Connect with us

خبرهای تازه

وزیر خارجه امریکا در یک سفر اعلام نا شده به کابل آمده است

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حمل ۴, ۱۳۹۹)

هدف سفر آقای پامپیو برای حل اختلافات سیاسی میان محمد اشرف غنی و عبدالله گفته شده است.

ادامه کشیده گی های سیاسی پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری میان عبدالله عبدالله و رئیس جمهور  غنی پا برجاست و به همین علت وزیر خارجه امریکا به کابل آمده تا توافقی برای حل این چالش به میان آید.

درهمین حال اعضای مجلس نماینده گان می گویند که ادامه وضعیت پیش آمده نظام افغانستان را با چالش بزرگی مواجه کرده و باید کشیده گی های سیاسی میان  غنی و عبدالله از میان برداشته شود.

غلام فاروق مجروح نماینده ی ولایت هرات در مجلس نماینده گان گفته است: ” ادامه وضعیت پیش آمده سیاسی میان آقای غنی و عبدالله به زیان کشور است و باید این دو رهبر با درنظرداشت چالش های امنیتی و ویروس کرونا که دامن گیر مردم شده، به یک تفاهم برسند.”

شاهپور حسین زوی، نماینده ی ولایت لوگر در مجلس نماینده گان، میگوید: ” یک سو ناامنی ها ازسوی دیگر ویروس کرونا مردم را بسیار نگران کرده و باید آقای غنی و عبدالله بخاطر مردم به یک تفاهم برسند و این چالش به میان آمده را حل کنند.”

درهمین حال شماری دیگری از نماینده گان مردم در مجلس، تاکید می ورزند که اگر اختلافات سیاسی میان عبدالله و آقای غنی حل نگردد، کشور شاهد بحران بزرگی خواهد بود.

ظاهر تمیم  نماینده ی ولایت غور در مجلس نمایندگان میگوید: ” کشور ما در یک شرایط حساس و دشوار قرار دارد و ویروس کرونا هم به مشکلات افغانستان افزوده است و باید آقای عبدالله و غنی با هم کنار آیند تا چالش های موجود در کشور حل شود.”

خالق داد بلاغی، مشاور مجلس سنا، میگوید: ” وضعیت کنونی کشور شکننده است و ادامه اختلافات کشور را در لبه سقوط قرار میدهد و باید این چالش ها بخاطر کشور و مردم از میان برداشته شود و منافع ملی ترجیح داده شود.”

با این حال اعضای مجلس نماینده گان تاکید می ورزند که جامعه جهانی نباید در برابر وضعیت پیش آمده سیاسی در افغانستان خاموشی اختیار کنند، بل با فشار های لازم به کشیده گی های سیاسی در افغانستان بپردازند.

اخبار ساحوی

فرمانده‌ پیشین پولیس ولسوالی تیوره غور در شهر هرات کشته شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۶, ۱۴۰۰)

حبیب الرحمن ملک زاده فرمانده پیشین پولیس ولسوالی تیوره ولایت غور صبح امروز در مرکز شهر هرات ترور شده است.

نزدیکان آقای ملک زاده می گویند او در دروازه خانه اش در ناحیه اول شهر هرات هدف گلوله قرار گرفته و جان باخته است.

ثابت هروی مسوول مطبوعاتی استخبارات هرات با تایید این رویداد میگوید که مهاجمان دو نفر بودند و پس حمله بالای آقای ملک‌زاده از محل فرار کرده اند.

تا هنوز فرد و یا گروهی مسولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

انفجار موتر بم در فاریاب جان ۴ پولیس را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس ولایت فاریاب، میگوید که در یک حملۀ موتر بم بر فرماندهی پولیس ولسوالی المار این ولایت، چهار پولیس جان باختند و پنج پولیس دیگر زخم برداشتند.

به گفته پولیس طالبان نیمه شب گذشته حوالی ساعت ۱۲ یک موتر بم را در سرک قوماندانی امنیه ولسوالی المار انفجار دادند.

به گفته پولیس در اطراف فرماندهی مکتب، مسجد و منازل مسکونی بود که شدیدآ خسارمند شده اند.

در همین حال، پولیس می‌گوید که دراین انفجار بیشتر از ۱۰ غیرنظامی نیز زخم برداشته اند و احتمال میورد که تلفات این حمله، افزایش یابد.

طالبان تاکنون دربارۀ این حمله، چیزی نگفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending