Connect with us

علم و تکنالوژی

هند به فیسبوک و یوتیوب هشدار داد قوانینی را برای جلوگیری از «دیپ فیک» اعمال کنند

منتشر شده

در

(Last Updated On: قوس ۶, ۱۴۰۲)

هند روز جمعه (۲۴ نومبر) به فیسبوک و یوتیوب هشدار داد که مکرراً به استفاده‌کنندگان خود یادآوری کنند که قوانین محلی، آنها را از پست کردن محتوای ناپسند یا اطلاعات نادرست منع می‌کند.

این هشدار توسط معاون «راجیو چاندراسخار» وزیر تکنالوژی اطلاعات هند در جلسه‌ای غیرعلنی اعلام شد و او گفت که بسیاری از شرکت‌ها شرایط استفاده خود را با وجود قوانین ۲۰۲۲ به‌روز نکرده‌اند. این قوانین محتوای مضر برای کودکان یا جعل هویت شخص دیگری را ممنوع می‌کند.

این در بحبوحه نگرانی‌های فزاینده درباره دیپ‌فیک‌ها رخ می‌دهد و یکی از وزرای ارشد هند گفته که این کشور در حال تدوین قوانینی برای رسیدگی به آن است. دیپ فیک در واقع یک تکنیک نرم‌افزاری و بر پایه هوش مصنوعی است که می‌تواند محتوای صوتی و تصویری را تغییر داده و به چیزی کاملا متفاوت تبدیل کند.

چاندراسخار گفت که شرکت‌ها باید هربار که استفاده‌کنندگان از خدمات آنها استفاده می‌کنند، به آنها یادآوری کنند که محتوای مخالف قوانین هند را پست نکنند. او گفت در غیر این صورت دستوراتی صادر خواهد کرد که شرکت‌ها را مجبور به انجام این کار کند.

وزارت تکنالوژی اطلاعات هند در بیانیه‌ای مطبوعاتی اعلام کرد که همه پلتفرم‌ها توافق کرده‌اند که دستورالعمل‌های محتوای خود را با قوانین دولتی هماهنگ کنند.

دولت هند و نارندرا مودی، صدراعظم این کشور در روزهای اخیر نگرانی‌هایی را در مورد دیپ فیک مطرح کرده‌اند.

مودی در جریان نشست مجازی کشورهای گروه ۲۰ در روز چهارشنبه، از رهبران جهانی خواست تا به طور مشترک در جهت تنظیم هوش مصنوعی کار کنند و نگرانی‌هایی را در مورد تأثیر منفی دیپ فیک بر جامعه مطرح کرد.

کشورهای سراسر جهان برای تدوین قوانینی جهت تنظیم هوش مصنوعی رقابت می‌کنند و در این میان هند مقررات شبکه‌های اجتماعی را تشدید کرده است.

سال گذشته، هند به صورت خصوصی از این شرکت‌ها به خاطر حذف نکردن آنچه که آن را اخبار جعلی  توصیف می‌کرد، انتقاد کرد و گفت که آنها را مجبور کرده است تا دستور حذف محتوا را صادر کنند.

علم و تکنالوژی

نشست فضاپیمای اودیسئوس بر سطح ماه

Published

on

(Last Updated On: حوت ۴, ۱۴۰۲)

فضاپیمای اودیسئوس، متعلق به یک شرکت خصوصی مستقر در تگزاس، روز پنج‌شنبه (۳حوت) در نزدیکی قطب جنوب ماه نشست نمود که نُخستین حضور ایالات متحده بر سطح ماه در بیش از نیم قرن گذشته محسوب می‌شود.

ناسا با چندین ابزار تحقیقاتی روی این فضاپیما، نشست آن را به‌عنوان یک دستاورد بزرگ در هدف پیش روی خود برای بازگشت فضانوردان به ماه در اواخر این دهه ارزیابی کرد.

اما مشکلات در برقراری ارتباطات اولیه با این فضاپیما پس از نشست سوالاتی را درباره این که آیا این وسیله ممکن است آسیب دیده باشد ایجاد کرد.

رُبات شش‌پا بدون خدمه معروف به «اودیسئوس» حدود ساعت ۶:۳۳ بعد از ظهر به وقت امریکای شرقی روی سطح ماه نشست.

این نشست یک لحظه تاریخی برای شرکت خصوصی «اینتوئیتیو ماشینز» امریکا بود که به‌عنوان نُخستین شرکت خصوصی این اقدام را انجام داد.

تیم کربن، مدیر این ماموریت پس از نشست این فضاپیما گفت: «آنچه که می‌توانیم تایید کنیم بدون شک این است که تجهیزات ما روی سطح ماه هستند.»

گرچه سیگنال‌های ابتدایی ضعیف بودند اما طبق اعلام این شرکت، دو ساعت پس از لمس خاک ماه، این فضاپیما سرانجام اطلاعاتی را ارسال کرد.

ایالات متحده در سال ۱۹۷۲ پس از اینکه برنامه آپولو ناسا، ۱۲ فضانورد را روی سطح ماه قرار داد از رقابت برای کشف ماه کمی دور ماند.

حال فضاپیمای اودیسئوس قرار است در مدت هفت روز با برق آفتابی نُخستین کاوش خود در ماه را رقم بزند. این اتفاق یک هفته قبل از آغاز شروع شب ماه رخ می‌دهد چرا که شب ماه یک دوره ۱۴ روزه تاریک و سرد است و فضاپیما در آن زمان از کار می‌افتد و ماموریتش به پایان می‌رسد.

Continue Reading

علم و تکنالوژی

وزارت مخابرات: اطلاعات و معلومات کاربران انترنتی در افغانستان محفوظ شد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۱, ۱۴۰۲)

وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی می‌گوید، برای محرم ماندن اطلاعات شهروندان در انترنت یک مرکز تبادلۀ انترنتی را ایجاد کرده است.

عنایت‌الله الکوزی، سخنگوی این وزارت در شبکه ایکس خود گفته است، که تمام شرکت‌های مخابراتی با این مرکز وصل و اطلاعات و معلومات شهروندان کشور در آن محفوظ شده است.

سخنگوی این وزارت می‌افزاید که پیش از این کار از سوی کشورهای عرضه کنندۀ انترنت به افغانستان انجام می‌شد که در کنار مشکلات زیاد، اطلاعات انترنتی شهروندان نیز محفوظ نبود و این کشورها به راحتی به اطلاعات انترنتی شهروندان می‌توانستند، دسترسی داشته باشند.

همزمان با این آقای الکوزی گفته است، که عرضۀ ترافیک انترنتی از سوی کشورهای خارجی به قیمت گزاف انجام می‌شد که اکنون این خدمات در داخل کشور با قیمت مناسب و به شکل محفوظ انجام می‌شود.

Continue Reading

علم و تکنالوژی

شرکت «اوپن‌‌ای‌آی» برنامه جدید هوش مصنوعی با قابلیت تبدیل متن به ویدیو را می‌سازد

Published

on

(Last Updated On: دلو ۲۷, ۱۴۰۲)

شرکت «اوپن‌‌ای‌آی» تحت حمایت مایکروسافت در حال کار بر برنامه‌ای است که بتواند ویدیوهای یک دقیقه‌ای را بر اساس پیام‌‌های متنی تولید کند.

این شرکت در بیانیه‌ای گفته است که در حال حاضر یک نسخه آزمایشی این برنامه به خاطر شناساسی نقص‌های آن و گرفتن نظر هنرمندان، طراحان و فلم‌سازان ساخته شده است.

در این بیانیه آمده است: «سورا می‌تواند صحنه‌های پیچیده با شخصیت‌های متعدد، انواع حرکت خاص، و جزئیات دقیق سوژه و پس‌زمینه را ایجاد کند.»

این شرکت در یک پست وبلاگی اعلام کرده است که سورا علاوه بر تولید ویدیو از پیام‌های متنی، می‌تواند یک تصویر ثابت را متحرک کند.

پیش از این، شرکت اوپن ای‌آی برنامه «چت جی‌پی‌تی» را ساخته بود که قابلیت نوشتن ایمیل، کود و شعر را دارد.

شرکت متا سال گذشته مدل تولید تصویرش «ایمو» را با اضافه کردن قابلیت تولید ویدیو از پیام متنی توسط هوش مصنوعی توسعه داد.

شرکت اوپن ای‌آی گفته است که در حال توسعه برنامه‌هایی است که بتواند تشخیص دهد که آیا یک ویدیو توسط سورا تولیده شده است یا خیر.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!