Connect with us

رویداد های اخیر

وزیر داخله پاکستان: نگفته‌ام که بر افغانستان حمله می‌کنیم

Published

 on

(Last Updated On: جدی ۱۵, ۱۴۰۱)

رانا ثناالله، وزیر داخلهٔ پاکستان روز چهارشنبه (۱۴ جدی) در یک نشست خبری در اسلام آباد گفت که او هیچ‌زمانی نگفته است که بر افغانستان حمله خواهند کرد یا اهدافی را در افغانستان آماج قرار خواهند داد.

پیش از این رانا ثناالله گفته بود که اگر کشورش از سوی گروه‌های مانند تحریک طالبان پاکستان «تی‌تی‌پی» تهدید شود، اسلام آباد صلاحیت قانونی دارد تا در مقابل مخفیگاه‌های شورشیان در داخل افغانستان اقدام کند.

بر اساس گزارش اکسپرس نیوز، ثناالله در پاسخ به پرسشی که اگر امارت اسلامی در مقابل مخفیگاه‌های طالبان پاکستانی در داخل افغانستان اقدام نکند، آیا اسلام آباد در مقابل این گروه در داخل خاک افغانستان اقدام خواهد کرد، گفته بود که در صورت بروز چنین مشکل «ما نخست از افغانستان، ملت مسلمان و برادر خویش می‌خواهیم تا این مخفیگاه‌ها را از بین ببرد و افراد آن را به ما تسلیم کنند» اما اگر چنین اتفاق نیافتد، پاکستان اقدام خواهد کرد.

به دنبال آن، وزارت دفاع امارت اسلامی در واکنش به این گفتۀ وزیر داخله پاکستان گفت که افغانستان «بی صاحب نیست» و می‌تواند از تمامیت ارضی خود دفاع کند.

وزیر داخلهٔ پاکستان روز چهارشنبه در پاسخ به پرسشی در این خصوص گفت: «در اظهاراتم به کلی نگفته‌ام که ما می‌خواهیم بر افغانستان حمله کنیم یا می‌خواهیم در آنجا بر کسی حمله کنیم.»

با آنهم او افزود که بر اساس قانون بین‌المللی اگر دهشت افگنی در جایی موضع گرفته حمله خواهد کرد، «ما می‌توانیم با وی درگیر شویم و باید درگیر شویم.»

او تاکید کرده است که بر اساس فیصلهٔ کمیتهٔ امنیت ملی پاکستان، باید در این خصوص با حکومت افغانستان مذاکره صورت گیرد.

از سویی هم، اسلام آباد ادعا می‌کند که تحریک طالبان پاکستانی در افغانستان پناهگاه دارد، اما امارت اسلامی می‌گوید که مراکز این گروه در داخل خاک پاکستان است.

این گروه هشدار داده است که اعضای دو حزب، مسلم لیگ و پیپلز پارتی را نیز در پاکستان هدف قرار خواهند داد.

تحریک طالبان پاکستانی پس از لغو آتش‌بس نامحدود با حکومت پاکستان که به میانجی‌گری امارت اسلامی به میان آمده بود، حملات خود را در سراسر این کشور افزایش داده است.

در همین حال، وزیر خارجه پاکستان هم می‌گوید که تحریک طالبان پاکستان «فتنه» است.

بلاول بوتو زردادی با انتقاد از گفتگوهای حکومت پیشین با طالبان پاکستانی تاکید کرده است که این گروه باید شکست بخورد.

او گفت: «آنچه در کابل اتفاق افتاد همه شاهدش بودیم تحریک طالبان افغانستان (امارت اسلامی) فارغ از این که خوش ما بیاید یا نیاید در آنجا سابقه دارد. تحریک طالبان افغانستان حقیقت هست اما تحریک طالبان پاکستان یک فتنه است.»

همزمان با این، ایشیکان کیمیهیرو، نمایندۀ دایمی جاپان در سازمان ملل گفته است که این موضوع در نشست شورای امنیت ملل متحد نیز مورد بحث قرار خواهد گرفت.

وی گفته است: «ما ازتنش‌ها در سرحد افغانستان و پاکستان آگاه هستیم؛ این نگرانی همه است واحتمالاً این موضوع در نشست شورای امنیت نیز به بحث گرفته خواهد شد. من این موضوع را به خاطر می‌سپارم زیرا بسیار اهمیت دارد.»

گفتنی است که امارت اسلامی این ادعاها را همواره بی‌اساس خوانده و تأکید کرده که به هیچ‌کس اجازه داده نمی‌شود تا از خاک افغانستان علیه دیگران استفاده کند.

رویداد های اخیر

عادی‌سازی روابط با کشورهای منطقه و جهان محور تلاش‌های امارت اسلامی در یک سال گذشته

Published

on

(Last Updated On: حوت ۲۹, ۱۴۰۱)

دستگاه دیپلوماسی امارت اسلامی افغانستان در دوازده ماه گذشته برای باز کردن یک فصل جدید مناسبات سیاسی با جهان، تلاش‌های گسترده‌ای انجام داده است.

هرچند این تلاش‌ها به کسب مشروعیت از سوی هیچ‌کشوری تاهنوز منجرنشده اما بیرق امارت اسلامی در برخی ازکشورهای منطقه برافراشته شده است.

روسیه، چین، ترکیه، ایران، پاکستان، ازبیکستان، ترکمنستان، قزاقستان، قطر و امارات متحده عربی کشورهای اند که سفارت‌های‌شان در افغانستان باز است و اماکن دیپلوماتیک امارت اسلامی نیز در این کشورها فعالیت دارند.

تقریباً پیام‌های همه همسایگان افغانستان به جز تاجیکستان در حوزه مبارزه با تروریزم، حقوق بشر و حاکمیت، فراگیر بوده که تاحد زیادی همسو با منافع امریکا توصیف شده است.

در این دوازده ماه پسین، نمایندگی‌های سیاسی کشورهای اروپایی در افغانستان تنها به هدف هماهنگی کمک‌های بشری ادامه داشته است. هندوستان نیز تیم فنی برای هماهنگی کمک‌های بشری در افغانستان دارد.

امیرخان متقی، وزیر امور خارجه، گفته است که امارت اسلامی به خواست‌ها و منافع سایر کشورها احترام می‌گذارد و در مقابل از آن‌ها نیز می‌خواهد تعامل مشابه با امارت اسلامی داشته باشند.

این خواست هم‌چنان بارها از سوی ملا عبدالغنی برادر، معاون اقتصادی ریاست الوزراء، ابراز شده که امارت اسلامی سیاست خارجی متوازن و اقتصاد محور دارد و خواهان داشتن روابط دوستانه با همه کشورهای جهان است.

در دوازده ماه گذشته، کشورهای منطقه و جهان نیز میزبان نشست‌های برای افغانستان بودند اما تقریباً در بسیاری از این نشست‌ها هیچ نماینده‌ای از امارت اسلامی حضور نداشت.

وزیر خارجه ازبیکستان در نشست مشترک سازمان امنیت و همکاری اروپا که در اواخر سال روان در تاشکند برگزار شد، پیشنهاد داد که یک گروه مذاکره کنندۀ بین‌المللی برای گفتگو با امارت اسلامی ایجاد شود.

ضمیر کابلوف، نماینده خاص رییس‌جمهور روسیه برای افغانستان، نیز اظهارات مشابه داشت و تأکید دارد که افغانستان نباید درعرصه جهانی در انزوای سیاسی قرار داشته باشد.

با این حال، چرا جهان به ویژه امریکا و کشورهای غربی استراتیژی روشن و مشخص در یک سال گذشته در قبال افغانستان نداشته‌اند و چرا کشورها از طریق دیپلوماسی چندجانبه با افغانستان برخورد نکرده و هیچ اجماع سیاسی در این خصوص به وجود نیامده است؟

عزیز بارز، آگاه روابط بین‌الملل، در این مورد می‌گوید: «بعضی کشورهای همسایه ما به اساس منافع خودشان در چوکات روابط «دی فاکتو» تعاملات دارند، کشورهای جهان هم در آغاز خواهان تعامل بودند و به قول یکی از سفرای کشورهای اروپایی، تعامل جهان با طالبان (امارت اسلامی) به شکل منفی پیش می‌رود.»

با این وجود، امارت اسلامی امیدواراست که در سال نو هجری خورشیدی بتواند روابط و مناسبات سیاسی خود را با کشورهای منطقه و جهان تقویت بیش‌تر کند و در نتیجه تعاملات مثبت با جهان و ایجاد روابط دوستانه مشروعیت بین‌المللی را نیز حاصل نماید.

Continue Reading

رویداد های اخیر

رهبر امارت اسلامی: فروشند‌گان و تولیدکنند‌گان مواد نشه‌آور مجازات تعزیری شوند

Published

on

(Last Updated On: حوت ۲۹, ۱۴۰۱)

مولوی هبت‌الله آخندزاده، رهبر امارت اسلامی، روز یکشنبه، (۲۸ حوت) حکم سوزاندن مواد مخدر ضبط‌ شده و تخریب وسایل و تجهیزات استفاده‌شده در تولید مواد نشه‌آور را صادر کرده است.

بر اساس این فرمان، هیأت مشترکی از وزارت‌خانه‌های داخله، صحت عامه و ریاست عمومی استخبارات باید با حضور نماینده محکمه، مواد مخدر ضبط ‌‌شده را در ملاء‌عام بسوزانند.

در این حکم آمده است: «به فروشندگان و تولیدکنندگان شراب، سایر مشروبات الکولی، امان (اِفِدرا)، پودر، کوکائین، شیشه و سایر مواد نشه‌آور مجازات تعزیری داده شود و مواد مخدر یادشده و وسایل و تجهیزات استفاده شده در تولید مواد مخدر تخریب گردد.»

گفتنی است که پیش از این، بر اساس فرمان‌های جداگانه کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر در کشور ممنوع اعلام شده بود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

معاون والی جوزجان پسرش را از وظیفه برکنار کرد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۲۹, ۱۴۰۱)

مولوی گل محمد سلیم، معاون والی ولایت جوزجان، پسرش را از وظیفه برکنار کرده است.

به گزارش خبرگزاری باختر، مطابق به حکم رهبر امارت اسلامی مبنی بر انفکاک پسران و وابسته‌گان مقامات از وظایف در نهادهای دولتی، معاون والی جوزجان پسرش را از وظیفه‌اش برکنار کرده و به‌جای او فرد دیگری را در پست مقرر کرده است.

پسر آقای محمد سلیم قبلاً در یک بست ساتنمنی در قوماندانی امنیه جوزجان کار می‌کرد.

طبق حکم صادرشده از سوی رهبر امارت اسلامی، به تمام مسوولان وزارت‌ها و ریاست‌های مستقل هدایت داده شده است تا از استخدام براساس تعلقات خویشاوندی و روابط شخصی جداً خودداری کنند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!