Connect with us

رویداد های اخیر

واکنش‌ها به نامه‌ی وزیرخارجه امریکا به رییس جمهور غنی

منتشر شده

در

(Last Updated On: )

نامه وزیر خارجه امریکا به رییس جمهور افغانستان در باره ادارۀ موقت و تشکیل یک کنفرانس بزرگ مانند کنفرانس بن واکنش‌ها تند را بر انگیخته است.

در هفتمین سالروز درگذشت مارشال محمد قسیم فهیم امروز (دوشنبه ۱۸حوت) بیشترین صحبت‌ها روی این نامه متمرکز بود.

امرالله صالح، معاون نخست رییس جمهور به این نامه وزیر خارجه امریکا را ننگ نامه عنوان کرد و گفت که در “برابر آن مثل امام حسین ایستاده شده و مرمی طالبان و پاکستان را به صلح آمرانه که در این نامه ذکر شده است ترجیح میدهد.

آقای صالح در این باره گفت:”یکی از بندها این است که ما نیاز به شورای عالی انفاذ شریعت داریم، کشوری که در دامنش مولانا زاده شده و ملک که نام فرزندش ابوحنیفه است، حالا دو تا ملا از مدرسه حقانیه بیایند و بگویند که بیاید که ما از سر برای تان سند مسلمانی بدهم، من در پای این “سند ننگ” ابداً امضا نمی کنم.”

معاون رییس جمهور می‌گوید که حکومت از این نامه نگران نیست و نه تغییری در موقفش خواهد آمد.

به گفته‌ی آقای صالح این طرح مانند پلی لرزانی است که اگر اصلاح نشود سرنوشت ۳۵ میلیون شهروند کشور را به قهقرا می‌برد.

صالح افزود:”اگر سر انتخابات طالب به توافق می‌رسد، رییس جمهور دوره اخیرش است، سر تاریخ انتخابات می‌توانیم حرف بزنیم ولی معامله بین ۲۰ نفر در یک اتاق که باز بیایند نسخه انحلال قانون ما را، نظام ما را و دست آوردهای ما را از همه مهمتر حق رای را از مردم افغانستان بگیرند، ابداً، ابداً ابداً.”

حامد کرزی، رییس جمهور پیشین کشور که در این نشست شرکت کرده بود گفت:” من به یک فکر بودم، خلیلی به یک فکر و مارشال به دیگر فکر، اما یک روز هم نشد که مجلس ما بیرون براید رازه مملکت بود، نباید راز مملکت بیرون شود.”

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی، می‌گوید که این نامه به وی نیز سپرده شده و جامعه جهانی برای صلح فوریت را در نظر گرفته اند که کنترول آن در دست حکومت نیست.

عبدالله در این باره گفت:”امروز بالای مردم افغانستان یک روز بسیار دشوار است، وقتی در ننگرهار سه نفر شهید شدند تمام کارمندان رادیو رخصت شدند، اگر تنها اهل رسانه را در نظر بگیریم، از راننده اش که خود را در خطر حس می کند تا خانه سامان و هر کسی که است، علما و جامعه مدنی، هیچ کس در مصئونیت نیست.”

رییس شورای عالی مصالحه ملی می‌گوید که حکومت باید در نخست عملکرد خود را ببیند.

عبدالله افزود:”ما خود را فرش راه مردم کنیم، با مردم حاضر استند که ده بار بیشتر در کنار ما قربانی بدهند، امروز هم از خارجی شکایت، دیروز هم از خارجی شکایت همی خارجی است در دنیا است، موثر هم است، خوب هم است وبد هم باید اول افراط و تفریط را در رویه خود ببینیم.”

شماری از سیاست گران دیگر نیز نامه امریکا را بی صلاحیت ساختن مردم میدانند، اما عده ای می گویندکه باید برای صلح قربانی داده شود.

محمد محقق، مشاور رییس جمهور در امور سیاسی و امنیتی، در این باره گفت:”افغانستان در حالت بسیار احساس قرار گرفته ما تقربین از حالت اختیار هم مردم افغانستان خلاص شده روان است چون دنیا عجله دارد در مورد افغانستان.”

عزیزالله دین محمد، معاون شورای عالی مصالحه ملی، در این باره میگوید:”صلح که میخواهید به گپ های تلخ و مقابله نمیشود، همه روزه مردم میمرند، مردم قربانی میدهند و مردم از جنگ خسته شده اند.”

سخنرانان در این نشست همچنان، از کار کرد و تلاش های مارشال محمد قسیم فهیم به ویژه در بخش صلح قدردانی کرده و وی را شخصیت بی مثال میدانند.

مارشال محمد قسیم فهیم، هفت سال پیش در ۱۸هم حوت بنابر بیماری که عاید حالش بود درگذشت.

از سوی دیگر برخی سیاست‌گران پیش‌نویس توافق‌نامه صلح افغانستان را مبهم می‎خوانند.

آنان می‌گویند اگر این طرح عملی گردد و دولت افغانستان و طالبان به توافق برسند، سرنوشت گروه‌های هراس‌افگن دیگر در افغانستان چه خواهد شد.

در این میان کمیسیون مستقل حقوق بشر هشدار می‌دهد که اگر ارزش‌‎های حقوق بشری در توافق صلح نادیده گرفته شود، طرح پذیرفتنی نخواهد بود.

پیش نویس توافق نامه صلح افغانستان که از سوی امریکا ریخته شده و به دولت افغانستان، احزاب و جریان‌های سیاسی و طالبان سپرده شده است، واکنش‌هایی را به همراه شده است.

در بخش نخست این طرح بر تضمین حقوق کودکان و زنان پافشاری شده و آمده که قانون اساسی ۲۰۰۴ به عنوان نمونه نخستین برای تدوین قانون اساسی آینده خواهد بود.

در بخش نخست پیش نویس گفته شده که قانون اساسی آینده، زمینه انتخابات را فراهم خواهد کرد.

پیش نویس توافق نامه صلح افغانستان به بخش شامل اصول رهنمودی برای آینده افغانستان، حکومت انتقالی صلح و آتش بس دایمی را شامل می شود.

رویداد های اخیر

مقام‌های اتحادیه اروپا نشستی در مورد افغانستان در بروکسل برگزار کردند

امارت اسلامی خواستار تعامل بیشتر کشورهای اروپایی به منظور رسیدگی به وضعیت بشری در کشور شده و تأکید می‌کند که موضوعات بشری، نباید سیاسی شود.

Published

on

(Last Updated On: )

اتحادیه اروپا نشستی در مورد افغانستان در بروکسل برگزار کرد. اداره اقدام خارجی اتحادیه اروپا گفته است که این نشست به هدف بررسی تعامل با مردم افغانستان برگزار شده و مردم افغانستان را نمی‌توان پشت سر گذاشت. این اداره گفته است که در این نشست موثرترین راه‌ها برای برآورده کردن نیازهای اساسی و ارایه‌ای کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان مورد بحث قرار گرفته است. با این حال، امارت اسلامی خواستار تعامل بیشتر کشورهای اروپایی به منظور رسیدگی به وضعیت بشری در کشور شده و تأکید می‌کند که موضوعات بشری، نباید سیاسی شوند.

اندریکا راتواته، معاون نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد در نشست بروکسل، مصئونیت، بودجه قابل پیشبینی، انعطاف پذیری درازمدت، برنامه‌های برابری جنسیتی و ادامه بحث و تعامل را برای افزایش استقامت در افغانستان ضروری دانسته است.

در این نشست نمایندگان چندین کشور دیگر، از جمله قطر نیز حضور داشتند. وزارت خارجه قطر در اعلامیه‌ای تأکید کرده که به تلاش‌های خود برای پیشرفت اجتماعی و اقتصادی در افغانستان ادامه خواهد داد.

در بخشی از اعلامیه‌ی وزارت خارجه قطر آمده است که: «فیصل بن عبدالله الحنزاب در این نشست تأکید کرده است که قطر تلاش‌های مختلفی را برای حمایت از آرمان‌های مردم افغانستان برای دستیابی به امنیت و ثبات انجام داده است. قطر هم‌چنان به تلاش‌های خود با میزبانی نشست سوم دوحه درباره افغانستان ادامه می‌دهد.»

همزمان با این پائولا پامپالونی، مدیر بخش آسیا و اقیانوسیه اداره اقدام خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید در حاشیه نشست بروکسل با اندریکا راتواته، درباره وضعیت بحرانی افغانستان و نشست سوم دوحه درمورد این کشور گفتگو کرده است.

پائولا پامپالونی، با مدیر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در آسیا و اقیانوسیه نیز دیدار و درمورد افغانستان بحث کرده است. او گفته است که دو طرف درمورد تلاش‌های بیشتر برای کاهش وضعیت وخیم مردم افغانستان توافق کرده اند.

امارت اسلامی خواستار تعامل بیشتر کشورهای اروپایی به منظور رسیدگی به وضعیت بشری در کشور شده و تأکید می‌کند که موضوعات بشری، نباید سیاسی شود.

از سویی هم، شورای امنیت ملل متحد اعلام کرده است که در ۲۱ جون نیز نشستی را در باره افغانستان برگزار خواهد کرد.

نشست بروکسل برای بررسی وضعیت افغانستان در حالی برگزار شده است که اتحادیه اروپا روز گذشته از کمک ۱۵۰ میلیون یورویی به افغانستان خبر داد و اعلام کرد که این بودجه را برای کمک‌های بشردوستانه به افغانستان در سال ۲۰۲۴ اختصاص داده است.

 

گزارش‌های مرتبط: 

نمایندهٔ خاص اتحادیه اروپا با نماینده وزارت خارجه قطر در مورد افغانستان دیدار و گفتگو کرد

 

سفر یک مقام ارشد امریکایی به قطر و پاکستان برای گفتگو در باره افغانستان

Continue Reading

رویداد های اخیر

کمک‌های بشردوستانه ترکیه به زلزله‌زده‌گان هرات

نهمین محموله کمک‌های بشردوستانه ترکیه که حدود ۶۲۰تُن مواد خوراکی و غیرخوراکی می‌باشد از طریق بندر تورغندی وارد هرات شد.

Published

on

(Last Updated On: )

دولت ترکیه یک محموله بزرگ کمک‌های بشردوستانه را به زلزله‌زده‌گان هرات فرستاده است.

دفترجمعیت هلال احمر زون غرب در یک خبرنامه نوشته است که نهمین محموله کمک‌های بشردوستانه ترکیه که حدود ۶۲۰تُن مواد خوراکی و غیرخوراکی می‌باشد از طریق بندر تورغندی وارد هرات شده است.

دفتر مطبوعاتی هلال احمر هرات نگاشته است که، این کمک‌ها شامل آرد، خیمه، کمپل، ویلچر، بسته‌های صحی و مواد ضروری خانه می‌باشد.

این محموله‌های کمکی به جمعیت هلال احمر زون غرب تحویل داده شده که قرار است در روزهای آینده به زلزله‌زده‌گان این ولایت توزیع گردد.

 

خبرهای مرتبط: 

سفیر ترکیه از انتقال ۶۷۰ تُن محموله کمکی به سیلاب‌زدگان افغانستان خبر داد

ملل متحد: زلزله‌زدگان هرات به بیش از ۴۰۰ میلیون دالر کمکِ عاجل نیاز دارند

Continue Reading

رویداد های اخیر

حماس با قطعنامه شورای امنیت موافقت کرد

از سویی هم سامی ابوزهری، یکی از مقام گروه حماس گفت که قطعنامه آتش‌بس شورای امنیت سازمان ملل را پذیرفته و آماده مذاکره بر سر جزئیات این قطعنامه است.

Published

on

(Last Updated On: )

یک مقام بلند رتبه حماس روز سه‌شنبه (۲۲جوزا) به رویترز گفت که این گروه با قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل درباره آتش‌بس در غزه موافقت کرده است.

وزیر خارجه امریکا پس از گفتگو با رهبران اسرائیل در تل‌آویو، موافقت حماس با این قطعنامه را امیدوارکننده خواند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا روز گذشته برای پایان دادن جنگ هشت ماهه حماس و اسرائیل با بنیامین نتانیاهو، صدراعظم و یوآو گالانت، وزیر دفاع این کشور در تل‌آویو دیدار کرد.

آنتونی بلینکن در این دیدارها بر تعهد امریکا به توافق آتش‌بس، آزادی گروگان‌ها و افزایش کمک‌های بشردوستانه در غزه تاکید کرده است.

از سویی هم سامی ابوزهری، یکی از مقام گروه حماس گفت که قطعنامه آتش‌بس شورای امنیت سازمان ملل را پذیرفته و آماده مذاکره بر سر جزئیات این قطعنامه است.

او به رویترز گفت: «امریکا برای اجرای تعهدات خود در وادار کردن اشغال به پایان فوری جنگ در اجرای قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل، با یک آزمون واقعی روبرو است.»

آقای بلینکن با اینکه این موافقت را امیدوارکننده می‌داند اما بر سخنان قطعی رهبری حماس در داخل غزه تاکید کرده است.

وزیر خارجه امریکا برای گفتگو در مورد آتش‌بس در غزه به خاورمیانه رفته است.

او از آغاز درگیری‌ها بین حماس و اسرائیل در هشتمین سفرش به خاورمیانه با عبدالفتاح السیسی، رئیس‌جمهور مصر در قاهره، آیزاک هرتزوگ، رئیس‌جمهور اسرائیل و بنی گانتز، وزیر سابق کابینه جنگ این کشور نیز دیدار و گفتگو کرده است.

جو بایدن در ۱۱ جوزا پیشنهاد سه مرحله را برای برقراری آتش‌بس، آزادی گروگان‌ها و بازسازی غزه ارائه کرد.

شورای امنیت سامان ملل روز دوشنبه قطعنامه آتش‌بس در غزه را تصویب کرد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!