Connect with us

رویداد های اخیر

وزیر داخله: گماشته‌شدن افراد غیرمسلکی در بدنه حکومت دردآور است

منتشر شده

در

(Last Updated On: میزان ۲۵, ۱۴۰۱)

سراج الدین حقانی، وزیر امور داخله گماشته‌‎شدن افراد غیرمسلکی را در بدنۀ حکومت درد‌آور و تأسف‌بار می‌خواند.

وزیر داخله این مطلب را روزگذشته (یک‌شنبه، ۲۴ میزان) در سخنرانی‌اش درمیان محصلان تازه فارغ شدۀ پوهنتون شیخ‌زاید در ولایت خوست بیان کرد.

آقای حقانی می‌گوید: «این برای من یک خبر دردآور است که در بست‌های مسلکی یک فرد غیرمسلکی می‌آید. بنابراین، از شما خواهش می‌کنم که به‌خاطر محبت با وطن و همکاری با دولت وحدت و اتفاق را حفظ کنید تا مشکلات حل شود.»

وزیر داخله هم‌چنان از جوانان می‌خواهد که با مشکلات مقابله کنند و راه فرار از کشور را در پیش نگیرند.

آقای حقانی گفته است: «زمانیکه فارغ می‌شوید در دل‌تان این مأیوسی را ایجاد نکنید که برای ما در حکومت کار پیدا نمی‌شود. به‌جای اینکه در دروازه‌های کشورهای خارجی ایستاده شوید و ذلیل شوید، در وطن‌‎تان خود را مطرح کنید.»

پس از روی کار آمدن امارت اسلامی در کشور و شکل‌گیری حکومت جدید همواره انتقادها بر اینست که افراد مسلکی در بدنه حکومت کمتر جا داده شده‌اند و نقش جوانان و زنان نیز در حکومت کم‌رنگ بوده است.

آگاهان اما به این باورند به هر میزانی که به افراد مسلکی در ادارات دولتی نقش داده شود به همان اندازه ارایه خدمات به مردم بهتر صورت می‌گیرد و از ایجاد فاصله میان مردم و حکومت جلوگیری می‌شود.

هرچند بارها مقام‌های امارت اسلامی گفته‌اند که در بدنه دولت صدها هزار کارمند دولت پیشین کار می‌کنند، اما این نخستین بار است که یک مقام ارشد حکومتی از گماشته‌شدن افراد غیرمسلکی در بست‌های مسلکی اداره‌های دولتی انتقاد می‌کند.

رویداد های اخیر

یک نفر به‌جرم قتل در جوزجان اعدام شد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۷, ۱۴۰۲)

ستره محکمه اعلام کرده است که امروز (دوشنبه) حکم قصاص بر یک قاتل در ولایت جوزجان تطبیق شد.

این نهاد با نشر خبرنامه‌ای گفته است که این فرد که نظر محمد نام داشت، فردی به‌نام خال محمد را با چاقو به قتل رسانده بود.

نظر محمد در محضر عام در یک استدیوم ورزشی در شبرغان، مرکز ولایت جوزجان، اعدام شده است.

چهار روز پیش نیز دو تن در ولایت غزنی به‌جرم قتل اعدام شده بودند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

شورای امنیت ملل متحد در مورد تعیین نماینده خاص برای افغانستان بحث می‌کند

Published

on

(Last Updated On: حوت ۷, ۱۴۰۲)

قرار است امروز (دوشنبه) شورای امنیت سازمان ملل متحد نشست دیگری را در مورد افغانستان برگزار کند.

نصیر احمد فایق، سرپرست کرسی افغانستان در سازمان ملل متحد، گفته است که قرار است در این نشست انتونیو گوترش، سرمنشی ملل متحد گزارشی را در باره‌ تعیین نماینده ویژه ملل متحد و نشست بین المللی اخیر در مورد افغانستان در دوحه به شورای امنیت ارائه کند.

بر بنیاد قطع‌نامه ۲۷۲۱ شورای امنیت، سرمنشی ملل متحد باید ۶۰ روز پس از گفتگو و مشوره در این مورد، گزارشش را به این شورا ارائه کند؛ گفتگو و مشوره‌‌ای که در مورد تعیین فرستاده ویژه برای افغانستان متمرکز است.

اما امارت اسلامی تاکید می‌کند که افغانستان دچار بحران نیست و با حضور نمایندگی سازمان ملل متحد در کشور، به تعیین نماینده جدید نیازی نمی‌باشد.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید: «در مورد نماینده خاص، موقف امارت اسلامی افغانستان بسیار روشن است و آن اینکه نیازی دیده نمی‌شود تا نماینده ویژه برای افغانستان تعیین شود. افغانستان کشور امن است و دچار کدام بحرانی نیست و به همکاری بین المللی نیاز دارد، ولی در چارچوب همکاری‌هایی که از قبل دوام داشت و در حضور یوناما تمام مسایل بین ملل متحد و افغانستان حل می‌شود.»

او می‌افزاید: «نیاز به نماینده ویژه دیده نمی‌شود. آن‌ها باید با مردم افغانستان همکار باشند. جلو پیشرفت‌های افغانستان در عرصه دیپلوماتیک را نگیرند و افغانستان را یک کشور مواجه با بحران تلقی نکنند.»

نشست دوحه در مورد افغانستان هفته گذشته برگزار شد؛ نشستی که سرمنشی ملل متحد آن را موفقیت‌آمیز دانست؛ اما امارت اسلامی در آن نشست اشتراک نکرد و آن را ناکام تلقی کرد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

قطر از آزادی یک زندانی اتریشی در افغانستان خبر داد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۷, ۱۴۰۲)

حکومت قطر اعلام کرده است که یک شهروند اتریش که در افغانستان بازداشت شده بود، با میانجی‌گیری دوحه آزاد شده است.

محمد بن عبدالعزیز بن صالح الخلیفی، وزیر مشاور دولت در امور خارجه قطر در بیانیه‌ای از امارت اسلامی افغانستان برای همکاری در این زمینه تشکر و قدردانی کرده است.

وی افزوده است که قطر روابط دوجانبه قوی با جمهوری اتریش دارد و از آزادی این شهروند اتریش خرسند است.

وزیر امور خارجه قطر تاکید کرده است که کشورش به تلاش‌های میانجی‌گری خود در حل مناقشه‌ها از طریق گفتگوهای سازنده و روش‌های صلح‌آمیز برای صلح و ثبات در منطقه و جهان ادامه خواهد داد.

شهروند اتریشی آزاد شده وارد قطر شده است.

وزارت امور خارجه قطر در مورد او جزییات بیشتر ارایه نکرده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!