Connect with us

رویداد های اخیر

هیات بلندپایه امارت اسلامی به دوحه سفر کرد

Published

 on

(Last Updated On: قوس ۴, ۱۴۰۰)

 عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه امارت اسلامی میگوید که یک هیات بلندپایه دولتی به رهبری مولوی امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجه برای گفتگو با مقام‌های کشورهای جهان به دوحه سفر کرد.

او گفته:” این هیأت شامل نمایندگان از بخش‌های معارف، صحت، مالیه، امنیت و د افغانستان بانک می‌باشد.”

در همین حال، داکتر محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی امارت اسلامی در یک گفتگوی ویژه با آریانا نیوز می‌گوید که در این نشست قرار است نماینده‌گان امارت اسلامی با مقام‌های کشورهای جهان بخصوص امریکا روی موضوعات مرتبط به افغانستان بحث و گفتگو نمایند.

نعیم در این باره گفت:”هر دو طرف تلاش خواهند کرد تا در آینده روابط خوب داشته باشند، روابط مثبت داشته باشند. با توجه به این موارد ما میخواهیم تا نشست‌ها و گفتگوهای را با جوانب ذیدخل داشته باشیم و این موارد مورد بحث قرار خواهد گرفت. “

به گفته‌ای آقای نعیم در دیدار با نماینده امریکا برای صلح افغانستان روی چگونگی تطبیق و نقض توافقنامه دوحه بحث و گفتگو خواهد شد.

نعیم افزود:” زمانیکه توافقنامه دوحه به امضا رسید هر دو جهت در این راستا دخیل استند، زمانیکه ما خواستار تطبیق توافقنامه دوحه استیم، نیاز است تا جوانب ذیدخل با هم نشسته و روی موارد تطبیق شده و یا هم تطبیق ناشده، مشکلات موجود و سایر موارد با هم صحبت و گفتگو نمایند. ” 

در همین حال برخی از آگاهان سیاسی فیصله‌های کشورهای اشتراک کننده در این نشست دو روزه را برای افغانستان مهم و حیاتی میدانند. 

ویس ناصري، آگاه سیاسی، در این باره گفت:”چون سرنوشت افغانستان، گره خورده به سرنوشت تمام کشورهای دخیل در افغانستان، و این کشورها بخاطر منافع خویش در افغانستان دست درازی نموده اند. دیروز هم سرنوشت افغانستان را این کشورها رقم زدند و امروز هم تصامیم این ها است که آینده افغانستان را رقم خواهد زد. “

به اساس معلومات برخی از منابع امارت اسلامی وزرای معارف، صحت عامه، مالیه و نماینده‌گان د افغانستان بانک و ریاست امنیت ملی امارت اسلامی سرپرست وزارت خارجه را در این سفر همراهی خواهند کرد.

نماینده گان امارت اسلامی در حالی به دوحه سفر می نمایند که قرار است مرحله تازه از گفتگوها میان امریکا و طالبان به زودی در دوحه آغاز خواهد شد.

رویداد های اخیر

یک زن در فاریاب چهارگانگی بدنیا آورد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۳, ۱۴۰۲)

مسئولان صحی در ولایت فاریاب می‌گویند یک زن در این ولایت چهارگانگی بدنیا آورده است.

مسئولان صحی شفاخانه نسایی شهرمیمنه می‌گویند:«مریم باشنده ولسوالی غورماچ شب گذشته (۱حمل ۱۴۰۲) چهارگانگی به دنیا آورده که ۳ پسر و یک دختر می‌باشند.»

داکتران وضعیت صحی این زن و فرزندانش را خوب توصیف‌ کرده‌اند.

یک ماه قبل نیز در یکی از شفاخانه‌های ولایت فاریاب مادری که در انتظار یک کودک بود صاحب چهار فرزند شد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

ملا عبدالغنی برادر هنگام بازدید از بند کمال خان بر افزایش ظرفیت ذخیره آب تاکید کرد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲, ۱۴۰۲)

معاون اقتصادی ریاست الوزرا هنگام بازدید از بند کمال خان در ولایت نیمروز روز سه شنبه (۱ حمل) گفت که بند کمال خان یک پروژه ملی است و افزایش ظرفیت ذخیره آب و پاک سازی کانال‌ها به مدیریت سالم نیاز دارد.

ملا عبدالغنی برادر همچنان گفت که مشکل پرچوی ها در این بند حل و آب بگونه درست مدیریت خواهد شد.

بازدید این مقام امارت اسلامی همراه با برخی اعضای کابینه از بند کمال خان یک روز قبل از روز بین‌المللی آب صورت گرفته است.

این در حالی است که آب‌های کشور نیاز به مدیریت دارند و امارت اسلامی هم فرصت‌های کلانی در پیش دارد تا آب‌های کشور را طوری مدیریت کند که بیشترین بهره را مردم افغانستان ببرند.

میرویس حاجی زاده، آگاه امور اقتصادی می‌گوید: «ما به نمایندگی از سکتور خصوصی از بزرگانی که از بند کمال خان بازدید کردند، تشکری می‌کنیم. مسئولیت هر فرد ما است که باید سرمایه ملی وطن خودرا حفاظت کنیم تا باشد مثل کشورهای دیگر به خودکفایی رو بیاوریم.»

به باور شماری دیگر از کارشناسان، مدیریت آب‌های کشور می‌تواند افغانستان را در زمان اندک از مشکلات اقتصادی بیرون کند و دولت باید تمرکز روی ایجاد بندهای آبی داشته باشد.

کمال الدین کاکر، آگاه امور اقتصادی می‌گوید: «افغانستان کشوری است که زمین‌های زراعتی زیادی دارد و بیشتر به زراعت اتکا می‌کند. بناءً برای زمین‌هایی که به آب نیاز دارد، اگر مدیریت آب صورت گیرد، می‌تواند افغانستان را از لحاظ غله‌جات خودکفا کند و هم می‌تواند به کشور صادراتی مبدل شود.»

به باور بسیاری‌ها زمینه سرمایه گذاری در بخش زراعت در افغانستان وجود دارد و هرگاه حکومت بتواند آب‌های کشور را مدیریت کند حتا سرمایه گذاران خارجی هم به افغانستان خواهند آمد و در بخش زراعت سرمایه گذاری خواهند کرد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

مسائل سرحدی، تامین امنیت محور بحث وزیر دفاع وهیئت بلند پایه‌ی ازبیکستان

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲, ۱۴۰۲)

مولوی محمد یعقوب مجاهد، وزیر دفاع ملی امارت اسلامی افغانستان امروز (چهارشنبه ۲ حمل) با عبدالعزیز کاملوف، نماینده ویژه رئیس جمهور ازبیکستان در سیاست خارجی، عصمت الله “رحیموف” نماینده آن‌ کشور در امور افغانستان و هیئت همراه شان در دفتر کاری‌اش دیدار نمود.

به گفته‌ی وزارت دفاع ملی دراین دیدار روی مسائل سرحدی، تامین امنیت و سایر موضوعات مرتبط بحث و بر تقویت روابط تاکید صورت گرفت.

همچنان عبدالعزیز کاملوف، نماینده ویژه ازبیکستان بر تحکیم روابط با افغانستان در زمینه‌های امنیتی، اقتصادی، سیاسی و سایر موضوعات اطمینان داد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!