Connect with us

تجارت

وزارت صنعت و تجارت: در آینده نزدیک ۱۸تُن جلغوزه سیاه به ایتالیا صادر می‌شود

Published

 on

(Last Updated On: سنبله ۳۱, ۱۴۰۱)

وزارت صنعت و تجارت می‌گوید که در آینده نزدیک ۱۸تُن جلغوزه سیاه از مسیر زمینی به ایتالیا صادر خواهد شد.

به گفته مسؤلان این وزارت این مقدار جلغوزه سیا به زودی توسط یک شرکت خصوصی با استانداردهای بین‌المللی پروسس و به آن کشور صادر می‌شود.

مقام‌های این وزارت می‌افزایند که صادرات جلغوزه سیاه به کشورهای منطقه و جهان در حال افزایش است.

وزارت صنعت و تجارت می‌گوید که در سه ماه نُخست سال جاری به ارزش ۱۹میلیون دالر امریکایی جلغوزه سیاه به بیرون از کشور صادر شده که این رقم در حال افزایش است.

به گفته مقام‌های این وزارت ۱۸تُن جلغوزه سیاه نیز توسط سکتور خصوصی کشور طی چند روز آینده از مسیر زمینی به ایتالیا صادر خواهد شد.

به گفته مقام‌های این وزارت سالانه ۳۰هزار تُن حلغوزه سیاه در کشور برداشت می‌شود.

مولوی عبدالسلام آخندزاده جواد سخنگوی وزارت صنعت و تجارت می‌گوید که:« جلغوزه سیاه از طریق زمین ابتدا از افغانستان به ترکیه و سپس به ایتالیا صادر خواهد شد و ما اکنون این ظرفیت را داریم که محصولات خود را مطابق با استانداردهای بازارهای اروپایی آماده کنیم.»

پیش از این سکتور خصوصی شکایت کرده بود که جلغوزه سیاه افغانستان به قیمت پایین به پاکستان صادر می‌شود و این کشور آن را تحت نظارت خود به بازارهای خارجی می‌فرستد.

از سوی هم اتاق صنایع و معادن می‌گوید که سالانه ۳۰هزار تُن روغن جلغوزه سیاه در کشور تولید می‌شود و از طریق هوا و زمین به کشورهای چین، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، هند و پاکستان صادر می‌شود.

محمد کریم عظیمی رییس اجرایی اتاق صنایع و معادن کابل می‌گوید که:” ما صادرات جلغوزه سیاه افغانستان را به ایتالیا مهم می‌دانیم و نظر صادرات ظرفیت بالای در افغانستان وجود دارد، وزارت صنعت و تجارت باید شرایط را برای صادرات فراهم کند.»

کارشناسان اقتصادی می‌گویند که اگر وزارت صنعت و تجارت مشکلات ترانزیتی صادرات افغانستان با کشورهای منطقه را حل کند، افغانستان ظرفیت بالایی برای صادرات از جمله میوه‌های خشک و تازه را دارد.

تاج محمد طلا تحلیلگر مسایل اقتصادی می‌گوید که:« صادرات جلغوزه سیاه به بازارهای اروپایی بسیار مهم است. در کنار جلغوزه سیاه اقلام تجاری و صادراتی بسیار مهم دیگری نیز در کشور داریم که باید برای زمینه صادرات آنها نیز فراهم شود که برای اقتصاد افغانستان بسیار مهم تلقی می‌شود.»

این در حالی است که پس از تغییر نظام در یک سال گذشته در افغانستان، صادرات میوه خشک از کشور به د لیل بسته شدن دهلیزهای هوایی متوقف شده اند.

تجارت

نخستین نمایشگاه ملی و بین‌المللی در کابل گشایش یافت

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۱)

به منظور رشد سرمایه‌گذاری و پشتیبانی از تولیدات داخلی کشور، نخستین نمایشگاه زیر نام نمایشگاه ملی و بین‌المللی امام ابو حنیفه «رح» توسط عبدالسلام حنفی، معاون رییس الوزرا با حضور مقامات ارشد حکومت و نماینده‌گان متشبثین داخلی و خارجی در کابل گشایش یافت.

این نمایشگاه برای هفت روز برگزار شده که در آن محصولات و تولیدات بیش از ۶۰۰ شرکت داخلی و بین‌المللی به نمایش گذاشته شده است.

مولوی هبت‌الله آخندزاده، رهبر امارت اسلامی در یک پیام صوتی به سرمایه‌‎گذاران در افغانستان فراخوان داده و گفته است برای بهبود اقتصاد کشور نباید به کمک‌های خارجی اکتفا کرد.

رهبر امارت اسلامی می‌گوید: «اقتصاد یک کشور زمانی ساخته می‌شود که مردم اش دست به دست هم دهند و به کمک‌ خارجی‌ها اتکا نکنند.»

عبدالسلام حنفی، معاون دوم رییس الوزرا نیز با تأکید بر تأمین امنیت سراسری و ایجاد فرصت برای سرمایه‌گذاری در کشور می‌گوید امارت اسلامی از تولیدات داخلی پشتیبانی می‎کند.

آقای حنفی هم‌چنان می‌افزاید اگر تاجران ملی با رشوه‌ستانی در ادارات دولتی روبه‌رو شوند، حق شکایت دارند و همان لحظه به آنان رسیده‌گی صورت می‌گیرد.

وی گفت: «هیچ‌کسی نمی‌تواند از یک تاجر ملی در ادارات دولتی رشوه‌ستانی کند. ما هر مسوول دولتی که از یک تاجر ملی رشوه طلب کند همان لحظه آماده هستیم که مطابق اصول اسلامی او را محاکمه کنیم.»

از سویی هم، نورالدین عزیزی، وزیر تجارت و صنعت هم‌چنان گفته است که حمایت از تولیدات داخلی برای اقتصاد یک کشور بسیار حیاتی می‌باشد.

وی گفت: «تولید داخلی ما بسته‌ کردن «کمر اقتصاد» ما است؛ باید همه ما از تولیدات داخلی حمایت کنیم.»

سخنگوی امارت اسلامی هم‎چنان در این نمایشگاه خاطر نشان کرده است که افغانستان تازه به‌ سوی خودکفایی گام گذاشته و هدف امارت اسلامی نیز پس از پایان حضور نظامیان امریکایی رشد اقتصاد کشور است.

آقای مجاهد عملکرد تاجران، سرمایه‌گذاران و اتاق تجارت را برای جلب سرمایه‌گذاران داخلی و بین‌المللی در افغانستان اثر‌گذار می‌داند.

وی گفت: «فعلاً به سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی زمینه خوبی مساعد است که بیایند در عرصه‌های مختلف در افغانستان سرمایه‌گذاری کنند.»

در همین حال، شهاب الدین دلاور، وزیر معادن و پترولیم ابراز کرده است هیچ زمانی استخراج معادن‌های کوچک به شرکت‌های خارجی داده نمی‌شود مگر این‌که در رأس آن شرکت، افغان قرار داشته باشد.

آقای دلاور افزود: «در اصول معادن این است که معدن کوچک به غیر از افغان به شخص دیگر داده نمی‌شود و قرارداد یکصدو هفتادو هشت معدن کوچک در سراسر کشور به افغان‌ها داده شده است.»

برعلاوه، مسوولان اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری با ابراز امیدواری گفته‌اند که این نمایشگاه بتواند فرصتی را مهیا کند که تجارت‌پیشه‌های افغانستان با تاجران خارجی ارتباط برقرار کنند.

گفتنی است که این نمایشگاه بدون کمک‌های خارجی برگزار شده است.

Continue Reading

تجارت

امارت اسلامی: چین روند گشایش راه ابریشم را تسریع بخشد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۷, ۱۴۰۱)

وزارت صنعت و تجارت می‌گوید که امارت اسلامی برای گشایش راه ابریشم آماده‌گی‌های لازم را دارد.

نورالدین عزیزی، وزیر صنعت و تجارت گفته است با گشایش راه ابریشم یا دهلیز واخان تجارت بین افغانستان و چین افزایش می‌یابد و هم‌چنان این راه مسیر مطمینی برای ترانزیت کالاها است.

آقای عزیزی می‌گوید: «امارت اسلامی افغانستان آماده‌گی‌های خود را برای گشایش این دهلیز اعلام کرده و از مقامات محترم جمهوری مردم چین می‌خواهد تا روند گشایش این مسیر را تسریع بخشند.»

طرح جاده ابریشم جدید یا طرح «کمربند و جاده» را شی‌جین‌پینگ، رییس‌جمهوری چین با الهام‌‌گیری از راه ابریشم باستانی در سال ۲۰۱۳ ارایه کرد.

این شبکه عظیم، ۶۵ کشور را در آسیا، اروپا و افریقا به هم وصل خواهد کرد و بر شکل‌دهی تجارت جهانی اثر خواهد گذاشت.

Continue Reading

تجارت

افغانستان به قزاقستان بیسکویت صادر کرد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۷, ۱۴۰۱)

نخستین محموله بیسکویت ساخت افغانستان محصولی از یک فابریکه خصوصی در ولایت بلخ از طریق بندر حیرتان امروز (دوشنبه ۷قوس) به کشور قزاقستان صادر شد.

الله شکور قناعت بخش، رییس شرکت تولیدی الله شکور قناعت بخش می‌گوید: «نخستین محموله ی صادراتی آنان، شامل چهارتن، انواع بسکیت است .»

وی گفت همچنان تلاش دارند تا محصولات شان را به کشورهای دیگر نیز صادر کنند.

فابریکه تولیدی بیسکویت شرکت الله شکور قناعت بخش که در پارک‌های صنعتی شهر مزارشریف موقعیت دارد. روزانه توانایی تولید ده‌ها تن انواع بیسکویت را دارد.

به گفته مسوولین در فابریکه‌ی تولیدی، هم اکنون ششصد کارگر در دو تایم کاری مصروف کار استند.

این درحالی است که وزارت صنعت و تجارت می‌گوید که اخیراً قرارداد دهلیز هوایی میان هند و افغانستان به امضاء رسیده است و پس از این کالاهای تجارتی افغانستان از طریق هوا نیز به هند صادر خواهد شد.

سخنگوی وزارت صنعت و تجارت گفته است که صادرات کالاهای تجارتی افغانستان از طریق بندر «واگه» نیز به هند ادامه دارد و در یک سال گذشته، افغانستان بیش از چهارده میلیارد افغانی از طریق این بندر صادرات داشته است.

عبدالسلام جواد، سخنگوی این وزارت می‌گوید: «تجارت ما با هندوستان از طریق بندر واگه به‌طور عادی ادامه دارد، در یک سال گذشته، ما بیش از چهارده میلیارد افغانی صادرات داشتیم که وزن مجموعی‌اش به سی‌هزار تٌن می‌رسید.»

از سویی هم، کارشناسان اقتصادی نیز گفته‌اند که صادرات کالاها از طریق هوا تاثیر زیاد بالای اقتصاد افغانستان دارد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!