Connect with us

رویداد های اخیر

هیأت امارت اسلامی و ترکمنستان بر تقویت روابط دوجانبه توافق کردند

Published

 on

(Last Updated On: جدی ۲۶, ۱۴۰۰)

وزارت امور خارجه امارت اسلامی اعلام کرده است که هیأت بلندپایه آنان با معاون نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه ترکمنستان دیدار و گفتگو کرده است و به آنان پس از این دیدار قرار است کار پروژه تاپی در ماه مارچ سال جاری آغاز شود.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت امور خارجه با نشر توییتی گفته است که امیر خان متقی، سرپرست این وزارت در رأس یک هیأت بلندپایه با رشید ماردوف، معاون نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه ترکمنستان در مورد همکاری‌های اقتصادی و امنیتی گفتگو کرده است.

به گفته بلخی، در این نشست پیرامون روابط دوجانبه دیپلماتیک و اقتصادی، همکاری‌های امنیتی، آغاز هرچه زودتر پروژه‌های تاپی و تاپ، رشد تجارت و فعالیت سکتور خصوصی گفتگو شده است.

در این دیدار تأکید شده است که نشستی در مورد پروژه تاپی ‏در ۲۲ ماه جاری میلادی در کابل برگزار شود و کار پروژه تاپی و تمدید راه‌ آهن در ماه مارچ سال جاری افتتاح و عملاً آغاز شود.

همچنان در این نشست روی افزایش صادرات سنگ مرمر، میوه تازه و خشک و نیز تکمیل پروژه‌های خط آهن در آقینه و تورغندی و سرمایه‌گذاری روی برق آفتابی و‌ بادی توافق شده است.

در این دیدار که یک روز کامل دوام داشته، روی مسایل مهمی‌ چون همکاری‌های سیاسی و امنیتی نیز میان دو طرف بحث و گفتگو شده است.

در همین حال، به ده‌ها دانش آموزی که به دلیل همه‌گیری کرونا در افغانستان گیر افتاده اند، وعده داده شده است که از اوایل ماه مارچ به تدریج به ترکمنستان بازگردند.

همچنان ترکمنستان توافق کرده‌ است که ‏برای دانشجویان افغان در بخش‌های نفت و گاز، خط‌ آهن و سایر بخش‌های تخنیکی، بورسیه‌های تحصیلی بدهد.

به گفته بلخی، در این نشست هم‌چنان توافق صورت گرفت تا از افغانستان به‌عنوان مسیر ترانزیت میان آسیای مرکزی و جنوبی استفاده شود و گاز مایع، مواد معدنی و خوراکه و سایر اموال تجاری از همین مسیر انتقال یابد.

هیأتی از امارت اسلامی به ریاست امیر خان متقی، دو روز پیش برای دیدار با مقام‌های ترکمنستان وارد عشق‌آباد شد.

رویداد های اخیر

یک فرمانده ارشد داعش در ننگرهار کشته شد

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۲, ۱۴۰۲)

خبرگزاری دولتی باختر گزارش داده است که نیروهای ویژه امارت اسلامی یک فرمانده ارشد داعش را همراه با یک همدستش در ولایت ننگرهار کشته‌اند.

خبرگزاری باختر نام این فرمانده داعش را «تراب» ذکر کرده و گفته که در یک «عملیات ویژه» کشته شده است.

باختر به نقل از مسوولان محلی نوشته که این عملیات شام چهارشنبه در قریه وچ‌تنگی ولسوالی شیوه ننگرهار انجام یافته است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

۳۰ تن از جوانان برای ادامه تحصیلات عالی عازم کشور قزاقستان می‌شوند

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۲, ۱۴۰۲)

وزارت تحصیلات عالی می‌گوید که قرار است به زودی ۳۰ تن از جوانان افغان برای ادامه تحصیل در مقاطع لیسانس، ماستری و دکتورا عازم کشور قزاقستان شوند.

در محفلی رهنمودی با محصلان یاد شده که در وزارت تحصیلات عالی دایر شد، مفتی محمد طاهر احمد، معین امور محصلان وزارت تحصیلات عالی، ضمن قدردانی از کشور قزاقستان بابت اهدای بورسیه‌های تحصیلی به جوانان افغان، روی گسترش روابط علمی و اکادمیک با آن کشور تاکید نمود.

معین امور محصلان وزارت تحصیلات عالی همچنان در خطاب به محصلان کامیاب شده، آنان را سفیران کشور شان خوانده اظهارداشت که :«شما در کنار حفظ ارزش‌های دینی و ملی خویش به قوانین و فرهنگ کشور میزبان نیز احترام گذاشته به فراگیری علم و دانش تان بیشتر توجه نمائید.» وی اضافه نموده که:« چشم امید مردم و نظام به شما دوخته شده تا بعد از کسب علم و دانش در راستای آبادی و ترقی کشور تان سهم خویش را ادا نمائید.»

سپس داکتر نظر محمد عرفان، رئیس ارتباط خارجه و تنظیم بورس‌های وزارت تحصیلات عالی، کشور قزاقستان را از جمله کشور‌های خواند که در شرایط دشوار در کنار مردم افغانستان قرار گرفته و به همکاری‌های شان در بخش‌های مختلف به ویژه تحصیلات عالی ادامه دادند.

وی همچنان از محصلان خواست که از این فرصت استفاده اعظمی نموده و کشور شان را به دست‌های خود آباد نمایند .

همچنان محمد اشرف غیرت، معاون علمی پوهنتون کابل پیرامون ارزش علم و دانش و اهداف وزارت تحصیلات عالی در راستای تربیه و آموزش کادر های جوان از دیدگاه دین مقدس اسلام و باورهای دینی صحبت نموده از محصلان یاد شده خواست که اساس و محور تمام فعالیت‌های شان را «عقیده اسلامی» قرار دهند.

به گفته‌ای وزارت تحصیلات عالی در امتحان یاد شده ۲۵۶ تن اشتراک نموده بودند که از جمله ۳۰ تن در مقاطع لیسانس، ماستری و دکتورا کامیاب شدند که قرار است جهت تحصلات عالی در رشته‌های اقتصاد، کمپیوتر ساینس، حقوق، فزیک، بیولوژی و کیمیا در آینده نزدیک عازم کشور قزاقستان گردند .

Continue Reading

رویداد های اخیر

قوماندان قول اردوی ۲۱۵ عزم: امارت اسلامی با همسایه‌ها متعهد به ایجاد روابط دیپلماتیک است

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۲, ۱۴۰۲)

وزارت دفاع ملی می‌گوید که الحاج ملا شراف الدین تقی، قوماندان قول اردوی ۲۱۵ عزم، روز گذشته (چهارشنبه، ۱۰جوزا) در رأس یک هیأت به ولایت نیمروز سفر نمود ‌‌و از کندک‌های سوم و پنجم سرحدی مستقر در مرز با کشور ایران دیدار کرد.

در اعلامیه‌ای وزارت دفاع آمده است که قوماندان قول اردوی عزم با معاون مقام ولایت نیمروز و قوماندان امنیه این ولایت در مورد هماهنگی بیشتر میان نیروها و حفاظت از سرحدات بحث و تبادل نظر نمودند.

قوماندان قول اردوی ۲۱۵ عزم با اشاره به درگیری‌های اخیر گفت: «امارت اسلامی حفاظت از سرحدات را مسولیت خود می‌داند و با کشورهای همسایه متعهد به ایجاد روابط دیپلماتیک می‌باشد.»

همچنان؛ نیروهای سرحدی را مدافعین مرزها، تمامیت ارضی و استقلال کشور خواند و در دیدار با مسؤلین واحدهای سرحدی وعده همکاری در حل مشکلات آنان را داد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!