Connect with us

رویداد های اخیر

وزیران خارجه امریکا و قطر درمورد افغانستان گفتگو کردند

Published

 on

(Last Updated On: اسد ۱۴, ۱۴۰۱)

وزیران خارجه قطر و امریکا در حاشیه نشست وزیران خارجه اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا در کمبودیا روز پنج‌شنبه، چهارم آگست دیدار و در مورد وضعیت افغانستان گفتگو کردند.

در این دیدار، همکاری‌های دوجانبه دوحه-واشنگتن،‌ تحولات اوضاع در افغانستان، آخرین تحولات مربوط به مذاکرات توافق هسته‌ای ایران و نیز برخی مسایل منطقه‌ای و بین‌المللی مشترک بررسی شده است.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا و شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر خارجه قطر در این دیدار روی روابط مشترک دوحه-واشنگتن و تحولات اوضاع در افغانستان بحث نموده‌اند.

آقای بلینکن گفته است: «من خوشحال استم که وقت زیادی را با همکاران خود سپری کردم و همیشه در تیلیفون باهم در تماس بودیم، من فکر می‌کنم این یک نشانه همکاری بسیار نزدیک میان قطر و ایالات متحده است. ما فرصت این را پیدا کردیم تا در مورد منطقه و جهان به شمول افغانستان، ایران و برخی کشورهای دیگر باهم صحبت کنیم».

آخرین تحولات مربوط به مذاکرات توافق هسته‌ای ایران و نیز برخی مسایل منطقه‌ای و بین‌المللی مشترک موارد دیگری بود که میان این دو همتای قطری و امریکایی بررسی شده است.

درهمین حال، عبدالرحمن آل ثانی، وزیر خارجه قطر گفت: «واقعاً مشوره‌های دو کشور برای منطقه بسیار مهم است، بخصوص بحث امروزی ما که در مورد امنیت منطقه است، بسیار مهم می‌باشد، واقعاً تشکری می‌کنم از همکاری و تعهدات ایالات متحده که به دولت ما کرده است».

آنچه که مقام‌های امریکایی پیش از این اعلام کرده بودند قطر نقش حافظ منافع امریکا در افغانستان را دارد و به شمول سفارت امریکا، سفارت خانه‌های بیشتر کشورهای غربی که در کابل بودند پس از سقوط نظام جمهوریت در افغانستان فعالیت های خود را در دوحه پایتخت قطر به پیش می‌برند.

این دیدار پس از ادعای کشته‌شدن رهبر القاعده در حمله طیاره بی‌سرنشین امریکایی در کابل صورت گرفته است. هرچند هنوز دقیق نیست که این طیاره از خاک کدام کشور برخاسته بود اما قطر که حافظ منافع امریکا در افغانستان است نیز تاکنون هیچ گونه واکنشی نسبت به این حمله نداشته است.

رویداد های اخیر

افزایش سیاحت داخلی از ولسوالی شولگره ولایت بلخ

Published

on

(Last Updated On: اسد ۱۶, ۱۴۰۱)

مقام‌های محلی در ولایت بلخ می‌گویند که در یک ماه گذشته، سی هزار توریست داخلی از ولسوالی شولگره ولایت بلخ دیدن کرده‌اند.

به گفته مقام‌های محلی، «چشمه خواجه سکندر» یکی از مکان‌های تفریحی ولسوالی شولگره است و مردم بیشتر به این مکان می‌آیند.

مقام‌های امنیتی در ولسوالی شولگره هم از مردم می‌خواهند که با خاطر آرام از مکان‌های تفریحی این ولسوالی دیدن کنند، زیرا آنان تلاش می‌کنند تا امنیت مردم را به گونه کامل تأمین کنند.

باشندگان ولایت هم از اینکه صنعت توریستی در این ولایت گسترش یافته است، از آن استقبال می‌کنند

غلام یحیی، یکی از توریستان می‌گوید: «تفاوت بسیار زیاد است، در گذشته ناامنی بود حالا به خاطر امنیت این مکان، مردم زیاد می آیند».

گفتنی ‌است که با تحولات اخیر و تأمین امنیت در سراسری کشور، در بسیاری از مناطق صنعت توریستی گسترش یافته است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

بیش‌از ۱۰۰۰ تن در ولایت تخار مبتلا به مریضی اسهالات شده‌اند

Published

on

(Last Updated On: اسد ۱۶, ۱۴۰۱)

ریاست صحت عامه ولایت تخار امروز یک‌شنبه، ۱۶ اسد، می‌گوید که در سه روز گذشته، بیش‌از یک هزار تن دچار مریضی اسهالات در ولایت تخار شده‌اند.

مسوولان در صحت عامه این ولایت می‌گویند که بیشتر این افراد در مناطق دور دست ولسوالی‌های «بنگی» و «اشمکش» دچار این مریضی شده‌اند.

به گفته این مسوولان، تیم‌های سیار صحی به محل فرستاده شده تا از تلفات و گسترش این مریضی جلوگیری شود.

درهمین حال، شماری از نهادهای غیر دولتی صحی هم برای جلوگیری از تلفات ناشی ازاین مریضی، دست به کار شده‌اند.

با این حال، باشندگان ولایت تخار می‌گویند که در بسیاری از مناطق دور دست این ولایت مراکز صحی وجود ندارد و از دولت می‌خواهند که مراکز صحی سیار را در این مناطق ایجاد کند.

گفتنی است که عدم رعایت حفظ الصحه، هوای گرم و هم‌چنان استفاده از آب‌های غیر صحی از دلایل شیوع این مریضی گفته شده‌است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

آغاز کار ساخت سرک اتصالی ساحه وزیر محمد اکبرخان تا شیرپور 

Published

on

(Last Updated On: اسد ۱۶, ۱۴۰۱)

شاروالی کابل، کار ساخت سرک اتصالی ساحۀ وزیر محمد اکبرخان تا شیرپور را در شهر کابل آغاز کرد .

به گفته شاروالی کابل این سرک را ریاست کار، حفظ و مراقبت شاروالی کابل، به  درازای ۳۹۱ متر و پهنای ۲۲.۵ متر که شامل ساخت آبروها و پیاده روهای آن نیز است، به شکل اساسی به مصرف ۱۵ میلیون افغانی طی سال جاری می‌سازد.

این سرک اتصالی، سرک ۱۵وزیر محمد اکبرخان را به سرک دوم شیر پور وصل می‌کند.

به گفته شاروالی کابل در مسیر این سرک، شش ملکیت تحت استملاک قرار دارد که کار تخریب و پاکسازی آن نیز آغاز شده است.

با ساخت این سرک حجم ترافیک تقسیم شده و مشکلات محیطی ساحات مربوط به آن حل خواهد شد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!