Connect with us

رویداد های اخیر

وحید عمر: طرح رییس جمهور مختص به انتخابات زود هنگام نیست

منتشر شده

در

(Last Updated On: حمل ۵, ۱۴۰۰)

وحید عمر مشاور ارشد رییس جمهور در واکنش به مطرح شدن طرح جدید رییس جمهور در پیوند به انتخابات زود هنگام می‌گوید که این طرح مختص به انتخابات نبوده بل، نقشه راه صلح است.

 به گفته او، این نقشه راه شامل بخش‌های مختلف است که انتقال قدرت از راه انتخابات تنها یک بخش آن می باشد.

عمر در این باره گفت:”رییس جمهور یک نقشه راه برای صلح آماده کرده، نقشه راه صلح رییس جمهور در جواب و رد و تایید نقشه کسی دیگر نیست، نقشه حکومت افغانستان برای رسیدن به صلح است”.

با این حال احمد مسعود فرزند احمدشاه مسعود، قهرمان ملی کشور در گفت‌وگو با فرانس ۲۴، رییس جمهور غنی را یک رهبر خوب نمی‌داند و می‌گوید که آقای غنی باید از قدرت کنار برود.

احمد مسعود، فرزند احمدشاه مسعود، در این باره گفت:” در صورت‌یکه گفت‌وگوهای صلح به نتیجه نرسد، مردم یکبار دیگر برضد طالبان مسلح خواهند شد. مردم افغانستان آماده‌گی دفاع از خود را در مقابل طالبان را دارند.”

آقای مسعود همچنان روی کار آمدن یک نظام غیر متمرکز در کشور تاکید می کند. 

او در این باره گفت:”یک مدل حکومتداری سویس، یک مدل حکومتداری غیرمتمرکز که آرزوی احمد شاه مسعود بود، تنها راه برون رفت از این وضعیت در افغانستان است. بیشتر مردم افغانستان خواهان یک سیستم غیر متمرکز و توزیع قدرت استند.”

از سوی دیگر گروه طالبان طرح برگزاری انتخابات زودهنگام را رد کرده است. ذبیح‌الله مجاهد، یکی از سخنگویان این گروه گفته است که در انتخابات شرکت نمی‌کنند.

سید اکبر آغا، عضو پیشین طالبان، در این باره گفت:”در انتخابات که نقش مردم بسیار کم بود و نماینده‌گی از تمام مردم را نتوانست، طالبان چطور می‌توانند در این روند شرکت کنند، طالبان نه بلکه هیچ افغان انتخابات زودهنگام را نمی‌پذیرند.”

این در حالی است که دو روز قبل خبرگزاری رویترز به نقل از دو مقام ارشد حکومتی گزارش داد که رییس جمهور غنی طرح برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را در مخالفت با طرح صلح امریکا آماده کرده است و قرار است در نشست استانبول آن را اعلام کند.

در کنار این روز گذشته رییس جمهور غنی در جریان افتتاح بند کمال‌‎خان در واکنش به نامه امریکا گفت که افغانستان نیاز به طرح دیگران ندارد و مستقل خواهد بود.

رویداد های اخیر

هند: امریکا اهمیت بندر چابهار برای افغانستان را درک می‌کند

Published

on

(Last Updated On: ثور ۲۹, ۱۴۰۳)

وزارت امور خارجه هند روز جمعه اعلام کرد که ایالات متحده اهمیت بندر چابهار را برای تداوم کمک‌های بشردوستانه به افغانستان و ارائه راه‌های بدیل اقتصادی برای این کشور درک می‌کند.

هند اخیراً یک توافقنامه ۱۰ ساله را برای توسعه و بهره برداری از بندر استراتژیک چابهار ایران امضا کرد. دهلی نو قصد دارد روابط تجارتی خود را با افغانستان و کشورهای آسیای مرکزی، با دور زدن بنادر پاکستان، تقویت کند.

اما این توافق باعث احتمال وضع تحریم‌ها از سوی ایالات متحده شده است، کشوری که هند در دهه‌های اخیر روابط اقتصادی و نظامی نزدیکی با آن برقرار کرده است.

رندیر جیسوال، سخنگوی وزارت امور خارجه هند، خاطر نشان کرده که هند از سال ۲۰۱۸ تاکنون ۸۵ هزار تُن گندم، ۲۰۰ تُن حبوبات و ۴۰ هزار لیتر مواد ضد آفات زراعتی را از طریق بندر چابهار به افغانستان ارسال کرده است.

او در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «ایالات متحده همچنین اهمیت بندر چابهار را برای ادامه کمک‌های بشردوستانه به افغانستان و ارائه راه‌های بدیل اقتصادی برای افغانستان درک می‌کند.»

وی افزود: «وزیر امور خارجه کشور ما نیز اخیراً در جلسات متعددی در این باره صحبت کرد و گفت که ما نباید به این پروژه نظر کوتاه داشته باشیم، این پروژه نقش مهمی در اتصال منطقه‌ای دارد، به ویژه برای کشورهای محصور در خشکی در این منطقه.»

آقای جیسوال همچنین تصریح کرد که ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه برای افغانستان، با یک هیات هندی به رهبری جی پی سینگ، مسوول بخش پاکستان، افغانستان و ایران در وزارت امور خارجه هند، دیدار و در مورد وضعیت افغانستان گفتگو کرده است.

وی افزود که آنان بر ضرورت ارائه کمک‌های توسعه‌ای و بشردوستانه به مردم افغانستان تاکید ورزیدند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

در پی سیلاب‌ها در افغانستان، رئیس جمهور نیکاراگوا به رهبر امارت اسلامی پیام تسلیت فرستاده است

Published

on

(Last Updated On: ثور ۲۹, ۱۴۰۳)

سفارت افغانستان در چین می‌گوید که رئیس جمهور نیکاراگوا در پی سیلاب‌های مرگبار در افغانستان به مولوی هبت الله آخندزاده، رهبر امارت اسلامی، پیام تسلیت فرستاده است.

بر بنیاد خبرنامه سفارت که امروز (شنبه، ۲۹ ثور) منتشر شد، این پیام از سوی مایکل کیمپل، سفیر نیکاراگوا در چین به بلال کریمی، سفیر افغانستان در چین سپرده شده است.

در این پیام، دانیل اورتیگا، رئیس جمهور نیکاراگوا ضمن ابراز همدردی در مورد سیلاب‌ها، برای ایجاد روابط خوب با امارت اسلامی و همکاری در زمینه‌های مختلف ابراز علاقه‌مندی کرده است.

سفیر نیکاراگوا اظهار کرده که مردم نیکاراگوا نیز مانند افغان‌ها پس از یک مبارزه سخت در برابر استعمارگران، به استقلال دست یافتند که این نقطه مشترک بین دو کشور است.

از سوی دیگر، بلال کریمی، سفیر افغانستان در چین، گفته است که پیام تسلیت رئیس جمهور نیکاراگوا را به رهبر امارت اسلامی می‌رساند. او همچنان از حفظ روابط خوب با این کشور اطمینان داد.

آقای کریمی تاکید کرده که تمام کشورهای امریکای لاتین حایز اهمیت است، اما پیش قدمی نیکاراگوا در این عرصه یک ابتکار مثبت و قابل تحسین است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

قمی: نشست دوحه واقعیت‌های افغانستان را منعکس کند

Published

on

(Last Updated On: ثور ۲۹, ۱۴۰۳)

نماینده خاص ایران برای افغانستان در دیدار با همتای ایتالیایی اش اعلام کرده که تهران حاضر است نظر به مشورت‌هایی که انجام داده، با اروپا درخصوص تدوین نقشه جامع همکاری در مورد افغانستان کار کند.

حسن کاظمی قمی در دیدار با نماینده خاص ایتالیا برای افغانستان گفته است که موضوعات نشست سوم سازمان ملل متحد در مورد افغانستان در دوحه، مبتنی بر واقعیت‌های منطقه و افغانستان باشد.

او در صفحه ایکس خود نوشته است: «اقدامات کشورهای فرامنطقه تاکنون بر حل بحران و چالش‌های افغانستان مفید واقع نشده و در صورت استمرار این وضعیت، سر ریز چالش ها گریبانگیر اروپا نیز خواهد شد‌.»

آخرین نشست سازمان ملل متحد در مورد افغانستان در دوحه در فبروری امسال برگزار شده بود، اما اهداف عمده آن براورده نشد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!