Connect with us

رویداد های اخیر

وزارت دولت در امور صلح: در چهار ماه گذشته بیش از ۵هزار غیرنظامی کشته و زخمی شده‌اند

Published

 on

(Last Updated On: اسد ۷, ۱۴۰۰)

وزارت دولت در امور صلح میگوید که در چهار ماه نخست سال روان خورشیدی ۵۵۸۷ غیر نظامی و ۲۴۶۰۹ جنگجوی طالب در رویداد های جداگانه در سراسر کشور کشته و زخمی شده اند.

یافته های وزارت دولت در امور صلح نشان می دهد که از این میان بیش از  ۲۵۰۰ غیرنظامی در درگیری‌ها جان باخته اند.

بر بنیاد یافته‌های وزارت، در درازای چهار ماه طالبان ۲۲۰۰۰ حمله تهاجمی بشمول حملات انتحاری، انفحاری و راکتی در بخش هایی از کشور راه اندازی کرده است

این وزارت افزوده که در نتیجه این حملات طالبان۳۰۲۱  غیرنظامی شامل ۱۴۴۶ مرد، ۶۵۰ زن و ۹۲۵ کودک زخمی شده و  ۲۵۶۶ غیر نظامی دیگر کشته شده اند.

سید عبدالله هاشمی، رییس نظارت بر کاهش خشونت‌ها و آتش بس، در این باره گفت:”  در درگیری‌های پسین افزایش و میزان خشونت سبب آواره‌گی ده‌ها هزار شهروند کشور در ولایات مختلف گردیده است. “

وزارت دولت در امور صلح همچنان می افزاید که طالبان در چهار ماه نخست سال جاری ۲۴۶۰۹ جنگجوی طالب کشته و زخمی شده شده اند.

هاشمی در این باره گفت:” به صفوف شان مردم را میاورند تا به جنگ به خطوط مقدم جبهه اعزام بکنند تا این سبب شود که از این طریق بتوانند همان تلفات اصلی نیروهای قطعات سرخ شان را محدود بسازند.”

عطا الرحمان سلیم، معاون شورای عالی مصالحه ملی، می‌گوید که طالبان بر خلاف توافق نامه‌ای دوحه به جنگ ادامه میدهد و اگر این گروه ادعای رفتن به سوی نظام اسلامی را دارد، باید خواست خود را در میز مذاکره مطرح کند.

در همین حال، وزارت امور خارجه‌ کشور با نشر خبرنامه‌ ای گفته که آسترالیا از ادامه‌ خشونت‌ها، کشتار و شکنجه‌ غیرنظامیان به ویژه زنان و دختران از سوی طالبان ابراز نگرانی کرده است.

از سوی دیگر، دوست محمد نایاب، رییس امور مهاجران در کندهار میگوید که در ۲۰ روز گذشته از اثر درگیری‌ها میان نیروهای افغان و طالبان در مربوطات هشت حوزه امنیتی شهر کندهار ۲۲ هزار خانواده آواره شده اند.

به گفته این ریاست، جنگ در کندهار فاجعه انسانی ایجاد کرده و نیازمندی شدید به کمک‌های بشردوستانه برای آواره گان جنگ وجود دارد.

طالبان تاکنون در این باره به رسانه‌ها چیزی نگفته است.

رویداد های اخیر

امریکا: ناامنی و بی‌ثباتی در افغانستان به‌نفع پاکستان نیست

Published

on

(Last Updated On: میزان ۵, ۱۴۰۱)

وزارت خارجه امریکا گفته است عدم تمایل و یا ناتوانی حاکمان جدید افغانستان در اجرای تعهدات شان پیامدهای را به پاکستان نیز به همراه دارد.

انتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا در هفتاد وپنجمین سالگرد روابط ایالات متحده و پاکستان روز گذشته (دوشنبه، ۲۶ سپتمبر) در واشگنتن گفت که پاکستان نیز تعهدات مشابه همانند تعهدات رهبران جدید افغانستان به ویژه درامر مبارزه با تروریزم با امریکا داده است.

آقای بلینکن دراین مورد گفت: «ما به طورمشترک علیه تروریزم مبارزه می‌کنیم واین مبارزه را ادامه می‌دهیم، ما یک دید مشترک درمورد آینده افغانستان داریم، اختلاف‌های هم داریم که پوشیده نیست اما اهداف مشترک نیز داریم؛ افغانستان باثبات، صلح‌آمیز و آزاد برای مردم این کشور از اهداف مشترک ماست.»

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه امریکا هم‌چنان گفته است که این به نفع پاکستان نیست که درافغانستان ناامنی وبی‌ثباتی وجود داشته باشد.

آقای پرایس گفته است: «آنچه به صراحت می‌توان گفت این است که بی‌ثباتی وناامنی درافغانستان به نفع پاکستان نیست ما با شرکای پاکستانی خود درمورد اطمینان از اینکه طالبان (امارت اسلامی) به تعهدات خود عمل کنند، بحث می‌کنیم، پاکستان در بسیاری این تعهدات دخیل است، عدم تمایل یا ناتوانی طالبان دراجرای این تعهدات پیامدهای مهمی برای پاکستان نیز خواهد داشت و به همین دلیل ایالات متحده فهرستی از نگرانی‌های خود را با پاکستان شریک کرده است.»

درهمین حال، بلاول بوتو زرداری، وزیرخارجه پاکستان نیز از برگشت دیپلوماسی دوستانه با ایالات متحده که سال گذشته به دلیل اظهارات ضد امریکایی عمران‌خان صدراعظم پیشین این کشور دچار تنش شده بود، ابراز خرسندی کرد.

آقای زرداری گفت: «من به طور کامل موافقم که با همکاری مشترک اهداف بزرگ به دست می‌آید، روابط پاکستان وایالات متحده نه تنها مستحکم شده وقوت پیدا کرده بلکه روابط تاریخی دوکشور را ثابت ساخته است که هرگاه باهم همکاری مشترک داشته باشیم اهداف بزرگ را به دست خواهیم آورد.»

با این حال، شیرمحمد عباس استانکزی معین سیاسی وزارت خارجه حکومت افغانستان درواکنش به اظهارات وزیرخارجه پاکستان گفته است که این کشور به‌دلیل مشکلات اقتصادی می‌خواهد مردم افغانستان را قربانی کند و با اجازه دادن به طیاره‌های بی‌پیلوت امریکایی از خاکش میلیون‌ها دالر بدست میاورد.

آقای استانکزی هشدار می‌دهد که پس‌از این در برابر اظهارات مقام‌های پاکستانی سکوت نخواهند کرد و تخطی امریکا از توافق‌نامه دوحه هم برای شان پذیرفتنی نیست.

وی هم‌چنان اظهارات اخیر شهباز شریف را در مورد موجودیت گروه‌های تروریستی در افغانستان به شدت نکوهش کرده و گفت که در صورت ادامه این گونه اظهارات سکوت نخواهند کرد.

آقای استانکزی نیز گفته است که امریکا بارها توافق‌نامه دوحه را نقض کرده و این کشور تعهد کرده بود که برای همیشه درامور داخلی افغانستان مداخله نخواهد کرد اما مداخلات کنونی واشنگتن درافغانستان پیامد‌های ناگواری خواهد داشت.

Continue Reading

رویداد های اخیر

امارت اسلامی: هیچ گروه تروریستی در افغانستان حضور ندارد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۵, ۱۴۰۱)

سرمنشی سازمان ملل ملل متحد در تازه‌ترین گزارش خود درمورد افغانستان گفته است که کشته‌شدن ایمن الظواهری درکابل ادامۀ روابط امارت اسلامی با گروه‌های تروریستی را آشکار کرد که خلاف تعهدات حاکمان جدید این کشور درامر مبارزه برضد تروریزم است.

با این حال، وزارت امور داخله می‌گوید که هیچ گروه تروریستی درافغانستان حضور ندارد و امنیت کنونی درمقایسه با چهار دهۀ پسین بی‌نظیر بوده است.

عبدالنافع تکور، سخنگوی وزارت داخله دراین مورد گفت: «هیچ گروه تروریستی در افغانستان حضور ندارد و نه هم ما اجازه می‌دهیم که حضور داشته باشند. ما به هیچ‌کسی اجازه نمی‌دهیم که از افغانستان به سایر کشورها تهدید ایجاد کند.»

در گزارش سازمان ملل هم‌چنان آمده است که درگیری‌های مسلحانه ۹۷ درصد، حملات هوایی ۹۹.۵ درصد و انفجارهای ناشی از مواد منفجره دست‌ساز ۸۷ درصد کاهش یافته است.

گوترش افزوده که درنتیجه وخامت اوضاع اقتصادی و بشردوستانه، حوادث امنیتی مرتبط با جرم و جنایت به ‌طور مداوم بالا باقی ‌مانده است، به ‌طوری که ۳۷۳ مورد جرایم در بین ۲۲ می تا ۱۶ آگست گزارش شده که درمدت مشابه در سال ۲۰۲۱، سه صد مورد بود.

در گزارش سرمنشی سازمان ملل گفته شده که حملات نسبت داده‌ شده به داعش نیز در افغانستان کاهش یافته است. سازمان ملل متحد ۴۸ حمله توسط داعش را در یازده ولایت ثبت کرده است.

این گزارش سازمان ملل در آستانه برگزاری نشست شورای امنیت درباره افغانستان نشر شده است.

علاوه براین، سرمنشی سازمان ملل متحد هم‌چنان از محدودیت‌های شدید بر حقوق و آزادی‌های اساسی زنان و دختران افغانستان، از جمله ممنوعیت تحصیل، ابراز نگرانی کرده است. اما امارت اسلامی می‌گوید که این‌گونه گزارش‌ها براساس اطلاعات نادرست تهیه می‌شود در حالی که امارت اسلامی متعهد به تأمین حقوق اساسی شهروندان است وآنرا نقض نکرده است.

این درحالی است که به باور آگاهان، این گزارش روی تصمیم‌گیری اعضای شورای امنیت درمورد افغانستان تأثیر خواهد گذاشت.

هاتف مختار، رییس مرکز بین المللی مطالعات استراتژیک افغانستان گفت: «اگر امارت اسلامی یک سیاست متوازن را در قبال جهان از خود نشان دهد، می‌توانیم افغانستان را از انزوای سیاسی، بین المللی و اقتصادی بیرون کنیم.»

Continue Reading

اخبار ویژه

شورای امنیت سازمان ملل نشستی را با محوریت افغانستان برگزار می‌کند

Published

on

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۴۰۱)

قرار است فردا شورای امنیت سازمان ملل متحد نشستی را با محوریت اوضاع افغانستان برگزار کند. انتظار می‌رود که دراین نشست اوضاع اقتصادی، بشری و نگرانی‌های امنیتی از خاک افغانستان مورد بحث قرار گیرد.

نصیر احمد فایق، سرپرست نمایندگی دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد در رشته توییتی امروز(دوشنبه، ۴ میزان) نگاشته است که به نمایندگی از افغانستان دراین نشست اشتراک و سخنرانی خواهد کرد.

وی گفته است: «قرار است در جلسۀ شورای امنیت ملل متحد که به تاریخ ۲۷ سپتمبر درمورد اوضاع افغانستان دایر می‌شود و محور آن بحث وضعیت افغانستان است، اشتراک و سخنرانی کنم و به نمایندگی از مردمم دراین نشست مهم مثل همیش خواست‌ها و صدای ملت‌ام را مطرح کنم.»

درهمین حال، امارت اسلامی ابراز کرده است از هرگونه نشستی که برای همکاری با دولت و مردم افغانستان برگزار شود، استقبال می‌کند و افزوده که انتظار دارد برآیند این نشست‌ها گسترش تعامل جهان با دولت جدید افغانستان را در قبال داشته باشد.

پس‌از روی کار آمدن امارت اسلامی اوضاع افغانستان یکی از بحث‌های داغ در نشست‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد بوده و تاکنون این سازمان چندین بار نشست‌های ویژه‌ای را با محوریت اوضاع اقتصادی، بشری و نگرانی‌های امنیتی در افغانستان برگزار کرده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!