Connect with us

تجارت

وزارت مالیه: کار روی مسوده بودجه سال ۱۴۰۲ آغاز شده است

منتشر شده

در

(Last Updated On: جدی ۱۳, ۱۴۰۱)

وزارت مالیه می‌گوید که کار روی مسوده بودجه سال ۱۴۰۲ آغاز شده و اکنون بررسی‌ها در مورد درخواستی و پیشنهادات نهادهای بودجوی جریان دارد.

سخنگوی وزارت مالیه گفته است که در بودجه سال ۱۴۰۲ برای پروژه‌های بزرگی که از اهمیت زیاد برخوردار اند، اولویت داده می‌شود.

این وزارت سقف بودجه سال آینده را مشخص نمی‌کند اما می‌گوید که سقف بودجه نسبت به سال جاری بیشتر است.

احمد ولی حقمل، سخنگوی وزارت مالیه گفت: «تحلیل و تجزیه نیازمندی‌های ادارات شروع شده است. می‌بینیم که آیا برآورد کرده می‌توانیم یا خیر. پس از انجام تحلیل و تجزیه، نتایج را با آنان شریک می‌کنیم. پس از آن بودجه طی مراحل می‌شود، به‌گونه‌ای که نخست به کمیته بودجه می‌رود و بعداً به کابینه و سرانجام برای توشیح به امیرالمؤمنین راجع می‌شود.»

به گفته وزارت مالیه، عواید داخلی افزایش چشم‌گیر یافته است و برای این‌که عواید بیشتر از این شود می‌خواهند که روابط تجارتی افغانستان با کشورهای همسایه گسترش یابد و برنامه دولت هم این است که از سرمایه‌گذاری داخلی حمایت بیشتر کند.

حقمل افزود: «در هشت ماه نخست سال روان، سقف صادرات ما بیش از یک میلیارد دالر بود که یک امر بی‌سابقه است. روز به روز وضعیت در حال بهترشدن است. سهولت‌های کافی در گمرکات ایجاد شده است. برخی گمرکات فعالیت بیست و چهار ساعته دارند. طی مراحل ساده‌تر و جلو فساد گرفته شده است.»

به گفته مسوولان وزارت مالیه، بودجه سال روان مالی ۲۳۱ میلیارد افغانی بوده که ۲۰۶ میلیارد افغانی آن بودجه عادی و ۲۷.۹ میلیارد افغانی آن بودجه انکشافی می‌باشد اما بودجه امسال ۴۴ میلیارد افغانی کسر داشته است.

تجارت

یک فابریکه تولید سیروم به ارزش ۲۵ میلیون دالر در کابل افتتاح شد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۱۰, ۱۴۰۲)

وزارت صنعت و تجارت از افتتاح یک فابریکه تولید سیروم با سرمایه گذاری ۲۵ میلیون دالر در کابل خبر داده است.

فابریکه «تی جی ایل فارماستیکل» که در پارک صنعتی پلچرخی ساخته شده است، در هر ۲۴ ساعت ظرفیت تولید ۱۱۰ هزار پاکت سیروم طبی مختلف النوع را دارا می‌باشد. این فابریکه برای بیش از ۱۰۰۰ نفر زمینه کار را فراهم نموده است.

در مراسم افتتاح این فابریکه، قدرت الله جمال، معین وزارت صنعت و تجارت گفت: سکتور خصوصی در شکوفایی کشور نقش بسیار مهمی داشته و با ایجاد اشتغال برای هموطنان ما، زمینه کار را برای جوانان فراهم می‌نماید.

وی همچنان از مردم خواست تا از تولیدات وطن جهت رونق صنعت کشور استفاده نمایند.

در این مراسم، صنعتکاران همچنان از وزارت تجارت خواستند تا در بخش توزیع زمین به صنعتکاران، رفع سکتگی برق در پارک‌های صنعتی وافزایش تعرفه بر موادی که افغانستان درآن خودکفا یا درحالت خودکفایی می‌باشد، توجه نماید.

Continue Reading

تجارت

شرکت دولتی سپین زر ۱۵۰ تُن بادنجان رومی خشک به اروپا صادر کرد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۹, ۱۴۰۲)

وزارت مالیه روز یکشنبه اعلام کرد که شرکت دولتی سپین زر در کندز نخستین محموله بادنجان رومی خشک به مقدار ۱۵۰ تُن را به کشورهای اروپایی صادر نمود.

به نقل از خبرنامه این وزارت، رئیس شرکت سپین زر در مراسمی که به همین مناسبت برگزار شد گفت: این یک دستاورد بزرگ امارت اسلامی است که سبزیجات و ترکاری افغانستان را به کشورهای اروپایی صادر می‌کند.

قابل یاد آوریست که شرکت دولتی سپین زر به مدت ۲۱ سال غیر فعال بود که با رویکار آمدن امارت اسلامی دوباره فعال شد و در حال حاضر پنبه، روغن پنبه دانه، کنجاره و دستمال‌های کاغذی تولید و پروسس می‌کند.

Continue Reading

تجارت

نشست دوجانبه بین سکتور خصوصی افغانستان و قزاقستان برگزار شد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۵, ۱۴۰۲)

نشست دوجانبه بین سکتور خصوصی افغانستان و قزاقستان روز سه‌شنبه ( ۴میزان) به همکاری وزارت صنعت و تجارت به هدف جلب سرمایه‌گذاری بیشتر در کشور برگزار شد.

دفترمطبوعات وزارت تجارت و صنعت می‌گوید که در این نشست نمایندگان سکتور خصوصی دو کشور از سرمایه‌گذاری روی سکتور نوشابه‌های غیرالکولی، احجار کریمه و مواد معدنی، کود کیمیاوی، باطری موتر، رخت و نساجی، مواد نفتی، آرد و گندم، سیاحت و رستورانت داری و مواد غذایی بحث و تبادل نظر نمودند.

دراین نشست تاجران و سرمایه‌گذاران کشور قزاقستان از مهمان نوازی افغان‌ها سپاسگذاری نموده، افغانستان را مکان امن و محیط مناسب برای تجارت و سرمایه‌گذاری عنوان کردند.

همچنان ارمان یسین تایوف به نمایندگی از سکتور خصوصی قزاقستان صحبت نموده از تلاش‌ها برای برگزاری نمایشگاها در ولایت‌های کابل، بلخ و قندهار خبرداده و افزوده است در آینده‌های نزدیک برنامه دارند تا نمایشگاصنایع تولیدی افغانستان در قزاقستان و نمایشگاه محصولات قزاقستان را در افغانستان برگزار کنند.

از سوی دیگر آقای ارمان یسین تایوف گفته است که در ادامه سفرشان به افغانستان ضمن بازدید از تاجران و سرمایه‌گذاران در کابل، قرار است در مدت اقامت شان با سرمایه‌گذاران ولایات هرات، بلخ و قندهار نیز از نزدیک دیدار نمایند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!