Connect with us

رویداد های اخیر

واکنش‌های تند به ربوده شدن دختر سفیر افغانستان در اسلام آباد

Published

 on

(Last Updated On: سرطان ۲۷, ۱۴۰۰)

شماری از شهروندان کشور در واکنش به ربوده شدن  سلسله علی خیل، دختر سفیر افغانستان در اسلام آباد پشت درب سفارت پاکستان در کابل دست به اعتراض زدند.

این اعتراض کنندگان پاکستان را به بی توجهی در تامین مصوونیت فامیل‌های دیپلومات‌های افغان در اسلام آباد متهم می‌کنند.

شینکی کروخیل، عضو مجلس نمایندگان، در این باره گفت:”من فکر می‌کنم که پاکستان باید این را بپذیرد که در مقابل سیاست ای اس ای کوتاه آمدند و به دیپلومات‌های افغانستان امنیت و مصوونیت داده نمی‌تواند بهتر این است که بی چارگی و ناتوانی خود را اعلام کند.”

فهیم کوهدامنی، فعال مدنی، در این باره گفت:” نه تنها از حکومت پاکستان می‌خواهیم که دست از جنایت بردارد بلکه از سازمان ملل و سازمان کشورهای اسلامی می‌خواهیم که از پاکستان بخواهد که دست مداخله به امور افغانستان دست بردارند. “

این اعتراض کنندگان خواهان رسیدگی جدی این قضیه از سوی وزارت خارجه افغانستان شده اند و از پاکستان نیز خواستند تا برای بازداشت عاملان این رویداد دست به کار شود.

 وزارت خارجه افغانستان هم در پیوند به این موضوع منصور احمد خان سفیر پاکستان در کابل را احضار کرده است.

محمد مرحون، فعال مدنی، در این باره گفت:”از دولت اسلامی افغانستان می خواهیم که به گونه جدی تمامی ارتباطات سیاسی خود را تا یک زمان نامعلوم قطع کند.”

ماریا طوطا خیل، اعتراض کننده، در این باره گفت:” امروز که ما در پشت درب پاکستان استیم یک اعتراض است مبنبی بر اینکه اگر شما در افغانستان در امنیت زندگی می‌کنید چرا افغان‌ها نتواند در کشور شما در امنیت زندگی کند.”

نخست وزیر عمران خان روز شنبه به وزیر داخله این کشور دستور داده که در ۴۸ ساعت عاملان این آدم ربایی را بازداشت کند.

شیخ رشید احمد، وزیر داخله پاکستان، می گوید که این افراد به زودی بازداشت خواهند شد.

شیخ رشید احمد، وزیر داخله پاکستان، در این باره گفت:”ما تصویرهای را داریم که نشان می‌دهد او از یک تاکسی در راولپندی پایان می‌شود و به مارکیت خریداری می‌رود. ما تمامی این تصویرها را به جهان نشان خواهیم داد اما پرسش اینجاست که چگونه از راولپندی به دامه آمده است”

وزارت خارجه پاکستان نیز این رویداد را محکوم کرده و  گفته پولیس این کشور تحقیقات جدی در این مورد را آغاز کرده است.

این درحالی است که روز گذشته وزارت خارجه افغانستان در یک اعلامیه گفت که بتاریخ ۲۵ سرطان بانو سلسله علی‌خیل دختر سفیر افغانستان در اسلام آباد هنگام بازگشت به خانه توسط افراد نامعلوم  ربوده شده و مورد شکنجه شدید قرار گرفته است.

به گفته وزارت خارجه بانو علی‌خیل پس از رهایی از بند ربایندگان اکنون تحت مراقبت صحی در شفاخانه قرار دارد.

 کابل این اقدام “شنیع” را به شدیدترین الفاظ محکوم کرده است”و مراتب عمیق نگرانی خویش را در مورد امنیت و مصونیت دیپلمات‌ها، اعضای خانواده‌های شان و کارمندان نمایندگی‌های سیاسی و قونسلی افغانستان در پاکستان ابراز می‌نماید.”

در همین حال کابل از اسلام آباد خواست که برای امنیت دیپلومات های افغان اقدام های لازم و فوری روی دست بگیرد.

رویداد های اخیر

شمار بازدیدکننده‌گان از شهرک بندری حیرتان در بلخ افزایش یافته است

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۱)

مسوولان شهرک تجارتی و بندری حیرتان در مرکز ولایت بلخ می‌گویند با فرا رسیدن فصل ماهی‌گیری و تأمین امنیت در کشور، روزانه ده‌ها تن برای سیاحت و تفریح به این شهرک می‌آیند.

خلیل‌الله فاروقی، رییس شهرک بندری حیرتان گفته است مردم می‌توانند بدون تشویش به این شهرک بیایند.

وی گفت: «مردم در چارجوب شریعت اسلامی می‌توانند بدون تشویش به این شهرک به سیاحت بیایند و تفریح کنند.»

در همین حال، شهروندان تأمین امنیت را عامل افزایش شمار بازدیدکننده‌گان از این شهرک می‌دانند و با ابراز خرسندی از حکومت می‌خواهند مکان‌های تفریحی را در کشور گسترش دهد.

این در حالی است که شهرک بندری حیرتان یکی از بزرگترین بنادر تجاری در شمال کشور است که افغانستان را با ازبیکستان و سایر کشورهای منطقه وصل می‌کند.

به باور آگاهان، هرچه توجه به بنادر کشور بیشتر شود و زیرساخت‌ها ساخته شود به همان میزان عواید دولت بلند خواهد رفت.

Continue Reading

رویداد های اخیر

امارت اسلامی حمله بر سفارت پاکستان در کابل را محکوم کرد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۱)

وزارت امور خارجه امارت اسلامی افغانستان حمله بر سفارت پاکستان در کابل را شدیداً محکوم کرده است.

درپی حمله مسلحانه امروز (جمعه، ۱۱ قوس) بر سفارت پاکستان یک محافظ امنیتی این سفارت زخمی شده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه در رشته‌توییتی گفته است به هیچ شخص یا گروهی اجازه داده نمی‌شود که مأموریت‌های دیپلوماتیک را در کشور تهدید کند.

آقای بلخی گفته است: «امارت اسلامی حمله ناکام و تیراندازی بر سفارت پاکستان را به شدت محکوم می‌کند. ما به هیچ طرفی اجازه نمی‌دهیم امنیت ماموریت‌های دیپلوماتیک را در کابل در معرض خطر قرار دهند.»

وی افزوده است: «نهادهای امنیتی تحقیقات خود در این زمینه را آغاز می‌کنند و پس از شناسایی، عاملان این قضیه مجازات خواهند شد.»

از سویی هم، وزارت امور خارجه پاکستان در واکنش به این حمله گفته است: «سفارت پاکستان در افغانستان مورد حمله قرار گرفت و هدف «عبیدالرحمن نظامانی» رییس ماموریت دیپلوماتیک ما بوده است. نظامانی در این حمله آسیب ندیده اما محافظ امنیتی او زخمی شده است. ما خواهان تحقیقات فوری درباره این حمله و بازداشت و محاکمه عاملان آن هستیم و حکومت افغانستان باید فوراً درباره آن تحقیق کند تا روشن شود چه کسی عامل این حمله بوده است. حکومت باید اقدامات فوری را برای تامین امنیت دیپلومات‌ها و اتباع کشور پاکستان در افغانستان انجام دهد.»

در همین حال، شهباز شریف، نخست ‌وزیر پاکستان نیز در یک پیام توییتری حمله به سفارت این کشور را محکوم کرده و آنرا بزدلانه خوانده است.

او افزوده است: «من خواستار تحقیق فوری و اقدام علیه عاملان این عمل شنیع هستم.»

Continue Reading

رویداد های اخیر

سازمان ملل: شش میلیون تن در افغانستان با ناامنی غذایی مواجه اند

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۱)

سازمان ملل متحد اخیراً هشدار داده است که شش میلیون تن در افغانستان با ناامنی غذایی مواجه هستند.

رامیز الاکبروف، معاون فرستاده خاص سرمنشی عمومی ملل متحد در امور افغانستان گفته است دمای هوا در برخی مناطق افغانستان در زمستان به منفی ۲۵ درجه سانتیگراد می‌رسد و مردم این کشور با ناامنی غذایی مواجه هستند.

وی گفته است: «برای حمایت از آماده‌گی‌های زمستانی به ۷۶۸ میلیون دالر نیاز داریم که باید ۶۱۴ میلیون دالر آن پیش از پایان سال به دستمان برسد. در طول سال برای تأمین بودجه تلاش فراوانی کردیم.»

الاکبروف با بیان اینکه شش میلیون تن در افغانستان در سطح اضطراری با ناامنی غذایی مواجه هستند، تأکید کرد: «این میزان ناامنی غذایی بسیار بالا است.»

بر اساس گزارش سازمان ملل، دو سوم جمعیت افغانستان (بیش از ۲۸ میلیون تن) در سال ۲۰۲۳ به کمک‌های بشردوستانه نیاز خواهند داشت.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!