Connect with us

رویداد های اخیر

هند بازگشایی سفارت خود در افغانستان را بررسی می‌کند

Published

 on

(Last Updated On: جوزا ۱۸, ۱۴۰۱)

رسانه‌های هندی گزارش داده اند که پس از سفر اخیر هیأت دیپلماتیک آن کشور به کابل، اکنون دهلی نو گزینه بازگشایی سفارت خود در افغانستان را بررسی می‌کند.

هندوستان‌تایمز امروز چهارشنبه (۱۸ جوزا) گزارش داده است که دولت مودی در اقدام بزرگ، در حال بررسی گزینه‌ها برای بازگشایی سفارت هند در افغانستان تحت کنترول امارت اسلامی افغانستان است.

این رسانه دریافته است که دولت هند به تصمیم بازگشایی سفارتش در کابل نزدیک است.

به گفته این رسانه، اکنون هند در حال بررسی امکان استخدام تعداد بسیار محدودی از مقام‌های پایین‌رتبه برای افغانستان است؛ کارکنانی که بر امور قنسولی و توزیع کمک‌های بشردوستانه نظارت خواهند کرد.

گفتنی است که هیات هندی اوایل هفته جاری برای بررسی اوضاع افغانستان به کابل آمده بود.

این هیات در گزارش خود گفت که در افغانستان اکنون امنیت تامین است و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

رویداد های اخیر

اشرف غنی: نخواستم امارت اسلامی لذت تحقیر رییس جمهور افغانستان را ببینند

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۴, ۱۴۰۱)

محمداشرف غنی، رئیس جمهور پیشین افغانستان در یک سالگی فرار خود و به قدرت رسیدن امارت اسلامی در کابل در گفتگو با فرید ذکریا در شبکه خبری سی‌ان‌ان تاکید کرد که آخرین فردی بوده که پایتخت را ترک کرده است‌.

درباره‌ی دلیل فرار خود گفته است: “نخواستم به طالبان (امارت اسلامی) و حامیانش، بازهم لذت تحقیر رئیس جمهور افغانستان را بدهم.”

غنی پیش از آن بارها گفته بود که در دفاع از کشورش حاضر است جان خود را بدهد. اما فرار او در بعدازظهر ۱۵ آگست از کابل، جهان را حیرت‌زده ساخت.

او گفت:”من سوار طیاره شدم و از کشور خارج شدم چون دفاع غیرممکن شده بود. تمامی محافظان رئیس جمهوری آب شده بودند (نبودند)، وزیر دفاع رفته بود و وزارت دفاع خالی بود.”

بسم‌الله محمدی، وزیر دفاع پیشین افغانستان که در آخرین هفته‌ها به سرپرستی وزارت دفاع گماشته شد، به تازگی در مورد اظهارات آقای غنی واکنشی نشان نداده است اما او سال گذشته گفته بود:”حوالی ساعت ۲ بعدازظهر روز یک‌شنبه، ۱۵ آگوست ۲۰۲۱، سه بال هلیکوپتر از ارگ برخاستند و به استقامت شمال پرواز کردند. من از کلکین (پنجره) دفترم هلیکوپترها را دیدم. فکر کردم طبق معمول رفت‌وآمد می‌کنند. سه بال هلیکوپتر رییس جمهور همیشه در ارگ بودند و فرمان‌دهی‌اش طبعاً به دست خودشان بود.”

غنی همچنین ادعاهای مداوم مبنی بر اینکه ده‌ها میلیون دالر پول نقد را با خود به همراه سایر مقامات در حال فرار با هلیکوپتر برده است را رد کرد.

این درحالی است که اشرف غنی پیش از این در مصاحبه با تلویزیون دیجیتالی ای‌بی‌ان نیز مدعی شد که براساس قانون اساسی افغانستان هنوز هم رئیس جمهور کشور است. او در آن مصاحبه، توافقنامه دوحه و وعده‌های زلمی خلیلزاد به شماری از سیاسیون افغان را عامل اصلی فروپاشی نظام “جمهوریت” در افغانستان عنوان کرد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

ده‌ها کشته و ناپدید در نتیجه سرازیر شدن سیلاب‌های در پروان

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۴, ۱۴۰۱)

منابع محلی در ولایت پروان از افزایش قربانیان سیلاب اخیر در دره غوربند این ولایت خبر داده اند.

منابع امروز (دوشنبه، ۲۴ اسد) به رسانه‌های محلی گفته اند که در پی جاری شدن سیلاب روز گذشته در ولسوالی‌های شینواری و سیاه‌گرد این ولایت، ۳۲ تن جان باخته و حدود ۲۰ تن دیگر زخمی شده‌اند.

به گفته مقام‌های محلی همچنان حدود ۱۰۰ باشنده دیگر این ولسوالی‌ها ناپدید شده اند.

پیش از این، منابع محلی آمار جان باخته‌گان را ۱۷ تن اعلام کرده بودند.

این درحالی است که روز گذشته چند ولایت کشور گواه سرازیر شدن سیلاب بود. این سیلاب‌ها در کنار خسارات هنگفت‌ مالی، تلفات جانی نیز در پی داشته است.

درهمین حال، مقام‌های محلی ولایت ننگرهار می‌گویند که در نتیجه سرازیر شدن سیلاب‌ها در مناطق مختلف این ولایت شماری زیادی از خانه‌ها فروریخته و دست کم ۹ تن جان باخته اند.

وزارت دفاع می‌گوید که همزمان با سرازیر شدن سیلاب‌‌ها به بعضی مناطق ولایت‌ پروان، نیروهای هوایی به کمک سیلاب‌زدگان شتافتند و جان و مال تعداد زیادی از باشنده‌گان کشور را نجات دادند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

سفیرپاکستان: روابط اقتصادی میان کابل و اسلام‌آباد روبه رشد است

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۳, ۱۴۰۱)

منصور احمد خان، سفیر پاکستان در حاشیه مراسم گرامی داشت از هفتاد و پنجمین سالروز استقلال پاکستان در سفارت این کشور در کابل امروز یک‌شنبه، ۲۳ اسد، گفت که در بخش‌های ترانزیت و تجارت همکاری اسلام آباد با افغانستان بیشتر شده و نیز صادرات و واردات میان دو کشور افزایش یافته است.

به گفته این دیپلومات پاکستانی، اسلام آباد افغانستان را در یک سال گذشته در حل مشکلات‌اش همکاری کرده و هم‌چنان متعهد است که با افغانستان همکاری‌هایش را ادامه دهد.

به گفته احمد خان، مشکلات در سرحدات افغانستان و پاکستان حل و نیز سهولت‌ها ایجاد شده است.

آقای احمد خان گفت: «ارتباط ما با افغانستان بسیار خوب است و ما کوشش کردیم که خوب باشد، در یک سال که گذشت برای افغانستان مشکلات زیادی پیش آمد اما پاکستان به افغانستان کمک و همکاری کرد، این همکاری‌ها در بخش‌های تخلیه، کمک‌های بشری و ایجاد سهولت‌ها در سرحدات بود. هم‌چنان در بخش ترانزیت و تجارت همکاری ما زیادتر شده صادرات و واردات هم افزایش یافته و ما متعهد هستیم که با افغانستان همیشه همکاری داشته باشیم».

این دیپلومات پاکستانی اما تأکید می‌کند که با وجود مشکلات در یک سال پسین امارت اسلامی عملکردی خوبی داشته است.

او هم‌چنان گفته است که آموزش حق اساسی تمامی مردم است و زنان که ۵۰ فیصد جامعه را شکل می‌دهند، باید به آموزش دسترسی داشته باشند.

این مقام پاکستانی افزوده است: «تعلیم یک بخش مهم کشور محسوب می‌شود، به همین ترتیب زنان ۵۰ فیصد افراد جامعه را تشکیل می‌دهند، حکومت فعلی افغانستان نیز می‌گوید که در مورد تعلیم زنان در افغانستان کار می‌کند، آنها بالای روندی کار می‌کنند که دختران بتوانند طبق شرایط اسلامی و طبق فرهنگ افغانی به تحصیل خود ادامه بدهند».

سفیر پاکستان اما مبارزه در برابر تروریزم را هدف مشترک در منطقه می‌داند و افزوده در حال حاضر جنگ علیه تروریزم جریان دارد.

وی گفت: «کشورهای منطقه بخصوص افغانستان از حملات تروریستی بسیار زیاد متأثر شده‌اند. به همین دلیل نیاز است تا امنیت منطقه بخصوص افغانستان و پاکستان را باید تأمین کرد تا یک فضای ارتباطات اقتصادی بین ممالک منطقه بوجود بیاید. بنابراین، برای این کار ختم تروریزم بسیار زیاد ضروری می‌باشد».

سفیر پاکستان در کابل هم‌چنان در ادامه صحبت‌هایش تأکید کرد که تا روزهای آینده مشکل صدور ویزا پاکستان هم به کلی حل خواهد شد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!