Connect with us

تجارت

هیئت تجاری امارت اسلامی عازم روسیه شد

Published

 on

(Last Updated On: اسد ۲۳, ۱۴۰۱)

هیئت بلند پایه امارت اسلامی به ریاست نورالدین عزیزی، سرپرست وزارت صنعت و تجارت امروز (یکشنبه، ۲۳ اسد) به مسکو سفر کرد .

تقویت و گسترش روابط اقتصادی و سیاسی میان افغانستان و روسیه هدف اصلی سفر این هیئت به مسکو گفته شده است.

آقای عزیزی گفت که در این سفر تلاش می‌کنند چندین قرار خرید مواد اولیه از جمله گندم ، روغن و مواد نفتی را با شرکت های بزرگ روسی به امضا برسانند.

او گفت که هیئت امارت اسلامی در این سفر با مقامات  وزارت  زراعت، انرژی  و  صنعت  و تجارت روسیه روی موارد مختلف گفتگو خواهند کرد.

آقای عزیزی گفت: “به امید اینکه یک دستاورد خوبی داشته باشیم و ان شاء الله به خیر ملت و به خیر افغانستان باشد.”

برخی از تاجران هم می‌گویند از اینکه افغانستان زیر تحریم های امریکا است گسترش روابط تجارتی میان کابل و مسکو می‌تواند به سود هر دو کشور باشد.

سخی احمد پیمان، معاون اتاق صنایع و معادن گفت: “سفر وزیر صنعت و تجارت کشور به مسکو در شرایط فعلی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. ما باید برای توسعه تجارت خود با تمام کشور ها تعاملات سیاسی و اقتصادی را برقرار سازیم و از این فرصت ها استفاده بکنیم.”

این هیئت در حالی به مسکو سفر می‌کند که در چند ماه اخیر قیمت مواد نفتی در کشور به گونه سرسام آور بلند رفته است.

تجارت

خوشبینی باغداران سمنگان از افزایش محصولات بادام

Published

on

(Last Updated On: میزان ۳, ۱۴۰۱)

مسوولین محلی ولایت سمنگان از افزایش محصولات بادام در این ولایت خبر داده اند.

به گفته مسوولین اداره زراعت آبیاری و مالداری سمنگان، محصولات بادام نظر به سال گذشته افزایش چشم‌گیر داشته است.

نجیب‌الله جویا مدیر ترویج میوه جات وسبزی جات ریاست زراعت آبیاری ومالداری سمنگان گفت: «نتیجه بررسی‌ها نشان میدهد که محصولات بادام این ولایت به بیش از ۴۶۲۰ تن می رسد.»

این درحالی است که به گفته مسوولین دراین ولایت سال گذشته از این ولایت، ۲۸۸۷ تن بادام بدست آمده بود.

مدیر ترویج میوه‌جات وسبزیجات ریاست زراعت آبیاری ومالداری سمنگان می‌گوید که به اساس محاسبه این اداره، باغداران از درک فروش محصولات شان بیش از یک میلیارد و ۱۳۸میلیون افغانی عواید بدست خواهند آورد. درحالی که باغداران سال گذشته از درک فروش محصولات شان ۸۶۶ میلیون افغانی پول بدست آورده بودند.

درهمین حال، تاجران میوه خشک از افزایش محصولات بادام دراین ولایت اظهار خوشی کرده اند.

حاجی نقیب‌الله یک تاجرمیوه خشک شهر ایبک می‌گوید: «امسال بادام سمنگان حاصل زیاد دارد من از دو ماه بدینسو از باغداران بیش از ۵۰ تن بادام خریداری نمودم و آنرا به بازار کابل انتقال داده به فروش رسانیدم.»

به گفته تاجران میوه خشک، ۴۰ درصد بادام سمنگان در بازارهای داخلی مصرف شده و ۶۰ درصد آن توسط شرکت‌ها و تاجران به کشورهای هند، پاکستان، امارات متحده عربی صادر میشود.

Continue Reading

تجارت

اولین محموله تجارتی از طریق دهلیز اقتصادی به افغانستان رسید

Published

on

(Last Updated On: میزان ۱, ۱۴۰۱)

اولین دهلیز اقتصادی میان کشور‌های چین، ازبکیستان، قیرغزستان و افغانستان افتتاح شد.

پس از امضای تفاهم‌نامه دهلیز اقتصادی میان افغانستان، چین، قیرغیزستان و ازبکستان در نوزدهم سنبله سال جاری، اولین محموله این دهلیز اقتصادی پس از گذشت دوازده روز به افغانستان رسید.

مقامات حکومتی در افتتاح این دهلیز، رسیدن این اموال تجاری را ظرف دوازده روز از چین به افغانستان یک دست آورد بزرگ و بی سابقه می‌دانند.

والی بلخ در جریان این مراسم با اطمینان دادن به کشور‌های بیرونی بخصوص همسایه‌های افغانستان افزود که حکومت امارت اسلامی به دنبال گسترش روابط مثبت با همه کشوری های جهان است.

قدرت‌الله ابوحمزه والی بلخ گفت:« اموال صادراتی و وارداتی ما شما در ظرف ده روز از کشور چین میرسد که این یک دست آورد بزرگ است.»

ایجاد این دهلیز تجارتی با استقبال مسوولان محلی امارت اسلامی و تاجران مواجه شده است.

مسؤلان اتاق تجارت بلخ، در این مراسم می‌گوید که این دهلیز بر علاوه کم‌کردن زمان واردات و صادرات روی کاهش قیمت‌ها نیز تاثیر خواهد گذاشت.

اسدالله اسدی رییس اتاق تجارت بلخ می‌گوید:«از لحاظ تمام شد اقتصادی نسبت به ترانسپورت موتری خیلی ارزان می‌باشد و در انتقال اموال تجارتی یک مصونیت کامل می باشد .»

پیش از این اموال تجارتی چین از راه کراچی پاکستان و یا هم راه چابهار هند به افغانستان می‌آمد که در کنار حدود دو ماه زمان با چالش‌های جدی تاجران را رو به رو می‌کرد.

گفتنی‌است که این دهلیز در نوزدهم سنبله سال جاری در تاشکند میان افغانستان، چین، قیرغیزستان و ازبکستان امضاء و قرار شد تا سه ماه بگونه امتحانی استفاده شود.

Continue Reading

تجارت

وزارت صنعت و تجارت: در آینده نزدیک ۱۸تُن جلغوزه سیاه به ایتالیا صادر می‌شود

Published

on

(Last Updated On: سنبله ۳۱, ۱۴۰۱)

وزارت صنعت و تجارت می‌گوید که در آینده نزدیک ۱۸تُن جلغوزه سیاه از مسیر زمینی به ایتالیا صادر خواهد شد.

به گفته مسؤلان این وزارت این مقدار جلغوزه سیا به زودی توسط یک شرکت خصوصی با استانداردهای بین‌المللی پروسس و به آن کشور صادر می‌شود.

مقام‌های این وزارت می‌افزایند که صادرات جلغوزه سیاه به کشورهای منطقه و جهان در حال افزایش است.

وزارت صنعت و تجارت می‌گوید که در سه ماه نُخست سال جاری به ارزش ۱۹میلیون دالر امریکایی جلغوزه سیاه به بیرون از کشور صادر شده که این رقم در حال افزایش است.

به گفته مقام‌های این وزارت ۱۸تُن جلغوزه سیاه نیز توسط سکتور خصوصی کشور طی چند روز آینده از مسیر زمینی به ایتالیا صادر خواهد شد.

به گفته مقام‌های این وزارت سالانه ۳۰هزار تُن حلغوزه سیاه در کشور برداشت می‌شود.

مولوی عبدالسلام آخندزاده جواد سخنگوی وزارت صنعت و تجارت می‌گوید که:« جلغوزه سیاه از طریق زمین ابتدا از افغانستان به ترکیه و سپس به ایتالیا صادر خواهد شد و ما اکنون این ظرفیت را داریم که محصولات خود را مطابق با استانداردهای بازارهای اروپایی آماده کنیم.»

پیش از این سکتور خصوصی شکایت کرده بود که جلغوزه سیاه افغانستان به قیمت پایین به پاکستان صادر می‌شود و این کشور آن را تحت نظارت خود به بازارهای خارجی می‌فرستد.

از سوی هم اتاق صنایع و معادن می‌گوید که سالانه ۳۰هزار تُن روغن جلغوزه سیاه در کشور تولید می‌شود و از طریق هوا و زمین به کشورهای چین، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، هند و پاکستان صادر می‌شود.

محمد کریم عظیمی رییس اجرایی اتاق صنایع و معادن کابل می‌گوید که:” ما صادرات جلغوزه سیاه افغانستان را به ایتالیا مهم می‌دانیم و نظر صادرات ظرفیت بالای در افغانستان وجود دارد، وزارت صنعت و تجارت باید شرایط را برای صادرات فراهم کند.»

کارشناسان اقتصادی می‌گویند که اگر وزارت صنعت و تجارت مشکلات ترانزیتی صادرات افغانستان با کشورهای منطقه را حل کند، افغانستان ظرفیت بالایی برای صادرات از جمله میوه‌های خشک و تازه را دارد.

تاج محمد طلا تحلیلگر مسایل اقتصادی می‌گوید که:« صادرات جلغوزه سیاه به بازارهای اروپایی بسیار مهم است. در کنار جلغوزه سیاه اقلام تجاری و صادراتی بسیار مهم دیگری نیز در کشور داریم که باید برای زمینه صادرات آنها نیز فراهم شود که برای اقتصاد افغانستان بسیار مهم تلقی می‌شود.»

این در حالی است که پس از تغییر نظام در یک سال گذشته در افغانستان، صادرات میوه خشک از کشور به د لیل بسته شدن دهلیزهای هوایی متوقف شده اند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!