Connect with us

رویداد های اخیر

هند و اتحادیه اروپا خواهان آتش بس فوری در افغانستان شدند

Published

 on

(Last Updated On: ثور ۱۵, ۱۴۰۰)

اتحادیه اروپا و هند  در یک اعلامیه مشترک خواهان اعلام آتش بس فوری و ختم جنگ‌ها در افغانستان شده و گفته که توقف بدون قید و شرط درگیری‌ها برای ادامه گفتگوهای صلح مهم است.

جی شنکر، وزیر خارجه هند، و جوزپ بورل ، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در حاشیه نشست هفت کشورهای صنعتی (G7) در لندن گفته که ” یک روند موفقانه صلح  از طالبان میخواهد که نیت نیک و تعهد جدی خود را برای راه حل سیاسی در افغانستان داشته باشد.”

هند و اتحادیه اروپا بار دیگر تاکید کرده که خاک افغانستان نباید به ضد کشورهای دیگر به ویژه هند و اتحادیه اروپا استفاده شود.

اتحادیه اروپا و هند همه فعالیت‌های هراس افگنانه را محکوم کرده و تعهد خود را بار دیگر از مبارزه در برابر هر نوع اعمال هراس افگنی تکرار کرده و در ادامه افزوده که افغانستان نباید به پناه‌گاه امن هراس افگنان مبدل شود.

هند و اتحادیه اروپا میگوید که در افغانستان به همکاری خود در مورد منافع مشترک، دیموکراسی، حقوق بشر و موضوعات منطقه‌ی و بین المللی ادامه میدهد و همچنان از تلاش‌های افغانستان برای تامین صلح، امنیت، خودکفایی حمایت میکنند.

آنها همچنان افزوده که از روند صلح افغانستان به رهبری و مالکیت افغان‌ها حمایت میکنند.

آنها در این باره افزوده که ” هر راه حل سیاسی در افغانستان باید از حقوق اساسی و آزادی‌های اساسی همه افغان‌ها بمشول زنان، جوانان، اقلیت‌ها، حفاظت کند و این راه حل سیاسی باید با درنظرداشت اوضاع اقتصادی، اجتماعی، سیاسی ودست‌ آوردهای دو دهه گذشته در یک چارچوب دیموکراتیک صورت گیرد.”

جی شنکر و جوزپ بورل گفته که ادامه کمک‌های بین المللی به افغانستان مربوط به راه حل سیاسی و نتیجه آن میباشد.

آنها همچنان” سطح خشونت‌ها در برابر نیروهای ملی افغانستان، غیرنظامیان، قتل‌های هدفمند فعالان مدنی، اعضای رسانه‌ی و علمان را محکوم کرده اند.”

اتحادیه اروپا گفته که امنیت در افغانستان به نفع کشورهای منطقه است و از همین لحاظ از همسایه‌گان افغانستان خواسته تا  این کشور را در راه رسیدن به صلح و ختم جنگ‌ها کمک کنند.

رویداد های اخیر

افغانستان برای زلزله‌زدگان ترکیه و سوریه ۱۵ میلیون افغانی کمک می‌کند

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۸, ۱۴۰۱)

امارت اسلامی افغانستان روز سه‌شنبه (۱۸ دلو) ده میلیون افغانی برای زلزله‌زدگان در ترکیه و پنج میلیون افغانی برای زلزله‌زدگان در سوریه کمک اعلام کرد.

وزارت امور خارجه امارت اسلامی افغانستان در اعلامیه‌ای گفته است که این کمک براساس همدردی بشری و اخوت اسلامی صورت می‌گیرد.

اعلامیه افزوده است که در صورت نیاز، تیم‌های نجات و صحی نیز آماده اند به زلزله‌زدگان رسیدگی کنند.

وزارت امور خارجه هم‌چنان به مأموریت دیپلوماتیک خویش در ترکیه هدایت داده تا در محدوده امکانات خویش از هیچ‌گونه تلاش برای کمک به زلزله‌زدگان دریغ نکنند. از افغان‌های مقیم ترکیه نیز خواسته شده تا به زلزله‌زدگان کمک کنند.

هزاران تن درپی زلزله‌های شدید روز دوشنبه در ترکیه و سوریه جان باختند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

صندوق حمایت از کودکان: حدود ۲۸ میلیون افغان به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۸, ۱۴۰۱)

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) اعلام کرده است که افغانستان نیاز به کمک‌های فوری بشردوستانه دارد.

عمر عبدی، معاون اجرائیه یونسیف روز دوشنبه، ۱۷ دلو، گفت که افغانستان بدترین سال‌هایش‌ طی ۱۵ سال اخیر را تجربه می‌کند.

آقای عبدی در صفحه توییترش نگاشته است: «نیازهای بشردوستانه در افغانستان بسیار زیاد است.»

او هشدار داده که در صورت عدم رسیدگی به افغان‌ها فاجعه به‌بار خواهد آمد.

در همین حال، آقای عبدی افزوده است که حدود ۲۸ میلیون افغان به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند.

رییس اجرایی یونیسف در دیدار با امیر خان متقی، وزیر امور خارجه، نیز تأکید کرده است که اداره یونیسف حضور و فعالیت دوامدار در افغانستان خواهد داشت و در بخش‌های صحت، تعلیم و واکسن به اطفال افغان کمک‌ خواهد کرد.

صندوق حمایت از کودکان پیش از نیز اعلام کرده بود که افغانستان با داشتن ۶.۶ میلیون نفر در میان ۸ کشور بالاترین آمار افرادی را دارد که با گرسنگی شدید مواجه است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

منشی شورای امنیت ملی ایران به روسیه سفر کرد

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۸, ۱۴۰۱)

منشی شورای عالی امنیت ملی ایران برای شرکت در پنجمین نشست گفتگوی امنیت منطقه‌ای به روسیه سفر کرده است.

طبق گزارش‌ها، علی شمخانی، منشی شورای عالی امنیت ملی ایران، برای شرکت در پنجمین نشست گفتگوی امنیت منطقه‌ای که روز چهارشنبه (۱۹ دلو) در مسکو برگزار می‌شود، صبح امروز (سه‌شنبه، ۱۸ دلو) تهران را به مقصد مسکو ترک کرد.

در این نشست، تحولات سیاسی، اقتصادی و امنیتی افغانستان مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

طبق گزارش‌ها، در حاشیه این نشست آقای شمخانی با برخی همتایان خود نیز به‌طور جداگانه دیدار و پیرامون مسایل دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی گفتگو خواهد کرد.

بربنیاد گزارش‌ها، او نیز با برخی دیگر از مقام‌های عالی فدارسیون روسیه دیدار و گفتگو خواهد کرد.

گفتنی است که نشست‌های اول و دوم گفتگوی امنیت منطقه‌ای با میزبانی ایران در تهران و نشست سوم و چهارم نیز با میزبانی هندوستان در دهلی‌نو و تاجیکستان در شهر دوشنبه برگزار شده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!