Connect with us

اخبار ویژه

هیئت هندی برای دیدار و گفتگو با مقام‌های امارت اسلامی به کابل آمده است

Published

 on

(Last Updated On: جوزا ۱۲, ۱۴۰۱)

وزارت امور خارجۀ هند می‌گوید که یک هیئت هندی به کابل سفر کرده است تا زمینه‌های فراهم‌سازی کمک‌های بشردوستانۀ آن کشور به مردم افغانستان را بررسی کند.

این وزارت با نشر خبرنامه‌یی گفته است که قرار است این هیئت با نمایندگان نهادهای مدد رسان بین‌المللی در کابل دیدار و روی تقویت روند کمک‌های بشری به نیازمندان افغانستان گفتگو کند.

به نقل از اعلامیۀ وزارت خارجۀ هند، این کشور با توجه به شرایط موجود اقتصادی در افغانستان و نیاز مردم به کمک‌های عاجل بشری، همکاری‌های بشردوستانۀ خود را افزایش می‌دهد.

وزارت خارجۀ‌ هند می‌گوید که قبلاً دو محمولۀ کمکی شامل ۲۰ هزار متریک تُن گندم، ۱۳ تُن دارو، ۵۰۰ هزار دوز واکسین کرونا و لباس زمستانی را به افغانستان انتقال داده است. این وزارت گفته است که یک میلیون دوز واکسین کرونا را به حکومت ایران سپرده است تا به مهاجران افغان در آن کشور تزریق کند و همچنین ۶۰ میلیون دوز واکسین پولیو و دو تُن دارو را از طریق صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسیف) برای کودکان افغانستان مساعدت کرده است.

وزارت خارجه هند افزوده که این هیئت پروژه‌های زیربنایی را که قبلاً توسط آن کشور حمایت مالی و تخنیکی می‌شد، نیز بررسی و همچنین با مقام‌های امارت اسلامی روی ادامۀ کمک‌های بشردوستانه به نیازمندان افغانستان گفتگو می‌کند.

وزارت خارجۀ هند روابط دو کشور را تاریخی خوانده و تأکید کرده است که به کمک‌ها و همکاری‌های خود با مردم افغانستان ادامه می‌دهد.

پس از به قدرت رسیدن امارت اسلامی افغانستان، این نخستین سفر هیئت حکومتی هند به کابل است.

اخبار ویژه

شورای امنیت سازمان ملل نشستی را با محوریت افغانستان برگزار می‌کند

Published

on

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۴۰۱)

قرار است فردا شورای امنیت سازمان ملل متحد نشستی را با محوریت اوضاع افغانستان برگزار کند. انتظار می‌رود که دراین نشست اوضاع اقتصادی، بشری و نگرانی‌های امنیتی از خاک افغانستان مورد بحث قرار گیرد.

نصیر احمد فایق، سرپرست نمایندگی دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد در رشته توییتی امروز(دوشنبه، ۴ میزان) نگاشته است که به نمایندگی از افغانستان دراین نشست اشتراک و سخنرانی خواهد کرد.

وی گفته است: «قرار است در جلسۀ شورای امنیت ملل متحد که به تاریخ ۲۷ سپتمبر درمورد اوضاع افغانستان دایر می‌شود و محور آن بحث وضعیت افغانستان است، اشتراک و سخنرانی کنم و به نمایندگی از مردمم دراین نشست مهم مثل همیش خواست‌ها و صدای ملت‌ام را مطرح کنم.»

درهمین حال، امارت اسلامی ابراز کرده است از هرگونه نشستی که برای همکاری با دولت و مردم افغانستان برگزار شود، استقبال می‌کند و افزوده که انتظار دارد برآیند این نشست‌ها گسترش تعامل جهان با دولت جدید افغانستان را در قبال داشته باشد.

پس‌از روی کار آمدن امارت اسلامی اوضاع افغانستان یکی از بحث‌های داغ در نشست‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد بوده و تاکنون این سازمان چندین بار نشست‌های ویژه‌ای را با محوریت اوضاع اقتصادی، بشری و نگرانی‌های امنیتی در افغانستان برگزار کرده است.

Continue Reading

اخبار ویژه

شیخ یوسف القرضاوی درگذشت

Published

on

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۴۰۱)

شیخ یوسف القرضاوی، عالم برجسته جهان اسلام و رهبر معنوی جنبش اخوان المسلمین مصر امروز (دوشنبه، ۴ میزان) در سن ۹۶ سالگی درگذشت.

شیخ القرضاوی همچنان بنیانگذار اتحادیه جهانی علمای مسلمان بود.

او بیش از ۱۲۰ کتاب منتشر کرده است و هشت جایزه بین‌المللی را برای کمک به علوم دینی دریافت کرده و یکی از تاثیرگذارترین علمای اسلامی در زمان معاصر بود.

برنامه «شریعت و زندگی» او از شبکه الجزیره پخش می‌شد، شبکه‌ای که بین ۴۰ تا ۶۰ میلیون مخاطب در سراسر جهان دارد.

القرضاوی یکی از برجسته‌ترین نظریه پردازان مرتبط با اخوان المسلمین بود که در طول زندگی خود تلاش کرد نظریات برگرفته از دانش سیاسی و دینی خود را به زبان ساده انتقال دهد.

امارت اسلامی افغانستان در یک پیام تسلیت درگذشت القرضاوی را «ضایعه جبران ناپذیر برای امت اسلامی» خواند.

Continue Reading

اخبار ویژه

ماهواره جاسوسی امریکا به فضا پرتاب شد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۴۰۱)

به نقل از خبرگزاری اسوشیتدپرس، امریکا یک ماهواره محرمانه جاسوسی را از ایالت کالیفرنیا به فضا پرتاب کرده است.

بر اساس این گزارش، ماهواره محرمانه جاسوسی «۹۱-NROL» ساعت ۰۳:۲۵ بعداز ظهر روز گذشته (یک‌شنبه، ۲۵ سپتمبر) از پایگاه فضایی «وندنبرگ» واقع در منطقه «سانتا باربارا» ایالت کالیفرنیا با راکت ماهواره بر «دلتا۴» به فضا پرتاب شد.

طبق گزارش اسوشیتدپرس، دفتر ملی شناسایی امریکا یک نهاد دولتی است که مسئولیت توسعه، ساخت، پرتاب و مراقبت ماهواره‌های جاسوسی این کشور را برعهده داشته است که از این طریق اطلاعات جاسوسی را برای سیاستگذاران، جوامع اطلاعاتی و وزارت دفاع فراهم می‌سازد.

بربنیاد گزارش، این سیصدوهشتادو‌هفتمین پرتاب راکت دلتا ازسال ۱۹۶۰ میلادی و نودو پنجمین و آخرین پرتاب این نوع راکت از پایگاه فضایی وندنبرگ در غرب امریکا بود.

این گزارش می‌افزاید که این آخرین بار است که پرتاب ماهواره با راکت دلتا۴ از سواحل غربی امریکا صورت می گیرد چون قرار است در آینده این راکت‌ها جایگزین شده و از راکت‌های نسل بعدی «ولکان سنتائر» از ایالت فلوریدا واقع در سواحل شرقی امریکا درانجام این پرتاب‌ها استفاده شود.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!