Connect with us

رویداد های اخیر

وزیرخارجه هند: برای از سرگیری فعالیت‌های قنسولی با افغانستان به زمان نیاز داریم

Published

 on

(Last Updated On: میزان ۱۱, ۱۴۰۱)

وزیرخارجه هند می‌گوید کشورش برای داشتن روابط سیاسی و از سرگیری فعالیت های قنسولی با افغانستان به زمان نیاز دارد تا به یک سطح از اعتماد از دست رفته برسد.

جی شنکر این مطلب را در نشستی زیر نام «ظهورهند وجهان و سیاست خارجی در عصر مودی» در ایالت گجرات بیان کرده است.

به گفته وزیرخارجه هند روند صدور ویزه تحصیلی به محصلین نیز به دلیل از دست رفتن اعتماد متوقف شده است.

آقای شنکر می‌گوید: «درآگست سال گذشته ناگزیرشدیم سفارت خود را درافغانستان ببندیم و حتی یک نماینده هم ازهند در افغانستان نبود لذا درآنزمان همه چیزدربلاتکلیفی قرارداشت. توانایی تایید اسناد را از دست دادیم. نمی‌توانستیم تایید کنیم ویزه و پاسپورت واقعا به چه کسی تعلق دارد.»

وی افزود: «درنهایت هرکشور باید سیستم داشته باشد که براساس آن تعاملات خود را تنظیم کند. ما باید منتظر بمانیم تا یک اعتماد و کارایی دوباره به وجود بیاید و ما بتوانیم فعالیت های خود را درافغانستان دوباره ازسربگیریم.»

وزارت تحصیلات عالی تا کنون دراین خصوص ابراز نظرنکرده است.  هم اکنون صدها محصل افغان که در اواخر جمهوریت از بهر سپری کردن رخصتی به کشوربرگشته بودند نمی توانند دوباره برای ادامه تحصیلات به هند برگردند.

هرچند شماری ازدیپلومات‌های هندی جهت هماهنگ کردن کمک‌های بشری درافغانستان حضور دارند اما دهلی نو هیچ گونه فعالیت سیاسی وقنسولی درافغانستان ندارد.

طی ماه های گذشته مقام های ارشد امارت اسلامی به شمول سرپرست وزارت های دفاع و داخله ازهند خواستند روابط سیاسی واقتصادی با افغانستان را ازسربگیرد وبه دهلی نو اطمینان دادند که امنیت جان سایر دیپلومات ها وکارکنان سفارت این کشور در افغانستان تامین خواهد بود.

رویداد های اخیر

متقی به زرداری: نهایت تلاش خودرا برای پیدا کردن عاملان حمله بر سفارت پاکستان انجام می‌دهیم

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۲, ۱۴۰۱)

امیر خان متقی، وزیر خارجه امارت اسلامی افغانستان در گفتگوی تیلیفونی با همتایش از کشور پاکستان گفته است که امارت اسلامی نهایت تلاش خودرا برای پیدا کردن عاملان حمله بر سفارت پاکستان انجام می‌دهد.

در نتیجه حمله مسلحانه روز جمعه بر سفارت پاکستان در ساحه کارته پروان شهر کابل یک نگهبان امنیتی این سفارت زخم برداشت. پولیس کابل گفته است که یک فرد مظنون در پیوند به این حمله بازداشت شده است.

آقای متقی ضمن تقبیح این حمله گفته است که امارت اسلامی به امنیت این سفارت توجه جدی به خرچ خواهد داد.

از سوی دیگر، وزیر خارجه پاکستان گفته است که مصئونیت و امنیت مأموران دیپلوماتیک پاکستان در افغانستان یک موضوع خیلی مهم است.

بلاول زرداری بوتو گفت: «حکومت افغانستان باید از تخریب روابط میان پاکستان و افغانستان از سوی تروریست‌ها جلوگیری کند.»

وی تاکید کرد که چنین «حملات بزدلانه» تعهد پاکستان در امر مبارزه با تروریزم را متزلزل نخواهد ساخت.

در همین حال، سخنگوی وزارت خارجه پاکستان تصریح کرده است که هیچ برنامه‌ای برای بستن سفارت این کشور در کابل و یا خروج دیپلومات هایش وجود ندارد.

 

Continue Reading

رویداد های اخیر

شمار بازدیدکننده‌گان از شهرک بندری حیرتان در بلخ افزایش یافته است

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۱)

مسوولان شهرک تجارتی و بندری حیرتان در مرکز ولایت بلخ می‌گویند با فرا رسیدن فصل ماهی‌گیری و تأمین امنیت در کشور، روزانه ده‌ها تن برای سیاحت و تفریح به این شهرک می‌آیند.

خلیل‌الله فاروقی، رییس شهرک بندری حیرتان گفته است مردم می‌توانند بدون تشویش به این شهرک بیایند.

وی گفت: «مردم در چارجوب شریعت اسلامی می‌توانند بدون تشویش به این شهرک به سیاحت بیایند و تفریح کنند.»

در همین حال، شهروندان تأمین امنیت را عامل افزایش شمار بازدیدکننده‌گان از این شهرک می‌دانند و با ابراز خرسندی از حکومت می‌خواهند مکان‌های تفریحی را در کشور گسترش دهد.

این در حالی است که شهرک بندری حیرتان یکی از بزرگترین بنادر تجاری در شمال کشور است که افغانستان را با ازبیکستان و سایر کشورهای منطقه وصل می‌کند.

به باور آگاهان، هرچه توجه به بنادر کشور بیشتر شود و زیرساخت‌ها ساخته شود به همان میزان عواید دولت بلند خواهد رفت.

Continue Reading

رویداد های اخیر

امارت اسلامی حمله بر سفارت پاکستان در کابل را محکوم کرد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۱)

وزارت امور خارجه امارت اسلامی افغانستان حمله بر سفارت پاکستان در کابل را شدیداً محکوم کرده است.

درپی حمله مسلحانه امروز (جمعه، ۱۱ قوس) بر سفارت پاکستان یک محافظ امنیتی این سفارت زخمی شده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه در رشته‌توییتی گفته است به هیچ شخص یا گروهی اجازه داده نمی‌شود که مأموریت‌های دیپلوماتیک را در کشور تهدید کند.

آقای بلخی گفته است: «امارت اسلامی حمله ناکام و تیراندازی بر سفارت پاکستان را به شدت محکوم می‌کند. ما به هیچ طرفی اجازه نمی‌دهیم امنیت ماموریت‌های دیپلوماتیک را در کابل در معرض خطر قرار دهند.»

وی افزوده است: «نهادهای امنیتی تحقیقات خود در این زمینه را آغاز می‌کنند و پس از شناسایی، عاملان این قضیه مجازات خواهند شد.»

از سویی هم، وزارت امور خارجه پاکستان در واکنش به این حمله گفته است: «سفارت پاکستان در افغانستان مورد حمله قرار گرفت و هدف «عبیدالرحمن نظامانی» رییس ماموریت دیپلوماتیک ما بوده است. نظامانی در این حمله آسیب ندیده اما محافظ امنیتی او زخمی شده است. ما خواهان تحقیقات فوری درباره این حمله و بازداشت و محاکمه عاملان آن هستیم و حکومت افغانستان باید فوراً درباره آن تحقیق کند تا روشن شود چه کسی عامل این حمله بوده است. حکومت باید اقدامات فوری را برای تامین امنیت دیپلومات‌ها و اتباع کشور پاکستان در افغانستان انجام دهد.»

در همین حال، شهباز شریف، نخست ‌وزیر پاکستان نیز در یک پیام توییتری حمله به سفارت این کشور را محکوم کرده و آنرا بزدلانه خوانده است.

او افزوده است: «من خواستار تحقیق فوری و اقدام علیه عاملان این عمل شنیع هستم.»

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!