Connect with us

رویداد های اخیر

وزیر خارجه هند: آن چنانی که لازم است به افغانستان توجه نشده است

Published

 on

(Last Updated On: عقرب ۱۸, ۱۴۰۱)

وزیران خارجه روسیه و هند ازحکومت سرپرست درافغانستان می‌خواهند به تعهدات بین‌المللی خود عمل کنند.

جی شنکر، وزیرخارجه هند که در یک سفر دو روزه به روسیه رفته با همتای روسی‌اش دریک نشست مشترک خبری اشاره‌های به وضعیت در افغانستان دارند.

آقای شنکر از جامعه جهانی می‌خواهد افغانستان را فراموش نکنند به گفته جی شنکر به افغانستان آنچنانی که لازم است توجه نشده است.

وزیرخارجه روسیه هم می‌گوید جامعه جهانی تا کنون شاهد برداشتن گام‌های دلگرم کننده ازسوی حاکمان جدید درپیوند به انتظارات مطرح شده ازسوی جامعه جهانی نبوده اند.

سرگی لاوروف می‌گوید، موضوعات که قرار است درفارمت مسکو روی آن بحث شود با نمایندگان امارت اسلامی شریک شده است و نیز نتایج این نشست با جزئیات آن در اختیار آنها قرار خواهند گرفت.

جی شنکر، وزیرخارجه هند می‌گوید که:« ما درمورد چگونگی ادامه حمایت ازمردم افغانستان بحث کردیم، از طالبان (امارت اسلامی) می‌خواهیم به تعهدات بین‌المللی خود عمل کنند، مهم است که جهان فراموش نکند که وضعیت در افغانستان چگونه است، فکر می‌کنم توجهی که باید به افغانستان می‌شد نشده است ما به تلاش برای یافتن راه هایی درحمایت از مردم افغانستان ادامه می‌دهیم اما جامعه بین‌المللی با دلایل موجه درمورد تروریزم، فراگیری حکومت، تعهدات که طالبان (امارت اسلامی) به جامعه جهانی داده اند ودرقطعنامه ۲۵۹۳ شورای امنیت برآن پرداخته شده نگرانی دارند جامعه بین‌المللی به‌ویژه همسایگان امروز با هم کار می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند هیچ تهدید از افغانستان وجود ندارد.»

وزیرخارجه روسیه هم می‌گوید جامعه جهانی تا کنون شاهد برداشتن گام‌های دلگرم کننده از سوی امارت اسلامی درپیوند به انتظارات مطرح شده ازسوی جامعه بین‌المللی نبوده اند.

آقای لاوروف می‌گوید که:«ما با مقام‌های حاکم درافغانستان کار می‌کنیم و از طریق ساختارهای که وجود دارد یکجا با همکاران هندی خود برای اجرایی شدن وبرداشتن گام های ضروری دراین مسیراقدام خواهیم کرد؛ متاسفانه تا اکنون شاهد برداشتن گام‌های دلگرم کننده از سوی طالبان (امارت اسلامی) درپیوند به انتظارات مطرح شده ازسوی جامعه جهانی نبوده ایم، مطمیناعملکرد حکومت سرپرست درچهارده ماه گذشته درنشست فرمت مسکوکه هفته آینده برگزار می‌شود به بحث گرفته خواهد شد.»

وزیرخارجه روسیه می‌گوید، تماس‌های منظم با مقام‌های حاکم درافغانستان دارند وخواست‌های جامعه جهانی همواره به آنها گوشزد می‌شود.او می‌گوید موضوعات نشست فارمت مسکو با نماینده حکومت سرپرست شریک شده ونتایج آن نیزبا جزئیات در اختیار آنان قرارخواهد گرفت.

از نماینده امارت اسلامی برای اشتراک درنشست فارمت مسکو دعوت نشده وامارت اسلامی پیش ازاین گفته است درصورت عدم اشتراک نماینده‌ای ازسوی امارت اسلامی این نشست موثریت نخواهد داشت و نتایج آن ناقص خواهد بود.

رویداد های اخیر

صدها خانواده نیازمند در پکتیا مساعدت شدند

Published

on

(Last Updated On: حمل ۸, ۱۴۰۲)

مسوولان وزارت مهاجرین وعودت‌کنندگان می‌گویند که برای صدها خانواده نیازمند در ولسوالی «گرده سیری» ولایت پکتیا بسته‌های کمکی توزیع شده است.

این کمک‌ها از سوی یک نهاد آلمانی برای باشندگان بی‌بضاعت این ولسوالی توزیع شده است.

خلیل‌الرحمن حقانی، وزیر امور مهاجرین وعودت‌کنندگان، گفته است که این وزارت آمادگی کامل برای رفع نیازهای بیجاشدگان داخلی وعودت‌کنندگان دارد.

آقای حقانی هنگام توزیع کمک به افراد نیازمند در این ولسوالی از نهاد‌های بین‌المللی خواست که افغانستان را در امر رسیدگی به بیجا‌شدگان داخلی همکاری کنند.

حبیب‌الله شهزاد، رییس امور مهاجرین پکتیا، می‌گوید که این بسته‌های کمکی شامل آرد، روغن، بوره، لوبیا، چای، بالون گاز و کمپل می‌باشد.

دریافت کنندگان این کمک‌ها از این‌که در ماه مبارک رمضان کمک دریافت کرده‌اند، خرسند اند اما می‌خواهند که مساعدت‌ها بیش‌تر شود.

براساس معلومات وزارت امور مهاجرین، هم اکنون بیش از یک میلیون بیجاشدۀ داخلی در کشور وجود دارد که علاوه بر سرپناه، نیازمند کمک‌های اضطراری نیز هستند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

داعش مسوولیت انفجار در برابر وزارت خارجه را برعهده گرفت

Published

on

(Last Updated On: حمل ۸, ۱۴۰۲)

اعماق، خبرگزاری داعش گفته است که این گروه حمله انتحاری روز دوشنبه را در برابر وزارت امور خارجه در کابل انجام داده است.

داعش ادعا کرده که در این حمله «۲۰ کارمند» وزارت خارجه افغانستان جان باختند.

این در حالی است که مسوولان امنیتی از کشته شدن شش غیرنظامی و مجروح شدن ۱۲ تن دیگر خبر داد‌ه‌ بودند.

داعش اسم بمبگذار انتحاری دیروز را «عبدالحمید خراسانی» معرفی کرده است.

این دومین حمله داعش در نزدیکی وزارت خارجه افغانستان در سه ماه گذشته است. در حمله قبلی در ۱۱ جدی ۱۴۰۱، دست‌کم ۲۰ نفر کشته شدند.

از سویی هم، مولوی عبدالکبیر، معاون سیاسی ریاست الوزراء، در یک پیامی گفته است: «این چنین حملات چهره اصلی دشمنان اسلام و افغان‌ها را آشکار می‌سازد. من این حمله را شدیداً محکوم می‌کنم و شجاعت نیروهای امنیتی خویش را میستایم که حمله کننده را قبل از رسیدن به هدف از پا درآوردند.»

آقای عبدالکبیر افزوده است: «در نتیجه اقدامات جدی امارت اسلامی علیه خوارج، این عناصر ختم شده‌اند و اکنون از مردم بیگناه انتقام می‌گیرند.»

در همین حال، ریاست استخبارات امارت اسلامی روز یکشنبه اعلام کرد که در یک عملیات ویژه سه عضو مهم داعش در بلخ کشته شدند.

به گفته ریاست استخبارات، در حمله بلخ مولوی ضیاالدین، والی قبلی و فرد شماره دوم داعش، ابوعمر افریدی، یک عضو شورای شاخه خراسان و استاد سلمان تاجیکستانی، یکی از مسوولان آموزش‌های نظامی داعش از بین رفتند.

امارت اسلامی طی هفته‌های اخیر بارها اعلام کرده است که مخفیگاه‌های داعش را در شهرهای کابل، مزارشریف و میمنه هدف قرار داده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

افغان بیسیم خدمات  3G را در یکی از مناطق دوردست ولایت کنر فعال کرد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۸, ۱۴۰۲)

چغان، یکی از مناطق دور دست مرکز کنر است که مردم آن به تازگی از خدمات اینترنتی «3G» افغان بیسیم بهره مند شده اند.

مسئولان می‌گویند که با راه اندازی این خدمات، تعدادی از مناطق و ولسوالی‌ها در کنار چغان نیز از این خدمات مستفید شده است.

سجاد، رییس مخابرات کنر می‌گوید: «یک سایت افغان بیسیم در یک مکان حاکم افتتاح شد. این یک مکان بسیار خوب است. این مربوط به مرکز می‌شود و برخی ساحات ولسوالی مرور و ولسوالی وته پور را تحت پوشش قرار می‌دهد. ما از شرکت افغان بیسیم سپاسگزاریم.»

اعجازالحق یوسفزی، رییس اداره اترا در کنر می‌گوید: «برنامه بصورت منظم پیش می‌رود تا اینکه به تمام ولسوالی‌های کنر خدمات مخابراتی فراهم شود.»

مقامات محلی کنر از فراهم آوری خدمات مخابراتی و اینترنتی شبکه مخابراتی افغان بیسیم در این ولایت ابراز قدردانی می‌کنند و می‌گویند خدمات این شبکه در ولایت کنر معیاری است.

احمد طه، والی کنر می‌گوید: «در قدم اول از کارمندان شرکت افغان بیسیم خیلی سپاسگزاریم که این خدمات را برای مردم کنر فراهم ساختند. از تمام شرکت‌ها و موسسات می‌خواهیم که چنین خدمات را به ولایت کوهستانی کنر فراهم کنند.»

عبدالله حقانی، معاون والی کنر می‌گوید: «کنر یک ولایت کوهستانی است. تعداد پایه ها کافی نیست. خواست ما اینست مشکل مردم حل شود و سهولت بمیان آید.»

باشندگان محل هم از این اقدام شبکه افغان بیسیم ابراز خرسندی می‌کنند و می‌خواهند که در تمامی مناطق دور افتاده این ولایت خدمات مخابراتی به مردم فراهم شود.

حیات الله، باشنده ولایت کنر می‌گوید: «افتتاح این سایت یک دستاورد بزرگ برای این دو دره است. با این کار، این دو دره به مرکز وصل شد. مشکلاتی را که مردم قبلاً با آن روبرو بودند، حالا حل شده است.»

در همین حال مسئول شبکه مخابراتی افغان بیسیم در زون شرق به مردم  کنر اطمینان می‌دهد که این شرکت تمامی نقاط دور دست این ولایت را از خدمات مخابراتی بهره مند خواهد کرد.

عطاء الله ساحل، مسئول شبکه مخابراتی افغان بیسیم در زون شرق می‌گوید: «این سایت نقش کلیدی را برای این دو دره، دانگام، غازی آباد، ناری، وته پور و تا نورستان بازی می‌کند. اگر این سایت نباشد، سایت‌های دیگر این خدمات را نمی‌توانند عرضه کنند.»

این در حالی است که با تامین امنیت در کشور شبکه افغان بیسیم نه تنها خدمات مخابراتی خود را در زون شرق گسترش داده، بلکه اخیراً این شبکه بسیاری از مناطق دور افتاده این زون را تحت پوشش خدمات اینترنتی 3G  و4G  قرار داده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!