Connect with us

تجارت

وزارت مالیه پیش نویس بودجه سال آینده مالی را آماده کرده است

Published

 on

(Last Updated On: جدی ۸, ۱۴۰۰)

وزارت مالیه کشور میگوید که پیش نویس بودجه سال آینده (۱۴۰۱) مالی افغانستان را آماده کرده و برای تاییدی به شورای وزیران می فرستد.

احمد ولی حقمل، سخنگوی وزارت مالیه، میگوید که این بودیجه از عواید داخلی آماده شده و متکی به کمک‌های خارجی نیست.

حقمل ابراز امیدواری کرده که شورای وزیران این پیش نویس بودجه را تا آخر ماه روان خورشیدی تایید خواهد کرد و آن را برای تطبیق به نهادهای مربوطه خواهد فرستاد.

او افزود:” پیش نویس بودجه در وزارت آماده است و کار آن نیز تمام شده است.”

حقمل افزوده:” این نخستین بودجه حکومت افغان در ۲۰ سال گذشته است که متکی به کمک‌های خارجی نیست و بر بنیاد عواید داخلی آماده شده است. وزارت مالیه کار اش را تمام کرده و بعد از این برای تاییدی به شورای وزیران فرستاده میشود…”

سخنگوی وزارت مالیه میگوید که برای تامین بودجه عملیاتی که از عواید داخلی تامین می‌شود، مشکلی وجود ندارد، اما در مورد بودجه انکشافی مشکلاتی وجود دارد..

وی گفت: “پروژه های عمرانی محدود اما مهم در این بودجه شامل شده است.”

وزارت مالیه می‌گوید اگر عواید داخلی افزایش یابد، پروژه‌های انکشافی بیشتر در این بودجه افزوده خواهد شد.

سخنگوی وزارت مالیه گفت:” ما در باره بودجه عملیاتی مشکل نداریم، زیر از عواید داخلی آماده شده است. ما همچنان پروژه‌های انکشافی را در نظر گرفتیم که نسبت به سال گذشته کمتر است، اگر عواید ما زیاد شد، ما پروژه‌های دیگر را نیز شامل خواهیم کرد.”

از سوی دیگر، آگاهان امور اقتصادی می‌گویند که بودجه تنها مصارف وزارتخانه‌ها نیست، بلکه پروژهای انکشافی و خدمات برای مردم باید در نظر گرفته شود.

این درحالی است که بودجه ملی افغانستان در سال‌ها گذشته ۴،۵ میلیارد افغانی تخمین زده شده است که ۴۰ درصد آن به پروژه‌ها انکشافی اختصاص داده شده بود.

تجارت

ازبیکستان و پاکستان درمورد ساخت راه آهن از طریق افغانستان گفتگو کردند

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۳, ۱۴۰۲)

عصمت الله ایرگاشف، نماینده ویژه رئیس جمهور ازبیکستان در امور افغانستان با احمد فاروق، سفیر پاکستان در تاشکند درباره ساخت راه آهن ترمز – مزار شریف – کابل – پیشاور گفتگو کرده اند.

وزارت امور خارجه ازبیکستان با نشر خبرنامه ای گفته است که در این دیدار همچنین در مورد وضعیت کنونی افغانستان و تلاش های جامعه جهانی و دو کشور برای گسترش همکاری‌ها بر سر افغانستان تبادل نظر کامل صورت گرفت.

سفیر پاکستان بر نقش چشمگیر ازبیکستان در امر برقراری صلح درازمدت و پایدار در افغانستان و نیز مشارکت این کشور در پروسه های همگرایی منطقه ای تاکید کرد.

نقشه‌ راه ساخت خط آهن ازبیکستان – افغانستان – پاکستان در سال ۱۳۹۹ در تاشکند میان مقام‌های وقت سه کشور امضا شده بود.

طبق یک خبر دیگر، یک شرکت ذوب آهن در ترکیه پیشنهاد داده که این شرکت آماده است تا در بدل مواد معدنی برای افغانستان ریل تولید کند.

سرکان اتامیر، رئیس شرکت ذوب آهن «کاردمیر» در ترکیه در جریان بازدید رئیس اداره خط آهن افغانستان از این شرکت گفته است که تهیه ریل در بدل مواد معدنی در کشورهای دیگر عملی شده و نتیجه مثبت دارد.

ملا بخت الرحمن شرافت، رئیس عمومی اداره خط آهن افغانستان در پاسخ به این پیشنهاد گفته است که روی این پیشنهاد در کابل بحث می‌شود و در صورت توافق دولت افغانستان، به پیش خواهیم رفت.

Continue Reading

تجارت

پاکستان دستور تجارت جنس به جنس با افغانستان، ایران و روسیه را صادر کرد

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۲, ۱۴۰۲)

وزارت تجارت پاکستان روز جمعه اعلام کرد که این کشور دستور ویژه ای را برای اجازه تجارت جنس به جنس با افغانستان، ایران و روسیه برای برخی کالاها از جمله نفت و گاز صادر کرده است.

به نقل از رویترز، دولت پاکستان که ذخایر ارزی آن در حال حاضر تنها می‌تواند برای واردات یک ماهه کفایت کند، به شدت در تلاش است تا بحران اقتصادی را مدیریت کند و تورم را پس از اینکه در ماه گذشته به بلند ترین حد خود یعنی نزدیک به ۳۸ درصد رسید، تحت کنترل درآورد.

دستور دولت، مؤرخ ۱ جون، کالاهایی را که می توانند مبادله شوند فهرست کرده است. نهادهای دولتی و خصوصی برای مشارکت در میکانیزم تجارتی نیاز به اجازه دارند.

پس از اولین معامله خرید نفت ارزان توسط پاکستان از روسیه در ماه اپریل، مصدق ملک، وزیر نفت پاکستان به رویترز گفت که پاکستان طبق این قرارداد فقط نفت خام می‌خرد، نه محصولات پالایش شده.

ملک افزود اگر معامله بدون مشکل انجام شود، میزان خرید ممکن است به صدهزار بیلر در روز افزایش یابد.

اطلاعات شرکت تحلیلی Kpler نشان می‌دهد که پاکستان در سال گذشته ۱۵۴ هزار بیلر در روز نفت خام وارد کرده، که نسبت به سال ۲۰۲۱ تغییر کمی داشته است.

در ماه می، انجمن فروشندگان نفت پاکستان شکایت کرد که تا ۳۵ درصد دیزل فروخته شده در پاکستان از ایران قاچاق شده بود.

دولت پاکستان همچنین دستور منع قاچاق آرد، گندم، بوره و کود به افغانستان را صادر کرده است.

Continue Reading

تجارت

حدود ۱۴۸ میلیون دالر روی معادن سرپل سرمایه‌گذاری می‌شود

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۲, ۱۴۰۲)

وزارت معادن و پترولیم می‌گوید که قرار است تا هفت ماه دیگر حدود ۱۴۸ میلیون دالر روی معادن ولایت سرپل سرمایه‌گذاری شود.

وزیر معادن و پترولیم در سفرش به ولایت سرپل امروز (پنج‌شنبه، ۱۱ جوزا) طی نشستی گفت که روند سرمایه‌‌گذاری روی معادن این ولایت آغاز می‌شود.

شهاب‌الدین دلاور به باشندگان سرپل وعده داده است که تا هفت ماه آینده، کار عملی سرمایه‌گذاری در این ولایت آغاز می‌شود.

در این نشست، مقام‌های محلی و باشندگان ولایت سرپل پیشنهادهای خویش را به منظور توسعه این ولایت همچنان مطرح کرد‌ه‌اند.

تسریع کار استخراج معادن، جذب نیروی جوان تحصیل یافته سرپل در روند استخراج، عملی‌سازی طرح‌های عمرانی از عایدات به دست آمده از معادن این ولایت، از اساسی‌ترین خواست‌های بوده که بیان شده است.

آقای دلاور همچنان وعده داده که در کنار رسیدگی به نیاز‌های اساسی مردم در وقت استخدام، اولویت برای جوانان شایسته و مسلکی این ولایت داده خواهد شد.

آقای دلاور در این مورد می‌گوید: «تا به حال کارهای وسیع این پروژه شروع نشده و آن عده جوانان این ولایت که لیاقت داشته باشند، استخدام خواهند شد.»

ولایت سرپل در شمال کشور با داشتن معادن زغال سنگ، معدن نفت قشقری از جمله ولایت‌های غنی از لحاظ منابع طبیعی است.

گفتنی است که کار روی استخراج معدن نفت قشقری عملاً جریان دارد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!