Connect with us

رویداد های اخیر

وزیر دفاع امریکا: اولین کار نیروهای افغان کاهش پیشروی‌های طالبان است

Published

 on

(Last Updated On: اسد ۳, ۱۴۰۰)

لووید آستین، وزیر دفاع امریکا، روز گذشته( شنبه، ۲ اسد) گفته است که نخستین کار نیروهای امنیتی افغان این است تا جلو پیشروی‌‎های طالبان را بیگیرند.

وی افزوده که قبل از تصرف مناطق ستراتیژیک توسط نیروهای افغان باید سرعت پیشروی طالبان گرفته شود.

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که نیروهای امنیتی افغان قصد دارند تا مناطق ستراتیژیک مانند کابل، شهرهای دیگر، بندرها و زیربناهای را حفظ کنند.

خبرگزاری رویترز به نقل از وزیر دفاع امریکا در هنگامی بازدید از شهر آلاسکا امریکا در جریان گفتگو با خبرنگاران، نگاشته‌است: “آنها (طالبان) نیروهای خود را در اطراف مراکز اصلی جمعیت، جمع می‌کنند.”

وزیر دفاع امریکا گفته که نیروهای خارجی به تاریخ ۳۱ ماه اگست از افغانستان خارج خواهند شد.

او افزود: “از نظر اینکه جلو طالبان را خواهند گرفت یا نه، من فکر می‌کنم نخستین کاری که باید انجام شود این است که اطمینان حاصل کنیم آنها می‌توانند سرعت حرکت را کاهش دهند.”

آستین افزوده که افغان‌ها توانایی و ظرفیت آن را دارند تا پیشرفت کنند، اما “دیده شود که چی اتفاق می‌افتد.”

این گزارش افزوده که طالبان تلاش می‌کند تا بیشترین خاک افغانستان را تحت اداره خود درآورد و اکنون در حومه‌های شهرهای بزرگ با نیروهای افغان درگیر هستند.

پیش از این رویترز گزارش کرده بود که طالبان نصف ولسوالی‌های افغانستان را تحت کنترول خود درآورده است.

تصرف سریع مراکز ولسوالی‌ها توسط گروه طالبان نگرانی‌ها را میان شهروندان افزایش داده است.

امریکا گفته که برای حمایت نیروهای افغان حملات هوایی علیه گروه طالبان راه اندازی میکند.

این درحالی است که در این اواخر امریکا گروه طالبان را در ولایت کندهار هدف حملات هوایی قرار داده است.

رویترز افزوده که جوبایدن، رییس جمهور امریکا، تعهد کرده که به حمایت مالی نیروهای افغان و تلاش‌های خود برای ازسرگیری گفتگوهای صلح افغانستان ادامه خواهد داد.

روزگذشته جوبایدن ۱۰۰ میلیون دلار از صندوق اضطراری برای تامین نیازهای فوری پناهندگان ناشی از اوضاع افغانستان، از جمله برای متقاضیان ویزه‌های مهاجرت ویژه افغانستان تامین كرد.

رویداد های اخیر

امارت اسلامی پخش نشرات رادیو آزادی را در ۱۳ شهر افغانستان متوقف کرد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۱)

رئیس نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ امارت اسلامی افغانستان می‌گوید که نشرات موج اف‌ام رادیو آزادی را در ۱۳ شهر افغانستان متوقف کرده است.

عبدالحق حماد در توییتی نوشت:”این رادیو با نقض اصول خبرنگاری، خبرهای یک جانبه نشر می‌کرد.”

حماد افزود:” این رسانه در زمان اشغال امریکا به نشرات آغاز کرده بود و به دلیل مراعات نکردن اصول خبرنگاری و نشرات یک‌جانبه، بسته شد.”

همزمان با این صدای امریکا نیز گزارش داده است که بر اساس رهنمود جدید وزارت اطلاعات و فرهنگ نشرات رادیوی صدای امریکا از داخل افغانستان سر از تاریخ اول دسامبر متوقف خواهد شد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

حنا ربانی در دیدار با حنفی: نباید درگیر اشتباه‌های گذشته شویم

Published

on

(Last Updated On: قوس ۹, ۱۴۰۱)

دفتر عبدالسلام حنفی، معاون اداری ریاست‌الوزرای امارت اسلامی با حنا ربانی کهر، وزیر دولت در امور خارجه‌ی پاکستان که صبح روز گذشته (سه‌شنبه، ۸ قوس) در رأس یک هیئت عالی‌رتبه‌ به کابل آمده، خبر داده است.

در اعلامیه دفتر آقای حنفی آمده است که در این دیدار شهاب‌الدین دلاور، وزیر معادن و پترولیم و شماری دیگر از مقام‌های امارت اسلامی نیز حضور داشتند.

آقای حنفی ضمن خوش‌آمدید به هیئت پاکستانی، گفته است که: «افغانستان و پاکستان روابط تاریخی، دینی و فرهنگی دیرینه دارند و ما خواهان گسترش بیش‌تر روابط میان دو کشور هستیم.»

آقای حنفی، با قدردانی از دولت پاکستان به خاطر میزبانی مهاجران افغان در طی چهار دهه‌ی گذشته، افزوده که با حاکمیت امارت اسلامی امنیت سراسری در کشور تأمین شده، فساد اداری از میان رفته و کشت و قاچاق مواد مخدر نیز متوقف شده است.

حنفی تأکید کرده که افغانستان پُل اتصال میان آسیای مرکزی و جنوبی است و «ما به خاطر تطبیق پروژه‌های بزرگ هم‌چون تاپی، تاپ، کاسا ۱۰۰۰ و خط آهن پشاور-کابل-ترمذ آماده‌ی هم‌کاری هستیم» که با عملی‌شدن این پروژه‌ها، روابط اقتصادی و بازرگانی میان دو کشور و کشورهای منطقه افزایش می‌یابد.

معاون اداری ریاست‌الوزرا خاطرنشان کرده است:«ما در تلاش میکانیزه ‌شدن تجارت زغال می‌باشیم و به همین منظور کمیته‌ی مشترک باصلاحیت بین‌الوزارتی ایجاد شده است. هم‌ چنان کمیته‌ی ملی بنادر به خاطر فراهم‌آوری تسهیلات در زمینه‌ی تجارت و ترانزیت توظیف شده است.»

همچنان آقای حنفی، سرمایه‌گذاران پاکستانی را به خاطر سرمایه‌گذاری در افغانستان در بخش‌های معادن، انرژی و زراعت تشویق کرده و افزوده که امارت اسلامی خواهان همکاری پاکستان در زمینه‌های تسهیل ویزا برای افغان‌ها و رهایی زندانیان افغان است.

در همین حال، ‏حنا ربانی کهر گفته است: «ما کشور‌هایی را سراغ نداریم که مانند افغانستان و پاکستان مشترکات زیاد داشته باشند.» او افزوده که پس از ۴۰ سال، فرصت‌های بسیار در افغانستان فراهم شده است و به سود هر دو کشور می‌باشد.

خانم کهر، در این دیدار با اشاره به این که یک میکانیزم برای رفت‌وآمد در بندرها میان دو کشور ساخته شود، گفته است که مشکلات به‌وجودآمده باید هرچه زودتر حل شود و به خاطر رهایی زندانیان افغان میکانیزمی وجود دارد و برای حل آن نیاز به زمان بیش‌تر است.

‏حنا ربانی کهر با تأکید بر این که پاکستان به تمامیت ارضی افغانستان احترام می‌گذارد، افزوده است که از فرصت‌های به‌ دست ‌آمده باید استفاده‌ی اعظمی صورت گیرد و «نباید درگیر اشتباه‌های گذشته شویم. ما باید یک محیط خوب برای گسترش مناسبات تجارتی و تماس مردم با مردم را ایجاد و چالش‌ها را به فرصت مبدل سازیم.»

از سویی هم، محمد صادق، نماینده‌ی ویژه‌ پاکستان برای افغانستان، گفته است: «ما به تمامیت ارضی افغانستان احترام داریم و از این که در افغانستان امنیت تأمین شده است، ما باید کار و سرمایه‌گذاری بیش‌تر به خاطر رفاه و آسایش شهروندان دو کشور کرده و برای حل مشکلات تمرکز کنیم.»

درهمین حال، ‏شهاب‌الدین دلاور، وزیر معادن و پترولیم در این دیدار با اشاره به تأمین امنیت سراسری در افغانستان و مشترکات دینی، فرهنگی و زبانی میان دو کشور، گفته است که باید از فرصت‌ها برای رفاه و پیش ‌رفت اقتصادی شهروندان دو کشور استفاده صورت گیرد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

اوچا: در نُه ماه گذشته، به ۲۴.۳ میلیون افغان نیازمند کمک توزیع شده است

Published

on

(Last Updated On: قوس ۸, ۱۴۰۱)

دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل برای افغانستان (اوچا) اخیراً در رشته‌توییتی نگاشته است که این سازمان در جریان نُه ماه اخیر سال جاری، برای ۲۴.۳ میلیون فرد نیازمند مواد غذایی وغیرغذایی کمک کرده است.

شهروندان کشور اما می‌گویند در آستانه فصل زمستان به غذا و سرپناه مناسب دسترسی ندارند و آنان از توزیع غیرعادلانۀ کمک‌های کشورها شکایت دارند.

با این حال، شهروندان کشور گفته‌اند که باید برای فقر زدایی زمینۀ کار برای مردم فراهم شود و نهاد‌های کمک کننده می‌توانند با عملی کردن پروژه‌ها، خلای اقتصادی را پٌر کنند.

حضرت الله روحانی، باشنده ننگرهار گفت: «مسأله بنیادی این است که در کنار کمک‌ها باید بالای تمام پروژه‌های انکشافی و بنیادی نیمه‌کارۀ نظام جمهوریت کار صورت گیرد.»

بر بنیاد آمارهای سازمان ملل، میزان فقر در افغانستان به ۹۷ درصد رسیده است و امسال افغانستان از رهگذر حوادث طبیعی هم‌چنان آسیب‌پذیری های زیادی داشته است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!