Connect with us

رویداد های اخیر

هیات جمهوری: طالبان  میز مذاکره را رها کرده و بهانه جویی میکند

Published

 on

(Last Updated On: دلو ۱۲, ۱۳۹۹)

هیات صلح جمهوری اسلامی افغانستان می گوید  که طالبان میز گفت‌وگوها را رها کرده اند و برای انحراف اذهان عامه بهانه‌های غیر موجه را مطرح میکند.

 اعضای هیات در یک نشست مجازی با خبرنگاران می افزایند که آنان صلاحیت تصمیم گیری در مورد تغییر رهبری حکومت را ندارند و استعفای رییس جمهوری برای آنان پذیرفتنی نیست.

رسول طالب، عضو هیات مذاکره کننده جمهوری اسلامی افغانستان، در این باره گفت:” طالبان بدون عذر موجه میز گفتگو را رها کرده است.”

اینها می گویند که گفت‌گوها به بن بست کامل روبه رو نیست و تا آخرین حد در دوحه انتظار آمدن طالبان را خواهند کشید.

شریف زرمتی، عضو هیات  مذکره کننده جمهوری اسلامی افغانستان، میگوید:” خواست طالبان مبنی برکنار رفتن رییس‌جمهورغنی برای ما قابل قبول نیست”.

اما هیات طالبان سرگرم دیدار از کشورهای منطقه است، به تازه گی ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی طالبان، با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران دیدار کرده است.

سخنگوی طالبان،  گفته در این دیدار روی مسایل مربوط به دو کشور، وضعیت افغانستان، مذاکرات صلح، عملی شدن کامل توافقنامه دوحه گفتگو شده است.

غلام فاروق مجروح، عضو هیات مذاکره کننده جمهوری اسلامی افغانستان، میگوید:”   اگر طالبان به‌راستی طرف‌دار صلح اند باید به میز گفتگوها برگردند”

بحث حکومت موقت و استعفای رییس جمهور غنی حالا حکومت افغانستان را به شدت خشمگین کرده است.

هرچند هیات جمهوری می‌گوید بحث حکومت موقت تاکنون نه از سوی طالبان و نه هم از سوی کشورهای جهان، مطرح شده است وجهان از موضع دولت افغانستان پشتی‌بانی می کند.

 

 

رویداد های اخیر

نشرات رادیو صدای بانوان در ولایت بدخشان متوقف شد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۱۳, ۱۴۰۲)

رادیو صدای بانوان، یک رادیویی زنان در ولایت بدخشان به دلیل پخش موسیقی در ماه مبارک رمضان متوقف شده است.

به گفته مسئولان رادیو «رادیو صدای بانوان»، نشرات پخش این رادیو در ولایت بدخشان در شمال شرق این کشور به ظن نقض پالیسی‌ نشراتی از سوی امارت اسلامی متوقف گردیده است.

معزالدین احمدی، مدیر اطلاعات و فرهنگ در ولایت بدخشان، اعلام کرده است که نشرات این رادیو تحت مدیریت زنان، به دلیل پخش موسیقی در ماه رمضان، ممنوع شد.

احمدی گفت:«اگر این رادیو پالیسی امارت اسلامی افغانستان را بپذیرد و ضمانت دهد که دیگر چنین کاری را تکرار نکند، اجازه فعالیت مجدد را می‌دهیم.»

به گزارش گاردین، ناجیه سروش، مسئول این رادیو، هرگونه تخلف را رد کرده و گفت که نیازی به بستن نیست و آن را توطئه خواند.

وی در این باره گفت:«به ما گفتند که شما موسیقی پخش کرده‌اید. ما هیچ نوع موسیقی پخش نکرده‌ایم.»

Continue Reading

رویداد های اخیر

مجاهد: داعش دیگر تهدید بزرگی برای افغانستان نیست

Published

on

(Last Updated On: حمل ۱۲, ۱۴۰۲)

سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید که نیروهای امنیتی توانسته‌اند داعش را از بین ببرند و این گروه آنگونه که سال قبل بود، دیگر تهدید بزرگی برای افغانستان نیست.

به نقل از القدس العربی، ذبیح‌الله مجاهد در مصاحبه با صدای امریکا، پشتو، گفته است که نیروهای امنیتی از ماه آگوست ۲۰۲۱ تاکنون حدود ۱۶۰۰ تا ۱۷۰۰ تن از عناصر داعش را بازداشت کرده‌اند و بیش از ۱۱۰۰ تن نیروی این گروه را کشته‌اند.

آقای مجاهد با اشاره به این‌که مخفیگاه‌های داعش در مناطق مختلف کشور از بین رفته، افزود دولت‌های قبلی در افغانستان اساساً از نیروهای داعش حمایت می‌کردند. با تغییر نظام، برخی از آن‌ها از زندان‌ها فرار کردند.

پیش از این، مایکل اریک کوریلا، رییس فرماندهی مرکزی ایالات متحده (سنتکام) گفته است که داعش در حال حاضر از آنچه که در گذشته در افغانستان بود، قوی‌تر شده است.

این جنرال امریکایی تصریح کرد که دست‌کم حدود ۶۵۰۰ نیروی داعش در افغانستان هستند که از جمله آن‌ها، چهار هزار تن در نزدیکی مرزها با تاجیکستان حضور دارند.

اما ذبیح‌الله مجاهد اظهارات این جنرال امریکایی را رد کرد و گفت که عناصر داعش سرکوب شده و تعدادشان عملاً کم شده است.

داعش اخیراً مسوولیت حمله در نزدیکی وزارت امور خارجه را برعهده گرفت که طی آن شش تن کشته شده و ۱۲ تن زخمی شدند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

یک تاجر از چنگ آدم‌ربایان در مزارشریف آزاد شد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۱۲, ۱۴۰۲)

وزارت امور داخله می‌گوید که نیروهای قطعات خاص این وزارت و قول اردوی ۲۰۹ الفتح، یک تاجر ملی را در شهر مزارشریف از چنگ آدم‌ربایان نجات داده‌اند.

وزارت داخله در توییتر نگاشته است که این تجار یک ماه پیش در ناحیه اول شهر مزارشریف از سوی اختطاف‌چیان اختطاف و در بدل رهایی وی مبلغ ۳۰۰ هزار دالر امریکایی درخواست شده بود.

مسوولان در این وزارت نیز گفته‌اند که در این عملیات دو تن از آدم‌ربایان بازداشت شده‌اند.

اسم این تاجر ملی «حاجی سردار» گزارش شده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!