Connect with us

رویداد های اخیر

وحید عمر: هیچ قدمی از سوی طالبان برای صلح برداشته نشده است

منتشر شده

در

(Last Updated On: دلو ۱۱, ۱۳۹۹)

وحید عمر، رییس اداره ارتباطات عامه و راهبردی ریاست جمهوری امروز (شنبه ۱۱دلو) دریک نشست خبری در کابل می‌گوید که حکومت افغانستان در دو سال گذشته شش قدم برجسته در روند صلح برداشته است، اما طالبان حتا یک قدم کوچک نیز برنداشته اند

وی گفت :” ما حاضر هستیم روی هر موضوع بحث کنیم، و از طالبان هم پرسیده شود که آنها بخاطر صلح کدام قدم را برداشته اند؟.”

آقای عمر همچنان گفته است که صلحی که به اساس معامله بین چند سیاست مدار به وجود بیاید پایدار نخواهد بود.

وی دراین باره گفته است که :” ما آماده هستیم که در روند صلح قربانی بدهیم اما به‌شرطی که سرانجام صلح به روند دموکراتیک و انتخاب زعیم در افغانستان از طریق انتخابات بانجامد.”

آقای عمر تأکیید کرده است که طالبان باید شرایط کنونی افغانستان را درک کنند و طرح‌های گذشته را مطرح نکنند.

وی دراین باره گفت:” طالبان بجای گذاشتن شرایط جدید، لطفن تعهدات گذشته خود را عملی نمایند.”

این درحالی است که دو طرف به شدت همدیگر را مورد حملات لفظی قرار داده اند، طالبان تاکید به آمدن شخصی دیگر به جای محمد اشرف غنی به قدرت دارند، اما رییس جمهور می‌گوید که حکومت موقت خونریزی به دنبال دارد و آن را نمی پذیرد.

آقای غنی گفته است که :”ما باید به تاریخ انتخابات توافق کنیم که راه مشروع انتقال قدرت است، ما دولت‌های انتقالی داشتیم، که منجر به خونریزی شد.”

از سوی دیگر آگاهان می‌گویند که برتری جویی در روند گفتگوهای صلح از سوی هر دو جانب خطرناک است و شاید باعث ناکامی روند صلح شود.

علی احمد عثمانی، وزیر پیشین آب و برق می‌گوید که :”ارگ ریاست جمهوری باید متقاعد شود که حکومت موقت خوشبختانه یا بدختانه آمدنی است، از دید من حکومت موقت از حکومت ادغامی که طالبان در آن ادغام شوند، برتریت و خوبی‌های زیادی دارد.”

طارق فرهادی، مشاور پیشین رییس جمهور می‌گوید که :” در افغانستان ضرورت به یک مصالحه ملی بین دو طرف جنگ است، تا زمانیکه دو طرف از جنگ و برتری جویی دست نکشند، در افغانستان صلح نخواهد آمد.”

درهمین حال، وزارت دولت در امور صلح می‌گوید که طرف طالبان حاضر به نشستن در میز مذاکره نیستند و تلفات غیر نظامیان به دوش آنان است.

ناجیه انوری، سخنگوی وزارت دولت در امور صلح دراین باره می‌گوید که :”جانب مقابل ما هنوز آماده نشستن به میز مذاکره نیستند، بناءً تبعات تلفات مردم ملکی در نتیجه تداوم جنگ و خشونت‌‎های جاری، به دوش آنهایی است که باعث تاخیر در روند مذاکرات صلح می باشند.”

آقای عمر نیز امروز گفته است که طالبان تمایلی برای گفتگوهای صلح ندارند.

وی دراین باره گفت:” هیئت مذاکره کنندۀ طالبان تمایلی برای حضور در مذاکرات صلح ندارند و سرگرم سفر به کشورهای همسایه است. امید ما این است که طالبان حاضری شان را در دوحه بیشتر سازند و بیشتر روی گفتگوها تمرکز کنند.”

با این حال گفتگوهای صلح در دوحه متوقف است وبا سرنوشت ناروشنی روبرو شده است، دو طرف همدیگررا به بهانه جوی ونیز مانع تراشی در این روند متهم می سازند.

رویداد های اخیر

برای نخستین بار از طریق دهلیز هوایی یک پرواز از امارات متحده عربی به بلخ انجام شد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۴, ۱۴۰۲)

برای نخستین بار پس از روی کار آمدن امارت اسلامی، از طریق دهلیز هوایی یک پرواز از امارات متحده عربی به میدان‌ هوایی مولانا جلال‌الدین محمد بلخی در ولایت بلخ انجام شد.

مسوولان این میدان هوایی گفته‌اند که در پرواز انجام شده شانزده تُن اموال تجارتی مشمول سامان آلات برقی مربوط شرکت «بیات‌ پاور» بوده که از دُبی به شهرمزارشریف انتقال یافته است.

عبدالله مطمئن، مدیر گمرک میدان هوایی مولانا جلال‌الدین محمد بلخی در این زمینه گفته است: «این اولین بار است که از طریق دهلیز هوایی از دُبی به مزارشریف پرواز انجام شده؛ گفتگوها با تاجران جریان دارد و امیدواریم که در آینده نیز این دهلیز را فعال نگهداریم.»

در همین حال، مسوولان اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری بلخ بر گشایش دهلیز هوایی و آغاز روند عمومی انتقال اموال تجارتی از طریق خط هوایی تأکید می‌کنند.

اسدالله اسدی، رئیس اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری بلخ گفته است: «در بخش انتقالات اموال تجارتی کارگوی هوایی هم خیلی از موارد مهم می‌باشد.»

این در حالی است که پیش از این از طریق دهلیز هوایی میدان هوایی مولانا جلال‌الدین محمد بلخی، جلغوزه و سایر اقلام تجارتی به کشورهای منطقه صادر شده بود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

مولوی عبدالکبیر: اگر خواست‌های امارت اسلامی پذیرفته شود، در نشست‌های آینده ملل متحد سهم می‌گیریم

Published

on

(Last Updated On: حوت ۴, ۱۴۰۲)

مولوی عبدالکبیر، معاون سیاسی ریاست الوزرا فیصله اخیر سازمان ملل متحد را در نشست دوحه برای اشتراک هیأت امارت اسلامی غیرمنصفانه دانسته و گفته است که اگر در نشست‌های آینده خواست‌های امارت اسلامی از سوی ملل متحد و کشورها پذیرفته شود، امارت اسلامی به نمایندگی از افغانستان سهم خواهد گرفت.

ارگ در خبرنامه‌ای نوشته که آقای عبدالکبیر این گفته‌ها را شام گذشته (پنج‌شنبه، ۳ حوت) در مراسم دستاربندی علمای فارغ‌شده‌ی دارالعلوم سراج الاسلام در کابل بیان کرده است.

براساس خبرنامه، عبدالکبیر علاوه کرده است که افغانستان به‌حیث یک کشور مستقل و امارت اسلامی به‌مثابه یک نظام اسلامی «مشروع» به تمام همسایه‌گان و جامعه بین‌المللی اطمینان می‌دهد که حکومت سرپرست براساس سیاست متوازن و معتدل به منظور همکاری‌های اقتصادی و انکشافی تلاش می‌کند.

وی نیز تأکید کرده است که از افغانستان به هیچ کسی خطر متوجه نخواهد بود.

بربنیاد خبرنامه، عبدالکبیر تصریح نموده است: «ضمن مبارزه با مواد مخدر و فساد، ثبات پایدار تنها تحت حاکمیت امارت اسلامی تضمین شده می‌تواند که افغان‌ها و جامعه جهانی نیز این واقعیت‌ها را درک کرده‌اند.»

او هم‌چنان افزود که با آمدن امارت اسلامی برای اولین بار بودجه ملی از عواید داخلی آماده شد و ضمن پرداخت مصارف اداره‌های ملکی و پروژه‌های انکشافی، مصارف اردوی اسلامی و اداره‌های امنیتی نیز از بودجه ملی پرداخت می‌شود.

گفتنی است که دومین نشست نمایندگان خاص کشورها در مورد افغانستان به روزهای یک‌شنبه و دوشنبه هفته‌ جاری در دوحه برگزار شد که هیأت امارت اسلامی در آن اشتراک نکرده بودند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

ویست: در مورد منافع مشترک در افغانستان یک اجماع قوی وجود دارد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۴, ۱۴۰۲)

توماس ویست، نماینده خاص ایالات متحده برای افغانستان می‌گوید که در مورد منافع مشترک در افغانستان یک اجماع قوی وجود دارد.

آقای ویست روز پنج‌شنبه (۳حوت) در شبکۀ ایکس خود گفته که به تازگی از کنفرانس دوحه به واشنگتن بازگشته است. این کنفرانس بین المللی در مورد افغانستان به روز های ۱۸ و ۱۹ فبروری دایر شد.

توماس ویست نوشته که هیچ کشور نمی‌خواهد که خطر تروریزم از افغانستان نشات کند و همه خواستار بازگشایی مکاتب متوسط، لیسه ها و پوهنتون ها به روی دختران افغان و بازگشت زنان به کار و زندگی اجتماعی هستند.

نماینده خاص امریکا برای افغانستان همچنین گفته که تعهدات قوی برای کمک به افغان‌ها وجود دارد، اما نگرانی هایی در مورد ثبات اقتصادی و مالکیت آینده اقتصادی افغان‌ها موجود است.

توماس ویست همچنین به تطبیق ممنوعیت کشت کوکنار توسط امارت اسلامی اشاره کرده که بسیاری از کشورها آنرا تایید کرده اند و به اساس ارزیابی اداره مربوط سازمان ملل کشت خشخاش تا ۹۵درصد کاهش یافته است.

آقای ویست به ملاقات با نمایندگان جامعه مدنی افغانستان نیز اشاره کرده و با تاکید بر اینکه ایالات متحده از برگزاری این گونه نشست‌ها در ارتباط با افغانستان تحت رهبری سازمان ملل متحد حمایت می‌کند، گفته که منافع افغان‌ها و منافع مشترک بین‌المللی باید راهنمای این نشست‌ها باشد.

گفتنی است که دومین نشست نمایندگان خاص کشورها در امور افغانستان به روزهای یک‌شنبه و دوشنبه هفته‌ جاری در دوحه برگزار شد که هیأت امارت اسلامی در آن اشتراک نکرده بودند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!