Connect with us

رویداد های اخیر

وزارت اطلاعات و فرهنگ: هم اکنون ۲۸۰ دستگاه رادیویی در کشور فعال اند

منتشر شده

در

(Last Updated On: دلو ۲۴, ۱۴۰۲)

امروز سیزدهم فبروری روز جهانی رادیو است، رسانه‌ای که در سیر تحولات جهان نقش اساسی داشته و دارد.

بر بنیاد آمار وزارت اطلاعات و فرهنگ هم اکنون ۲۸۰ دستگاه رادیویی در سراسر کشور فعال اند و امارت اسلامی متعهد به حمایت از رسانه‌ها است.

مهاجر فراهی، مُعین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ می‌گوید که: «هم اکنون در کشور ما در حدود ۲۸۰ رادیو به شمول کابل در تمام ولایات و ولسوالی‌های کشور فعالیت دارند.»

رادیو در افغانستان پس از رسانه‌های چاپی، دومین رسانه‌ای است که پا به عرصه وجود گذاشت هم اکنون هم صدها دستگاه رادیویی با محتوای مختلف در کشور فعال هستند. یکی از این رادیوها آریانا اف ام است. رادیویی که در کنار اطلاع رسانی کمک می‌کند تا صدای مردم را به گوش مسؤولان برساند.

نبیلا محمدی، کارمند آریانا اف ام می‌گوید که: «نسبت به این که در بعضی از خانه‌ها تلویزیون نیست، برق نیست شنوینده رادیو ما به همین خاطر است که می‌تواند رادیو را حتی از طریق تیلیفون هم بشنوند و در موترهای خود بشنوند.»

علی حیدری، کارمند آریانا اف ام می‌گوید که: «بعد از اینکه تحولات آمد شماری از رادیوها هم خصوصی و هم دولتی دوباره به فعالیت آغاز کردند و رادیوها جایگاه بسیار عالی پیدا کردند.»

دفتر معاونت سازمان ملل در کابل نیز گفته است که تصور دنیای بدون رادیو دشوار است و این نهاد از آزادی بیان در افغانستان حمایت می‌کند.

این درحالیست که در یک سال پسین ۲۴ دستگاه رادیویی جدید تاسیس شده و ۱۹ رادیوی دیگر که نشرات شان متوقف شده بود، دوباره فعال شده اند.

حجت‌الله مجددی، رئیس اتحادیه ژورنالیستان آزاد افغانستان می‌گوید که: «روز جهانی رادیو را ما در حالی تجلیل می کنیم که در افغانستان از جمله ۳۵۸ رسانه، ۲۵۸ رسانه فعال است که در این حدود ۱۸۰۰ کارمند مرد و ۲۷۰ خانم مصروف اطلاع رسانی به مردم افغانستان هستند.»

عبدالقدیم ویار، رئیس کمیته مصونیت خبرنگاران می‌گوید که: «فعلن در افغانستان در حدود بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ رادیو نشرات دارد.»

با این حال دسترسی نداشتن به موقع به اطلاعات، مهم‌ترین مشکل خبرنگاران محسوب می‌شود و همچنان بسیاری از رسانه‌ها با دشواری‌های مالی نیز دچار هستند.

نخستین‌بار رادیو در افغانستان به‌نام «رادیو کابل» در سال ۱۳۰۴ خورشیدی تأسیس شد و در سال ۱۳۰۶ خورشیدی نُخستین برنامه‌اش پخش شد و تاکنون نزدیک به یک قرن می‌شود که در کشور فعالیت دارد.

رویداد های اخیر

توماس وست با معاون نماینده امارات در ملل متحد دیدار کرد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۵, ۱۴۰۳)

توماس وست، نماینده خاص ایالات متحده امریکا برای افغانستان، با محمد ابو شهاب، معاون نماینده امارات متحده عربی در سازمان ملل متحد دیدار و در مورد تحولات اخیر در افغانستان گفتگو کرده است.

نمایندگی امارات متحده عربی جمعه شب در صفحه ایکس خود نوشته است که دو طرف در مورد توانمند ساختن زنان و دختران افغان و اجرای کامل قطعنامه شماره ۲۷۲۱ شورای امنیت ملل متحد صحبت کرده اند.

بر اساس این قطعنامه، انتظار می‌رود سازمان ملل متحد یک نماینده ویژه در امور افغانستان تعیین کند، موضوعی که با مخالفت امارت اسلامی روبه‌رو شده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

جنرال ارشد سابق امریکا می‌گوید که داعش شاخه خراسان در حال رشد است

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۵, ۱۴۰۳)

جوزف ووتل، رئیس سابق قوماندانی مرکزی ایالات متحده، مدعی شده است که داعش شاخه خراسان در حال رشد است و امریکا منابع کافی را برای کاهش خطر این گروه در منطقه ندارد.

ووتل در مصاحبه با وب سایت خبری «بزنس انسایدر» افزوده است که پیش از خروج امریکا از افغانستان، واشنگتن از قابلیت‌های اطلاعاتی قابل توجهی در منطقه و توانایی انجام حملات علیه این گروه برخوردار بود، اما شیوه جدید مقابله با تروریزم امریکا راه را برای تقویت داعش خراسان هموار کرده و این گروه حالا بر حملات فرامرزی تمرکز می‌کند.

به باور وی، ایالات متحده هنوز توانایی جمع آوری اطلاعات معنادار در منطقه را دارد، اما این توانایی نسبت به آنچه که قبلاً بود کاهش یافته است. وی تاکید کرد که بسیار مهم است که ایالات متحده به تخصیص منابع خود برای مقابله با این تهدید ادامه دهد و آن را در اولویت قرار دهد.

ووتل گفته است که یکی از راه ها برای انجام این کار، همکاری با شرکای منطقه‌ای در ماحول افغانستان، مانند پاکستان یا کشورهای آسیای مرکزی، به‌هدف افزایش همکاری و تبادل اطلاعات است.

این در حالی است که امارت اسلامی بارها تاکید کرده که داعش سرکوب شده است و توانایی انجام حملات از خاک افغانستان علیه هیچ کشوری را ندارد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

رعد و برق در هلمند جان یک نفر را گرفت و سه تن دیگر را زخمی کرد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۵, ۱۴۰۳)

مسوولان محلی هلمند می‌گویند که از اثر رعد و برق در این ولایت یک نفر جان باخته و سه تن دیگر زخمی شده اند.

عبدالباری راشد، رئیس اطلاعات و فرهنگ هلمند به آریانا نیوز می‌گوید که رعد و برق در لشکرگاه، مرکز این ولایت، و ولسوالی‌های گرشک و باباجی رخ داده است.

به گفته وی، یک تن در این حوادث جان باخته و سه تن دیگر مشمول یک زن و دو کودک زخمی شده اند.

این در حالیست که باران‌های شدید در ولسوالی سنگین هلمند باعث خسارات مالی شده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!