Connect with us

رویداد های اخیر

وزیر دفاع امریکا: از فروپاشی نیروهای افغان غافلگیر شدیم

Published

 on

(Last Updated On: میزان ۷, ۱۴۰۰)

بلند پایه ترین مقامات وزارت دفاع امریکا می‌گویند؛ در اوایل سال جاری به رییس جمهوری ایالات متحده هشدار داده بودند که حدود ۲۵۰۰ نیرو در افغانستان نگه دارد زیرا در غیر این صورت اردو و دولت افغانستان سقوط خواهد کرد.

این مقام های ارشد نظامی امریکا در رابطه با خروج نظامی از افغانستان در ماه گذشته، سه شنبه و چهارشنبه هفته جاری به سوالاتی در این باره و با حضور در جلساتی در کنگره پاسخ دادند.

جنرال مارک میلی، رییس کمیته لوی درستیزان نیروهای مسلح امریکا و لوید آستین وزیر دفاع امریکا روز سه شنبه در کمیته‌های نیروهای مسلح سنا و چهارشنبه در مجلس نمایندگان سخنرانی کرده اند.

جنرال میلی در این سخنرانی گفته است، که پنتاگون حتی تا ۱۰ روز پس از سقوط کابل به “اتفاق آرا” به جو بایدن توصیه نکرده بود که امریکا به طور کامل افغانستان را ترک کند.

آقای میلی گفته است: ” دشمن در کابل قدرت داشت؛ این آشکار و روشن است که جنگ افغانستان طوری پایان نرسید که ما می‌خواستیم. طالبان (امارت اسلامی) اکنون در کابل حاکم اند، برای جلوگیری از شکست حکومت در کابل حداقل ۲۵۰۰ سرباز نیاز بود تا در افغانستان باقی می‌ماندند؛ به باور من خروج این سربازان بزرگ‌ترین اشتباه بودږ چون نیروهای افغان طوری آماده شده بودند که تا حد زیادی بر نظامیان امریکایی و تکنالوژی متکی بودند.”

وزیر دفاع امریکا نیز به مجلس سنای امریکا پاسخ داده است. برای آقای لوید آستین اما مهمتر از همه شکست سنگین نیروهای امنیتی افغان به ویژه اردوی ملی برای وزیر دفاع امریکا حیران کننده است.

آقای آستین گفته است: ” حقیقت امر این است که اردوی افغان که ما و متحدان مان آنها را آموزش نظامی داده بودیم، به بسیار آسانی از هم پاشید. در اکثر موارد بدون شلیک یک مرمی. ما همه حیران شدیم. بدون این، دیگر هیچ گونه ادعای واقعی نبود، اما من مطمین هستم که فساد اداری هم یکی از عاملان ضعف آنها بوده است.”

جنرال مک کنزی نیز می‌گوید، که او توصیه کرده بود حدود ۲۵۰۰ سرباز امریکایی در خاک افغانستان باقی بمانند.

فرانک کینت مکنزی قومندان قوای مرکزی امریکا میگوید:” من نظریات خویش را شخصا با رییس جمهور شریک خواهم ساخت، اما من نظریات و صحبت های واقعی خود را با شما شریک خواهم ساخت، نظر من این بود و پیشنهاد کردم که ما باید ۲۵۰۰ عسکر نظامی خویش را در افغانستان باقی بگذاریم، من همچنان در خزان سال ۲۰۲۰ پیشنهاد کردم که در آن زمان ۴۵۰۰ عسکر خویش را در آنجا بگذاریم، و این نظریات شخصی من بود. من همچنان پیشنهاد کردم که ماندن این تعداد برای بقای نیروهای امنیتی افغان و حکومت آن مهم است.”

دز همین حال جن ساکی سخنگوی کاخ سفید با دفاع از آقای بایدن گفت مشاوران نظامی وی در حفظ ۲۵۰۰ سرباز در افغانستان دچار اختلاف نظر بودند.

وی گفته است: ” من امروز میخواهم بگویم در اظهارات وزیر دفاع که توسط جنرال میلی بیان شد، آنها واضح ساختند. وزیر دفاع امریکا آقای آستن به وضاحت گفت اگر شما ۲۵۰۰ عسکر خویش را در افغانستان بمانید، شما قطعا و مطمنا با طالبان (امارت اسلامی) در جنگ درگیر خواهد بود، و شما ضرورت به تقویت مجدد خواهید داشت.”

در شروع جلسه کمیته سنا، سناتور جک رید که ریاست این جلسه را عهده‌ داشت گفت؛ که مقامات کنگره می‌خواهند بدانند که آیا امریکا متوجه این نکته که دولت افغانستان در حال فروپاشی شده است یا نه؟ پرسشی که هنوز پاسخ نگرفته است.

رویداد های اخیر

اشرف غنی: نخواستم امارت اسلامی لذت تحقیر رییس جمهور افغانستان را ببینند

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۴, ۱۴۰۱)

محمداشرف غنی، رئیس جمهور پیشین افغانستان در یک سالگی فرار خود و به قدرت رسیدن امارت اسلامی در کابل در گفتگو با فرید ذکریا در شبکه خبری سی‌ان‌ان تاکید کرد که آخرین فردی بوده که پایتخت را ترک کرده است‌.

درباره‌ی دلیل فرار خود گفته است: “نخواستم به طالبان (امارت اسلامی) و حامیانش، بازهم لذت تحقیر رئیس جمهور افغانستان را بدهم.”

غنی پیش از آن بارها گفته بود که در دفاع از کشورش حاضر است جان خود را بدهد. اما فرار او در بعدازظهر ۱۵ آگست از کابل، جهان را حیرت‌زده ساخت.

او گفت:”من سوار طیاره شدم و از کشور خارج شدم چون دفاع غیرممکن شده بود. تمامی محافظان رئیس جمهوری آب شده بودند (نبودند)، وزیر دفاع رفته بود و وزارت دفاع خالی بود.”

بسم‌الله محمدی، وزیر دفاع پیشین افغانستان که در آخرین هفته‌ها به سرپرستی وزارت دفاع گماشته شد، به تازگی در مورد اظهارات آقای غنی واکنشی نشان نداده است اما او سال گذشته گفته بود:”حوالی ساعت ۲ بعدازظهر روز یک‌شنبه، ۱۵ آگوست ۲۰۲۱، سه بال هلیکوپتر از ارگ برخاستند و به استقامت شمال پرواز کردند. من از کلکین (پنجره) دفترم هلیکوپترها را دیدم. فکر کردم طبق معمول رفت‌وآمد می‌کنند. سه بال هلیکوپتر رییس جمهور همیشه در ارگ بودند و فرمان‌دهی‌اش طبعاً به دست خودشان بود.”

غنی همچنین ادعاهای مداوم مبنی بر اینکه ده‌ها میلیون دالر پول نقد را با خود به همراه سایر مقامات در حال فرار با هلیکوپتر برده است را رد کرد.

این درحالی است که اشرف غنی پیش از این در مصاحبه با تلویزیون دیجیتالی ای‌بی‌ان نیز مدعی شد که براساس قانون اساسی افغانستان هنوز هم رئیس جمهور کشور است. او در آن مصاحبه، توافقنامه دوحه و وعده‌های زلمی خلیلزاد به شماری از سیاسیون افغان را عامل اصلی فروپاشی نظام “جمهوریت” در افغانستان عنوان کرد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

ده‌ها کشته و ناپدید در نتیجه سرازیر شدن سیلاب‌های در پروان

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۴, ۱۴۰۱)

منابع محلی در ولایت پروان از افزایش قربانیان سیلاب اخیر در دره غوربند این ولایت خبر داده اند.

منابع امروز (دوشنبه، ۲۴ اسد) به رسانه‌های محلی گفته اند که در پی جاری شدن سیلاب روز گذشته در ولسوالی‌های شینواری و سیاه‌گرد این ولایت، ۳۲ تن جان باخته و حدود ۲۰ تن دیگر زخمی شده‌اند.

به گفته مقام‌های محلی همچنان حدود ۱۰۰ باشنده دیگر این ولسوالی‌ها ناپدید شده اند.

پیش از این، منابع محلی آمار جان باخته‌گان را ۱۷ تن اعلام کرده بودند.

این درحالی است که روز گذشته چند ولایت کشور گواه سرازیر شدن سیلاب بود. این سیلاب‌ها در کنار خسارات هنگفت‌ مالی، تلفات جانی نیز در پی داشته است.

درهمین حال، مقام‌های محلی ولایت ننگرهار می‌گویند که در نتیجه سرازیر شدن سیلاب‌ها در مناطق مختلف این ولایت شماری زیادی از خانه‌ها فروریخته و دست کم ۹ تن جان باخته اند.

وزارت دفاع می‌گوید که همزمان با سرازیر شدن سیلاب‌‌ها به بعضی مناطق ولایت‌ پروان، نیروهای هوایی به کمک سیلاب‌زدگان شتافتند و جان و مال تعداد زیادی از باشنده‌گان کشور را نجات دادند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

سفیرپاکستان: روابط اقتصادی میان کابل و اسلام‌آباد روبه رشد است

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۳, ۱۴۰۱)

منصور احمد خان، سفیر پاکستان در حاشیه مراسم گرامی داشت از هفتاد و پنجمین سالروز استقلال پاکستان در سفارت این کشور در کابل امروز یک‌شنبه، ۲۳ اسد، گفت که در بخش‌های ترانزیت و تجارت همکاری اسلام آباد با افغانستان بیشتر شده و نیز صادرات و واردات میان دو کشور افزایش یافته است.

به گفته این دیپلومات پاکستانی، اسلام آباد افغانستان را در یک سال گذشته در حل مشکلات‌اش همکاری کرده و هم‌چنان متعهد است که با افغانستان همکاری‌هایش را ادامه دهد.

به گفته احمد خان، مشکلات در سرحدات افغانستان و پاکستان حل و نیز سهولت‌ها ایجاد شده است.

آقای احمد خان گفت: «ارتباط ما با افغانستان بسیار خوب است و ما کوشش کردیم که خوب باشد، در یک سال که گذشت برای افغانستان مشکلات زیادی پیش آمد اما پاکستان به افغانستان کمک و همکاری کرد، این همکاری‌ها در بخش‌های تخلیه، کمک‌های بشری و ایجاد سهولت‌ها در سرحدات بود. هم‌چنان در بخش ترانزیت و تجارت همکاری ما زیادتر شده صادرات و واردات هم افزایش یافته و ما متعهد هستیم که با افغانستان همیشه همکاری داشته باشیم».

این دیپلومات پاکستانی اما تأکید می‌کند که با وجود مشکلات در یک سال پسین امارت اسلامی عملکردی خوبی داشته است.

او هم‌چنان گفته است که آموزش حق اساسی تمامی مردم است و زنان که ۵۰ فیصد جامعه را شکل می‌دهند، باید به آموزش دسترسی داشته باشند.

این مقام پاکستانی افزوده است: «تعلیم یک بخش مهم کشور محسوب می‌شود، به همین ترتیب زنان ۵۰ فیصد افراد جامعه را تشکیل می‌دهند، حکومت فعلی افغانستان نیز می‌گوید که در مورد تعلیم زنان در افغانستان کار می‌کند، آنها بالای روندی کار می‌کنند که دختران بتوانند طبق شرایط اسلامی و طبق فرهنگ افغانی به تحصیل خود ادامه بدهند».

سفیر پاکستان اما مبارزه در برابر تروریزم را هدف مشترک در منطقه می‌داند و افزوده در حال حاضر جنگ علیه تروریزم جریان دارد.

وی گفت: «کشورهای منطقه بخصوص افغانستان از حملات تروریستی بسیار زیاد متأثر شده‌اند. به همین دلیل نیاز است تا امنیت منطقه بخصوص افغانستان و پاکستان را باید تأمین کرد تا یک فضای ارتباطات اقتصادی بین ممالک منطقه بوجود بیاید. بنابراین، برای این کار ختم تروریزم بسیار زیاد ضروری می‌باشد».

سفیر پاکستان در کابل هم‌چنان در ادامه صحبت‌هایش تأکید کرد که تا روزهای آینده مشکل صدور ویزا پاکستان هم به کلی حل خواهد شد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!