Connect with us

رویداد های اخیر

وزیر دفاع امریکا: اولین کار نیروهای افغان کاهش پیشروی‌های طالبان است

منتشر شده

در

(Last Updated On: اسد ۳, ۱۴۰۰)

لووید آستین، وزیر دفاع امریکا، روز گذشته( شنبه، ۲ اسد) گفته است که نخستین کار نیروهای امنیتی افغان این است تا جلو پیشروی‌‎های طالبان را بیگیرند.

وی افزوده که قبل از تصرف مناطق ستراتیژیک توسط نیروهای افغان باید سرعت پیشروی طالبان گرفته شود.

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که نیروهای امنیتی افغان قصد دارند تا مناطق ستراتیژیک مانند کابل، شهرهای دیگر، بندرها و زیربناهای را حفظ کنند.

خبرگزاری رویترز به نقل از وزیر دفاع امریکا در هنگامی بازدید از شهر آلاسکا امریکا در جریان گفتگو با خبرنگاران، نگاشته‌است: “آنها (طالبان) نیروهای خود را در اطراف مراکز اصلی جمعیت، جمع می‌کنند.”

وزیر دفاع امریکا گفته که نیروهای خارجی به تاریخ ۳۱ ماه اگست از افغانستان خارج خواهند شد.

او افزود: “از نظر اینکه جلو طالبان را خواهند گرفت یا نه، من فکر می‌کنم نخستین کاری که باید انجام شود این است که اطمینان حاصل کنیم آنها می‌توانند سرعت حرکت را کاهش دهند.”

آستین افزوده که افغان‌ها توانایی و ظرفیت آن را دارند تا پیشرفت کنند، اما “دیده شود که چی اتفاق می‌افتد.”

این گزارش افزوده که طالبان تلاش می‌کند تا بیشترین خاک افغانستان را تحت اداره خود درآورد و اکنون در حومه‌های شهرهای بزرگ با نیروهای افغان درگیر هستند.

پیش از این رویترز گزارش کرده بود که طالبان نصف ولسوالی‌های افغانستان را تحت کنترول خود درآورده است.

تصرف سریع مراکز ولسوالی‌ها توسط گروه طالبان نگرانی‌ها را میان شهروندان افزایش داده است.

امریکا گفته که برای حمایت نیروهای افغان حملات هوایی علیه گروه طالبان راه اندازی میکند.

این درحالی است که در این اواخر امریکا گروه طالبان را در ولایت کندهار هدف حملات هوایی قرار داده است.

رویترز افزوده که جوبایدن، رییس جمهور امریکا، تعهد کرده که به حمایت مالی نیروهای افغان و تلاش‌های خود برای ازسرگیری گفتگوهای صلح افغانستان ادامه خواهد داد.

روزگذشته جوبایدن ۱۰۰ میلیون دلار از صندوق اضطراری برای تامین نیازهای فوری پناهندگان ناشی از اوضاع افغانستان، از جمله برای متقاضیان ویزه‌های مهاجرت ویژه افغانستان تامین كرد.

رویداد های اخیر

مولوی عبدالکبیر: اگر خواست‌های امارت اسلامی پذیرفته شود، در نشست‌های آینده ملل متحد سهم می‌گیریم

Published

on

(Last Updated On: حوت ۴, ۱۴۰۲)

مولوی عبدالکبیر، معاون سیاسی ریاست الوزرا فیصله اخیر سازمان ملل متحد را در نشست دوحه برای اشتراک هیأت امارت اسلامی غیرمنصفانه دانسته و گفته است که اگر در نشست‌های آینده خواست‌های امارت اسلامی از سوی ملل متحد و کشورها پذیرفته شود، امارت اسلامی به نمایندگی از افغانستان سهم خواهد گرفت.

ارگ در خبرنامه‌ای نوشته که آقای عبدالکبیر این گفته‌ها را شام گذشته (پنج‌شنبه، ۳ حوت) در مراسم دستاربندی علمای فارغ‌شده‌ی دارالعلوم سراج الاسلام در کابل بیان کرده است.

براساس خبرنامه، عبدالکبیر علاوه کرده است که افغانستان به‌حیث یک کشور مستقل و امارت اسلامی به‌مثابه یک نظام اسلامی «مشروع» به تمام همسایه‌گان و جامعه بین‌المللی اطمینان می‌دهد که حکومت سرپرست براساس سیاست متوازن و معتدل به منظور همکاری‌های اقتصادی و انکشافی تلاش می‌کند.

وی نیز تأکید کرده است که از افغانستان به هیچ کسی خطر متوجه نخواهد بود.

بربنیاد خبرنامه، عبدالکبیر تصریح نموده است: «ضمن مبارزه با مواد مخدر و فساد، ثبات پایدار تنها تحت حاکمیت امارت اسلامی تضمین شده می‌تواند که افغان‌ها و جامعه جهانی نیز این واقعیت‌ها را درک کرده‌اند.»

او هم‌چنان افزود که با آمدن امارت اسلامی برای اولین بار بودجه ملی از عواید داخلی آماده شد و ضمن پرداخت مصارف اداره‌های ملکی و پروژه‌های انکشافی، مصارف اردوی اسلامی و اداره‌های امنیتی نیز از بودجه ملی پرداخت می‌شود.

گفتنی است که دومین نشست نمایندگان خاص کشورها در مورد افغانستان به روزهای یک‌شنبه و دوشنبه هفته‌ جاری در دوحه برگزار شد که هیأت امارت اسلامی در آن اشتراک نکرده بودند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

ویست: در مورد منافع مشترک در افغانستان یک اجماع قوی وجود دارد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۴, ۱۴۰۲)

توماس ویست، نماینده خاص ایالات متحده برای افغانستان می‌گوید که در مورد منافع مشترک در افغانستان یک اجماع قوی وجود دارد.

آقای ویست روز پنج‌شنبه (۳حوت) در شبکۀ ایکس خود گفته که به تازگی از کنفرانس دوحه به واشنگتن بازگشته است. این کنفرانس بین المللی در مورد افغانستان به روز های ۱۸ و ۱۹ فبروری دایر شد.

توماس ویست نوشته که هیچ کشور نمی‌خواهد که خطر تروریزم از افغانستان نشات کند و همه خواستار بازگشایی مکاتب متوسط، لیسه ها و پوهنتون ها به روی دختران افغان و بازگشت زنان به کار و زندگی اجتماعی هستند.

نماینده خاص امریکا برای افغانستان همچنین گفته که تعهدات قوی برای کمک به افغان‌ها وجود دارد، اما نگرانی هایی در مورد ثبات اقتصادی و مالکیت آینده اقتصادی افغان‌ها موجود است.

توماس ویست همچنین به تطبیق ممنوعیت کشت کوکنار توسط امارت اسلامی اشاره کرده که بسیاری از کشورها آنرا تایید کرده اند و به اساس ارزیابی اداره مربوط سازمان ملل کشت خشخاش تا ۹۵درصد کاهش یافته است.

آقای ویست به ملاقات با نمایندگان جامعه مدنی افغانستان نیز اشاره کرده و با تاکید بر اینکه ایالات متحده از برگزاری این گونه نشست‌ها در ارتباط با افغانستان تحت رهبری سازمان ملل متحد حمایت می‌کند، گفته که منافع افغان‌ها و منافع مشترک بین‌المللی باید راهنمای این نشست‌ها باشد.

گفتنی است که دومین نشست نمایندگان خاص کشورها در امور افغانستان به روزهای یک‌شنبه و دوشنبه هفته‌ جاری در دوحه برگزار شد که هیأت امارت اسلامی در آن اشتراک نکرده بودند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

گلوبل فند برای ارائه‌ی خدمات به بازگشت‌کنندگان از پاکستان ۴.۷ میلیون دالر کمک کرد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۴, ۱۴۰۲)

صندوق جهانی مبارزه با ایدز، توبرکلوز و ملریا (گلوبل فند) از اختصاص ۴.۷ میلیون دالر بودجه عاجل برای ارائه‌ی خدمات صحی به مهاجران بازگشت‌کننده از پاکستان به افغانستان خبر داده است.

در اعلامیه‌ی این صندوق که روز پنج‌شنبه (۳ حوت) منتشر شده، آمده است که این مقدار بودجه علاوه بر ۶۶ میلیون دالر کمک مالی به افغانستان است که برای یک دوره سه ساله ارائه می‌شود.

صندوق جهانی مبارزه با ایدز، توبرکلوز و ملریا گفته است که بودجه ۴.۷ میلیون دالری این نهاد در اختیار برنامه توسعه سازمان ملل قرار می‌گیرد و با مصرف آن، برای ۱.۳ میلیون نفر که به افغانستان بر می‌گردند، در زمینه‌ی مبارزه با ایدز، توبرکلوز و ملریا خدمات صحی فراهم خواهد شد.

آنلیس هیرشمن، رئیس بخش آسیا در سازمان «گلوبل فند» گفته است که افزایش شدید جمعیت، به‌خصوص در مناطق روستایی و صعب‌العبور در مرز پاکستان، نشان‌دهنده‌ی یک خطر همه‌گیری است و نمی‌توان بدون تقویت خدمات ضروری ایدز، توبرکلوز و ملریا با این خطر مقابله کرد.

در اعلامیه‌ی «گلوبل فند» آمده است که با کمک این سازمان، برای افراد در مناطقی که شیوع ملریا زیاد است، خدمات تشخیص این مرض و تورهای حشره‌کش ارائه خواهد شد.

همچنین طبق این اعلامیه، در مبارزه با مرض توبرکلوز، مراکز صحی با تجهیزات آزمایشی، پیشگیری و تداوی در مرز افغانستان و پاکستان ایجاد خواهد شد.

همین‌طور در اعلامیه آمده است که خدمات آزمایش، مشاوره و تداوی ایدز نیز در ورودی گذرگاه برای افراد تازه‌ وارد به افغانستان ارائه خواهد شد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!