Connect with us

کوید۱۹

هشدار مقام‌‌ها از  احتمال شیوع موج چهارم ویروس کرونا در افغانستان

Published

 on

(Last Updated On: عقرب ۴, ۱۴۰۰)

مقام‌های صحی در حالی از احتمال شیوع موج چهارم ویروس کرونا در کشور هشدار میدهند که امکانات تداوی در شفاخانه افغان جاپان هر روز به حد اقل میرسد.

رییس شفاخانه افغان جاپان میگوید که به تازه‌‌گی ۳۵ مریض وخیم کرونا از ولایت‌‌های غزنی و دایکندی به این شفاخانه منتقل شده اند.

او افزوده که امکانات تداوی بیماران کرونا در این شفاخانه هر روز به حداقل می رسد.

زلمی ریشتین، رییس شفاخانه افغان جاپان، در این باره گفت:” وضعیت را که ما مشاهده می‌کنیم روز به روز درحالی افزایش است. همین گونه روزهای پیش سمپل می‌گرفتم کم بود و در این روزها تا ۲۰ درصد افزایش یافته است و بیشتر مریضان ما در این روزها تست شان مثبت می باشد.”

در همین حال، داکتران شفاخانه افغان جاپان از نبود بودجه لازم برای تکمیل تجهیزات صحی نگرانی میکنند.

آنها می‌افزایند که در کنار این مشکلات حقوق سه ماه شان نیز پرداخت نشده اند.

سحر، داکتر شاخانه افغان جاپان، در این باره گفت:” داکتران شفاخانه افغان جاپان می‌گویند سال گذشته در همین وقت موج سوم کرونا انتشار پیدا کرده بود که تلفات زیاد انسانی را به همراه داشت آنان تاکید دارند که با این امکانات کمی که دارند نمیتوانند به موچ چهارم رسیده‌گی کنند.”

سازمان جهانی صحت از آغاز اکتوبر تاکنون ۳۲ رویداد مثبت این ویروس را در افغانستان گزارش کرده است.

بر اساس آخرین آمار سازمان جهانی صحت از آغاز همه‌ گیری ویروس کرونا تاکنون شمار مجموعی مبتلایان بیماری کرونا به ۱۵۵ هزار و ۸۹۱ تن رسیده که از این میان ۷۲۴۹ تن جان باخته اند.

قیام الدین، داکتر شفاخانه افغان جاپان، در این باره گفت:” از یک سو وسایل طبی از قبیل دوا و چیزهای دیگری که مورد ضرورت شفاخانه است بخاطریکه ما تدابیر کلی به موج چهارم ویروس کرونا داشته باشیم نداریم.”

این درحالی است که سازمان جهانی صحت در آخرین گزارش خود در باره افغانستان از شیوع بیشتر ویروس کرونا و هچنان ضایع شدن واکسین کرونا موجود در افغانستان خبر داده است.

این سازمان گفته است که ۱.۶ میلیون دوز واکسین کرونا در افغانستان موجود است که اگر زود مصرف نشود، ضایع خواهد شد.

کوید۱۹

سازمان جهانی صحت پایان وضعیت اضطراری کووید-۱۹ را اعلام کرد

Published

on

(Last Updated On: ثور ۱۶, ۱۴۰۲)

سازمان جهانی صحت اعلام کرده است که ویروس کرونا پس از سه سال تاثیرگذاری بر زندگی و اقتصاد و مرگ میلیون‌ها نفر، دیگر یک وضعیت «اضطراری صحی جهانی» نیست.

اعلام این خبر، گامی بزرگ در جهت پایان دادن همه‌گیری ویروسی است که سه سال پیش بالاترین سطح هشدار در مورد آن صادر شد.

تدروس آدهانوم گبریسوس، رییس سازمان جهانی صحت گفته که این ویروس زخم عمیقی در جهان برجای گذاشته و اعلام این خبر لحظه‌ای برای جشن گرفتن است.

اما او در عین حال به دولت‌ها هشدار داد که مراقب باشند و گفت که کرونا اکنون باید در کنار سایر بیماری‌های عفونی مدیریت شود.

رییس سازمان جهانی صحت همچنین نسبت به دانشمندانی که واکسین‌هایی حیاتی برای مقابله با کرونا ساختند، ادای احترام کرد.

آقای تدروس گفته است که دست کم ۷ میلیون نفر در جریان همه‌گیری این ویروس جان خود را از دست دادند.

اما او افزود که این ویروس احتمالا بیش از ۲۰ میلیون تن را کشته باشد‌ که این میزان سه برابر آمار رسمی ارایه شده است.

مقامات این سازمان گفته‌اند که میزان مرگ و میر این ویروس از زمان اوج که بیشتر از ۱۰۰ هزار نفر در هفته در جنوری ۲۰۲۱ بود، به بیش از۳۵۰۰ نفر در ۲۴ اپریل ۲۰۲۳ کاهش یافته است.

رییس سازمان جهانی صحت گفته است: «دیروز کمیته اضطراری برای پانزدهمین بار تشکیل جلسه داد و به من توصیه کرد که به وضعیت اضطراری صحت عمومی پایان دهم. من این توصیه را پذیرفتم. بنابراین با امیدواری زیاد اعلام می‌کنم که کووید-۱۹ به عنوان یک وضعیت اضطراری صحی جهانی پایان یافته است.»

او همچنین افزود: «این تصمیم برای مدتی با دقت مورد بررسی قرار گرفت و براساس تجزیه و تحلیل دقیق معلومات اتخاذ شد.»

با این حال، آقای تدروس هشدار داده است که حذف بالاترین سطح هشدار به معنای پایان خطر نیست و گفت که وضعیت اضطراری می‌تواند در صورت تغییر شرایط بازگردانده شود.

Continue Reading

کوید۱۹

کرونا در ایران: ۹۰۰ مورد جدید و ۲۴ فوتی ثبت شد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۷, ۱۴۰۲)

به نقل از رسانه‌های ایران، وزارت صحت این کشور روز یکشنبه اعلام کرده است که در ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۸۹۰ مورد جدید ابتلا به کووید ۱۹ در سراسر کشور شناسایی و ثبت شده است.

وزارت صحت ایران همچنان گزارش داده است که در مدت زمان مشابه ۲۴ مریض نیز از اثر بیمای کرونا جان باخته اند.

مرکز روابط عمومی وزارت صحت ایران در اعلامیه‌ای گفت:« طی ۲۴ ساعت گذشته بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۸۹۱ مریض جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد و همزمان ۴۵۴ مریض دیگر طی ۲۴ ساعت گذشته بستری شدند..»

مرکز روابط عمومی این وزارتخانه اعلام کرد که وضعیت ۶۱۱ مریض از مبتلایان به کووید-۱۹ وخیم است.

Continue Reading

کوید۱۹

سازمان جهانی صحت: مسافران در پروازهای طولانی از ماسک استفاده کنند

Published

on

(Last Updated On: جدی ۲۱, ۱۴۰۱)

افزایش چشمگیر ابتلا به سویه جدید کووید۱۹ سازمان جهانی صحت را وا داشته است تا از کشورها بخواهد که مسافران پروازهای طولانی را به پوشیدن ماسک تشویق کنند.

در ۲۸ روز گذشته، بیشتر از ۱۵ میلیون نفر در سراسر جهان به کرونا مبتلا شدند و بالاتر از ۵۳ هزار نفر بدلیل این مریضی جان دادند.

سویه جدید کرونا به شدت قابل سرایت است و حدود ۲۷.۶ درصد مریضان کرونا در ایالات متحده از سویه جدید این ویروس مریض شده‌اند.

از آغاز شیوع این مریضی در سال ۲۰۱۹ میلادی، بیش از ۶۶۵ میلیون نفر در جهان به کووید۱۹ مصاب‌ شده‌اند. بر اساس آمار پوهنتون جانز هاپکنز، این مریضی جان نزدیک به ۶ میلیون و ۷۱۲ هزار نفر را در بیش از سه سال شیوع گرفته است.

هرچند جمع‌آوری آمار دقیق از افغانستان با مشکلات مواجه است، اما طبق گزاش‌ها این مریضی نزدیک به ۸ هزار نفر در این کشور بدلیل ابتلا به کووید۱۹ جان باخته اند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!