Connect with us

رویداد های اخیر

وزارت اطلاعات و فرهنگ: نشرات رسانه‌ها برمبنای واقعیت‌ها و منافع ملی باشد

Published

 on

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۱)

وزارت اطلاعات و فرهنگ از رسانه‌ها می‌خواهد خبرها و گزارش‌های خود را بر اساس واقعیت‌ها و با در نظرداشت منافع ملی تهیه و نشر کنند.

خیرالله خیر خواه، وزیر اطلاعات و فرهنگ، در نشست مشورتی و هماهنگی که میان مسوولان این وزارت و رسانه‌های کشور روز چهارشنبه (۹ قوس) برگزار شد گفته است که رسانه‌ها در عصر کنونی در آبادی، پیشرفت، حفظ ارزش‌های اسلامی و ملی و هم‌چنان وحدت ملی نقش مهم و کلیدی دارند.

آقای خیرخواه در این نشست گفت: «شما (رسانه‌ها) باید کوشش کنید قلم و زبان خود را به جای استعمال کنید که به نفع مردم باشد نه این‌که سبب بدبختی و فتنه بین مردم شود.»

از سویی هم، مهاجر فراهی، معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ گفته است رسانه‌ها بر بنیاد اصول و ارزش‌های اسلامی می‌توانند از کم‌کاری حکومت انتقاد کنند تا در نهاد‌ها اصلاحات بوجود آید و پالیسی امارت اسلامی به‌ هیچ‎ عنوان تصادم با رسانه‌ها نبوده و نیست.

آقای فراهی در این مورد می‌گوید: «پالیسی امارت اسلامی این است که به هیچ صورت با رسانه تصادم نمی‌خواهیم بل کار را مشترک به پیش می‌بریم.»

با این حال، سخنگوی امارت اسلامی خاطر نشان کرده است که تمامی نهادهای دولتی مکلف هستند تا اطلاعات را به موقع به دسترس رسانه‌ها قرار دهند.

ذبیح الله مجاهد ابراز کرد: «دسترسی به اطلاعات کمتر است و مشکلات وجود دارد و کمیسیون دسترسی به اطلاعات مشکلات خود را دارد و کارمندان آن از ۵۱ نفر به ۱۸ تن کاهش یافته است.

وی افزود: «تا حدتوان ارگان‌ها مکلف شوند که اطلاعات را به دسترس رسانه‌ها قرار دهند و رسانه‌ها در خلا قرار نگیرند.»

آقای مجاهد نیز گفته است قانون رسانه‌های همگانی زیر بررسی در ریاست الوزرا است و پس از بررسی توشیح خواهد شد.

وی می‌گوید: «قانون رسانه‌های همگانی زیر بررسی ریاست الوزرا است و هرگاه در اختیار وزارت اطلاعات و فرهنگ قرار گیرد ما در همان هفته این قانون را با رسانه‌ها شریک می‌کنیم.»

گفتنی است که وزارت اطلاعات و فرهنگ در تازه ترین مورد نشرات رادیوی آزادی و صدای امریکا را در سیزده شهر بزرگ افغانستان مسدود کرده است. به گفته این وزارت، نشرات این دو رسانه بر مبنای واقعیت‌ها نبوده و از این رو نشرات شانرا مسدود کرده است.

رویداد های اخیر

وزارت اقتصاد: در یک سال گذشته، ۶۱۱ انجو در افغانستان فعالیت داشتند

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۵, ۱۴۰۱)

وزارت اقتصاد می‌گوید، از میان دوهزار و۵۷۰ سازمان غیردولتی داخلی و خارجی (انجوها) که در این وزارت ثبت و راجستر می‌باشد، ۶۱۱ نهاد آن در سال ۲۰۲۲ فعالیت داشتند.

به گفته مسوولان این وزارت، بیشتر این نهادها در نقاط مختلف کشور برای کمک‌رسانی بشری سرگرم فعالیت اند.

عبدالرحمان حبیب، سخنگوی این وزارت می‌گوید: «در مجموع دوهزار و پنجصد وهفتاد سازمان غیردولتی داخلی و خارجی در وزارت اقتصاد ثبت می‌باشد که شش صدو یازده نهاد آن در سال ۲۰۲۲ فعالیت داشتند.»

از سویی هم، آقای حبیب می‌گوید که تمامی برنامه این سازمان‌ها طبق اصول و مقررات این وزارت به پیش می‌رود.

در همین حال، آگاهان اقتصادی با توجه به وضعیت کنونی می‌گویند که فعالیت سازمان‌های غیردولتی با همکاری سازمان‌های بین‌المللی برای فقرزدایی موثر است و از امارت اسلامی می‌خواهند تا تسهیلات بیشتری را برای فعالیت این موسسات در کشور فراهم کنند.

عبدالنصیر رشتیا، عضو سکتور خصوصی، گفت: «هفتاد وهشت درصد مردم افغانستان بیکار هستند و حضور موسسات غیردولتی در شرایط فعلی خیلی با اهمیت است.»

با این حال، مسوولان وزارت اقتصاد با تأکید بر گسترش فعالیت‌های موسسات غیردولتی در چوکات قانون می‌گویند که در یک سال گذشته، نزدیک به ۵۰۰ سازمان غیردولتی جدید ثبت و راجستر این وزارت شده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

پاکستان برای مهار نا امنی به رهبر امارت اسلامی متوسل می‌شود

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۵, ۱۴۰۱)

خبرگزاری فرانسه روز شنبه گزارش داد که پس از حمله مرگبار روز دوشنبه در یک مسجد در شهر پشاور، اسلام آباد از رهبر امارت اسلامی افغانستان تقاضا خواهد کرد تا مخالفان مسلح پاکستان را مهار کند.

بیش از ۱۰۰ تن مشمول ده ها پولیس در انفجار روز دوشنبه در شهر پشاور کشته شدند. پولیس پاکستان یکی از گروه های وابسته به تحریک طالبان پاکستان را مسئول این حمله می‌داند.

فیصل کریم کندی، دستیار ویژه نخست وزیر پاکستان، گفت که هیئت هایی به تهران و کابل فرستاده خواهند شد تا از آنها بخواهند که نگذارند تروریست‌ها از خاک شان علیه پاکستان استفاده کنند.

یک مقام ارشد پولیس پاکستان در ایالت خیبر پختونخوا که انفجار روز دوشنبه در آن رخ داد، به خبرگزاری فرانسه گفت که هیئت پاکستان در کابل «با مقامات ارشد گفتگو خواهد کرد.»

این مقام گفت: «وقتی می گوییم ارشد، به این معنی است که… هبت الله آخندزاده، رهبر طالبان (امارت اسلامی) افغانستان.»

پیش از این، وزیر امور خارجه امارت اسلامی با اشاره به انفجار پشاور از پاکستان خواست تا افغانستان را بخاطر ناامنی خود ملامت نکند.

امیرخان متقی گفت که ریشه مشکلات امنیتی پاکستان در خود این کشور است و نباید آن را به افغانستان نسبت داد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

هالند برای بازماندگان یک حمله نیروهایش در افغانستان غرامت می‌پردازد

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۵, ۱۴۰۱)

حکومت هالند اعلام کرده است که در مورد حکم محکمه مبنی بر کشتن ۲۰ غیرنظامی از سوی نیروهای هالندی در افغانستان، استیناف طلب نخواهد شد.

به نقل از خبرگزاری اسوشیتد پرس، یک محکمه محلی در شهر هاگ، در ماه نومبر سال گذشته از حکومت هالند خواسته بود به بازماندگان حمله سال ۲۰۰۷ در ولسوالی چوره ولایت ارزگان، غرامت بپردازد.

وزارت دفاع هالند در آن زمان ادعا کرد که ساختمان هایی که هدف حمله هوایی قرار گرفت، در آن نیروهای امارت اسلامی حضور داشتند.

اما محکمه اعلام کرد که نظامیان هالند معلومات کافی برای هدف قرار دادن این مکان نداشتند.

کایسا اولونگرین، وزیر دفاع هالند روز جمعه در یک نامه به اعضای پارلمان کشورش گفت که از این رویداد ۱۵ سال سپری شده و اکنون برای وضاحت، اسناد و مدارک زیاد در دست نیست.

او افزود که در مورد حکم محکمه استیناف طلب نخواهند شد و برای زیان های وارد شده غرامت خواهند پرداخت.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!