Connect with us

رویداد های اخیر

هیات امریکا در نشست دوحه از هیات امارت اسلامی خواسته تا از حقوق افغان‌ها حفاظت کند

Published

 on

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۰)

وزارت خارجه امریکا پس از نشست دو روزهٔ هیات عالیرتبه ایالات متحده با هیات امارت اسلامی در دوحه، پایتخت قطر،‌ از رهبران این گروه خواست تا از حقوق همه افغان‌ها محافظت کند، بر تعهد خود مبنی بر عفو عمومی عمل کند و اقدامات بیشتر را برای تشکیل حکومت همه‌شمول روی دست بگیرد.

همزمان با این امارت اسلامی‌ می‌گوید، نمایندگان دولت افغانستان جدا از امریکا با اتحادیه اروپا هم دیدار داشته که موارد همچون وضعیت امنیتی و اقتصادی کنونی افغانستان محور بحث بوده است.

امارت اسلامی پس از ۲۰ سال به قدرت برگشت، برگشتی که نظاماش هنوز رنگ و بوی رسمی به خودش نگرفته است، مقام‌های دیپلوماتیک افغان در دوحه چند روز است تلاش می کنند تا امریکا و متحدانش را برای به رسمیت شناختن امارت اسلامی افغانستان متقاعد سازد.

امریکا ظاهرن پیشنهادات تازه‌ای را با امارت اسلامی مطرح کرده است. درشت ترین آن مبارزه با گروه‌های دهشت افگن به ویژه داعش است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه امریکا می‌گوید که:”تامس وست، نمایندهٔ خاص ایالات متحده برای افغانستان، در راس یک هیات عالیرتبهٔ امریکا در روز‌های ۲۹ و ۳۰ نوامبر، در دوحه، پایتخت قطر، روی مسایل مختلف از جمله مبارزه بر ضد گروه‌های دهشت افگنی مانند القاعده و داعش‌-خراسان با هیات طالبان گفتگو کرد.”

وزارت خارجه اما، گفتگوهای دو جناح در دوحه را مثبت خوانده و گفته است که طرفین روی مسایل سیاسی، اقتصادی، بشری، صحی، تعلیمی، امنیتی و کمک‌رسانی برای نیازمندان در افغانستان بحث کردند.

نشست های که با اتحادیه اروپا هم صورت گرفته است.

سهیل شاهین، عضو دفتر سیاسی امارت اسلامی در قطر می‌گوید که:”هیات ما با اتحادیه اروپا دو ملاقات داشت و در مورد امنیت، وضعیت اقتصادی، وضعیت کنونی، کمک‌های بشردوستانه و همچنین روابط بین امارت اسلامی افغانستان و اتحادیه اروپا بحث و تبادل نظر شد. دیدارها مثبت بود.”

گذر امن شهروندان امریکایی، افغان هایی که در جریان دو دهه گذشته با ایالات متحده همکاری کردند،‌ تامین حقوق زنان، دختران و اقلیت‌های از سایر مسایل بوده است که هیات ایالات متحده بر اهمیت آن تاکید کرده است.

سازمان ملل هم از امارت اسلامی می‌خواهد بر تعهدات‌اش در قبال جهان و این سازمان پابند بماند.

استیفان دوژاریک، سخنگوی سرمنشی سازمان ملل متحد گفت:”در گزارشی در مورد افغانستان، طالبان (امارت اسلامی) گفته بود که هیچ انتقامی وجود نخواهد داشت و عفو برای مقامات امنیتی وجود خواهد داشت. از آنجایی که طالبان (امارت اسلامی) واکنش سازمان ملل را به عهده گرفتند، من فکر می‌کنم این گزارش بسیار نگران کننده است، ما انتظار داریم که مقامات از حقوق بشر همه از جمله روند قانونی حمایت کنند.”

هیات ایالات متحد همچنین از اظهارات رهبران امارت اسلامی و حمایت آنان از تحصیل دختران در سطوح مختلف یادآوری کرده و از هیات دولت افغانستان خواسته است تا این تعهد خود را در سراسر افغانستان عملی کنند.

رویداد های اخیر

یک زن در فاریاب چهارگانگی بدنیا آورد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۳, ۱۴۰۲)

مسئولان صحی در ولایت فاریاب می‌گویند یک زن در این ولایت چهارگانگی بدنیا آورده است.

مسئولان صحی شفاخانه نسایی شهرمیمنه می‌گویند:«مریم باشنده ولسوالی غورماچ شب گذشته (۱حمل ۱۴۰۲) چهارگانگی به دنیا آورده که ۳ پسر و یک دختر می‌باشند.»

داکتران وضعیت صحی این زن و فرزندانش را خوب توصیف‌ کرده‌اند.

یک ماه قبل نیز در یکی از شفاخانه‌های ولایت فاریاب مادری که در انتظار یک کودک بود صاحب چهار فرزند شد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

ملا عبدالغنی برادر هنگام بازدید از بند کمال خان بر افزایش ظرفیت ذخیره آب تاکید کرد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲, ۱۴۰۲)

معاون اقتصادی ریاست الوزرا هنگام بازدید از بند کمال خان در ولایت نیمروز روز سه شنبه (۱ حمل) گفت که بند کمال خان یک پروژه ملی است و افزایش ظرفیت ذخیره آب و پاک سازی کانال‌ها به مدیریت سالم نیاز دارد.

ملا عبدالغنی برادر همچنان گفت که مشکل پرچوی ها در این بند حل و آب بگونه درست مدیریت خواهد شد.

بازدید این مقام امارت اسلامی همراه با برخی اعضای کابینه از بند کمال خان یک روز قبل از روز بین‌المللی آب صورت گرفته است.

این در حالی است که آب‌های کشور نیاز به مدیریت دارند و امارت اسلامی هم فرصت‌های کلانی در پیش دارد تا آب‌های کشور را طوری مدیریت کند که بیشترین بهره را مردم افغانستان ببرند.

میرویس حاجی زاده، آگاه امور اقتصادی می‌گوید: «ما به نمایندگی از سکتور خصوصی از بزرگانی که از بند کمال خان بازدید کردند، تشکری می‌کنیم. مسئولیت هر فرد ما است که باید سرمایه ملی وطن خودرا حفاظت کنیم تا باشد مثل کشورهای دیگر به خودکفایی رو بیاوریم.»

به باور شماری دیگر از کارشناسان، مدیریت آب‌های کشور می‌تواند افغانستان را در زمان اندک از مشکلات اقتصادی بیرون کند و دولت باید تمرکز روی ایجاد بندهای آبی داشته باشد.

کمال الدین کاکر، آگاه امور اقتصادی می‌گوید: «افغانستان کشوری است که زمین‌های زراعتی زیادی دارد و بیشتر به زراعت اتکا می‌کند. بناءً برای زمین‌هایی که به آب نیاز دارد، اگر مدیریت آب صورت گیرد، می‌تواند افغانستان را از لحاظ غله‌جات خودکفا کند و هم می‌تواند به کشور صادراتی مبدل شود.»

به باور بسیاری‌ها زمینه سرمایه گذاری در بخش زراعت در افغانستان وجود دارد و هرگاه حکومت بتواند آب‌های کشور را مدیریت کند حتا سرمایه گذاران خارجی هم به افغانستان خواهند آمد و در بخش زراعت سرمایه گذاری خواهند کرد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

مسائل سرحدی، تامین امنیت محور بحث وزیر دفاع وهیئت بلند پایه‌ی ازبیکستان

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲, ۱۴۰۲)

مولوی محمد یعقوب مجاهد، وزیر دفاع ملی امارت اسلامی افغانستان امروز (چهارشنبه ۲ حمل) با عبدالعزیز کاملوف، نماینده ویژه رئیس جمهور ازبیکستان در سیاست خارجی، عصمت الله “رحیموف” نماینده آن‌ کشور در امور افغانستان و هیئت همراه شان در دفتر کاری‌اش دیدار نمود.

به گفته‌ی وزارت دفاع ملی دراین دیدار روی مسائل سرحدی، تامین امنیت و سایر موضوعات مرتبط بحث و بر تقویت روابط تاکید صورت گرفت.

همچنان عبدالعزیز کاملوف، نماینده ویژه ازبیکستان بر تحکیم روابط با افغانستان در زمینه‌های امنیتی، اقتصادی، سیاسی و سایر موضوعات اطمینان داد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!