Connect with us

رویداد های اخیر

واکنش امارت اسلامی به اظهارت سرمنشی عمومی ناتو

Published

 on

(Last Updated On: میزان ۱۹, ۱۴۰۰)

امارات اسلامی در واکنش با اظهارات اخیر سرمنشی عمومی سازمان ناتو می‌گوید که اکنون زمان قدرت نمایی پایان یافته و ناتو باید اظهارات خویش را مطابق “اصول دیپلوماتیک” مطرح نماید.

این در حالی است که قبل از این ینس ستولتنبرگ، سرمنشی عمومی ناتو گفته بود که پناه‌گاه هراس افگنان را در افغانستان هدف قرار میدهد.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی، در مصاحبه اختصاصی با آریانا نیوز میگوید که اقدامات ناتو در افغانستان نتیجه نداده است.

مجاهد در این باره گفت:” ” سرمنشی ناتو هم تا یک وقتی شاید، درد های خود را حس بکند و چیز های را در مورد ناکامی های شان بگویند که اما این را باید بدانند که زمان حملات گذشته است، بیست سال پیش ثابت ساخت که این اقدامات نتیجه نداده است و باید از راه دیپلوماتیک انجام دهند.””

هرچند نگرانی‌ها مبنی بر ادامه جنگ‌های نیابتی قدرت‌های جهان در افغانستان هنوز پابرجاست اما آقای مجاهد می‌گوید که امارت اسلامی هرگز اجازه جنگ‌های نیابتی را نخواهد داد.

سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید که به شکل مشروط حاضر به پذیرش شرایط جامعه جهانی برای دادن حق تحصیل و کار به زنان است.

مجاهد گفت:”  نیازمندی جامعه هم وجود دارد، خانم ها هم نیاز به کار دارند، حالا برای تطبیق امارت اسلامی افغانستان می خواهد که این مسله را به علمای اسلام در میان گذاشتیم، تا بالای آن بحث صورت گیرد “

قبل از این پاکستان بارها متهم به دست درازی و دخالت در امور داخلی افغانستان بود، اما در این اواخر مقامات پاکستان برای به رسمیت شناختن امارت اسلامی و جلب همکاری‌های جامعه جهانی تلاش‌های را آغاز نموده است، اما مجاهد می‌گوید که افغانستان یک کشور مستقل است و پاکستان حق دخالت در امور داخلی را ندارد.

او افزود:”این را باید صد در صد بگویم که ما مداخله هیچ کسی را نمی‌خواهیم ما یک کشور مستقلاستیم، به شمول پاکستان این مداخله‌ها را نمی پذیریم پاکستان یک کشور جدا است ما هم نمی‌خواهیم در امور شان مداخله کنیم و آنها هم نمی‌توانند مداخله کنند.”

آقای مجاهد در حالی از انعطاف دولت جدید امارت اسلامی در موارد مختلف اظهار نظر می‌نماید، که تاکنون جامعه جهانی به آنچه که مقامات حکومت امارت اسلامی عنوان می نمایند به گونه شک دیده و می گویند که مسوولین حکومت جدید افغانستان تاکنون هر آنچه را که گفته اند در عمل ثابت نساخته اند.

برای تماشای کامل این گفتگو به اینجا مراجعه نمایید.

رویداد های اخیر

سفر امیرمتقی در رأس یک هیأت به دوحه برای گفتگو با نماینده خاص امریکا

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۸, ۱۴۰۱)

سرپرست وزارت خارجه در رأس یک هیأت بلند رتبه امارت اسلامی با نمایندگان بانک مرکزی و وزارت مالیه صبح امروز (چهارشنبه، ۸ سرطان) برای گفتگو با مقام‌های امریکایی به دوحه، پایتخت قطر سفر کرده است.

رهبری این هیأت را امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه بر عهده دارد واین هیأت با نماینده خاص امریکا تام وست در امور افغانستان روی مسایل سیاسی، اقتصادی، بانکی و به‌خصوص روی مسله‌ای آزاد سازی دارایی‌های منجمد شدۀ افغانستان، گفتگو خواهند کرد.

در همین حال، روزنامه واشنگتن پست گزارش داده است که مقام‌های ادارۀ جو بایدن، با رهبری امارت اسلامی روی چارچوبی کارمی‌کند که افغانستان به ذخایر پولی بانک مرکزی خویش دسترسی پیدا کند.

محمد صابر مهمند، سخنگوی بانک مرکزی درمورد این سفر گفت: «ما از تمام اقداماتی که برای آزادسازی دارایی های مسدود شده افغانستان برداشته شده است، استقبال می کنیم. ما در گذشته در این مورد با ایالات متحده گفتگو کرده‌ایم».

این روزنامه به قول از منابع درایالات متحده گزارش داده است که هدف از این کار، رسیدگی به گرسنگی شدید و بحران بشری در افغانستان است.

درهمین حال، شیرباز کمین زاده، رییس اتاق صنایع ومعادن گفته است: «ما از ابتکار ایالات متحده امریکا و امارت اسلامی افغانستان استقبال می کنیم و برای اقتصاد افغانستان بسیار مفید خواهد بود و باعث ایجاد حرکت اقتصادی در کشورما خواهد شد».

آگاهان اقتصادی می‌گویند در صورتی که دارایی‌های منجمده شده افغانستان آزاد شوند چرخ اقتصادی افغانستان به حرکت میاید.

این درحالیست که وزارت خارجه امریکا اعلام کرده که برای زلزله‌زدگان اخیر افغانستان ۵۵ میلیون دالر کمک می‌کند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

بازگشت سه تن از شخصیت‌ها به کشور  

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۸, ۱۴۰۱)

در پی تلاش‌های کمیسیون ارتباط با شخصیت‌ها، امروز (چهارشنبه، ۸ سرطان) حسیب الله کلیم‌زی، عضو پیشین مجلس سنا، جنرال حبیب الله احمدزی، مشاور پیشین ریاست جمهوری و هم‌چنان داکترعبدالله وردک، یکی از متخصصان بخش طبی کشور به کابل بازگشتند.

با این حال، مقام‌های امارت اسلامی می‌گویند که تلاش‌ها برای بازگشت بسیاری از شخصیت‌ها و چهره‌های سیاسی جریان دارد.

درهمین حال، شخصیت‌های که دوباره به کشور برگشته‌اند، خوشنود هستند.

آقای کلیم‌زی، عضو پیشین سنا می‌گوید که پس از تماس کمیسیون به کابل برگشته و بزرگترین آرزویش هم باز شدن مکاتب به روی دختران بالاتر از صنف ششم است که در این راستا تلاش خواهد کرد.

وی گفت: «باید همه حقوق یکسان داشته باشد، زنان و دختران به مکتب بروند و من هم به ادامه فعالیت‌هایم فعالیت سیاسی هم میداشته باشم، اینجا سرزمینم است».

به همین ترتیب، جنرال حبیب الله احمدزی مشاور امنیتی پیشین ارگ ریاست جمهوری و یکی دیگری از چهره های سیاسی – نظامی درمورد برگشت‌اش گفته است: «اگر حکومت قبلی به گفته‌های ما گوش می‌کرد هیچ مشکل به وجود نمی‌آمد و حالا که ما آمدیم به نیت همکاری با امارت اسلامی دوباره به وطن برگشتیم».

درهمین حال، امارت اسلامی می‌گوید که تلاش ها برای بازگشت تمامی چهره های جریان دارد.

این درحالیست که تاکنون ده ها تن از شخصیت‍‌های سیاسی افغان پس از ایجاد کمیسیون تماس با شخصیت‎ها به کشور برگشته‌اند و مورد استقبال گرم امارت اسلامی قرار گرفته‌اند، اما به باور برخی‌ها هنوز فضای کامل اعتماد به میان نیامده که تمامی چهره‌های سیاسی به کشور برگردند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

پوتین می‌گوید روسیه روی روابط خود با امارت اسلامی کار می‌کند

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۸, ۱۴۰۱)

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه روز گذشته (سه شنبه، ۷ سرطان) در جریان سفر اش به تاجیکستان گفته است که مسکو در تلاش است تا با امارت اسلامی روابط برقرار کند.

آقای پوتین هم‌چنان گفته است که روسیه می‌خواهد همه گروه‌های قومی در افغانستان در اداره کشورشان مشارکت داشته باشند.

وی گفت: “ما هر کاری را انجام می‌دهیم تا وضعیت در آن کشور عادی شود. ما تلاش می‌کنیم با نیروهای سیاسی که اوضاع را کنترل می‌کنند، روابط برقرار کنیم.”

پوتین گفت: “ما با این پیش فرض کار می‌کنیم که همه اقوام در افغانستان، همان‌طور که قبلاً گفته شد، باید در اداره کشور به‌درستی مشارکت داشته باشند.”

رییس جمهور روسیه این اظهارات را در دیدار با امام علی رحمان، همتای تاجیکستانی اش بیان کرده است. این نخستین سفر پوتین به خارج پس از آغاز جنگ اوکراین است.

تاجیکستان مرز مشترک با افغانستان دارد و روسیه همواره از احتمال ورود شورشیان به تاجیکستان ابراز نگرانی کرده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!