Connect with us

رویداد های اخیر

وحید عمر: هیچ قدمی از سوی طالبان برای صلح برداشته نشده است

منتشر شده

 در

(Last Updated On: دلو ۱۱, ۱۳۹۹)

وحید عمر، رییس اداره ارتباطات عامه و راهبردی ریاست جمهوری امروز (شنبه ۱۱دلو) دریک نشست خبری در کابل می‌گوید که حکومت افغانستان در دو سال گذشته شش قدم برجسته در روند صلح برداشته است، اما طالبان حتا یک قدم کوچک نیز برنداشته اند

وی گفت :” ما حاضر هستیم روی هر موضوع بحث کنیم، و از طالبان هم پرسیده شود که آنها بخاطر صلح کدام قدم را برداشته اند؟.”

آقای عمر همچنان گفته است که صلحی که به اساس معامله بین چند سیاست مدار به وجود بیاید پایدار نخواهد بود.

وی دراین باره گفته است که :” ما آماده هستیم که در روند صلح قربانی بدهیم اما به‌شرطی که سرانجام صلح به روند دموکراتیک و انتخاب زعیم در افغانستان از طریق انتخابات بانجامد.”

آقای عمر تأکیید کرده است که طالبان باید شرایط کنونی افغانستان را درک کنند و طرح‌های گذشته را مطرح نکنند.

وی دراین باره گفت:” طالبان بجای گذاشتن شرایط جدید، لطفن تعهدات گذشته خود را عملی نمایند.”

این درحالی است که دو طرف به شدت همدیگر را مورد حملات لفظی قرار داده اند، طالبان تاکید به آمدن شخصی دیگر به جای محمد اشرف غنی به قدرت دارند، اما رییس جمهور می‌گوید که حکومت موقت خونریزی به دنبال دارد و آن را نمی پذیرد.

آقای غنی گفته است که :”ما باید به تاریخ انتخابات توافق کنیم که راه مشروع انتقال قدرت است، ما دولت‌های انتقالی داشتیم، که منجر به خونریزی شد.”

از سوی دیگر آگاهان می‌گویند که برتری جویی در روند گفتگوهای صلح از سوی هر دو جانب خطرناک است و شاید باعث ناکامی روند صلح شود.

علی احمد عثمانی، وزیر پیشین آب و برق می‌گوید که :”ارگ ریاست جمهوری باید متقاعد شود که حکومت موقت خوشبختانه یا بدختانه آمدنی است، از دید من حکومت موقت از حکومت ادغامی که طالبان در آن ادغام شوند، برتریت و خوبی‌های زیادی دارد.”

طارق فرهادی، مشاور پیشین رییس جمهور می‌گوید که :” در افغانستان ضرورت به یک مصالحه ملی بین دو طرف جنگ است، تا زمانیکه دو طرف از جنگ و برتری جویی دست نکشند، در افغانستان صلح نخواهد آمد.”

درهمین حال، وزارت دولت در امور صلح می‌گوید که طرف طالبان حاضر به نشستن در میز مذاکره نیستند و تلفات غیر نظامیان به دوش آنان است.

ناجیه انوری، سخنگوی وزارت دولت در امور صلح دراین باره می‌گوید که :”جانب مقابل ما هنوز آماده نشستن به میز مذاکره نیستند، بناءً تبعات تلفات مردم ملکی در نتیجه تداوم جنگ و خشونت‌‎های جاری، به دوش آنهایی است که باعث تاخیر در روند مذاکرات صلح می باشند.”

آقای عمر نیز امروز گفته است که طالبان تمایلی برای گفتگوهای صلح ندارند.

وی دراین باره گفت:” هیئت مذاکره کنندۀ طالبان تمایلی برای حضور در مذاکرات صلح ندارند و سرگرم سفر به کشورهای همسایه است. امید ما این است که طالبان حاضری شان را در دوحه بیشتر سازند و بیشتر روی گفتگوها تمرکز کنند.”

با این حال گفتگوهای صلح در دوحه متوقف است وبا سرنوشت ناروشنی روبرو شده است، دو طرف همدیگررا به بهانه جوی ونیز مانع تراشی در این روند متهم می سازند.

رویداد های اخیر

هند: ظرفیت افغانستان در مبارزه با تروریزم بلند برده شود

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۶, ۱۴۰۱)

مشاور امنیت ملی هند امروز (جمعه، ۶ جوزا) از کشورهای منطقه خواسته است تا ظرفیت افغانستان در امر مبارزه با تروریزم را بلند ببرند.

اجیت دوآل این خواست را در چهارمین نشست امنیت منطقه ای درباره افغانستان در پایتخت تاجکستان مطرح کرده است.

در این نشست به شمول مقام های ارشد کشورهای آسیای مرکزی و نمایندگانی از ایران، چین و روسیه نیز حضور داشتند.

اجیت دوآل، مشاور امنیت ملی هند گفت: “نیاز است تا همه اشتراک کنندگان این نشست ظرفیت افغانستان را در امر مبارزه با تروریزم و گروه های تروریستی که تهدیدی برای آرامش و امنیت منطقه‌ می‌باشند، بلند ببرند.”

مشاور امنیت ملی هند در دیداری که با منشی شورای عالی امنیت ملی ایران در حاشیه این نشست داشته اوضاع جاری در افغانستان به ویژه ادامه فعالیت گروه های تروریستی را نگران کننده خوانده و تاکید کره است که بخشی از سلاح‌ها و مهمات بجامانده امریکا در افغانستان به دست گروه های تروریستی افتاده و این تهدیدی در برابر کشورهای همسایه است.

او همچنان ادعا کرده است که تروریست‌ها در افغانستان آزادانه فعالیت می‌کنند.

این دو مقام ارشد امنیتی ایران و هند همچنان تحولات افغانستان را با توجه به تاثیر گذاری مستقیم آن بر امنیت منطقه یکی از اصلی ترین موضوعاتی گفته اند که باید بگونه دوامدار در دستور کار گفتگوهای منطقه ای باشد.

با این حال در چهارمین نشست امنیت منطقه ای در تاجکستان، عدم شکل گیری دولت فراگیر با حضور همه اقوام ساکن و گروه های مذهبی از مهم‌ترین چالش‌ها گفته شده و تاکید شده است که در شرایط فعلی نیاز به ایجاد حکومت مسئولیت پذیر است.

عبدالولی فروزان، آگاه سیاسی گفت: “چند موضوع است که باعث نگرانی این کشورها شده، مسئله تروریزم، قاچاق مواد مخدر، افزایش مهاجرت‌ها و همچنان ترس از جنگ‌های داخلی در افغانستان است که دامنه آن مبادا به کشورهای همسایه و منطقه کشانده شود.”

امارت اسلامی اطمینان می‌دهد که به هیچکس اجازه نخواهد داد تا امنیت کشورهای همسایه و منطقه را با استفاده از خاک افغانستان مختل کند.

انعام الله سمنگانی، معاون سخنگوی امارت اسلامی گفت که امنیت در کل در افغانستان تامین است. او از کشورهای منطقه خواست تا با امارت اسلامی در امر تحکیم هر چه بیشتر امنیت و ثبات همکاری کنند.

پیش از این امارت اسلامی هرگونه دسترسی گروه های تروریستی به سلاح ها و مهمات بجا مانده از امریکا و حکومت پیشین را رد کرده بود.

ایجاد حکومت فراگیر و رفع تهدید های تروریستی از خاک افغانستان همواره یکی از خواست های جدی کشورهای همسایه، منطقه و جهان از امارت اسلامی در نه ماه گذشته بوده است، هرچند امارت اسلامی بارها در مورد رفع این نگرانی ها اطمینان داده اما ظاهراً تا کنون قناعت این کشورها را حاصل نکرده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

امارت اسلامی نگرانی شورای امنیت سازمان ملل در مورد حقوق زنان را غیرواقعی خواند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۶, ۱۴۰۱)

امارت اسلامی افغانستان به اعلامیه‌ای اخیر شورای امنیت سازمان ملل در مورد لغو محدودیت‌های سختگیرانه بر زنان، جواب رد دادند و نگرانی سازمان ملل در مورد نقض حقوق زنان در افغانستان را بی‌بنیاد و غیرواقعی خواند.

وزارت خارجه حکومت سرپرست امارت اسلامی، امروز (جمعه ٦‬ جوزا) در خبرنامه‌ای به اعلامیه‌ی مشترک اعضای شورای امنیت سازمان ملل واکنش نشان داد و درخواست‌های مطرح شده این سازمان در این اعلامیه را رد کرد.

به روز سه‌شنبه (٣‬ جوزا)، اعضای شورای امنیت سازمان ملل در اعلامیه‌ی مشترک، از امارت اسلامی به دلیل محدود کردن دسترسی بانوان و دختران به تحصیل، کارهای دولتی و گشت و گذار آزادانه انتقاد کردند و از امارت اسلامی خواست تا هرچه زودتر قوانین و اقدام‌هایی که حقوق و آزادی‌های بنیادی بانوان را محدود می‌کنند، برگشت دهند.

در اعلامیه‌ای وزارت خارجه امارت اسلامی آمده است:”هیچ امری خلاف باورهای دینی و فرهنگی جامعه اسلامی بالای مردم افغانستان تحمیل نشده.”

امارت اسلامی تاکید کرده است که کشورهای جهان باید به ارزش‌های دینی و فرهنگی افغانستان احترام بگدارند.

وزارت خارجه امارت اسلامی همچنین گفته که سازمان ملل نباید براساس گزارش‌های مغرضانه و مخرب برخی رسانه‌ها و تبلیغات ضد امارت اسلامی، قضاوت کنند.

دراین اعلامیه همچنین از تصمیم شورای امنیت سازمان ملل برای احیای سیستم‌های بانکی و مالی و کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان استقبال کرد. امارت اسلامی بار دیگر از امریکا خواسته است تا دارایی‌های افغانستان را بدون قید و شرط آزاد کند و تمامی تحریم‌های اقتصادی را لغو کند.

این درحالی است که به تازه‌گی، ریچارد بنت، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشری افغانستان، سفر ١١ روزه خود در افغانستان را پایان داده و از نزدیک موارد نقض حقوق بشری توسط امارت اسلامی را مستند کرده است.

ریچارد بنت روز گذشته در نشست خبری خود که در کابل برگزار کرده بود نقض گسترده حقوق بشر در افغانستان را تایید کرد و گفت که فرمان‌ها و اقدام‌های پسین امارت اسلامی در راستای حذف زنان از جامعه صورت می‌گیرد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

رییس سازمان ملل حملات اخیر در افغانستان را محکوم کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۶, ۱۴۰۱)

آنتونیو گوتر، رییس عمومی سازمان ملل حملات اخیر در افغانستان را که منجر به کشته شدن ۱۶ تن شد، محکوم کرده است.

در بیانیه این سازمان که امروز (جمعه، ۶ جوزا)، نشر شده، آمده است که رییس عمومی سازمان ملل عمیق‌ترین تسلیت خود را به خانواده‌های قربانیان ابراز می‌کند و برای زخمیان آرزوی شفای عاجل دارد.

رییس سازمان ملل بار دیگر از همه طرف‌ها خواسته است تا حفاظت غیرنظامیان را در نظر گرفته و از مصونیت اقلیت‌های قومی و مذهبی و هم‌چنین حق آن‎‌ها برای اجرای آزادانه مراسم مذهبی‎‌شان به این سازمان اطمینان دهند.

استفان دوجاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل، می‌گوید که حمله بر غیرنظامیان و مکان‌های عامه، از جمله مساجد، براساس قوانین بین‌المللی بشردوستانه به‌شدت ممنوع است.

این در حالی است که عصر روز چهارشنبه  (۴ جوزا)، در نتیجه سه انفجار پی‌هم در شهر مزارشریف و یک انفجار در کابل ۱۶ تن جان باختند و ۳۷ تن زخمی شدند.

انفجار‎ها در کابل و مزارشریف واکنش‎‌های گسترده داخلی و خارجی را نیز در پی داشت.

به خواندن ادامه دهید

Trending