Connect with us

رویداد های اخیر

پاکستان ادعای صالح در باره حمایت از طالبان را رد کرد

Published

 on

(Last Updated On: سرطان ۲۵, ۱۴۰۰)

پاکستان ادعای اخیر امرالله صالح، معاون نخست ریاست جمهوری افغانستان، مبنی بر اینکه اسلام آباد به قوای هوایی افغان هشدار داده تا بر ضد طالبان در نزدیکی سرحد آن کشور در کندهار حملات هوایی راه اندازی نکنند رد کرده است.

وزارت خارجه پاکستان امروز (جمعه، ۲۵ سرطان) در یک اعلامیه گفته” که چنین اعلامیه‌ها تلاش‌های صادقانه پاکستان را برای حل مشکل افغانستان به رهبری و مالکیت افغان‌ها تضعیف میکند.”

صالح بامداد امروز گفت که نیروهای هوایی پاکستان به نیروهای هوایی افغان هشدار داده که هر گونه اقدام برای راندن طالبان از سپین بولدک با واکنش اسلام آباد روبرو خواهد شد.

صالح در این باره افزود:” قوای هوایی پاکستان در مناطق مشخص از طالبان حمایت نظامی میکنند.”

صالح اظهار داشت که به هواپیماهای کشور هشدا داده شده است تا از سپین بولدک ۱۰ کیلومتر دور باشد تا با موشک‌ها روبرو نشود

وی گفت:” افغانستان بسیار بزرگ است تا بلعیده شود.”

پس از این اظهارات صالح وزارت خارجه پاکستان در یک اعلامیه گفته” طرف افغان  اراده خود را برای راه اندازی عملیات هوایی در داخل خاکش اش، در چمن، به پاکستان ابراز کرده است. پاکستان به این پاسخ حکومت افغانستان که در خاک خود عملیات کند جواب مثبت داده است.”

اعلامیه افزوده” با وجودیکه عملیات نظامی در نزدیکی سرحد در اصول بین المللی پذیرفته نشده است . پاکستان در داخل خاکش اش برای حفاظت سربازان و مردم خود آمادگی‌های لازم اخذ میکند.”

پاکستان افزود که به حق حکومت افغان در باره راه اندازی عملیات در قلمرو تحت حاکمیت اش اعتراف میکند.

در اعلامیه حکومت پاکستان آمده ” قوای هوایی پاکستان با قوای هوایی افغان ارتباط نگرفته است .”

اما صالح در پاسخ به این اعلامیه گفت:  “بیش از ۲۰سال که پاکستان از وجود شورای کویته یا حضور رهبران هراس‌افگن طالب را در خاک خود انکار کرده است.”

صالح افزوده”کسانی که با این طرح (پاکستان) چی افغان یا خارجی آشنا هستند و دقیقن می‌دانند که صدور اعلامیه انکار (از سوی پاکستان) فقط یک پاراگراف از پیش نوشته شده است.”

این در حالی است که دو روز قبل جنگجویان گروه طالبان ادعا کردند که گذرگاه سپین بولدک را تصرف کرده اند.

رویداد های اخیر

معاون نماینده سازمان ملل در افغانستان: کمک‌های بین المللی به زلزله زدگان افزایش یابد

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۶, ۱۴۰۱)

رامز الاکبروف، معاون نماینده سازمان ملل در افغانستان از جامعه جهانی خواسته است که کمک‌های‌شان را به آسیب دیدگان زلزله در این کشور افزایش دهند.

آقای الاکبروف پس از سفر روز شنبه به ولایت زلزله زده پکتیکا در صفحه تویتر اش نگاشته است که مردم در مشقت شدید قرار دارند.

سازمان ملل و شرکای آن درخواست اضطراری سه ماهه را برای مقابله با خسارات این زلزله ترتیب داده اند.

هدف از این برنامه افزایش و تسریع کمک بشری به بیش از سه صد وپنجاه هزار تن در ولایت های  پکتیکا و خوست است.

بیش از یک هزار تن بر اثر زلزله در شرق کشور کشته و حدود دو هزار تن دیگر زخمی شده اند.

طبق آمار سازمان ملل، ۲۳۵ کشته و ۶۰۰ زخمی تنها در ولسوالی گیان ولایت پکتیکا ثبت شده است.

آقای الاکبروف گفته است که در کنار مواد غذایی، سرپناه و بازسازی خانه ها، مردم به ترمیم پایپ‌های آب، فعالیت‌های پیشگیرانه کولرا، اعاده مخابرات، دسترسی به جاده و وسیله امرار معاش نیاز دارند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

برگشت نظام الدین قیصاری به کشور

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۵, ۱۴۰۱)

نظام الدین قیصاری، یکی از قوماندانان خیزش‌های مردمی حکومت پیشین در ولایت فاریاب، صبح امروز، یک‌شنبه، ۵ سرطان، در نتیجه تلاش‌های کمیسیون تماس باشخصیت ها دوباره به کشور برگشته است.

آقای قیصاری دلیل بازگشت‌اش را خدمت به وطن می‌گوید و از مقام‌های امارت اسلامی می‌خواهد که حکومت فراگیر که همه اقوام درآن سهم داشته باشند، شکل دهند.

این فرماندۀ پیشین می‌گوید که اگر امارت اسلامی خواسته باشد، حاضر است که در بدنۀ حکومت، به کشور و مردم خود خدمت کند.

درهمین حال، مقام‌های امارت اسلامی از برگشت چهره‌های سیاسی حتا کسانی که مخالف امارت هم بودند، استقبال می‌کند.

به باور آگاهان افغانستان خانه مشترک همه است وبرگشت چهره‌های سیاسی ومتخصص می‌تواند زمینه ثبات دایمی و هم‌چنان رشد وشگوفایی افغانستان را فراهم کند.

Continue Reading

اخبار ویژه

چین بیش از هفت میلیون دالر به زلزله زدگان افغانستان کمک می‌کند

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۵, ۱۴۰۱)

حکومت چین اعلام کرده است که بیش از هفت میلیون دالر امریکایی را به آسیب دیدگان زلزله در ولایت های خوست وپکتیکا کمک می کند.

وزارت خارجه چین گفته است که این کمک‌ها شامل خیمه، کمپل، دوشک و سایر مواد مورد نیاز خواهد بود.

وانگ وینبین، سخنگوی وزارت خارجه چین گفته است که اولین محموله این کمک‌ها فردا (دوشنبه) در یک طیاره چارتر به افغانستان فرستاده خواهد شد.

پنج روز از وقوع زلزله و یرانگر ومرگبار در خوست وپکتیکا می گذرد اما مردم آسیب دیده این ولایت ها ازعدم شفافیت درتوزیع این کمک ها شکایت دارند.

افزون براین؛ هزاران تن  در این زلزله خانه وکاشانه وهست وبود شان را از دادند و در فضای باز زیر چادرها زندگی می کنند.

چارلی داگاتا، خبرنگار و تحلیلگرامریکایی گفت: “اکثریت سازمان‌ها ونهادهای کمک رسان بین المللی از جمله بسیاری از آژانس های امدادی امریکایی به دلیل روی کارآمدن حکومت طالبان از افغانستان خارج شدند؛ افزون بر آن، تحریم‌ هایی نیز علیه طالبان وجود دارد، بنابراین، هر گونه پولی که به افغانستان وارد می‌شود، به شدت زیر نظر است؛ اما برای عدم تکرار این گونه تراژیدی در آینده نیاز است تا در زیر ساخت‌ها سرمایه گذاری شود”.

هرچند بسیاری ازکشورهای منطقه ده ها تن موادغذایی، دوایی وتجهیزات ابتدایی برای سرپناه را برای آسیب دیدگان زلزله فراهم آورده اند اما مردم زیانمند می گویند کمک های که تاکنون برای شان رسیده بسنده نیست ودولت باید برای داشتن زندگی عادی دو باره کمک های بیشتر را به آنها فراهم کند.

ایاز، یک از آسیب دیدگان زلزله در ولسوالی گیان ولایت پکتیکا گفت: “خانه های زیادی تخریب شده اند، زنان زیادی شهید شده اند، ما در زیر آفتاب زندگی می‌کنیم، اینجا باران شد و سردی شدید بود، خانواده ها به جنگل ها آواره شده اند.”

 در همین حال، قطر نیز چندین طیاره کمک های بشردوستانه به زلزله زدگان فرستاده است و همین طورهمه روزه کمک های ازسوی کشورهای منطقه وجهان به میدان های هوایی کابل وخوست می رسد و به آسیب دیدگان توزیع می شود.

اما خسارات به جامانده اززلزله چهارشنبه گذشته خیلی گسترده است. بربنیاد آمارهای که ازسوی نهادهای بین المللی منتشرشده حدود سه هزارخانه مسکونی درپنج ولسوالی خوست وپکتیکا ویران شده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!