خودش پیش برود و مورد حل و فصل قرار بگیرد.»

این دیپلومات ارشد ایران درباره درگیری‌های اخیر مرزی که بین دو کشور صورت گرفته، گفت که این درگیری‌ها هیچ برنامه هدفمندی را در قبال نداشته‌ و برای ایران شرایط در افغانستان کاملا قابل درک ‌است.

آقای عبداللهیان گفت: «مقامات هیئت حاکمه افغانستان به صراحت اعلام کرده اند این درگیری‌ها هیچ برنامه هدفمندی را پشت سر نداشته است. برای ما شرایط در افغانستان قابل درک است.»

مقام‌های ایران از جمله رئیس جمهور این کشور اخیراً اظهارات تندی در پیوند به مسئله حقابه از دریای هلمند داشته اند.

مقام‌های امارت اسلامی بارها تاکید کرده اند که به معاهده ۱۳۵۱ آب دریای هلمند متعهد اند، اما به دلیل خشکسالی آب کافی وجود ندارد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!