Connect with us

اخبار ساحوی

وزیرشهر سازی: ماسترپلان توسعه شهر مزار شریف نهایی شده است

Published

 on

(Last Updated On: عقرب ۳, ۱۴۰۱)

مقام ها در وزارت شهرسازی می گویند که ماسترپلان توسعه شهر مزار شریف نهایی شده و با تطبیق آن این شهر ظرفیت دو نیم میلیون نفر را خواهد داشت.

حسن عبداللهی وزیر شهرسازی که در مراسم افتتاح یک مرکز بزرگ تجارتی در شهر مزار شریف صحبت می کرد، گفت که در ماسترپلان توسعه این شهر تمامی سهولت های یک شهر مدرن در نظر گرفته شده است.

او می گوید موجودیت خط آهن، احداث جاده ها و شهرک ها زمینه را برای سرمایه گذاری در بلخ فراهم کرده است.

به گفته آقای عبداللهی حکومت در تلاش است تا زمینه های سرمایه گذاری را برای تاجران ملی در کشور فراهم آورد.

در همین حال عطا محمد نور والی بلخ، از تاجران ملی خواست تا برای بهبود وضعیت اقتصادی افغانستان و فراهم آمدن زمینه های اشتغال در داخل کشور سرمایه گذاری کنند.

به گفته او سرمایه گذاری های تاجران در داخل کشور می تواند آینده مطمئن تری را همراه با رشد اقتصادی برای افغانستان رقم بزند.

بلخ بنا بر داشتن موقعیت مناسب جغرافیایی و داشتن گذرگاه مرزی با آسیانه میانه طی یک دهه گذشته بستر خوبی برای سرمایه گذاری بوده است.

احداث نخستین خط آهن به طول هشتاد کیلو متر، احداث صد ها کیلو متر سرک  و اعمار ده ها شهرک تجارتی و بلند منزل ها بر رشد و رونق تجارت در این منطقه از افغانستان نقش داشته است.

مرکز تجارتی جدیدی که با سرمایه گذاری 20 میلیون دالر امریکایی توسط یکی از تاجران کشور ساخته شده است، با معیارهای بین المللی برابر می باشد.

این مرکز تجارتی در یازده طبقه اعمار گردیده و تمامی ضروریات یک مرکز تجارتی در آن لحاظ گردیده است.

Advertisement

اخبار ساحوی

زنی در ولایت لغمان چهارنوزاد به دنیا آورد

Published

on

(Last Updated On: عقرب ۲۹, ۱۴۰۱)

منابع محلی از ولایت لغمان می‌گویند که یک خانم که باشنده ولسوالی علینگار این ولایت می‌باشد روز جمعه (۲۷ عقرب) در شفاخانه‌ی مرکزی چهار نوزاد به دنیا آورد.

به نقل از داکتران این شفاخانه نوزادان، سه پسر و یک دختر اند.

داکترپاینده محمد سهاک، رییس شفاخانه ی مرکزی لغمان به خبرگزاری باختر گفته است که وضع صحی مادر و نوزادان، خوب است.

پدر نوزادان در گفتگو با خبرگزاری باختر گفته است از این که صاحب چهار فرزند شده است بسیار خوشحال است.

Continue Reading

اخبار ساحوی

وقوع یک انفجار در ولایت تخار؛ تلفاتی در پی ندارد

Published

on

(Last Updated On: عقرب ۲۵, ۱۴۰۱)

منابع محلی در ولایت تخار از وقوع یک انفجار خبر داده و می‌گویند که موتر حامل زندانیان در مرکز این ولایت هدف انفجار ماین قرار گرفته است.

این انفجار قبل از ظهر امروز (چهارشنبه ۲۵عقرب) در سرک سوم گدام، مقابل دروازه‌ی محکمه شهر تالقان، مرکز ولایت تخار رخ داده است.

دفتر مطبوعاتی قومندانی امنیه امارت اسلامی در تخار نیز وقوع این انفجار را تایید کرده است.

این نهاد امنیتی در خبرنامه‌ای گفته که انفجار خفیف بوده و به کسی آسیب نرسیده است.

شاهدان رویداد می‌گویند انفجار ناشی از ماین جاسازی شده بوده و هنگام انتقال محبوسین به محکمه رخ داده و تلفات در پی ندارد.

به گفته شاهدان در این انفجار رنجر پولیس و کاستر قسماً تخریب شده است.

تاکنون مسوولیت این حمله را فرد یا گروهی به عهده نگرفته است.

Continue Reading

اخبار ساحوی

گلچرن؛ یگانه شهروند اهل هنود کشور که نمی‌خواهد افغانستان را ترک کند

Published

on

(Last Updated On: عقرب ۱۸, ۱۴۰۱)

گلچرن سینگ، یگانه شهروند اهل هنود کشور در ولایت ننگرهار می‌گوید؛ خانواده‌های سیک و اهل هنود به دلیل نا امنی‌ها و ترس از حملات هدفمند به کشورهای خارجی مهاجرت کرده اند، اما او نمی‌خواهد وطن اش را ترک کند و قصد دارد در افغانستان بماند.

آقای سینگ از امارت اسلامی می‌خواهد برای تامین امنیت اش کوشا باشد.

در گوشه‌ی از شهر جلال آباد، در کنار درمسال اهل هنود بسیاری از دکان‌های یونانی سیک‌ها نیز وجود داشت.

اکنون اما تنها دکان گلچرن سینگ در آنجا مانده و بقیه به دلیل ترس از حملات اخیر بر هندوها رخت سفر بستند و از افغانستان مهاجرت کردند.

گلچرن می‌گوید؛ هزاران خانواده سیک در کابل و ننگرهار زیست داشتند که اکنون بیشتر آنها به کشورهای دیگر همچون هند، انگلستان و کانادا پناهنده شده اند.

گلچرن سینگ می‌گوید که:« در گذشته در ولایت ننگرهار شمار فامیل‌های ما به ده هزار میرسید، اما اکنون تنها من مانده ام. زمانی که وضعیت خراب شد و ناامنی شد ما قربانی وضعیت شدیم.»

هرچند این تنهایی برای او سخت میگذرد و از رفتن عزیزان‌اش ابراز نا راحتی می‌کند، اما می‌گوید که نمی‌خواهد از خانه اصلی‌اش برود و کشورش را ترک کند.

بسیاری‌ها در ننگرهار به امید روزی هستند که دوباره شهروندان اهل هنود کشور به افغانستان برگردند تا به زیبایی افغانستان افزوده شود.

درهمین حال، باشده‌گان ننگرهار می‌گویند سیک‌ها مردم بی‌آزار و روشنفکر هستند از این رو باید دولت با آنان همکاری لازم داشته باشد.

شماری زیادی از خانواده‌های اهل هنود از افغانستان در حالی رخت سفر بستند و راه مهاجرت در پیش گرفتند که، امارت اسلامی کمیسیونی را برای بازگشت شخصیت‌ها و افغان‌های بیرون از کشور ایجاد کرده است معلوم نیست که برای برگشت اهل هنود هم تلاش شده و یا خیر ؟

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!