Connect with us

تجارت

وزیر تجارت: خواهان افزایش تجارت با ایران به میزان ۱۰ میلیارد دالر در سال هستیم

منتشر شده

در

(Last Updated On: حوت ۲۳, ۱۴۰۱)

وزیر صنعت و تجارت امارت اسلامی طی سفری به کشور ایران در دیدار با مسوولان اقتصادی آن کشور گفته است که میزان تجارت میان افغانستان و ایران در حال حاضر به دو میلیارد دالر در سال می‌رسد و این باید به ۱۰ میلیارد دالر افزایش یابد.

به گزارش خبرگزاری مهر، نورالدین عزیزی روز سه‌شنبه (۲۳ حوت) در نشست با مسوولان اقتصادی ولایت سیستان و بلوچستان هم‌چنان گفته است: «بدنبال توسعه و افزایش معاملات تجاری با ایران هستیم و تلاش ما این است که فعالیت‌های اقتصادی مشترک داشته باشیم.»

به گفته عزیزی، ظرفیت‌ها و زمینه‌های همکاری‌های اقتصادی و تجاری بین افغانستان و ایران بیش‌تر است و معاملات تجاری میان دو کشور باید افزایش یابد.

آقای عزیزی بیان کرد: «ما هم مرز، همزبان، هم فرهنگ، هم دین و برادر هستیم و مشترکات بسیار زیادی با یکدیگر داریم.»

او هم‌چنان افزود: «ما از ایران قدردانی می‌کنیم که در دو دوره اشغال افغانستان مردانه و برادرانه مهاجران ما را پذیرفتند و حق همسایگی و برادری خودشان را به جای آوردند.»

عزیزی در این نشست تصریح کرد: «سفر به سیستان و بلوچستان به دلیل استحکام دوستی، محبت و به جا آوردن حس همجواری و افزایش معاملات اقتصادی و تجاری صورت گرفته است. ما در سال‌های گذشته تجارت و ترانزیت بسیار خوبی با ایران از طریق بندرعباس و چابهار داشتیم و درخواست سهولت در این زمینه را داریم.»

وی تأکید کرد: «مسوولان افغانستان در قبال کشورهای همسایه دیدگاه مشخص و امیدوار کننده‌ای دارند و ما می‌خواهیم که ایران در افغانستان سرمایه‌گذاری داشته باشد، همچنین تاجران افغانستان نیز در ایران سرمایه‌گذاری کنند.»

تجارت

د افغانستان بانک: در سال روان ارزش افغانی در برابر دالر ۱۵.۴۲ درصد افزایش یافته‌است

Published

on

(Last Updated On: حوت ۷, ۱۴۰۲)

معاون اول د افغانستان بانک می‌گوید که نرخ افغانی در برابر دالر امسال نسبت به سال گذشته ۱۵.۴۲ درصد افزایش یافته است.

نور احمد آغا می‌افزاید که در سال جاری، بانکنوت‌های جدید چاپ شده و بیشتر آن به کشور انتقال یافته و با نظرداشت نیاز بازار و سیاست‌های پولی، تزریق می‌شود.

به گفته وی، در یک سال اخیر، در پنج زون کشور به‌ارزش ۴.۷ میلیارد افغانی بانکنوت‌های مندرس از بین برده شده است.

Continue Reading

تجارت

مقام‌های ایرانی: صادرات مرغ تخمی به افغانستان ۱۵ درصد افزایش یافته است

Published

on

(Last Updated On: حوت ۶, ۱۴۰۲)

مقام‌های ایرانی از افزایش ۱۵ درصدی صادرات مرغ زنده تخمی از مرز اسلام‌قلعه به افغانستان خبر داده اند.

خبرگزاری دولتی ایرنا به نقل از رییس شبکه طب حیوانی شهر تایباد ولایت خراسان رضوی ایران گزارش داده که از حمل تا پایان دلو امسال نزدیک به ۱۴۸ هزار مرغ تخمی به افغانستان صادر شده است.

او افزوده که صادارت مرغ تخمی امسال نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل ۱۵ درصد افزایش داشته است.

آقای آذریان تصریح کرده است که در همین دوره، سه هزار و ۲۰۰ تُن تخم مرغ از گذرگاه اسلام قلعه به افغانستان صادر شده که نسبت به سال گذشته ۲۳ درصد افزایش داشته است.

این مقام با اشاره به صادرات ۴۷۰ هزار چوچه مرغ به افغانستان گفته است که ۱۰۰ درصد صادرات حیوانی و محصولات حیوانی از طریق اسلام قلعه به‌مقصد هرات انجام می‌شود.

آذریان همچنین اظهار کرده که در سال ۱۴۰۲ سه هزار و ۱۸ تُن پوست گاو در قالب ۱۵۱ محموله از سمت افغانستان به ایران و مقصد ترکیه وارد شده است.

او افزوده که چهار هزار و ۳۵۰ تُن پشم گوسفند از افغانستان به مقصد چین و ترکیه وارد ایران شده است.

Continue Reading

تجارت

یک شرکت ۲۷.۵ میلیون دالر را در استخراج معدن یاقوت جگدلک سرمایه‌گذاری می‌کند

Published

on

(Last Updated On: حوت ۴, ۱۴۰۲)

وزارت معادن و پترولیم اعلام کرده است که شرکت آریانا هایلند ۲۷.۵ میلیون دالر امریکایی را در استخراج معدن یاقوت جگدلک ولایت کابل سرمایه‌گذاری می‌کند.

این وزارت با نشر خبرنامه‌ای روز جمعه گفته است که نشست داوطلبی مجدد برای معدن مذکور با اشتراک شرکت‌های آریانا هایلند و مرزا سلطانی برگزار شد که در نتیجه، شرکت آریانا هایلند با پذیرفتن ۴۴ درصد سهم برای امارت اسلامی افغانستان، برنده این داوطلبی شده است.

بر بنیاد خبرنامه، شرکت آریانا هایلند همچنان مبلغ پنج میلیون دالر امریکایی را در بخش خدمات اجتماعی به مصرف می‌رساند.

قابل یادآوریست که معدن یاقوت جگدلک در صد کیلومتری شهر کابل، در جنوب غرب ولسوالی سروبی موقعیت دارد و مساحت آن ۶.۹ کیلومتر مربع می‌باشد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!