Connect with us

اخبار ساحوی

واکنش شدید مجلس نمایندگان از اقدام اخیر امریکا

Published

 on

(Last Updated On: ثور ۱۹, ۱۳۹۴)

Parilmant-

شماری از اعضای مجلس نمایندگان میگویند که نا امنی های افغانستان را پاکستان مدیریت میکند . آنان با انتقاد از امریکا میگویند که با انکه افغانستان با امریکا پیمان امنیتی را امضا کرده  است . امریکا نیرو های پاکستان را تمویل و تجهیر میکند.

  رییس مجلس نمایندگان  نیز با توجه به افزایش نا امنی از حکومت وحدت ملی میخواهد تا وزیر دفاع که مسولیت جنگ را برعهده دارد جهت گرفتن رای اعتما د به مجلس معرفی کند .

شماری از اعضا مجلس نمایندگان  با انتقاد از امریکا میگویند،  با توجه به حضور امریکا در افغانستان و امضای پیمان امنیتی با این کشور . امریکا در حالی نیرو های پاکستان را تجهیز میکند که افغانستان دچار نا امنی های شدید است و پاکستان نیز در نا امنی این کشور نقش دارد.

اقبال صافی  عضو مجلس نمایندگان میگوید”  یک مثل است که قت قت تان ماره دیوانه ساخته اما تخم در جای دیگر مگذارید “. حضور امریکا درافغانستان است اما آنان کشور همسایه ما را کمک میکند 74 طیاره جنگی و 350 تانک را  به خاطر پاداش نا آمن ساختن افغانستان به انان داده است . “

کبرامصطفوی   عضو مجلس نمایندگان میگوید” پیمان با امریکا امضا کردیم. اما مشکل جنوب لاینحل  باقی ماند جنگ به شمال رفت  پاکستان پروژه طالب را حل نکرد  داعیش را به وجود اورد . این پاکستان است که مدیرت میکند نا امنی افغانستان را “.

بکتاش سیاووش  عضو مجلس نمایندگان میگوید” نیرو های بین الملی با حکومت قبلی مشت به گریبان بود به خاطر عملیات های شبانه  حالا که همه چیز را در اختیار دارد چرا عملیات شبانه را انجام نمی دهند که تمام این شک‌ها بر طرف شود که در نا امنی شمال آنان نقش ندارند  “.

  افزاییش نا امنی به ویژه شمال کشور از نگرانی های عمده مجلس نمایندگان است . رییس مجلس نمایندگان  به خاطر جلوگیری از این وضیعت از رییس جمهور ورییس اجرایه  میخواهد تا وزیر دفاع ملی را جهت گرفتن رای اعتماد به مجلس معرفی کند .

عبدالرووف ابراهیمی  رییس مجلس نمایندگان میگوید” امنیت در افغانستان نهایت مهم است رییس جمهور و رییس اجرایه  هر چه عاجل وزیر دفاع ملی را که مسولیت جنگ را بر دوش دارد  برای گفتن رایی اعتماد به مجلس معرفی کند.

 گزارش از عبدالعزیز کریمی

Advertisement

اخبار ساحوی

دیدار رهبر امارت اسلامی با علمای دینی کابل

Published

on

(Last Updated On: اسد ۱۲, ۱۴۰۱)

یک گروه از پنجاه نفری از عالمان دینی ولایت کابل  با رهبر امارت اسلامی در کندهار دیدار و در باره حقوق زنان نیز گفتگو کرده اند.

این دیدار که به خواست رهبر امارت اسلامی صورت گرفته که هدف اساسی آن مشکلات پایتخت نیشنان بوده است.

علمای دینی از رهبر امارت اسلامی خواسته اند که به آموزش و تعلیم، توجه خاص صورت گیرد و در صورت نیاز در نصاب تعلیمی هم تغیراتی بوجود آید.

در این دیدار عالمان دینی در باره حقوق زنان در چارچوب شریعت اسلامی و مسله تعلیم دختران گفتگو کرده اند. رهبر امارت اسلامی به علما اطمینان داده است که به مشکلات پایتخت رسیدگی خواهد شد.

ندا محمد ندیم، والی کابل گفت:” هدف اساسی این ملاقات مشکلات پایتخت نیشنان بود که به شخص عالی جناب برسد و دستورات وی از منبر و علما به مردم رسانیده شود”.

برخی از این علما می‌‌گویند که در مورد رسید‌گی به مشکلات زنان، احترام به حقوق زنان در چارچوب اسلام و تجدید نظر در نصاب‌ تعلیمی مکاتب و مدرسه‌‌ها بحث‌های با رهبر امارت اسلامی داشته اند.

عبدالحمید حماسی، عالم دین می‌گوید که:” برای امیرالمومین مجاهد و غیر مجاهد فرق ندارد و همه رعیت است و دارای حقوق برابر .”

این درحالی است که پیش از این رهبر امارت اسلامی در نشست بزرگ علمای دینی وعده سپرده که در هر نشستی از عالمان دین شرکت خواهد کرد و عالمان دین را در رهبری نهادهای دولتی خواهد گماشت.

Continue Reading

اخبار ساحوی

کشته شدن ۳عضو داعش دریک عملیات نیروهای امارت اسلامی در ولایت کندز 

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۲۶, ۱۴۰۱)

در یک عملیات نیروهای امارت اسلامی افغانستان بریک مرکز گروه داعش در ولایت کندز،۳ عضو این گروه کشته شدند. 

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی افغانستان گفته است که این عملیات از سوی قطعه خاص امارت اسلامی در منطقهٔ قنجغه ولسوالی امام صاحب راه اندازی شد. 

به گفته آقای مجاهد دراین عملیات همچنان ۵ عضوی گروه داعش بازداشت شدند. 

آقای مجاهد افزوده است که این افراد در حمله‌‌های راکتی چندی پیش بر خاک ازبکستان و تاجیکستان دست داشتند.

Continue Reading

اخبار ساحوی

سرپرست وزارت خارجه به ولایت بدخشان رفت

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۲۳, ۱۴۰۱)

مسوولان محلی در بدخشان می‌گویند امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه روز چهارشنبه (۲۲سرطان) به منظور بررسی چالش‌های باشندگان به این ولایت سفر نمود.

معزالدین احمدی، رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت بدخشان می‌گوید در این سفر احمدالله وثیق، رییس رادیو تلویزیون ملی نیز با امیر خان متقی همراه است و با رووسای ادارات دولتی  و مقامات محلی روی چالش‌ها و مشکلات مردم این ولایت بحث و گفتگو کرده اند.

به گفته آقای احمدی در این برنامه روی مسایل چگونگی برقراری روابط حسنه میان اقوام ساکن در دوطرف خط مرزی میان تاجکستان و افغانستان، حل مشکلات مرزی از راه دیپلوماسی، روابط حسنه نیروهای امارت اسلامی با مردم، بررسی مشکلات اقتصادی مردم و حل مشکلات تعلیم و تربیه تبادل نظر صورت گرفته است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!