Connect with us

رویداد های اخیر

وحید عمر: طرح رییس جمهور مختص به انتخابات زود هنگام نیست

Published

 on

(Last Updated On: حمل ۵, ۱۴۰۰)

وحید عمر مشاور ارشد رییس جمهور در واکنش به مطرح شدن طرح جدید رییس جمهور در پیوند به انتخابات زود هنگام می‌گوید که این طرح مختص به انتخابات نبوده بل، نقشه راه صلح است.

 به گفته او، این نقشه راه شامل بخش‌های مختلف است که انتقال قدرت از راه انتخابات تنها یک بخش آن می باشد.

عمر در این باره گفت:”رییس جمهور یک نقشه راه برای صلح آماده کرده، نقشه راه صلح رییس جمهور در جواب و رد و تایید نقشه کسی دیگر نیست، نقشه حکومت افغانستان برای رسیدن به صلح است”.

با این حال احمد مسعود فرزند احمدشاه مسعود، قهرمان ملی کشور در گفت‌وگو با فرانس ۲۴، رییس جمهور غنی را یک رهبر خوب نمی‌داند و می‌گوید که آقای غنی باید از قدرت کنار برود.

احمد مسعود، فرزند احمدشاه مسعود، در این باره گفت:” در صورت‌یکه گفت‌وگوهای صلح به نتیجه نرسد، مردم یکبار دیگر برضد طالبان مسلح خواهند شد. مردم افغانستان آماده‌گی دفاع از خود را در مقابل طالبان را دارند.”

آقای مسعود همچنان روی کار آمدن یک نظام غیر متمرکز در کشور تاکید می کند. 

او در این باره گفت:”یک مدل حکومتداری سویس، یک مدل حکومتداری غیرمتمرکز که آرزوی احمد شاه مسعود بود، تنها راه برون رفت از این وضعیت در افغانستان است. بیشتر مردم افغانستان خواهان یک سیستم غیر متمرکز و توزیع قدرت استند.”

از سوی دیگر گروه طالبان طرح برگزاری انتخابات زودهنگام را رد کرده است. ذبیح‌الله مجاهد، یکی از سخنگویان این گروه گفته است که در انتخابات شرکت نمی‌کنند.

سید اکبر آغا، عضو پیشین طالبان، در این باره گفت:”در انتخابات که نقش مردم بسیار کم بود و نماینده‌گی از تمام مردم را نتوانست، طالبان چطور می‌توانند در این روند شرکت کنند، طالبان نه بلکه هیچ افغان انتخابات زودهنگام را نمی‌پذیرند.”

این در حالی است که دو روز قبل خبرگزاری رویترز به نقل از دو مقام ارشد حکومتی گزارش داد که رییس جمهور غنی طرح برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را در مخالفت با طرح صلح امریکا آماده کرده است و قرار است در نشست استانبول آن را اعلام کند.

در کنار این روز گذشته رییس جمهور غنی در جریان افتتاح بند کمال‌‎خان در واکنش به نامه امریکا گفت که افغانستان نیاز به طرح دیگران ندارد و مستقل خواهد بود.

رویداد های اخیر

معاون سیاسی رییس الوزرا: امارت اسلامی تمام شرایط را تکمیل کرده و باید به رسمیت شناخته شود

Published

on

(Last Updated On: حمل ۱۱, ۱۴۰۲)

معاون سیاسی رییس الوزرا در دیدار با نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان گفته است که امارت اسلامی تمام شرایط را تکمیل کرده است و باید به رسمیت شناخته شود.

مولوی عبدالکبیر همچنان گفته است که امارت اسلامی خواهان تعامل فعال با جامعه بین‌المللی است، اما ملل متحد باید محدودیت‌ها و تحریمات بالای امارت اسلامی و مقامات آنرا رفع نماید.

به گفته وی، داعش یک تهدید جهانی است اما امارت اسلامی ریشه این گروه را در افغانستان خشکانده است.

معاون سیاسی رییس الوزرا همچنان تاکید کرده که امارت اسلامی باورمند به گفتگو است و همین گونه به نظام همه شمول باور دارد و می‌خواهد تعیینات براساس تخصص صورت بگیرد.

از سوی دیگر، نماینده‌ خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان در این دیدار گفته است که کمک‌های بشری این سازمان برای افغانستان ادامه می یابد.

خانم روزا اوتونبایوا با تاکید بر حل مشکلات افغانستان از طریق گفتگو و تفاهم، گفته است که سازمان ملل متحد در این زمینه تلاش خواهد کرد.

در این دیدار، خیرالله خیرخواه، وزیر اطلاعات و فرهنگ، انس حقانی، عضو ارشد امارت اسلامی و مارکس پوتزل، معاون سیاسی یوناما نیز حضور داشتند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

ایران ۲۰ زندانی دیگر افغان را به افغانستان تحویل داد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۱۱, ۱۴۰۲)

نمایندگی وزارت امور خارجه در ولایت نیمروز می‌گوید که ۲۰ افغان دیگر از زندان زاهدان ایران آزاد شدند.

ریاست اطلاعات و فرهنگ در نیمروز در خبرنامه‌ای گفته است که این افغان‌ها پس از آزادی به نمایندگی وزارت خارجه در شهر زرنج، مرکز ولایت نیمروز، تحویل داده شدند.

به گفته مسوولان، این افراد به دلیل نداشتن اسناد قانونی بازداشت شده بودند که در نتیجه تلاش‌های قنسولگری امارت اسلامی در شهر زاهدان ایران آزاد شدند.

مولوی صدیق‌الله نصرت، رییس امور مهاجرین و عودت‌کنندگان در نیمروز نیز از معرفی افغان‌های آزادشده به سازمان بین‌المللی مهاجرت به منظور دریافت کمک خبر داده است.

گفتنی است که در هفته‌های اخیر، صدها افغان از زندان‌های ایران و پاکستان آزاد و به امارت اسلامی تحویل داده شده‌اند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

سازمان ملل از ۲۴ مرکز ترک اعتیاد در افغانستان حمایت می‌کند

Published

on

(Last Updated On: حمل ۱۱, ۱۴۰۲)

دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل در افغانستان (UNODC) اعلام کرده است که به منظور حمایت از برنامه‌ها جهت تداوی معتادین در افغانستان، به تعداد ۲۴ مرکز ترک اعتیاد را تحت حمایت قرار می‌دهد.

این دفتر افزوده که در حمایت از برنامه توسعه سازمان ملل، برای این مراکز مواد غذایی، وسایل گرمایشی، مواد صحی و دوا فراهم می‌کند.

به گفته این سازمان، در حال حاضر تعداد سه میلیون و ۵۰۰ هزار تن در حدود ۱۰ درصد جمعیت افغانستان معتاد هستند.

در خبرنامه دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل آمده است که این برنامه جدید در حمایت از مراکز ترک اعتیاد دست‌کم برای شش ماه آینده ادامه خواهد داشت تا افرادی که به دلیل سوء مصرف مواد مخدر آسیب دیده‌اند، به خدمات صحی، دوا و منابع لازم برای صحتمندشدن دسترسی داشته باشند.

با روی کار آمدن مجدد امارت اسلامی در افغانستان، کشت خشخاش در این کشور ممنوع اعلام شده است و آنانی که از این امر سرپیچی کنند، مجازات می شوند.

گفتنی است که امارت اسلامی به تجمع هزاران معتاد در ساحه پُل‌سوخته کابل که سال‌های متمادی حیات خلوت معتادین و بازار گرم خرید وفروش مواد مخدر در پایتخت بود، پایان داد و هزاران معتاد از کابل و شهرهای دیگر جمع‌آوری شدند و به مراکز ترک اعتیاد انتقال یافتند.

طبق گزارش‌ها، نیروهای امنیتی در جریان روزهای اخیر، مزارع کشت خشخاش را در نقاط مختلف کشور تثبیت کرده‌اند، تاکنون هزاران جریب زمین که در آن خشخاش کشت شده بود، تخریب شده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!