Connect with us

رویداد های اخیر

وزیرخارجه ازبکستان: انزوای افغانستان پیامدهای منفی خواهد داشت

Published

 on

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۴۰۱)

وزیرخارجه ازبکستان گفته است که انزوای سیاسی افغانستان پیامدهای منفی برای امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی خواهد داشت.

ولادیمیر نوروف درهفتاد وهفتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد از جامعه جهانی خواسته است که رشد اقتصادی افغانستان را در اولویت قرار دهند.

آقای نوروف گفت: «رفاه و پیشرفت آسیای مرکزی به طورغیر قابل انکار به صلح و ثبات در افغانستان بستگی دارد. ما از کاهش توجه جهانی به این کشور نگرانی داریم، این مسأله برای ما بی‌نهایت مهم است تا ازانزوای افغانستان جلوگیری شود. تنها گذاشتن افغانستان با مشکلاتش، پیامدهای خیلی جدی برای منطقه و امنیت جهانی خواهد داشت.»

آقای نوروف پیشنهاد کرده است که یک صندوق حمایت بشردوستانه خاص برای افغانستان ایجاد شود.

وی افزود: «اولویت عمومی جامعه جهانی باید بازسازی افغانستان باشد، ادغام اقتصاد افغانستان در فرآیندهای اقتصادی منطقه‌ای مهم است. تطبیق پروژه‌های زیربنایی به حمایت جامعه جهانی، سازمان ملل و کشورهای کمک کننده نیاز دارد، ما پیشنهاد می‌کنیم که یک صندوق حمایت بشردوستانه خاص برای افغانستان ایجاد شود و منابع مالی آن برای غلبه بر بحران انسانی دراین کشورهزینه شود.»

درهمین حال، سراج‌الدین مهرالدین وزیرخارجه تاجکستان نیز در مجمع عمومی سازمان ملل تلاش‌های انجام شده توسط جامعه بین‌المللی را در رفع بحران بشری واقتصادی درافغانستان کافی نمی‌داند و هم‌چنان بر ایجاد حکومت فراگیر، رعایت حقوق زنان و بر مبارزه با تروریزم تأکید کرده است.

آقای مهرالدین ابراز کرد: «با وجود خواست‌های مکرر جامعه بین‌المللی هنوز یک حکومت فراگیر ایجاد نشده و در ساختارهای اداری تنوع قومی وجود ندارد، مهم است تا زنان و دختران به کار و تحصیل دسترسی داشته باشند وفعالیت گروه‌های تروریستی مهارشود.»

این در حالی است که امارت اسلامی بارها اعلام کرده که در ساختارسیاسی فعلی حکومت اصلاحات را در نظردارد و برای تنوع بیشتر درساختارهای سیاسی واداری به تدریج تغییرات را روی دست دارد.

گفتنی است که رهبری امارت اسلامی حکومت جدید را بر رعایت حقوق بشر، حقوق زنان و دختران برای کار وتحصیل درچارچوب شریعت اسلامی ملزم دانسته و تأکید کرده است که نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان درنابودی تروریزم عزم و اراده مستحکم دارد و اجازه نمی‌دهد، امنیت هیچ‌کشور به‌شمول همسایه‌های افغانستان از آدرس این کشور تهدید شود.

رویداد های اخیر

متقی به زرداری: نهایت تلاش خودرا برای پیدا کردن عاملان حمله بر سفارت پاکستان انجام می‌دهیم

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۲, ۱۴۰۱)

امیر خان متقی، وزیر خارجه امارت اسلامی افغانستان در گفتگوی تیلیفونی با همتایش از کشور پاکستان گفته است که امارت اسلامی نهایت تلاش خودرا برای پیدا کردن عاملان حمله بر سفارت پاکستان انجام می‌دهد.

در نتیجه حمله مسلحانه روز جمعه بر سفارت پاکستان در ساحه کارته پروان شهر کابل یک نگهبان امنیتی این سفارت زخم برداشت. پولیس کابل گفته است که یک فرد مظنون در پیوند به این حمله بازداشت شده است.

آقای متقی ضمن تقبیح این حمله گفته است که امارت اسلامی به امنیت این سفارت توجه جدی به خرچ خواهد داد.

از سوی دیگر، وزیر خارجه پاکستان گفته است که مصئونیت و امنیت مأموران دیپلوماتیک پاکستان در افغانستان یک موضوع خیلی مهم است.

بلاول زرداری بوتو گفت: «حکومت افغانستان باید از تخریب روابط میان پاکستان و افغانستان از سوی تروریست‌ها جلوگیری کند.»

وی تاکید کرد که چنین «حملات بزدلانه» تعهد پاکستان در امر مبارزه با تروریزم را متزلزل نخواهد ساخت.

در همین حال، سخنگوی وزارت خارجه پاکستان تصریح کرده است که هیچ برنامه‌ای برای بستن سفارت این کشور در کابل و یا خروج دیپلومات هایش وجود ندارد.

 

Continue Reading

رویداد های اخیر

شمار بازدیدکننده‌گان از شهرک بندری حیرتان در بلخ افزایش یافته است

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۱)

مسوولان شهرک تجارتی و بندری حیرتان در مرکز ولایت بلخ می‌گویند با فرا رسیدن فصل ماهی‌گیری و تأمین امنیت در کشور، روزانه ده‌ها تن برای سیاحت و تفریح به این شهرک می‌آیند.

خلیل‌الله فاروقی، رییس شهرک بندری حیرتان گفته است مردم می‌توانند بدون تشویش به این شهرک بیایند.

وی گفت: «مردم در چارجوب شریعت اسلامی می‌توانند بدون تشویش به این شهرک به سیاحت بیایند و تفریح کنند.»

در همین حال، شهروندان تأمین امنیت را عامل افزایش شمار بازدیدکننده‌گان از این شهرک می‌دانند و با ابراز خرسندی از حکومت می‌خواهند مکان‌های تفریحی را در کشور گسترش دهد.

این در حالی است که شهرک بندری حیرتان یکی از بزرگترین بنادر تجاری در شمال کشور است که افغانستان را با ازبیکستان و سایر کشورهای منطقه وصل می‌کند.

به باور آگاهان، هرچه توجه به بنادر کشور بیشتر شود و زیرساخت‌ها ساخته شود به همان میزان عواید دولت بلند خواهد رفت.

Continue Reading

رویداد های اخیر

امارت اسلامی حمله بر سفارت پاکستان در کابل را محکوم کرد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۱)

وزارت امور خارجه امارت اسلامی افغانستان حمله بر سفارت پاکستان در کابل را شدیداً محکوم کرده است.

درپی حمله مسلحانه امروز (جمعه، ۱۱ قوس) بر سفارت پاکستان یک محافظ امنیتی این سفارت زخمی شده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه در رشته‌توییتی گفته است به هیچ شخص یا گروهی اجازه داده نمی‌شود که مأموریت‌های دیپلوماتیک را در کشور تهدید کند.

آقای بلخی گفته است: «امارت اسلامی حمله ناکام و تیراندازی بر سفارت پاکستان را به شدت محکوم می‌کند. ما به هیچ طرفی اجازه نمی‌دهیم امنیت ماموریت‌های دیپلوماتیک را در کابل در معرض خطر قرار دهند.»

وی افزوده است: «نهادهای امنیتی تحقیقات خود در این زمینه را آغاز می‌کنند و پس از شناسایی، عاملان این قضیه مجازات خواهند شد.»

از سویی هم، وزارت امور خارجه پاکستان در واکنش به این حمله گفته است: «سفارت پاکستان در افغانستان مورد حمله قرار گرفت و هدف «عبیدالرحمن نظامانی» رییس ماموریت دیپلوماتیک ما بوده است. نظامانی در این حمله آسیب ندیده اما محافظ امنیتی او زخمی شده است. ما خواهان تحقیقات فوری درباره این حمله و بازداشت و محاکمه عاملان آن هستیم و حکومت افغانستان باید فوراً درباره آن تحقیق کند تا روشن شود چه کسی عامل این حمله بوده است. حکومت باید اقدامات فوری را برای تامین امنیت دیپلومات‌ها و اتباع کشور پاکستان در افغانستان انجام دهد.»

در همین حال، شهباز شریف، نخست ‌وزیر پاکستان نیز در یک پیام توییتری حمله به سفارت این کشور را محکوم کرده و آنرا بزدلانه خوانده است.

او افزوده است: «من خواستار تحقیق فوری و اقدام علیه عاملان این عمل شنیع هستم.»

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!