Connect with us

رویداد های اخیر

واکنش‌های جهانی به دستور رعایت حجاب زنان در افغانستان

منتشر شده

در

(Last Updated On: ثور ۱۸, ۱۴۰۱)

صدورفرمان وزارت امربه معروف و نهی عن المنکر که ولی زن بی‌‌حجاب تنبیه ویا مجازات می‌شود با واکنش‌های داخلی و خارجی رو به رو شده است.

سرمنشی سازمان ملل از امارت اسلامی می‌خواهد به وعده‌ها وتعهدات خود بر اساس قوانین بین‌المللی حقوق بشر به زنان ودختران افغان عمل کنند.

نماینده ویژه این سازمان برای افغانستان هم در واکنش به طرح پوشش سر تا پای اسلامی برای زنان گفته است که این تصمیم درکنارمسدود نگه داشتن مکاتب به روی دختران، فاصله میان حاکمان جدید وجامعه جهانی را بیشترمی کند.

امریکا و بریتانیا هم گفته اند که این تصمیم برچگونگی تعامل جهان با حکومت سرپرست افغانستان اثرخواهد گذاشت.

شمار ازسازمان‌های بین‌المللی حقوق بشری به شمول دیدبان حقوق بشرهم ازجامعه جهانی می خواهد برای پاسخگویی با این تصمیم استراتیژی مشترک را تدوین ویک نشست اضطراری برگزار کنند.

درحالی که در مکاتب به روی دختران صنوف بالاتر از ششم هنوز بسته است وجامعه جهانی مدعی است که حاکمان جدید به تعهدات و وعده‌های شان عمل نکرده اند، فرمان جدید مبنی بر پوشش سرتاپای زنان واکنش های بیشتر را به همراه شده است.

آنتونیو گوترش، سرمنشی سازمان ملل دراین باره گفته است که:”من باردیگر از طالبان می‌خواهم به وعده‌های خود به زنان ودختران افغان وتعهدات خود بر اساس قوانین بین‌المللی حقوق بشرعمل کنند”.

هیات معاونت سازمان ملل (یوناما) نیز دراین باره واکنش نشان داده است:” این تصمیم درکنارمسدود نگه داشتن مکاتب به روی دختران، تعامل دولت افغانستان با جامعه بین‌المللی را مشکل تر و فاصله میان آنها را بیشترمی کند، ما به زودی با رهبران طالبان برای شفاف سازی دراین زمینه دیدارخواهیم کرد ونگرانی جهانی را با آنان شریک خواهیم ساخت”.

میلانی ورویر، رییس اجراییه انستیتوت جورج تاون برای زنان، صلح و امنیت گفته است که:” افراد زیادی هستند که درشرایط کنونی از طالبان (امارت اسلامی) می‌خواهند درتصامیم شان تجدید نظرکنند، این تخطی حقوق بنیادی زنان ودختران است”.

وزارت خارجه امریکا هم درتویتی گفته است که واشنگتن و شرکای بین‌المللی‌اش عمیقا از اقدامات اخیرحکومت سرپرست در مورد زنان و دختران، از جمله محدودیت تحصیل و سفر نگران هستند.

مدیراموربین الملل عفو بریتانیا هم درتویتی گفته است که بریتانیا حاکمان جدید را با اعمال شان قضاوت خواهد کرد، اگر آنها خواهان مشروعیت بین‌المللی هستند، باید به تعهدات خود، به ویژه در مورد حقوق زنان و دختران، عمل کنند.

در این میان سازمان دیده بان حقوق بشر می‌گوید، کشورهایی که از حقوق زنان حمایت می‌کنند، باید یک نشست اضطراری برگزارکنند.

هیدربار، معاون بخش حقوق زنان درسازمان دیده بان حقوق بشر می‌گوید که:” کشور هایکه دفاع از حقوق زنان جز پالیسی خارجی آنهاست باید برای تدوین یک استراتیژی مشترک و شیوه ای واکنش جهان در برابر تخطی‌های طالبان از حقوق زنان و دختران، نشست اضطراری را دایر کنند. این پلان، باید شامل تشویق و مجازات باشد.”

رینا امیری، نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا در امور زنان و حقوق بشر می‌گو‌ید که:” طالبان هنوزهم پالیسی‌های سرکوب گرانه علیه زنان و دختران را به عنوان جاگزینی برای رسیدگی به بحران اقتصادی و نیاز به حکومت فراگیر اتخاذ می‌کند. من با خواست‌های افغان‌ها و جامعه بین‌المللی یکجا می‌شوم تا اقدامات سرکوب‌گرانه پایان یابد،‌ مکاتب دختران دو باره باز گردند، زنان اجازه کار پیدا کنند و زندگی شان را از سر بگیرند.”

رعایت حجاب اسلامی توسط زنان از فرموده‌های قرآنی است که عالمان دین ودانشمندان اسلامی تطبیق آنرا از مسوولیت‌های یک نظام اسلامی می دانند.

آنان به این باورند که کشورهای غربی با منع قراردادن پوشش اسلامی برای زنان مسلمان حقوق اسلامی زنان مسلمان را نقص کرده اند ونباید براساس آزادی مذهب که غرب خود را به آن متعهد می‌داند حق پوشش اسلامی از زنان مسلمان گرفته شود.

وزارت امربه معروف و نهی از منکر روزگذشته درحکمی از تمام زنان در افغانستان خواست، حجاب اسلامی را رعایت کنند. در این حکم گفته شده است که با هر لباسی که بدن پوشانیده شود، آن حجاب است، اما افزوده که “تنگ و نازک” نباشد.

به گفته این وزارت، لباس و چادر مروج به رنگ سیاه موسوم به حجاب، نیزحجاب شرعی است.

شماری از باشنده‌گان کابل در حالیکه داشتن حجاب را یک فریضه دینی میدانند اما می‌گویند کسانی که این امر را رعایت نمی‌کند باید خودشخص تنبه یا مجازات شود.

گیتی، باشنده کابل گفت:” در هیچ جای قانون اسلام کسی نیامده که کسی یک گناه را انجام بدهد واعضا خانواده آن مجازات شود.”

حزب الله، باشنده کابل گفت:” امارت اسلامی چرا باید اینگونه رفتارکنند همراه زنان چون قبل از آمدن امارت اسلامی نیز همه زنان دارای حجاب بوده اند.”

در این میان شماری از عالمان دینی حجاب را یک فریضه دینی و شرعی دانسته میگویند درکشور اسلامی برای تطبیق حجاب نیاز به جبر واکراه نیست.

سیدمحسن قریشی، عالم دین گفت:”حجاب در قرآن به آن تاکید شده و زن بی‌حجاب نمازش روا نیست روزه‌اش نمیشود و زکات هم داده نمیتواند پس در کشور ما همه مسلمان هستیم و نیاز به زور و جبر نداریم.”

پس از صدور فرمان تازه وزارت امربه معروف و نهی عن المنکر که ولی زن بی‌‌حجاب تنبیه ویا مجازات می ‌شود برخی از فعالان عرصه حقوق زن می‌گویند امارت اسلامی همیشه نگاه خشک و انعطاف ‌ناپذیری نسبت زنان داشته و به همین دلیل نه‌ تنها هیچ نقشی برای زنان قایل نشده بلکه محدودیت‌های بسیار شدید را علیه زنان وضع کرده ‌اند. آنان فرمان اخیر امارت اسلامی را در مورد حجاب نیز اجباری می دانند.

فروزان رسولی، فعال حقوق زن گفت:” قبل از صدور این فرمان امارت اسلامی تمام زنان ودختران دارای حجاب بودند و نباید امارت اسلامی این فریضه را به گونه اجبار بالای زنان بقبولانند بلکه باید زمینه را مساعد کرده که زنان در جامعه خود را مصون احساس کنند.”

درهیمن حال، محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی امارت اسلامی درقطر در رشته توئیت‌های گفته است طبق قوانین بین‌المللی، هر جامعه‌ای حق دارد در پرتو ارزش‌ها و اعتقادات خود زندگی کند.

به گفته وی حجاب رمز عقيدوی وشعار جامعه افغانستان و یکى از ارزش‌هاى مهم‌اش است.

وی افزوده است:”هیچ کس نمی‌تواند نماینده جامعه دیگری باشد، رهبران هر جامعه نمایندگان جامعه خود هستند.”

رویداد های اخیر

یک رادیوی محلی در پکتیکا نشراتش را از سرگرفت

Published

on

(Last Updated On: میزان ۱۰, ۱۴۰۲)

مسوولان رادیوی محلی میلمه در پکتیکا می‌گویند که پس از دوسال تأخیر، نشرات این رادیو را از سر گرفتند.

به گفته آنان، پس از درخواست شنوندگان و علاقه‌مندان دست به این اقدام زده‌اند و افزوده‌اند که ساحه پخش خود را به جز پکتیکا به سایر ولایات نیز گسترش خواهند داد.

گفتنی است که رادیوی میلمه در حکومت قبلی برای ولایات جنوب‌شرقی نشرات داشت.

این در حالی است که پس از سقوط نظام پیشین، بیشتر رسانه‌های داخلی به دلیل مشکلات اقتصادی فعالیت خود را متوقف کرده‌اند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

پولیس پاکستان ۸۰۰ پناهجوی افغان را در شهر اسلام‌آباد بازداشت کرد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۱۰, ۱۴۰۲)

پولیس پاکستان در پی عملیات جستجو در حومه شهر اسلام‌آباد ۸۰۰ پناهجوی افغان را بازداشت کرد.

رسانه‌های پاکستانی به نقل از اداره مبارزه با تروریسم نگاشته اند که ۴۰۰ تن که کارت اقامت داشتند، آزاد شدند و ۳۷۵ تن دیگر به دلیل نداشتن مدرک اخراج خواهند شد.

خبرگزاری پاکستانی سب نیوز گزارش داده است که این عملیات در شهرهای بیهارا کاهو، ترنول، مهرآبادیان، گلرا و کلنی شمس اجرا شد.

پیش از این رسانه‌های پاکستانی گزارش داده بودند که کابینه این کشور طرح اخراج یک‌ونیم میلیون پناهجوی افغان بدون مجوز اقامت را تصویب کرده است.

تصویب این طرح نگرانی‌های گسترده‌ای را در میان جمعیت پناهجویان افغان در پاکستان برانگیخته است.

بر اساس گزارش کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان (UNHCR)، تعداد اتباع افغان مقیم پاکستان تا جون سال جاری به ۳.۷ میلیون نفر افزایش یافته است که تنها ۱.۳ میلیون نفر از آنها به طور رسمی ثبت شده اند. در حال حاضر حدود ۷۷۵۰۰۰ افغان ثبت نام نشده در این کشور اقامت دارند.

بر اساس گزارش رسانه‌های پاکستان، ۶۸.۸ درصد عمده شهروندان افغان در پاکستان در مناطق شهری یا نیمه شهری مسکن گزین شده اند، در حالی که ۳۱.۲ درصد باقی مانده در ۵۴ منطقه مختلف بشمول روستاها زندگی دارند.

درهمین حال، امارت اسلامی بازداشت و شکنجه مهاجرین افغان در پاکستان را خلاف موازین بین‌المللی می‌داند و می‌گوید از طریق سفارت افغانستان در پاکستان بارها با مقام‌های پاکستان در این مورد گفتگو شده است و جدا تاکید شده است که با مهاجران افغان در این کشور مطابق قوانین بین المللی مهاجرت برخورد صورت گیرد.

همزمان با این وزارت مهاجرین وعودت کنندگان می‌گوید که برای حل این معضل آنان با مقام‌های پاکستانی در ارتباط هستند تا روند بازداشت مهاجران متوقف و افغان‌های زندانی آزاد و به کشور برگردند.

آگاهان می‌گویند که در حال حاضر مهاجرین در پاکستان در وضعیت بدی بسر می‌برند و آنان با مشکلات و چالش‌های فراوانی روبه رو هستند و برای حل این چالش‌ها نیاز است تا گفتگوهای دیپلماتیک بر اساس قوانین بین‌المللی مهاجرت میان کابل و اسلام آباد صورت گیرد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

متقی در مورد آموزش دختران: گامی را برنمی داریم که سبب اختلاف شود

Published

on

(Last Updated On: میزان ۱۰, ۱۴۰۲)

سرپرست وزارت خارجه گفته است که امارت اسلامی در پیوند به موضوع آموزش دختران گامی را بر نمی‌دارد که سبب بروز اختلاف شود.

امیر خان متقی در مصاحبه با «بی بی سی پشتو» که روز یکشنبه منتشر شد، گفت موضوع آموزش دختران یک مسئله داخلی افغانستان است.

او گفت: «ما می‌کوشیم گام‌هایی را برداریم که خدا ناخواسته سبب بروز اختلاف نشود. برای هر کار یک راه حل معقول جستجو می‌کنیم. راه حلی را می‌یابیم که اگر تاخیر هم به همراه داشته باشد، عاری از خطر و جنجال باشد.»

آقای متقی در رابطه به خواست جامعه جهانی مبنی بر ایجاد حکومت همه شمول تاکید کرد که امارت اسلامی یک حکومت همه شمول است.

او گفت: «اگر همه شمول به این معنا باشد که نمایندگان تمام اقوام در حکومت باشد، در حکومت ما همه اقوام، هم در سطح پایین و هم در سطح کابینه، وجود دارند. اگر همه شمول این باشد که از ولایات مختلف وجود داشته باشد، ما از کابل وزیر داریم، از پنجشیر داریم، از بدخشان داریم، از فاریاب داریم، از کندهار و ننگرهار داریم.»

او گفت که هیچ کسی نمونه مشخصی از حکومت همه شمول ارایه نکرده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!