Connect with us

صحت

وزیر صحت عامه امارت اسلامی عازم قطر شد

Published

 on

(Last Updated On: حوت ۲۵, ۱۴۰۱)

وزیر صحت عامه امارت اسلامی افغانستان در رأس یک هیئت بلندپایه عازم قطر گردید.

دفتر مطبوعاتی وزارت صحت امارت اسلامی افغانستان در یک خبرنامه گفته است:«داکتر قلندر عباد، وزیر این وزارت در رأس یک هیئت بلند پایه برای سفر شش روزه عازم قطر گردید.»

در خبرنامه آمده است که دراین سفر پیرامون هماهنگی خدمات صحی، آماده سازی زمینه برای بلند بردن ظرفیت دکتران افغانستان و همچنان در راستای همکاری در بخش صحت و سرمایه‌گذاری در سکتور صحی با مقامات قطری بحث و گفتگو می‌نماید.

وزیر صحت عامه امارت اسلامی و هیئت همراه قرار است از بعضی مراکز پیشرفته صحی قطر هم بازدید بعمل آورد.

این درحالی است که وزارت صحت عامه تلاش دارد تا سطح دانش و تخصص مسلکی دکتران افغان را بالا ببرد تا افغانستان دیگر به خاطر درمان به خارج محتاج نشوند.

داکتر قلندر عباد پیش از این گفته بود در بیست سال گذشته و اشغال امریکا در بخش صحت افغانستان هیچ کاری نشده است.

صحت

شواهد جدید نشان می‌دهد که منشأ کووید می‌تواند سگ کاونده باشد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۲۷, ۱۴۰۱)

دانشمندان شواهد جنیتیکی جدیدی را از بازار ووهان چین، جایی که موارد کووید برای اولین بار در اواخر سال ۲۰۱۹ شناسایی شد، کشف کردند.

مجله «ساینتیفیک امریکا» گزارش داده که یافته‌های جدید سبب تقویت بحث منشأ حیوانی ویروس SARS-CoV-2 می‌گردد.

یافته های جدید در اوایل این هفته به یک گروه مشورتی که توسط سازمان جهانی صحت تشکیل شده بود، ارائه شد.

فلورانس دبار، بیولوژیست در مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه، توالی‌های جنتیکی ویروس را کشف کرد که محققان چینی به رهبری جورج گائو، رئیس پیشین مرکز کنترول و پیشگیری از بیماری‌های چین، آن را در پایگاه اطلاعات جنومی عمومی به نام GISAID آپلود کرده بودند.

طبق گزارش «ساینتیفیک امریکا» این توالی‌ها متعاقباً حذف شدند، اما پیش از حذف، چندین محقق دیگر از کشورهای مختلف آن‌ را دانلود و تجزیه و تحلیل کرده بودند.

نمونه‌های حاوی اسید ریبونوکلئیک که در اوایل سال ۲۰۲۰ در بازار عمده‌فروشی غذاهای دریایی هوانان جمع‌آوری شده بود، همچنان حاوی مواد جنیتیکی از سگ‌های کاونده – حیوانی روباه ‌مانند که در بازار فروخته می‌شود – و همچنین سایر حیوانات بود.

این ویروس باعث ایجاد یک بیماری همه گیر جهانی شد که نزدیک به هفت میلیون نفر را به کام مرگ کشاند. بحث در مورد اینکه آیا این ویروس به دلیل سرریز طبیعی حیات وحش به انسان یا نشت آزمایشگاهی از یک مرکز مطالعه کننده ویروس کرونا در ووهان ایجاد شده است، هنوز ادامه دارد.

به گزارش «ساینتیفیک امریکا» شواهد جدید مستقیماً ثابت نمی‌کند که کووید از سگ‌های کاونده آلوده وارد بدن انسان شده است، اما بحث انتقال این ویروس از حیوانات را تقویت می‌کند.

تدروس ادهانوم گبریسوس، رئیس سازمان جهانی صحت در یک نشست خبری روز جمعه گفت: «این اطلاعات پاسخ قطعی به این سوال که چگونه همه‌گیری آغاز شد، ارائه نمی‌کند، اما این اطلاعات در نزدیک تر سازی ما به این پاسخ مهم است.» .

دانشمندانی که در حال تجزیه و تحلیل اطلاعات هستند در حال حاضر گزارشی از یافته های خود تهیه می‌کنند که امیدوارند در روزهای آینده آن را منتشر کنند.

Continue Reading

صحت

راه‌اندازی کمپاین سرتاسری واکسین پولیو از سوی وزارت صحت

Published

on

(Last Updated On: حوت ۲۲, ۱۴۰۱)

وزارت صحت عامه امارت اسلامی افغانستان در همکاری با ادارات ذیربط سازمان ملل متحد کمپاین سرتاسری واکسین پولیو را امروز (دوشنبه ۲۲حوت) در کشور آغاز نمود.

وزارت صحت عامه افغانستان می‌گوید که هدف این کمپاین واکسین نمودن بیش ۹.۴ میلیون طفل زیر سن پنج سال در مقابل ویروس وحشی پولیو می‌باشد.

به گفته ای وزارت ولایات بامیان، دایکندی و غور و برخی ولسوالی‌های سرد سیر دیگر به نسبت سردی هوا شامل این دور کمپاین نمی‌باشند.

این وزارت گفته است که در این دور کمپاین ویتامین A برای اطفال بین شش ماهه الی پنج ساله به خاطر بلند بردن سطح معافیت بدن آنها در مقابل امراض نیز داده می‌شود.

داکتر قلندر عباد، وزیر صحت عامه امارت اسلامی افغانستان گفت:«رهبری وزارت صحت عامه مصمم است تا هرچه زودتر مرض فلج اطفال یا پولیو را از افغانستان به صورت کامل محو نماید. پیشرفت‌های اخیر در این زمینه امیدوار کننده است. افغانستان اکنون نسبت به هر زمانی دیگر به محو پولیو نزدیک شده است و تلاش‌های مشترک ما با سهم فعال جامعه منتج به محو کامل این مرض خواهد گردید.»

به اساس معلومات در سال جاری تاکنون هیچ مورد فلج اطفال در افغانستان گزارش نشده است. سال گذشته، دو مورد وجود داشت – یکی در پکتیکا و دیگری در ولایت کنر.

پولیو یک مرض ویروسی است که قابل درمان و تداوی نمی‌باشد و تنها توسط واکسین وقایه و محو می‌گردد. اطفال که به این مرض مصاب گردد برای همیش فلج و یا هم از بین می‌‍روند.

Continue Reading

صحت

وزیر صحت: در سال آینده بیش از دوصد کلینیک در سراسر افغانستان می‌سازیم

Published

on

(Last Updated On: حوت ۵, ۱۴۰۱)

وزارت صحت عامه امارت اسلامی افغانستان از اعمار دوصد کلینیک درسراسر کشور درسال آینده خبر داده است.

قلندرعبادر در یک گفتگوی ویژه با آریانانیوز می‌گوید که این وزارت در تلاش معیاری‌سازی نظام صحی افغانستان است تا ظرفیت صحی با ستندردهای جهانی برابر شود.

آقای عباد گفته است که برای ارتقای ظرفیت کارمندان صحی در کشور وزارت صحت برنامه‌های کوتاه مدت و درازمدت را روی دست دارد تا ظرفیت داکتران و کارمندان صحی با معیارهای جهانی برابر شود.

وزیر صحت عامه گفته است: «نه تنها که ما شفاخانه‌ها و کلینیک‌های سابق را فعال نگه داشته‌ایم بلکه درکنار آن، شفاخانه‌ها را ارتقا داده‌ایم و شفاخانه‌های جدید در سطح ولسوالی‌ها و قریه جات ساخته‌ایم.»

آقای عباد خاطرنشان کرده است که در یک سال گذشته میزان مرگ ومیر مادران و کودکان درهنگام زایمان کاهش چشم‌گیر داشته است.

آقای عباد گفت: «میزان مرگ ومیر مادران بسیار کاهش یافته چون خدمات معیاری شده است.»

او افزود: «من این را بارها گفته‌ام که برای مادران و کودکان باید یک ریاست ساخته شود تا از مرگ ومیر مادر و کودک جلوگیری صورت گیرد.»

درهمین حال، وزارت صحت عامه در این گفتگو تأکید کرده که ویروس پولیو درکشور به صفر رسیده زیرا در سال ۲۰۲۲ تنها یک واقعه مثبت پولیو درسراسر افغانستان به ثبت رسیده است.

وزیر صحت عامه مشکلات در بخش صحی را می‌پذیرد و گفته است که هنوز حلقاتی درنظام صحی وجود دارند که مانع عرضه خدمات بهتر صحی می‌شوند.

به گفته او، وزارت صحت عامه تلاش می‌کند که با شناسایی این حلقات نظام صحی را از وجود این‌گونه افراد پاک‌سازی کند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!