Connect with us

رویداد های اخیر

وزیران خارجه هفت اقتصاد بزرگ جهان محدودیت‌های اخیر بر زنان افغان را محکوم کردند

Published

 on

(Last Updated On: ثور ۲۳, ۱۴۰۱)

وزیران خارجه هفت اقتصاد بزرگ جهان با نشر اعلامیه گفته اند که وضع محدودیت‌ها بر حقوق و آزادی‌ ‌های زنان و دختران افغان، افغانستان را منزوی ساخته و این کشور را از جامعه جهانی بیشتر از پیش دور می‌‌سازد.

از سوی هم وزیرخارجه ایالات متحده امریکا با نشر تویتی از وضع محدودیت‌ها از سوی امارت اسلامی بالای زنان افغان شدیدآ انتقاد کرده و انرا تاسف بار خوانده است.

امارت اسلامی اما خود را متعهد به تامین حقوق همه شهروندان به ویژه زنان در کشور میداند و ازکشورهای جهان به شمول امریکا می‌خواهد که در مسایل داخلی افغانستان مداخله نکنند.

به دنبال واکنش‌ها بر وضع محدویت‌ها و فرمان جدید وزارت امر به معروف و نهی از منکر امارت اسلامی برزنان و دختران افغان اینباروزیران خارجه هفت کشور بزرگ اقتصادی جهان ایالات متحده، فرانسه، کانادا، آلمان، ایتالیا، جاپان و بریتانیا – و رییس پالیسی خارجی اتحادیه اروپا با نشر اعلامیه مشترک گفته اند که این اقدام امارت اسلامی، افغانستان را منزوی و بیشتر از پیش این کشور را از جامعه جهانی دور میسازد.

در بخشی از این اعلامیه آمده است که:”از طالبان (امارت اسلامی) می‌خواهیم که برای برداشتن محدودیت‌ها بر زنان و دختران اقدام فوری کنند…ما اعمال تدابیر سختگیرانۀ فزاینده را که توانمندی نصف جمعیت افغانستان را از مشارکت کامل، برابر و پرمفهوم اجتماعی به شدت محدود می‌کند، محکوم می‌کنیم.”

توماس نیکلاسن، نماینده خاص اتحادیه اروپا برای افغانستان می‌گوید که:” طالبان (امارت اسلامی) به خواست مردم افغانستان گوش فرا نمی‌دهند و این معضل بزرگی برای به رسمیت شناخته شدن رژیم جدید افغانستان از سوی جامعۀ بین‌المللی است.”

از سوی دیگر وزیر خارجه ایالات متحده امریکا با نشرتوییت اعمال وضع محدویت ها از سوی امارت اسلامی بالای زنان و دختران افغان را شدیدآ انتقاد کرده و این وضعیت زنان در افغانستان را تاسف بار خوانده است.

انتونی بلینکن نگاشته است که:” محدود کردن شدید قابلیت نصف نفوس برای سهم کامل، مساوی و معنادار در جامعه سبب پیشرفت صلح، ثبات و توسعه نخواهد شد.”

دیوه پتنگ، فعال حقوق زن می‌گوید که:”ما برای حقوق زنان صدا بلند کردیم و این امارت اسلامی است گاهی یک قانون و گاهی هم قانون دیگر برای زنان ایجاد میکنند.”

امارت اسلامی اما خود را متعهد به تامین حقوق همه شهروندان به ویژه زنان در کشور میداند و ازکشورهای جهان به شمول امریکا می خواهد که در مسایل داخلی افغانستان مداخله نکنند.

انعام الله سمنگانی، معاون سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید که:”هرکشور از خود قوانین و اصول دارد و قوانین حجاب یکی از مسله های داخلی  کشور است و نباید کشور های بیرونی در مورد موضوعات داخلی ما مداخله کنند .”

ایجاد حکومت فراگیر، تامین حقوق زنان، دختران و اقلیت‌های قومی از شرایط اساسی جامعه جهانی برای به رسمیت شناختن دولت جدید افغانستان گفته شده است. شرایطی که تا کنون برای عملی شدن آن امارت اسلامی توقع کشورهای جهان را بدست نیاورده و همچنان در بحران مشروعیت جهانی به سر می برد.

رویداد های اخیر

حکمتیار: اگر مکاتب دختران باز نشود، بسیاری از خانواده‌ها کشور را ترک خواهند کرد

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۱۱, ۱۴۰۱)

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی گفته است که در صورتیکه مکاتب دختران بالاتر از صنف ششم باز نشود، بسیاری از خانواده‌ها افغانستان را ترک خواهند کرد.

حکمتیار در سخنرانی پیش از نماز جمعه روز گذشته گفت که امارت اسلامی نباید مانع تحصیل زنان شود زیرا خداوند، قرآن و اجماع امت اجازه تعلیم را برای زنان و دختران داده است.

حکمتیار گفت: “اسلام چه می‌گوید؟ مذهب ما چه می‌گوید؟ ائمه و فقهای ما چه می‌گویند؟ قرآن و حدیث چه می‌گوید؟ در ارتباط به این موضوع باید یک فیصله جامع و مورد قبول برای همه مردم داشته باشیم.”

حکمتیار گفت که موضوع بازگشایی مکاتب باید در نشست علما در کابل مورد بحث قرار گیرد.

وی گفت که مسایل مهم دیگر از قبیل ایجاد پارلمان و قانون اساسی جدید نیز باید شامل آجندای این نشست می‌شد.

رهبر حزب اسلامی هم‌چنان خواستار روشن شدن سیاست حکومت در قبال نقش و فعالیت احزاب شد.

این چهره سیاسی هم‌چنان گفت که آزادی بیان نباید سلب شود زیرا در سکوت جامعه، بیش‌تر حکومت زیان خواهد دید وجلو فساد گرفته نخواهد شد.

حکمتیار گفت: “هیچ کس حق سلب آزادی بیان را ندارد. جای‌که سانسور باشد و به دهن مردم پلستر باشد و حق گفتن گناه را نداشته باشند آن‌جا ریشه فساد گسترده می‌شود و آن‌قدر ریشه فساد قوی می‌شود که باعث سرنگونی حکومت‌ها می‌شود. آزادی بیان ارزش حیاتی دارد.”

Continue Reading

رویداد های اخیر

پرتاب بمب دستی بر یک مدرسه در ننگرهار هشت زخمی برجا گذاشت

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۱۱, ۱۴۰۱)

مقام‌های محلی در ننگرهار می‌گویند که در نتیجه پرتاب یک بمب دستی بر یک مدرسه در این ولایت هشت تن زخم برداشتند.

عبدالبصیر زابلی، سخنگوی پولیس ننگرهار امروز (شنبه، ۱۱ سرطان) گفت که مدرسه عثمانی ذوالنورین در قریه زینوی ولسوالی رودات نیمه شب گذشته مورد حمله قرار گرفت.

او گفت که پولیس فوراً به ساحه رسید و زخمی‌ها برای تداوی به شفاخانه منتقل شدند.

سخنگوی پولیس ننگرهار گفت در پیوند به این حادثه هیچ فردی بازداشت نشده اما تحقیقات جریان دارد.

تا کنون هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این حمله را نپذیرفته است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

تأکید رهبر امارت اسلامی در گردهمایی علما بر تطبیق احکام اسلام در کشور

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۱۰, ۱۴۰۱)

امروز جمعه، ۱۰ سرطان، مولوی هبت الله آخندزاده رهبر امارت اسلامی نخستین بار به کابل آمد و در گردهمایی علما شرکت و سخنرانی کرد.

رهبر امارت اسلامی در این گردهمایی، سخنرانی طولانی داشت و در مورد قصاص، تامین عدالت، جلوگیری از ظلم و هم‌چنان بر مبارزه به ضد فساد اداری و سیاسی تأکید کرد.

آقای آخندزاده در بخش از سخنانش در مورد اجرای قانون الهی به ویژه در مسئله‌ای قصاص اشاره کرد و گفت که هنوز این حکم خداوندی عملی نشده و هرگاه هم عملی شود، واکنش های زیادی را درپی خواهد داشت.

درهمین حال، آقای آخندزاده در مسئله‌ای مشکلات اقتصادی می‌گوید که مردم نباید منتظر کمک‌های خارجی باشند زیرا کشور با کمک‌های خارجی ساخته نخواهد شد.

با این حال، رهبر امارت اسلامی درحالی در مورد مسایل گونه‌گون کشور سخن گفت که چشم‌ها برای باز شدن مکاتب دخترانه دوخته شده، اما وی در مورد بازگشایی  مکاتب دخترانه بالاتر از صنف ششم و کار و حق تحصیل زنان و دختران اشاره نکرد.      

علاوه براین، رهبر امارت اسلامی در مورد سیاست خارجی کشور می‌گوید که افغانستان یک کشور مستقل و دارای حاکمیت اسلامی است و می‌افزاید که در مورد مسایل اسلامی با هیچ کشوری مذاکره نمی‌کند.

درهمین حال، رهبر امارت اسلامی از جهان می‌خواهد که در امور داخلی افغانستان نباید مداخله کنند چون این کشور دیگر آلۀ دست کسی نیست.

آقای آخندزاده می‌گوید که دشمن در میدان نظامی شکست خورده اما در پی فتنه و راه اندازی تبلیغات در برابر امارت اسلامی می‌باشند، ازاین رو نباید امارت اسلامی اختلاف را در صفوف‌اش اجازه دهد.

او اما با همسایه‌های کشور از زبان نرم پیش میاید و می‌گوید که امارت اسلامی اراده بد در برابر همسایه‌های افغانستان ندارد و نباید این کشورها نگران باشند.

رهبر امارت اسلامی برای سیاست خارجی کشور در حالی خط و نشان تازه می‌کشد که کابل هم چنان برای کسب مشروعیت جهانی تلاش می‌کند و همین اکنون هیأتی از افغانستان در دوحه سرگرم گفتگو با مقام های غربی است.

هم‌چنان رهبر حکومت جدید کشور در مورد چهره‌های سیاسی که در بیرون از کشور به بسر میبرند، می‌گوید که دست از فتنه و شرارت بردارند و برای یک زندگی آبرومندانه به کشور برگردند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!