Connect with us

رویداد های اخیر

واکنش امارت اسلامی به اظهارت سرمنشی عمومی ناتو

منتشر شده

در

(Last Updated On: میزان ۱۹, ۱۴۰۰)

امارات اسلامی در واکنش با اظهارات اخیر سرمنشی عمومی سازمان ناتو می‌گوید که اکنون زمان قدرت نمایی پایان یافته و ناتو باید اظهارات خویش را مطابق “اصول دیپلوماتیک” مطرح نماید.

این در حالی است که قبل از این ینس ستولتنبرگ، سرمنشی عمومی ناتو گفته بود که پناه‌گاه هراس افگنان را در افغانستان هدف قرار میدهد.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی، در مصاحبه اختصاصی با آریانا نیوز میگوید که اقدامات ناتو در افغانستان نتیجه نداده است.

مجاهد در این باره گفت:” ” سرمنشی ناتو هم تا یک وقتی شاید، درد های خود را حس بکند و چیز های را در مورد ناکامی های شان بگویند که اما این را باید بدانند که زمان حملات گذشته است، بیست سال پیش ثابت ساخت که این اقدامات نتیجه نداده است و باید از راه دیپلوماتیک انجام دهند.””

هرچند نگرانی‌ها مبنی بر ادامه جنگ‌های نیابتی قدرت‌های جهان در افغانستان هنوز پابرجاست اما آقای مجاهد می‌گوید که امارت اسلامی هرگز اجازه جنگ‌های نیابتی را نخواهد داد.

سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید که به شکل مشروط حاضر به پذیرش شرایط جامعه جهانی برای دادن حق تحصیل و کار به زنان است.

مجاهد گفت:”  نیازمندی جامعه هم وجود دارد، خانم ها هم نیاز به کار دارند، حالا برای تطبیق امارت اسلامی افغانستان می خواهد که این مسله را به علمای اسلام در میان گذاشتیم، تا بالای آن بحث صورت گیرد “

قبل از این پاکستان بارها متهم به دست درازی و دخالت در امور داخلی افغانستان بود، اما در این اواخر مقامات پاکستان برای به رسمیت شناختن امارت اسلامی و جلب همکاری‌های جامعه جهانی تلاش‌های را آغاز نموده است، اما مجاهد می‌گوید که افغانستان یک کشور مستقل است و پاکستان حق دخالت در امور داخلی را ندارد.

او افزود:”این را باید صد در صد بگویم که ما مداخله هیچ کسی را نمی‌خواهیم ما یک کشور مستقلاستیم، به شمول پاکستان این مداخله‌ها را نمی پذیریم پاکستان یک کشور جدا است ما هم نمی‌خواهیم در امور شان مداخله کنیم و آنها هم نمی‌توانند مداخله کنند.”

آقای مجاهد در حالی از انعطاف دولت جدید امارت اسلامی در موارد مختلف اظهار نظر می‌نماید، که تاکنون جامعه جهانی به آنچه که مقامات حکومت امارت اسلامی عنوان می نمایند به گونه شک دیده و می گویند که مسوولین حکومت جدید افغانستان تاکنون هر آنچه را که گفته اند در عمل ثابت نساخته اند.

برای تماشای کامل این گفتگو به اینجا مراجعه نمایید.

رویداد های اخیر

وزیر توسعه پاکستان: بیجنیگ در مورد تروریزم با کابل گفتگو کند

Published

on

(Last Updated On: ثور ۳۰, ۱۴۰۳)

احسان اقبال، وزیر برنامه ریزی و توسعه پاکستان می‌گوید که اسلام آباد مایل است بیجینگ در مورد موضوع تروریزم با کابل گفتگو کند.

آقای اقبال در مصاحبه با صدای امریکا که امروز یکشنبه (۳۰ ثور) منتشر شد، اظهار کرد که پاکستان در مورد گروه‌های تروریستی مستقر در افغانستان که در خارج از این کشور فعالیت می‌کنند و اعمال تروریستی انجام می‌دهند، نگرانی دارد.

وی افزود: «تروریست‌هایی که حادثه اخیر را علیه کارگران چینی مرتکب شدند، نیز از افغانستان آمده‌ بودند، بنابراین من فکر می‌کنم که این مایه نگرانی است. امیدواریم که چین نیز افغانستان را متقاعد کند، زیرا افغان‌ها نیز به حکومت چین در منطقه گوش می‌دهند.»

این مقام پاکستانی تصریح کرد که در نتیجه بحران و درگیری‌های چند دهه اخیر در افغانستان، پاکستان نتوانسته است در زیربنا های خود سرمایه گذاری داشته باشد.

وی با اشاره به افغانستان گفت که پاکستان با چین توافق کرده است تا کشور ثالثی مشمول پروژه دهلیز اقتصادی چین و پاکستان شود.

این در حالی است که پیش از این امارت اسلامی اتهامات مقام‌‌های پاکستانی علیه افغانستان را در مورد حوادث امنیتی در این کشور رد کرده بود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

سیلاب در فاریاب جان ۱۸ نفر را گرفت و صدها خانه را تخریب کرد

Published

on

(Last Updated On: ثور ۳۰, ۱۴۰۳)

وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان خبر داده است که در پی جاری شدن سیلاب شب گذشته (شنبه) در ولایت فاریاب، ۱۸ نفر جان باخته و دو تن دیگر زخمی شده اند.

این وزارت در خبرنامه‌ای گفته است که سیلاب‌‌ها در ولسوالی‌های پشتونکوت، المار، قیصار، بلچراغ، خیبر و دولت آباد رخ داده است.

به گفته این وزارت، ۵۶۰ خانه، ۸۵۰ جریب زمین زراعتی، ۱۱۰ دکان و یک کلینک سیار در نتیجه سیلاب‌ها تخریب شده است.

علاوه بر این، ۳۰۰ راس مواشی و ۲ هزار درخت مثمر از بین رفته است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

رهبر امارت اسلامی قانون جلوگیری از گدایی را توشیح کرد

Published

on

(Last Updated On: ثور ۳۰, ۱۴۰۳)

وزارت عدلیه می‌گوید که مولوی هبت‌ الله آخندزاده، رهبر امارت اسلامی، قانون جمع‌آوری گداها و جلوگیری از گدایی را توشیح کرده است.

این وزارت‌ در خبرنامه‌ای نوشته که این قانون در سه فصل و ۲۷ ماده ترتیب و در جریده رسمی نشر شده است.

بر اساس این قانون، گدایی برای افراد صحتمند و کاسب و کسانی که توانایی تامین خوراک یک روزه خود را داشته باشد، ممنوع است.

این قانون همچنین استفاده از کودکان و معلولان را برای گدایی منع می‌کند.

بر اساس قانون تازه، گداهای حرفه‌ای که به هدف جلب ترحم اشخاص از طفل یا مجنون و معلول استفاده می‌کنند، از سوی محکمه به یک ماه حبس و تنظیم کنندگان آن به حبس الی شش ماه محکوم می‌شوند.

رهبر امارت اسلامی در سال ۱۴۰۱ دستور داده بود که گداها جمع آوری شوند. ده ها هزار گدا تا کنون جمع‌آوری شده اند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!