Connect with us

ورزش

وزارت خارجه: حکومت متعهد به حمایت از ورزشکاران است

منتشر شده

در

(Last Updated On: سنبله ۱۱, ۱۴۰۱)

وزارت خارجه گفته است که امارت اسلامی به حمایت از جوانان کشور در عرصه‌های مختلف تلاش خواهد کرد.

امیرخان متقی، وزیر خارجه روز پنج‌شنبه، ۱۰ سنبله، در میان صدها تن از ورزشکاران در فدراسیون فوتبال سخنرانی داشت و تأکید کرد دولت جدید افغانستان از تمام توان مطابق به شریعت اسلامی سهولت‌ها را برای ورزشکاران به میان خواهد آورد.

آقای متقی گفت: «ما سفر بازیکنان خود را به خارج از کشور تسهیل کرده‌ایم، تا جایی که ممکن بوده از آنها در زمینه‌های دیگر حمایت کرده‌ایم، دریک سال گذشته پیشرفت‌های زیادی در این زمینه داشته‌ایم.»

آقای متقی هم‌چنان می‌گوید که ممکن مشکلاتی هم سد راه ورزشکاران وجود داشته باشد، اما امارت اسلامی برای پشتیبانی این قشر متعهد است و آنان را مورد توجه قرار خواهد داد.

آقای متقی هم‌چنان تأکید کرد که افغانستان با رشته‌های ورزشی که در تضاد با ارزش‌های اسلامی و فرهنگ افغانی نیستند، با سازمان‌های بین‌المللی ورزشی همکار خواهد بود.

ورزش

شرکت هندی آمول حق حمایت مالی تیم ملی کرکت افغانستان را در مسابقات جام جهانی دریافت کرد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۴۰۲)

کرکت بورد افغانستان حق حمایت تیم ملی کرکت کشور برای رقابت‌های جام جهانی سال روان را به شرکت هندی «آمول» واگذار کرده است که بر اساس آن شرکت مذکور حامی مالی تیم ملی کریکت کشور در مسابقات بزرگ پیشرو خواهد بود.

بورد کرکت افغانستان می‌گوید که قرارداد مذکور با همکاری شرکت مدیریتی ورزشی فایربرد که همکار تیم ملی کرکت کشور در جام جهانی آینده است، به امضا رسید.

شرکت آمول یک شرکت پیشتاز در عرصه تولید لبنیات در هند است که قبل از این نیز همکار کرکت بورد افغانستان و تیم ملی کشور به صفت حامی مالی در جام جهانی سال ۲۰۱۹ بوده است.

نصیب خان، رئیس اجرایی کرکت بورد افغانستان می‌گوید: «شرکت آمول قبل از این نیز همکار تیم ملی کرکت کشور بوده است و خوشحالم که شرکت مذکور امسال نیز برای رقابت‌های بزرگ پیشرو در کنار ما است. این یک گام مثبت برای کرکت بورد افغانستان و شرکت مدیریتی فایربرد است و امیدوار هستیم که در آینده نیز با شرکت‌های دیگر نیز همچون قراردادها را به امضا برسانیم.»

درهمین حال، جیین مهتا، مدیر شرکت آمول می‌گوید: «ورزش یک وسیله خوب برای شرکت آمول به هدف رسیدن به یک نسل جدید است. شیر یک خوراکی انرژی دار است که همه ورزشکاران از آن استفاده می‌کنند. شرکت آمول با افغانستان رابطه دیرینه دارد، خان عبدالغفار خان که به لقب گاندی هم مشهور بود در سال ۱۹۶۹ از شرکت آمول دیدن نمود و با داکتر کورین نیز ملاقت کرد و در حاشیه این دیدار فعالیت‌های شرکت ما را مثبت ارزیابی نموده بود.»

آقای مهتا افزوده است: «شرکت آمول در دوره‌های مختلف بازدید کنندگان زیادی از بخش تولید کنندگان شیر از افغانستان داشته است. شرکت آمول در طی دو دهه برای افغانستان شیر خشک و خوراکی اطفال را صادر کرده است. ما افتخار داریم که حق حمایت مالی تیم ملی کرکت افغانستان را بدست آوردیم و برای تیم مذکور موفقیت‌های مزید خواهانیم.»

سنیل منوچا؛ نماینده شرکت مدیریتی فایربرد می‌گوید: «خوشحالیم از اینکه یک نقش عمده را در امضای قرارداد حمایت مالی تیم ملی کرکت افغانستان و شرکت آمول ایفا نمودیم، این نه تنها به نفع دو طرف بلکه یک نقش بارز در استحکام روابط دو کشور بازی خواهد نمود.»

تیم ملی کرکت افغانستان امروز صبح به هند رسید و در کشور مذکور برای آمادگی به مسابقات مذکور تمرینات خویش را آغاز خواهد نمود.

تیم ملی کرکت کشور با تیم‌های آفریقای جنوبی و سریلانکا دو بازی تمریناتی قبل از آغاز رقابت‌های جام جهانی، بازی خواهند نمود.

تیم ملی کرکت کشور نخستن بازی خویش را در این رقابت‌های بزرگ به تاریخ ۷ اکتوبر در استدیوم کرکت درمشاله مقابل بنگله‌دیش آغاز خواهد کرد.

Continue Reading

ورزش

محسن رضایی از رقابت‌های تکواندو در چین مدال برنز کسب کرد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۳, ۱۴۰۲)

محسن رضایی تکواندوکار وزن ۵۸ کیلوگرام افغانستان از بازی‌های آسیایی چین مدال برنز به سود کشور رقم زد.

به گفته‌ی مسوولان فدراسیون تکواندو این ملی پوش کشور، با شکست حریفان خود از تاجیکستان، جاپان، قزاقستان و شکست مقابل حریف خود از کوریایی جنوبی، به مدال ارزشمند برنز بازی های آسیایی چین، دست یافته است.

گفته می‌شود که دست وی در روند اول مسابقه در برابر جانگ جون مدالیست المپیک توکیو کسر کرده است ولی با این حال موفق شد اولین مدال بازی‌های آسیایی ۲۰۲۳ را بنام افغانستان ثبت کند.

این مدال پس از ۹ سال یک بار دیگر برای تکواندوی افغانستان تکرار شده است.

مدال برنز رضایی نخستین مدال افغانستان از این بازی‌ها محسوب می‌شود زیرا تا کنون هیچ ورزشکار و تیم دیگر افغانستان موفق به کسب مدال امسال نشده است.

درهمین حال، در جریان روز تیم ملی راگبی افغانستان در آخرین مسابقه‌اش شکست خورد.

این تیم بعد از برد برابر نیپال، راهی دور بعد گردید و امروز (دوشنبه، ۳میزان) مقابل تیم زیر پرچم #المپیک، به میدان رفت و سرانجام با حساب ۳۶ بر ۱۰ شکست را پذیرفت.

این درحالی است اگر تیم ملی راگبی به پیروزی می‌رسید، می‌توانست در دور بعدی با فیلپین به میدان برود.

در بحش شنا فهیم انوری، شناگر افغان در دو بخش فری‌استایل و برست استروک امروز وارد آب شد اما به نتیجه نرسید.

او در ۵۰ متر فری‌استایل در هیت اول وارد مسابقه شد، اما ۳ ثانیه و ۱۳ صدم ثانیه از نفر اول عقب ماند و نتوانست جواز به دور بعدی را بگیرد.

از سوی دیگر فهیم در بخش ۱۰۰ متر برست نیز به رقابت پرداخت که با ثبت زمان ۱ دقیقه و ۱۱ ثانیه و ۱۳ صدم ثانیه نفر هشتم شد و با فاصله زمانی ۹ ثانیه و ۶۵ صدم ثانیه نسبت به نفر اول حذف گردید.

و در نهایت در بخش بوکس محمد خیبر نورستانی، بوکسور افغان در وزن منفی ۷۱ کیلوگرام در برابر حریفش توگولدور از منگولیا وارد رینگ شد و در نهایت با تصمیم داوری (به دلیل آسیب دیدگی) رقابت را واگذار نمود.

این مسابقات در چارچوکات رقابت های آسیایی چین برگزار شده است.

Continue Reading

ورزش

چین در بازی‌های آسیایی تاکنون بیشترین مدال طلا بدست آورده است

Published

on

(Last Updated On: میزان ۳, ۱۴۰۲)

کشور چین در ۴۰ سال گذشته بر بازی‌های آسیایی تسلط داشته است و دوره ۲۰۲۳ نیز به همین ترتیب خواهد بود.

چین یک روز بعد از مراسم افتتاحیه بازی‌های آسیایی روز شنبه که رییس جمهور این کشور شی‌جین‌ پینگ و ۸۰ هزار تماشاچی نیز حضور داشت، توانست روز بعد در مجموع ۳۰ مدال طلا کسب کند.

اولین مدال طلای این بازی‌ها به زوج چینی ژو جیاکی و کیو شین پینگ در اسکال سبک وزن زنان رسید.

به گزارش اسوشیتدپرس، چینی‌ها از آنجا بیرون آمدند و بسیاری در حال حاضر منتظر المپیک سال آینده پاریس هستند.

کیو شین پینگ گفت: «امروز روی سکو قرار گرفتن نقطه شروع جدیدی است.» او افزود: «آماده شدن برای المپیک پاریس در سال آینده با تمام قدرت برابر است با شروع از صفر.»

هم تیمی ژو جیاکی اضافه کرد: «این می‌تواند به ما در ایجاد اعتماد به نفس و آماده شدن کمک کند.»

دو مدال طلای دیگر در روز اول به کشور هانگ کانگ رسید، در قایق رانی مردان و در فویل انفرادی مردان در شمشیربازی.

هانگ کانگ، مستعمره سابق بریتانیا، در سال ۱۹۹۷ به حاکمیت چین بازگردانده شد و پس از ماه‌ها اعتراضات دموکراسی خواهانه در سال ۲۰۱۹، تحت کنترول شدید چین قرار گرفت.

چین در رشته‌های پنج گانه مدرن ۲ مدال طلا، جمناستیک هنری یک مدال طلا، قایق‌رانی ۶ مدال طلا، تیراندازی ۲، ووشو ۲ و آببازی ۷ طلا کسب کرده است.

ژانگ یوفی برنده پروانه ۲۰۰ زنان شد، همان مسابقه‌ای که دو ماه پیش در مسابقات قهرمانی جهان در فوکوئوکا جاپان قهرمان شد.

او گفت: «در واقع احساس کردم حوض برای من کمی کند است و به مربی ام گفتم که در حالت خوبی نیستم وگرنه می‌توانستم سریعتر پیش بروم.»

کوریای جنوبی در روز اول ۵ مدال طلا و در مجموع ۱۴ مدال طلا کسب کرد تا چین در رده دوم قرار گیرد. کوریای جنوبی دو مدال طلا در پنج گانه مدرن، دو مدال دیگر در تکواندو و یک مدال طلا در شمشیربازی به دست آورد.

جاپان دو طلا و در مجموع ۱۴ طلا داشت، درست پس از کوریای جنوبی.

دیگر مدال‌های طلای روز اول به تایوان و ازبیکستان رسید.

چین پنج سال پیش در بازی‌های آسیایی اندونیزیا تقریباً ۳۰۰ مدال که ۱۳۲ مدال آن طلا بود به دست آورد که جاپان و کوریای جنوبی رقبای اصلی بودند.

کشورهای میزبان به طور سنتی یک برآمدگی مدال در میدان اصلی خود دارند، بنابراین تسلط چین این بار می‌تواند بیش از حد معمول باشد.

بازی‌های آسیایی امسال با حضور ۱۲۵۰۰ شرکت کننده از ۴۵ کشور و منطقه می‌باشد. در المپیک سال آینده حدود ۱۰۵۰۰ نفر از ۲۰۰ هیئت حضور خواهند داشت.

کریکت در بازی‌های آسیایی برجسته است و هند و سریلانکا روز دوشنبه برای کسب مدال طلا در بازی زنان به مصاف هم رفتند و هند برنده بازی شد.

فاینل مردان در ۷ اکتوبر است و بسیاری انتظار دارند که میان رقبای قدیمی پاکستان و هند باشد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!