Connect with us

رویداد های اخیر

وزارت دولت در امور صلح: در چهار ماه گذشته بیش از ۵هزار غیرنظامی کشته و زخمی شده‌اند

منتشر شده

در

(Last Updated On: اسد ۷, ۱۴۰۰)

وزارت دولت در امور صلح میگوید که در چهار ماه نخست سال روان خورشیدی ۵۵۸۷ غیر نظامی و ۲۴۶۰۹ جنگجوی طالب در رویداد های جداگانه در سراسر کشور کشته و زخمی شده اند.

یافته های وزارت دولت در امور صلح نشان می دهد که از این میان بیش از  ۲۵۰۰ غیرنظامی در درگیری‌ها جان باخته اند.

بر بنیاد یافته‌های وزارت، در درازای چهار ماه طالبان ۲۲۰۰۰ حمله تهاجمی بشمول حملات انتحاری، انفحاری و راکتی در بخش هایی از کشور راه اندازی کرده است

این وزارت افزوده که در نتیجه این حملات طالبان۳۰۲۱  غیرنظامی شامل ۱۴۴۶ مرد، ۶۵۰ زن و ۹۲۵ کودک زخمی شده و  ۲۵۶۶ غیر نظامی دیگر کشته شده اند.

سید عبدالله هاشمی، رییس نظارت بر کاهش خشونت‌ها و آتش بس، در این باره گفت:”  در درگیری‌های پسین افزایش و میزان خشونت سبب آواره‌گی ده‌ها هزار شهروند کشور در ولایات مختلف گردیده است. “

وزارت دولت در امور صلح همچنان می افزاید که طالبان در چهار ماه نخست سال جاری ۲۴۶۰۹ جنگجوی طالب کشته و زخمی شده شده اند.

هاشمی در این باره گفت:” به صفوف شان مردم را میاورند تا به جنگ به خطوط مقدم جبهه اعزام بکنند تا این سبب شود که از این طریق بتوانند همان تلفات اصلی نیروهای قطعات سرخ شان را محدود بسازند.”

عطا الرحمان سلیم، معاون شورای عالی مصالحه ملی، می‌گوید که طالبان بر خلاف توافق نامه‌ای دوحه به جنگ ادامه میدهد و اگر این گروه ادعای رفتن به سوی نظام اسلامی را دارد، باید خواست خود را در میز مذاکره مطرح کند.

در همین حال، وزارت امور خارجه‌ کشور با نشر خبرنامه‌ ای گفته که آسترالیا از ادامه‌ خشونت‌ها، کشتار و شکنجه‌ غیرنظامیان به ویژه زنان و دختران از سوی طالبان ابراز نگرانی کرده است.

از سوی دیگر، دوست محمد نایاب، رییس امور مهاجران در کندهار میگوید که در ۲۰ روز گذشته از اثر درگیری‌ها میان نیروهای افغان و طالبان در مربوطات هشت حوزه امنیتی شهر کندهار ۲۲ هزار خانواده آواره شده اند.

به گفته این ریاست، جنگ در کندهار فاجعه انسانی ایجاد کرده و نیازمندی شدید به کمک‌های بشردوستانه برای آواره گان جنگ وجود دارد.

طالبان تاکنون در این باره به رسانه‌ها چیزی نگفته است.

رویداد های اخیر

امارت اسلامی: در این شرایط دشوار در کنار مردم ایران قرار داریم

Published

on

(Last Updated On: ثور ۳۱, ۱۴۰۳)

امارت اسلامی افغانستان در اعلامیه‌ای امروز (دوشنبه، ۳۱ثور) گفته است که، با تأسف فراوان آگاهی یافتیم که در حادثه سانحه چرخبال، رئیس جمهور، ایران، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی، وزیر خارجه داکتر حسین امیر عبداللهیان، امام جمعه تبریز حجة الاسلام آل هاشم، و هیات همراه شان جان‌های شانرا از دست دادند.

در اعلامیه آمده است که امارت اسلامی افغانستان و تمام افغان‌ها بخاطر این رویداد المناک عمیقاً غمگین و متاثر می‌باشند.

اعلامیه  افزوده است که: «ما با جمهوری اسلامی ایران و مردم آن کشور در این غم خود را شریک می دانیم و مراتب تسلیت خویش را به تمام خانواده‌های قربانیان، ملت و حکومت ایران تقدیم می‌نمائیم.

در اعلامیه همچنان آمده است که: «در این شرایط دشوار در کنار مردم ایران قرار داریم و به تمام قربانیان این رویداد، مغفرت و به خانواده‌های شان استدعا صبر می نماییم.

چرخبال حامل رئیس جمهور ایران روز یک‌شنبه در راه برگشت از ولایت آذرباییجان به تبریز دچار سانحه هوایی شد و بدنه چرخبال تا هنوز هم در میان جنگل‌های انبوه منطقه است.

بر مبنای قانون اساسی ایران، معاون رئیس جمهور به صورت فوری مسوولیت‌های امور را به عهده گرفته و زمینه برگزاری انتخابات را فراهم می‌کند.

انتخابات بایستی در مدت پنجاه روز برگزار شود تا مردم رئیس جمهور جدید را برگزینند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

سازمان ملل: سیلاب‌های اخیر در افغانستان جان ۵۴۰ تن را گرفته است

Published

on

(Last Updated On: ثور ۳۰, ۱۴۰۳)

سازمان ملل متحد می‌گوید که از اثر سیلاب‌های اخیر در افغانستان ۵۴۰ تن جان باخته‌اند. اداره بررسی کننده تاثیرات بحران آب و هوا در کشور‌های در حال توسعه گفته است که در نتیجه این سیلاب‌ها سه هزار خانه نیز به‌گونه کامل تخریب شده‌اند.

ماریا لوپس، نماینده اداره بررسی تاثیرات بحران آب و هوا در سازمان ملل در یک مصاحبه گفته است: «هفته گذشته ما شاهد سیلاب خطرناکی در سراسر جهان بودیم، برای بسیاری از مردم خسارات مالی و جانی وارد کرده است. در افغانستان هم از اثر سیلاب‌ها ۵۴۰ تن جان باخته و سه هزار خانه به گونه کلی تخریب شده‌اند.»

در همین حال، هیأتی از معاونیت اقتصادی ریاست‌الوزرا به ولایت غور سفر کرده و مسوولان محلی گفته‌اند که کمک‌های اضطراری مشمول مواد غذایی، دوا و سرپناه‌های مؤقت برای آسیب‌دیدگان رسانیده شده است.

سخنگوی والی غور گفته که آمار قربانیان در نتیجه سیلاب‌ها در این ولایت به ۵۵ تن رسیده است. به گفته‌ عبدالواحد حماس، سه هزار خانه مسکونی در این ولایت کاملاً ویران شده و هزاران خانه دیگر به گونه قسمی تخریب شده‌اند.

آسیب‌دیده در غور گفته است: «ما از امارت اسلامی ‌خواهش می‌کنیم که به داد مردم برسد. هیچ ما همدردی از امارت ندیدیم، هیچکس نیامده که حداقل یک همدردی کوچک همرای ما نشان بدهد.»

یکی دیگر از آسیب‌دیدگان گفت: «من تقریباً سی لک سرمایه داشتم؛ کلاً تخریب شده است. از دولت تقاضا داریم که با ما کمک کند.»

تلفات و خسارات ناشی از سیل در افغانستان با همدردی‌های جهانی نیز روبه‌رو شده است. وزارت خارجه امارت اسلامی گفته که در نتیجه سرازیرشدن سیلاب‌ها، صدها تن جان باخته، هزاران خانه تخریب شده و این سیل منجر به فاجعه بشری شده است.

وزارت خارجه از کشورها و سازمان‌های بین‌المللی که با مردم افغانستان ابرازهمدردی و برای سیلاب‌زدگان کمک کرده‌اند، ابراز قدردانی می‌کند.

قابل ذکر است، سیلاب‌های اخیر در کشور به ویژه در بغلان نشان می‌دهد که آسیب‌پذیری افغانستان در برابر تغییرات اقلیمی بیشتر است و این کشور به کمک‌های طولانی مدت جامعه جهانی نیاز دارد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

هلیکوپتر حامل رئیس جمهور ایران در آذربایجان شرقی دچار سانحه شد

Published

on

(Last Updated On: ثور ۳۰, ۱۴۰۳)

خبرگزاری تسنیم روز یکشنبه گزارش داده که هلیکوپتر سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران در آذربایجان شرقی دچار سانحه شده است.

براساس گزارش، در این هلیکوپتر آیت‌الله آل هاشم، والی آذربایجان شرقی و حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران نیز حضور داشته‌اند.

گزارش افزوده است، در کاروان همراه ابراهیم رئیسی، سه هلیکوپتر حضور داشته‌اند که دو هلیکوپتر که برخی وزرا و مسوولان در آن بودند، سالم به مقصد رسیده‌اند.

بربنیاد گزارش، نیروهای امدادی هلال احمر و نیروهای کمکی نظامی و انتظامی ایران از همان ابتدای گزارش سانحه برای پیداکردن هلیکوپتر ابراهیم رئیسی عملیات گسترده‌ای را آغاز کرده‌اند.

در گزارش آمده است: گفته می‌شود برخی همراهان رئیس جمهور در این هلیکوپتر توانسته‌اند تماسی با مرکز برقرار کنند و بدین جهت امیدواری برای پایان این حادثه بدون تلفات جانی افزایش یافته است.

گزارش تصریح کرده است که به دلیل فضای «مه آلود منطقه» هنوز وضعیت هلیکوپتر رئیس جمهور ایران مشخص نیست‌.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!